MIDDELBURGSCHE C O KA N°. 13. Bonderdiig 1840. 30 Jaiiuarij. GTurfcijc. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. T P. P O u s. publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. «Ehtttscltlaub. <6rool-i3rittanjc. Jfcaw fcvijk. 3® De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland adverteertdat, van heden af, zoo ten zijnen Kan tore als bij de respective Ontvangers hunner Standplaatsen, zal worden uitbetaald het Augmentum aan de Gehuwde Hee- ren Predikanten in het eerste tweede en derde District dezer Provincie, over den jare 1839. Middelburg, den 30 Januarij 1840. De Administrateur voornoemd BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, herinneren bij deze de In- en Opgezetenen aan de Wet van den 26 Ventose 4de jaar, zijnde van den navolgenden inhoud Art. 1. Binnen de tien dagen na de afkondiging dezer Wetzullen alle Eigenaars Pachters Gebruikers of ande ren hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende eik voor zooveel hem aangaatverpligt zijn om de Boomen op de gronden staande van Rupsen-Nesten te zuiveren of te doen zuiveren op poene van eene boete van ten minste drie en hoogste tien dagen arbeids. 1. Zij zullen op dezelfde straffen gehouden zijn, de Rup- sen-Nesten .en Netten van de Boomen, Hagen of Struiken afgenomen, aanstonds te verbrandenen zulks op zoodanige plaatsenalwaar zulks zonder gevaar van brand aan Bos- schenBoomen of Struikennoch ook aan Huizen en Gebou wen zal kunnen geschieden. 3. De Bestuurders der Departementen Gouverneurszul lenbinnen hetzelfde tijdstipde Boomen welke zich op on- verpachte Nationale Domeinen bevindenvan Rupsen doen zuiveren. 4. De Agenten der Gemeenten en hunne Adjuncten, Bur gemeester en IVethouders'of Assessoren) zullen, ieder in den zijnenverpligt zijnop de uitvoering dezer Wet toe te zenzij zijn verantwoordelijk voor het verzuim, hetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. 5. De Commissarissen van het Uitvoerend Bewind bij de Plaatselijke Regeringen zijn verpligt, om binnen het tweede tiental dagen na de afkondiging der fVeteene schouwing te doen op alle met Boomen Houtgewassen Hagen of Struiken beplante gronden, ten einde zich te overtuigendat de we ring van de Rupsen-Nesten naar behooren is volbragt, en om 'i daarvan aan den Ministerwien het aangaatrapport te doen. 6. De wering der Rupsen-Nesten zal, in de volgende ja ren vóór den 1 Ventose (20 Februarijmoeten geschieden op straffe als hierboven bepaald. 7. Indien cenige Eigenaar of Pachter hierinop het ge zegde tijdstip, nalatig mogt zijn, zullen de Hoofden der Be sturen en hunne Adjuncten zulks ten koste van den nalatigen door Arbeidslieden ter hunner keuze doen verrigtende kosten deswege zullen bij bevel van inbaarverklaring van den Vre- deregterop de kwitantien der Arbeidsliedenvan de gezegde Eigenaars of Gebruikers worden verhaaldzonder dat de be taling daarvan van de boete zal kunnen verschoonen. De tegenwoordige Wet zal op den 1 Pluviose (22 Janua rij) op bevel van den Commissaris van het Uitvoerend Be winddoor de zorg van de Hoofden van de Plaatselijke Be sturen worden afgekondigd. En willen mitsdien alle Eigenaars en Gebruikers van gron den met Houtgewas beplant, met den meesten ernst hebben aangemaand, om, zoo in hun eigen als in het belang hunner naburenstiptelijk naar te komen de bepalingen in bovenge melde Wet omschreven, en daardoor voor te komen de straf fen welke op de nalatigen in dezen zullen worden toege past. En opdat niemand hiervan onkundig zoude blijvenzal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 27 Ja nnarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands Walcheren aal, op Zaturdag den 1 Februarij 1840, des voormiddags ten 10 ure, publiek verkoopen eene partij BOOMSTAM MEN, MUTSAARD en TRONKEN, op de Wegen van Serooskerke naar Oostkapelle en van Oostkapelle naar Aagte- kerkete beginnen bij Serooskerke. Arnemuiden, den 27 Januarij 1840. DIAKENEN geven hunnen hartelijken dank te kennen, wegens de ontvangst eener aanzienlijke gift van 25 in goud, onder letter N., ingezonden bij den Heer de Blaecke de Ligny ten behoeve der menigte van bedeelde Armen de zer Gemeente. De Allerhoogste zegene den onbekenden gever of geefster met zijne heilrijkste zegeningen Diakenen voornoemd R< HOOGEZAND, Pra;ses, v. p. m. KONSTANTINOPEL den 31 december. In het staat kundige is hier alles rustig; aller oogen zijn op Londen ge vestigd. De Porte heeft onlangs mededeelingen uit Peters burg ontvangendie haar in staat stellen te beoordeelen welke oogmerken de Pruissische regering eigenlijk gehad heeft, toen zij voorstelde eene conferentie in Londen te ope nen en sedert dien tijd is zij veel geruster geworden. Men had haar onophoudelijk tegen Rusland gewaarschuwd en haar in het denkbeeld gebragt, dat alles wat van die mogendheid uitging, haar ten verderf strekte. Deze inblazingen misten het doel nieten de Porte koesterde het grootste wantrou wen jegens Ruslandhetwelk thans ten gevolge der bedoel de mededeelingen weder geweken is. Ten minste moet de heer von Butenieff meer dan ooit zijne tevredenheid betuigd heoben over de opregte taal, welke Reschid-pacha tegen woordig voert. Daarentegen is de heer de Pontois zeer on tevreden over Reschid-pachaten eerste om de gedurige klagten van dezen wegens de aanvallen der Fransche dagbla den tegen de Turksche regering; ten tweede, en wel voor namelijk om de openbaarmaking der verklaringen van den tolk des kapudan-pacha's nopens het deel dat de Fransche admiraal aan het verraad van dien vlootvoogd genomen zou hebben, verklaringen, die de Fransche gezant logenachtig en lasterlijk beweert te zijn en ter zake waarvan hij op een gestreng onderzoek en schitterende voldoening aandringt. Hoe dit zijhet is eene onhandigheid van Reschid-pacha ge weest deze zaak te roeren en aan de Porte nog deze on aangenaamheid te berokkenen bij de menigvuldige verlegen heden waarin zij zich reeds bevindt. FRANKFORT den 25 januarij. Omtrent de helft dezer maand was het te Petersburg buitengemeen wann voor het te genwoordig jaargetijde. In het zuiden van Rusland heerschte daarentegen op nieuw felle koude. De hertog van Bordeaux is den 9 dezerdoor eene eerewacht te paard begeleid, te Napels aangekomen, alwaar het gerucht van een huwelijk tusschen dien vorst en eene der jongere zusters van den koning zich verlevendigt. LONDEN den 25 januarij. In het lagerhuis is gisteren door lord Russell de motie gedaan dat jaarlijks eene som van uiterlijk 50,000 ponden uit de geconsolideerde fondsen ten behoeve van prins Albert van Saksen-Coburgzou worden toegestaan. De heer Sibthorpe kondigde aan, dat hij, bij e ver ere behandeling van dit ontwerp, alleen voor zou ste enie som op 30,000 ponden te verminderenbijaldien H M voor den prins mogt overlijden. n at uis ebben onderscheidene leden hnn voornemen te ennen gegeven om discussien over belangrijke zaken uit te lokken daaronder behooren de trapswijze vermindering der regten op de buuenlandsche granen, de geschillen met China en de Oostersche questie. In Southwark heeft de candidaat der radicale partijde heer Woodde overhand op zijne mededingers behouden. Te Lincoln is in eene talrijke vergaderingtot het indie nen van eene petitie aan de koningin besloten, waarbij de wegzending van Hr. Ms. tegenwoordige ministers verzocht wordt, als welke, om verschillende opgegeven redenen, naar de meening der verzoekers, de achting en het vertrouwen des lands verbeurd hebben. De chartisten dezer hoofdstad hebben weder eene bijeen komst in Abbey-streetBethnal-Green, gehouden, om zich te beklagen over de politie, die hunne laatste vreedzame verga dering gewapenderhand had uit een gejaagd. Door den voor zitter werd een brief van den heer F. Cf Connor gelezen waarin hij de chartisten aanspoortniet te rusten tot dat het volk de nationale charter verkregen zal hebben, maar tevens, geene geweldadigc middelen tot bereiking van dat doel aan te wenden. Het schijnt werkelijk het voornemen te zijn om de Chinezen met kracht van wapenen aan te tastenalzoo er bij onze marine groote toebereidselen worden gemaakt, on der anderen zou men zich tegen de Chinesche jonken ook van een aantal branders bedienen. Deze onderneming wordt door onze meeste Tory-dagbladen bestredenwelke daaren tegen de overheid van het Chinesche rijk in het gelijk stellen. De directie der Engelsche bank heeft den 23 dezer bekendgemaakt, dat de interest op wissels en gedisconteerde banknooten op 5 pet. bepaald is. PARIJS den 25 januarij. De koning heeft beide kamers kennis doen geven van een aanstaand huwelijk tusschen hoogstdeszelfs zoon, den hertog van Nemours en H. K. H. de prinses Victoria Augusta Antoinetta van Saksen-Coburg- Gotha achttienjarige dochter van Z. K. H. prins Ferdinand van Saksen-Coburg en nicht van den koning der Belgen. Aan de kamer der gedeputeerden is door den maarschalk Soultals president van den raad der ministers, voor den hertog van Nemours aangevraagd eene jaarlijksche dotatie van 500,000 francs en eene som van 500,000 francs voor on kosten van het huwelijk en het oprigien der huishouding, terwijl voor de prinses eene dotatie van 300,000 francs vast gesteld moet wordenin geval van vooroverlijden van haren gemaal. Beide kamers hebben hare bureaux naar den koning ge zonden om hem met het huwelijk geluk te wenschen. Dezer dagen hebben zich weder eenige verschijnselen opgedaan, dat de revolutionaire partij nog geenszins hare verderfelijke plannen heeft opgegeven. In den nacht van 21 op 22 dezer, is een schildwacht aan de kazerne in de straat de POursine door eenen onbekende op eene verra- delijke wijze aangerand. De schuldige, in een' blaauwen kiel gekleeden met eene pet op het hoofdkwam op den schildwacht af, die hem toeriep zich te verwijderen. Op het oogenblik schoot de vreemdelingdie vlak voor den schildwacht was gekomen een pistool op dezen af, door welk schot de hand van den ongelukkigen soldaat verbrijzeld was. De in de nabijheid zijnde wacht kwam naar buiten doch de onverlaat had zich nog bij tijds uit de voeten ge maakt zoo dat alle nasporingen tot dus verre vruchteloos zijn geweest. In den loop van den dag heeft de politie bij eenen messenmaker, op de Boulevards, huiszoeking gedaan, en zeker aantal in diens winkel aanwezige ponjaarden in be- slag genomen. Ook heeft gisteren een nieuw onderzoek door de politie in de bureaux van het dagblad le Capitole plaats gehad. Voorts schijnt de regering tevens buitengewone maat. regelen tot handhaving der orde te nemen. Althans de ge wone correspondentie zegtdacop het oogenblik der ge zegde huiszoekingen aan de troepenalhier in garnizoen drie duizend patronen per bataillon waren uitgedeeldhet geen ongeveer 60 patronen voor ieder soldaat maakt. Te Foix schijnen geene verdere oproerigheden over de nieuwe belasting op het vee te hebben plaats gegrepen. Den 20 dezer is aldaar weder eene beestenmarkt gehouden en volgens van de zijde der regering openbaar gemaakte berig- tenis alles daarbij in goede orde afgeloopen. Men heeft veel vee ter markt gebragt en de nieuwe regten zijn zonder gemor betaald. Het openbaar vertrouwen begon te herleven. Het gerucht is hier zeer algemeen, dat te Londen, ten gevolge der onderhandelingen van den Russischen zaakgelas tigden von Brunow met lord Palmerstoneen verdrag over de beslissing der zaken van het Oosten geteekend was waartoe al de groote mogendheden, Frankrijk alleen uitge zonderd waren toegetreden. De hoofdbepalingen van dit verdrag zouden zijn dat Mehemed-Ali voortaan Egypte er felijk, maar daarentegen een gedeelte van Syrië en Arabie als schatpligtig leenman van de Porte zou bezitten dat de Vier groote mogendheden de uitvoering dier bepalingen met kracht zouden doorzettendat dien ten gevolge een deel der Engelsche vloot te Alexandrie het uitloopen der Turksch- Egyptische vloot zou gaan beletten en een ander deel voor Konstantinopel post zou gaan vatten; dat Oostenrijk des noods in Europeesch-Turkije de rust zou bewaren, en dat Rus land wanneer dit noodig mogt worden de voortgangen der Egyptenaren in Azie stuiten en hem binnen de thans aange wezene grenzen van hun gebied terugdringen zou. (Een bij zonder berigt uit Parijs oppert nog twijfelingen omtrent het werkelijk teekenen van het verdrag, doch voegt er bij, dat, zoo de straks vermelde tijdingen zich mogten bevestigen aan Frankrijk niets ander^ zou overschieten, dan zich, al mogt de algemeene vrede daardoor ook in de waagschaal wor den gesteld openlijk voor Egypte te verklaren.) Volgens een berigt van den maarschalk Valée van den 18 dezer, is in de provincie Algiers niets voorgevallen. De vijandelijke Arabieren hebben zich sedert den 31 december niet in de vlakte vertoond. De Moniteur bevat eene telegrafische depeche uit Baijonne, van den 21 dezer, het berigt inhoudende, dat de verkiezingen den 19 in Spanje eenen aanvang hebben geno menen dat de gematigde partij, de voorstanders der Fuc- rosin Guipuscoa en Alava de overwinning behaald heeft. In een telegrafisch berigt wordt gezegd dat de tijding van het overlijden van Cabrera te Sarragossa en in het hoofd kwartier der Christino's algemeen geloofd werd. Hij moet naar Morella getransporteerd wordende, ingestort en den 13 aldaar gestorven zijn, waarop Llangostera in allerijl naar Morella was gegaan. De Carlisten schenen zeer verslagen maar bewaarden het diepste stilzwijgen over deze gebeurte nis. De ziekte van Cabrera moet eene kwaadaardige zoo genaamde legerkoorts geweest zijn. Llangosteraeen Arragonees die onder Ferdinand VII als onder-officier bij de koninklijke vrijwilligers diende en thans den rang van generaal-majoor bekleedt heeft terstond het opperbevel over de Carlisten op zich genomen. Den 14 vocht hij te la Mata nabij Cantavieja met de consticutio- nelenten einde hen aldaar in ontzag te houdenen deu 15 is hij te Morella aangekomen. Het was in de omstreken van Tortosa dat Cabrera zijnen opstand begon, met vijftien slecht gekleedde en niet beter gewapende mannenen nu bevond hij zich aan het hoofd van een goed georganiseerd leger van vijf-en-twintigduizend man, met eene geregelde ruiterij en artillerie te voet en te paardzeventig stukken geschut en zes-en-twintig groote en kleine vestingen. Hij was een bekwaam militair en par tijganger, doch heeft ongelukkiglijk zijnen roem door onge hoorde wreedheid bezoedeld. Onder de vele gepleegde misdrijven, welke onze Ga- zette des Tribunaux dagelijks opgeeftis ook het Volgende hoogst treurig gevalhetwelk alhier den 20 dezer heefc plaats gehad

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1