MIDDELBURGSCIIE COURANT. Zaturilag 18 Jaiiuarij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Shiitsfchlattb. Arvrtufcrtjfc. HcbevUnben. De abonnernents-firijs deier Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmskingen, waarvan de prijs van édn tot zes regels is f 1 bo en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in Zeeland, adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kantore ziillen worden uitbetaald de Interessen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren in deze Provincieover het tweede halfjaar 1839. Middelburg, den 18 Januarij 1840. De Administrateur voornoemd P. P O U S. öcfccubm.ifcttig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan Art. 36 der Wet voor den ophef van het Regt van Pa tent van den 21 Mei 1819 Staatsblad no. 34), op den 3 Februarij en volgende dagenaan de Huizen der In- en Opgezeteneneene opneming zal worden gedaan tot ze kerheid dat alle Patentpligtlge Personen van het vereischte Patent zijn voorzien. Wordende mitsdien een iegelijk aangemaandom ten dezen opzigte de noodige opgave te doen aan de Beambten, welke van wege de Administratie der Lands Directe en Plaatselijke Belastingen tot deze opneming zijn gequalificeerd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Ja nuarij i 840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De Personen, binnen deze Stad woonachtig, welke den naam van DE RUITER of DE RUYTER voeren, of op dien naam eenige betrekking hebben, gelieven zich vóór of op den 31 dezer maand te vervoegen ter Stedelijke Griffie, ten einde in derzelver belangen gehoprd te worden. De Provinciale COMM ISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeelandinformeert de belanghebbenden binnen haar Ressort, dat de Tabellarische Staten van gedane Verlossingen in 1840, vóór ultimo Januarij van het volgende jaar, aan deze Commissie behooren te worden ingezonden, daar de opgave van gedane Verlossingen in 1839, vóór het einde dezer maand op de gewone wijze moec plaats hebben. Middelburg, den 17 Januarij 1840. J. R. de VASSIJ, President. J. de MAN Jz.Secretaris. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands IValcheren zal, op Zaturdag den 1 Februarij 1840, des voormiddags ten 10 ure, publiek verkoopen eene partij BOOMSTAM MEN, MUTSAARD en TRONKEN, op de Wegen van Serooskerke naar Oostkapelle en van Oostkapel/e naar Aagte- kerke te beginnen bij Serooskerke. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten-Schelde geeft bij deze kennis van de stranding en ophaling van een' MAST lang beneden den Top 20 El, onder Dijkshoekden Eige naar oproepende om, daarvan in natura afgifte verlangende, zijne reclame, met bewijzen gestaafd, binnen 14 dagen, bij hem in te dienen. Middelburg den 17 Januarij 1840. J. P. HERKLOTS. De COMMISSIE LOON FOOR WF.RK heeft het ge noegen de ontvangst te kunnen berigten eener gift van 100, van Z. eene gift, even zeer aanzienlijk als ten gepasten tijde ingekomen waarvoor zij dan ook den gever of geefster hartelijk dankt, en de streelende bewustheid toe- wenscht van aan eenige anne Huisgezinnen te hebben wel gedaan Middelburg, den 17 Januarij 1840. Namens de Commissie voornoemd A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone Be hoeften der Armen vermeldt bij deze onder dankbetuiging ;aan de goedgunstigen welke hare moeijelijke taak zoo lief derijk ondersteunen, de volgende bij den lieer V. Roe/se, te Middelburg, ontvangen giften: Den 10 dezer, van V. S. 26; den 11 dito, van N. N. f 10, en van S. 20 Snuiten Dekens den 14 dito, van S. S. 52 en den 17 dito, van G. II. 13. Westkapelleden 17 Januarij 184c. W. VERHULST, Voorzitter. P. BACK Secretaris. FRANKFORT den 1 2 januarij. Het berigt onlangs door de Augsburger Allgemeine Zeitvng medegedeelddat er te Londen, cusschen Engeland, Rusland, Oostenrijk en Pruis- sen eene overeenkomst tot regeling van het Oostersche vraag stuk gesloten zou zijn wordt van verschillende kanten voor voorbarig verklaard. In de omstreken van Breslau heeft den 29 der vorige maand een hevige storm gewoedwaardoor ongeveer 80 vaartuigen geheel verongelukt of zwaar beschadigd zouden zijn. Men ziet deswege nog nadere berigten te gemoet. Te Posen heeft den 28 december een beduidend tumult plaats gehadtot bedaring waarvan de militaire raagt heeft moeten aangewend worden. De zaak schijnt echter met de politiek niets gemeens gehad te hebben. Prins Hendrik der Nederlanden die in de laatste dagen van december te Napels is aangekomenheeftop eenen schoonen winterdag, den Vesuvius bezocht, en langs den nieuwen weg, die den 1 januarij 1839 door de lava gevormd is, den top beklommen. Te Konstantinopel wasvolgens de laatste brieven van de Turksche grenzen in den stand der zaken tusschen de Porte en Mehemed-Ali nog niets veranderd. PARIJS den 12 januarij. De gedeputeerden hebben de eerste paragraphen van het dank-adres aan den koning aan genomen, en beraadslagen nu over dat rakende de zaken van het Oosten welke tot zeer breedvoerige discussien aan leiding heeft gegeven. Daarover hebben voornamelijk de heeren Mauguin en de Lamartine het woord gevoerd. De eersce ten betoogedat het ministerie, door deszelfs weife lende houding allen invloed in de Oostersche aangelegen heden verloren had en thans door de overige mogendheden uitgesloten werd. De heer de Lamartine beweerde dat men voor de zoogenaamde regten van Mehemed-Ali te veel ont zag had. Hij achtte het onstaatkundig eenen heerschzuchtigen staat in de nabijheid van Konstantinopel op te rigten naar dien daaruit moest voortvloeijendat het Turksche rijk on- der de vernederende bescherming van Rusland geplaatst bleef. De beschuldigden wegens de oproeren van 12 en 13 mei zijn naar de gevangenis van het Luxembourg in drie rijtuigen overgebragten hebben onder weg de Marseillaise en andere republikeinsche liederen gezongen. Een troep kin deren en jonge lieden liepen achter de wagens doch bloot uit nieuwsgierigheiden keerde ordelijk weder, toen zij aan het paleis van het Luxembourg gekomen waren. Naar men zegt zal het reserve-eskader, dat zich te Toulon onder de orders van den admiraal de Rosamel vereeni- gen moettegen de maand maart naar de kust van Marocco zeilen, en er in observatie blijven gedurende den tijd dat de Fransche expeditie tegen Abd-el-Kader zal optrekken en hem op alle punten aanvallen. Uit Afrika schrijft men dat Abd el-Kader in groote moei- jelijkheden gebragt is doordien zijn vijand, de marabout Te- dij enigebruikmakende van de gelegenheid dat hij de handen vol heeft met den zoogenaamden heiligen oorlogeenige Ara. bische stammen bijeengebragt en daarmede de reserve van den emir aangevallen en een aanzienlijk deel van den door hem gemaakten buit, benevens al zijne kameelen en muilezels weggeroofd heeft. PARIJS den 13 januarij. De voortzetting van de be raadslagingen over de Oostersche questie in de kamer der afgevaardigden, en de aankondiging, dat de heer Thiers daar bij heden het eerst het woord zoude voeten hadden reeds vroeg eene aanzienlijke menigte nieuwsgierigen op de tribu ne gelokthij heeft aangetoond dat lliisland geene dadelij ke plaunen ten aanzien van Konstantinopelkoestert. Rus land wil het tegenwoordig status-quo, omdat de sleutels van de Zwarte zee in handen van eene oude mogendheid zijn welke het onder zijne bescherming als gevangen houdt, maar Rusland zal nimmer dulden, dat eene jongere mogend heid zich van de sleutels der Baltische zee of der Zwarte zee meester make. De heer T'iiers gelooftdat de Euro- pesche diplomatie aan het Oosten de grootst mogelijke geva ren heeft berokkend en nog berokkent. Hij betreurt de On derhandelingen, die op dit oogenblik te Londen tusschen het Britsche kabinet en den heer de Brutiow worden gevoerd en uitte het gevoelen, dat Rusland Engeland wil overhalen om zelve een nieuw traetaat van Unkiar Skelessi te onder- teekenen. De heer Thiers zeide, dat Engeland tot het Fran sche bondgenootschap zal terugkeerendoch zoo Frankrijk alleen moet staan behoort het eene krachtige en eerbied waardige houding aan te nemen. Eenige dagen geleden zeide hij riep de heer Barrot uitgeef mij weder de geest drift van 1830 terug; maar ik zal hem antwoorden, dat zoodra zich eene questie van nationale waardigheid of van nationaal belang zal opdoendie geestdrift van zelve we der herleven zal levendige opschuddingj. De vergadering werd gedurende eenigen tijd opgeheven. Dezen morgen leest men in den Moniteur het volgende berigt onder dagteekening van gisteren Heden middag ten twaalf ure hebben 250 nationale gardesbehoorende tot verschillende legioenen van Parijs en waaronder men verscheidene officieren en onder-officieren opmerkte, zich vereenigd op het plein aan de beurs; 300 personen, ten deele in burgerkleeding en ten deele in kielen gedes.hebben zich daar bij hen vervoegd. Deze hoop heeft zich naar den heer Lafitte begevenom hem hunne tevredenheid te betuigen over zijn programma tot hervorming van het verkiezings.stelsel. Van daar is men getrokken langs de straat Richelieu het plein van het Ca- roussel de kaai en de Pont-Neuf naar den heer Martin van Straatsburg, vervolgens naar den heer Dupont de TEure en eindelijk naar den heer Arago. De troepwelke op haren togt langzamerhand toege- nomen was, en ten laatste wel 1000 man bedroeg, is uit een gegaan onder de kreten leve de oppositie! leve de her vorming van het verkiezings-stelsel De ophef, waarmede de Moniteur van deze zaak melding maakt, trekt de aandacht. Men schrijft daaraan geheime oogmerken toe. Welligt wil het ministerie, zich op het punt ziende van te vallen, de kamer van hare plannen tot oppositie afschrikken, door aan dezen stap van de nationale garde een groot gewigt toe te kennen. De beschuldigden ter zake van de oproerigheden van mei zijn, met Blanqui aan hun hoofd, heden voor het ge- regtsbof der pairs verschenen. Bijna alle zijn zeer jonge lie den en fatsoenlijk gekleed. Zij zijn 31 in getal, en worden beschuldigd van te Parijs in de maand mei II. ten aanslag te hebben uitgevoerd met oogmerk om het gouvernement om ver te werpen of te veranderen en de burgers re hebben aan gezet om de wapenen op te vatten tegen het koninklijk ge zag en tot burger-oorlog te hebben opgeruid door hen te gen eikanderen in de wapens te brengen, alle misdaden bij art. 87 88 89 en 91 van het lijfstraffelijk wetboek voor zien en op welke de doodstraf van toepassing is. *s GRAVENFIAGE den 14 januarij. Heden is in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingeko men eene missive van den heer Star Busmanhoudende ken nisgeving, dat hij door ongesteldheid van een zijner kinde ren voor als nog belet wordt aan de werkzaamheden der Ka mer deel te nemen. Wijders heeft de voorzitter te kennen gegeven, dat in zij ne handen gesteld is een voorstel van de heeren Luzac SchitttmelpenninckCorver Hooft, van Dam van Isselt en van Rappard, betrekkelijk de wijzigingen in de grondwet. Bij hoofdelijke omvraag is, op voorstel des heeren van Rappardmet algemeene stemmen besloten voor deze zaak in committé-generaal te vergaderen. Ingevolge van dit besluit is de openbare zitting opgehe ven en de Kamer in committé vergaderd gebleven. Het bedoelde voorstel is van den navolgenden inhoud Edel Mogende Heeren Naardien de Regering begrepen heeft, geene andere wijzigingen der grondwet te moeten voordragen, dan die door de verandering van zaken volstrekt noodzakelijk gewor den waren maar daarna van 's Konings geneigdheid wordt gewaagd, om al datgene, wat ter bevordering van het ge luk der Natie mogt voorkomen in dit opzigt noodzakelijk te zijn, altijd tot een nader onderwerp zijner zorg en overwe ging te maken, zoo blijkt hieruit, dat de Regering het ini tiatief niet verder wil nemendan door het voordragen der ontvangen vijf wets-ontwerpenen dat zijals ware het aan de Kamer overlaat, 0111 harerzijds de verdere voordrag ten te doen. Om nu eenen geregelden gang aan onze aanstaande be raadslagingen en werkzaamheden over een zoo belangrijk en moeijeiijk onderwerp te gevenom de gelegenheid aan de Kamer te verschaffen hare gedachten en haar verlangen in zoodanigen vorm en wijze aan de Regering bekend temaken, dat deze met eenige zekerheid kunne te weten komen, wel ke denkwijze de meerderheid der vergadering koestert over zoo vele punten, als bij deze gelegenheid in overweging zullen genomen worden; en om eindelijk, ten opzigte van toon en vorm zoodanige voorzorgen te beramen als welke met de waardigheid der Kamer strooken en tevens van de zucht der Vertegenwoordigers van het getrouwe Nederland- sche Volk kunnen doen blijken, om het gemeen overleg met de Regering te bevorderen, zoo zijn uwe medeleden Luzac, Schim me Ipenninc k van der Oije, Corver Hooft, van Dam van Isselt en van Rappard te rade geworden om het vaststellen der navolgende bepalingen aan de goedkeuring van U Edel Mog. te onderwerpen. Worden dezelve in de eerste zitting der afdeelmgenten gevolge eener voorloopige be- sc ontving t oor de meerderheid der leden doelmatig gevon- enan zoute men dadelijk eene vergadering der Kamer in committé-generaal bepalenten einde vast te stellenop we te wijze men het voorgestelde doelmet in achtneming van den vereischten spoed en van die orde kalmte en re gelmatigheid welke het kenmerk onzer beraadslagingen be hooren te blijven uitmaken het best zoude bereiken. De opgenoemde leden beamen volkomen dat de door hen voorgeslagen weg niet volkomen met den gehruikelijken

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1