MIDDELBURGSCHE m COUR A N T. Zaturdas 1840. 11 Januarij. j\°. 5. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. IfJuMtcattc. NIEUWSTIJDINGEN. 23 eti ent arken. iDuttscitlatlb. JVattkrijfc. Hebcrlanbtn, Dc abnnnemeiiis-prijs dezer Courant isf 2 yó voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, o! bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adoertentieri behoort te geschieden des morgens vdgr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. tvi] geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Gebnorte- en Doodbckendmakingen, waarvan de prijs van ee'n tot zes regels isyi,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het régt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG In ervaring nemende datzoo bij Sneeuw als bij vriezend weder, niet algemeen worden naargekomen de bepalingen bij het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie, in zoodanige gevallen, ter voorkoming van ongelukken, voor geschreven Herinneren bij deze de In- en Opgezetenen aan den in houd der navolgende Artikelen Art. 27. Het is verboden de Sneeuw of het Ijs van de Binnenplaatsen of van de Daken der Huizen of Woningen op de Straten te werpen of te doen werpen. Art. 31, 1. Bij Sneeuw of vriezend weerof wanneer het Ijzeltzullen de EigenaarsBewoners of Huurders van Huizen Stallen of Gebouwen geen water uit hunne Huizen of Gebouwen op de Straten mogen laten loopenzij zijn in tegendeel veipligt asch of zand voor dezelve te strooi/en. Wordende wijders, ten einde de op deze overtreding vast gestelde strafbepalingen te ontgaanter kennis der In- en Opgezetenen gebragt, dat aan de Beambten der Stedelijke Policie de geregelde uitvoering van opgemelde Artikelen bij vernieuwing is aanbevolen. E11 zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads Courant geplaats. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 ja nuarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S Erkentelijk voor de blijken van deelneming, welke DIA KENEN der Nederdititsche Hervormde Gemeente te Middel burg bij voortduring ondervinden in het verzachten van het lot hunner arme Natuurgenooten betuigen zij wederom hunne dankbaarheid, voor de bij den eerst-ondergeteekendeden 9 dezer van J. B. ontvangene gift van 5 Tienguldenstukken. Middelburg, den to Januarij 1840. Diakenen voornoemd I. SNOEP, Praeses. N. VERHULST Wz,, Thesaurier. Arreiruich n den 8 Januarij 1840. Met belangstellende blijdschap ':eefr de KERKERAAD tot voeding onzer menigvuldige Noodlijdenden ontvangen, on der Letter I. en A.een verzegeld Pakje, met zeven Z. Rijksdaalders, ingezonden bij den Heer de Blaecke de Ligny. De Allerhoogste zegene den onbekenden gever of geefster mee zijne heilrijkste zegeningen en Hij verwekke meerdere harten toe dusdanig voorbeeld van deelneming in behoeftigen 1 R. HOOGEZAND, Praeses, v. d. m. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone be hoeften der Armenbetuigt bij deze haren dank aan de liefderijke gevers van de onderstaande giften bij den Heer S. Roelse te Middelburg, ter harer beschikking ou vangen: Den 4 Januarij jl. van N. N., een Russisch Coupon, No. 58383 groot 50. 8 van I. en A,, 18 20. Westkapelle, den 10 Januarij 1840. W. VERHULSTVoorzitter. P. BACK Secretaris. Vrouwepolder den 9 Januarij 1840. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier, maken dankbare melding van de ontvangst van een Russisch Coupon, No. 32473, groot f 50. Deze gift, hun van wege N. N.door middel van den Heer Secretaris W. N. Meijer toegezonden, verblijdde Diakenen te meerdewijl door de invallende vorst de meeste werkzaamheden op deze Gemeente stilstaan, en zijdoor de zelve zich in staat gesteld zien eenigzins in de vele behoef ten der bedeelde en onbedeelde Armen te voorzien. De Heer zegene den onbekenden milden gever of geefster Namens Diakenen J. van LEEUWEN S. P. KOPPENHAGEN den 27 december. De dag, ter be grafenis van koning Frederik HIlis op den 16 januarij aanstaande bepaald. De landlieden hebben het aanbod ge daan des konings stoffelijk overschot naar de laatste rust plaats te dragen. Vraagt men hen, of zij wel de lengte van den weg (4 mijlen), het ruwe weder, de zwaarte van de kist, enz., berekend hebben, dan is het antwoord: „Onze goede koning Frederik heeft eenen zwaren last van onze schouders genomen door ons van het juk van lijfeigenschap en den druk der grondbezitters te bevrijden daarbm zullen wij hem dragen. Wij zijn meer dan drie duizend rustige mannen, en ontzien niet, om, gedurende hec ruwste we der xo i 12 mijlen te gaan, om onzen goeden koning den laatsten liefdepligc te bewijzen." De predikant Grundtwig beschouwt deze plegtigheid als reeds geschied en heeft haar in een gedicht bezongen uit het refrain van hetwelk blijkt, dat slechts twee Deensche koningen Frode en Waldemann, voor zoo veel uit de geschiedenis en volksverhalen blijkt zulk eene eer genoten. Intusschen is de voorslag der land lieden, om het lijk van Koppenhagen naar Roeskilde te dragen, en hoe schoon en wenschenswaard zulks ook ge weest ware, nadat zulks door eenige leden van den raad als onuitvoerbaar was verklaard, niet aangenomen. FRANKFORT den 5 januarij. De Augsburger Alge meene Zeitung behelst de volgende mededeeling uit Londen, gedagceekend van 24 december jl.: Ik ben in staat gesteld u de belangrijke tijding mede te deelen dat tusschen de hoven van Engeland Rusland, Oos tenrijk en Pruissen eene overeenkomst gesloten iswelke tot alle hoofd- en bijkomende punten van de Oostersche aangelegenhedenin derzelver grootste uitgestrektheid be trekking heeft. Het is de definitive oplossing van een vraagpuntwaarbij niet enkel lj.ee Oosten maar ook geheel Europa in hooge mate betrokkenjts en hetwelk, uit hoofde van de menigvuldige uiceenloppénde en tegenstrijdige belan gen der grooce mogendheden onoverkomelijke moeijelijkhe- den scheen op te leveren. Niets is in Londen bij deze gelegen heid voorbijgezien, noch hec Europesche noch het Turksch- Egyptische belang. Met opzigt tot de sluiting der Dardanel- len en de wijze waarop men in geval van nood gemeenschap pelijk aan de Porce den noodigen bijstand in de Europeesch- Aziatische wateren zou verleenen heeft men aan de edelmoe dige toegeeflijkheid van het Russische kabinet regt laten we dervaren en de op dit punt gemaakte consessien onveran derd aangenomen. Men kan in waarheid ditmaal aan Rus land de getuigenis geven, dat het een schitterend bewijs van zijne vredelievende denkwijze heeft weten te geven, gelijk me .e van de edele gevoelens, die hetzelve ten aanzien van de Porte bezielen. Wat betreft de afpaling der Egyptische bezittingen zullen volgens de geslotene overeenkomst, Adana, de berg passen van den Taurus met deszelfs zuidelijke afhelling, het grootste gedeelte van Syrië (namelijk tot aan de linie van Genezareth), de vesting Acre en eindelijk de heilige steden onder de heerschappij der Porte cerugkeeren. Eindelijk werd ook het punt 111 Syne bepaald van waar uit, ingeval van werkelij^en tegenstand van Mehemed-Alide bepalingen dier overeenkomst ten uitvoer gelegd moeten worden. Gij ziet hieruit, dat voor alles gezorgd is, en dat aan de toetreding der Porte tot zulk eene schikking naauweiijks te twijlelen is ofschoon zij geenen harer effendi's ter deel neming aan de conferentien te Londen heeft afgevaardigd hetgeen trouwens bij den verwonderlijken spoed, waarmede alle deze besluiten sedert de aankomst van den heer von Brunow genomen zijn, niet wel mogelijk geweesc ware. Men kan intusschen gerust verwachten dat de onderhandelingen, wel ke te Konscantinopel over de toetreding der Porce to't deze overeenkomst gevoerd moeten worden van nog korter duur zullen wezen, dan die te Londen geweest zijn. Zal Mehemed-Ali zich gewillig daarin schikken? Wij bekennen, dat wij er sterk aan twijfelen. Ofschoon zijn te genstand weinig zal afdoen zoo wordt toch door de ge maakte bepalingen de magt van dien pacha zoodanig beperkt dat hij zich waarschijnlijk, door een volstrekt onvermogen 0111 zich in hec minst daartegen te verzetten tot de aanneming der hem voorgeschreven voorwaarden zal laten bewegen. En daar nu dat volstrekte onvermogen geenszins stellig blijkt, zoo zal de onder-koning zeker niet gedwee in zijn lot berusten. Welke houding zal Frankrijk aannemen Frankrijk zal toegeven en lacen geschieden wat het niet veranderen kan. Dit is te waarschijnlijker, daar lord Palmerston, die in zij nen wrevel het door hem uit toegeeflijkheid voor Frankrijk gedane voorstelom het pachalik van Acre met uitzonde ring der vesting van dien naam, aan den onder-koning te la ten ingetrokken had, daarop teruggekomen is, en blijk baar ten believe van het kabinet der Tuilerien op nieuw goed gevonden heeft deze consessie aan den pacha te maken. Ze ker zijn de drie overige mogendheden door hetzelfde denkbeeld geleid geworden, toen zij den onder-koning niet uitsluitend tot Egypte bepe/kcen." Naar men uit Rome verneemt, zouden het Pausselijk hof en dat d"er Tuilerien, op het punt zijn, zich over de gerezen verschillen met betrekking tot den hertog van Bordeauxte verstaan. Vooral zou zulks een gevolg zijn der tusschenkomst van Oostenrijk. Ook zounaar men wil, zich het kabinet van Rome toegeeflijker omtrent de kerkelijke geschillen in Pruissen betoonen sedert het heeft ontwaard dat de volksgeest in Pruissen ten dezen geen- zins zoo is als men te Rome veronderstelde. In Duitsch- land is men het strijden over de kerkelijke aangelegenheden moede, en wordt er sedert langen tijd aan den aartsbisschop van Keulen niet meer gedacht; ook van dien van Posen, wordt bijna niet meer gesproken. PARIJS den 6 januarij. De kamer der pairs is met haar adres aan den koning gereed. Zij betuigt daarin dat zij den vrede in het Oosten als van het hoogste belang voorde rust en voor den koophandel der wereld beschouwt, en zich ten dezen opzigce zeer verheugt over de gelukkige ge volgen van de eendragc die tusschen Frankrijk en Engeland heerscht. Voorts uit zij de hoop dat, daar de burger-oor log in Spanje veel van zijn gewigc verloren heeftzoodat daar door de bestendigheid van den constitutionelen regeringsvorm niet meer bedreigd wordtde bevrediging der noordelijke provinciën de voorbode van eene algemeene verzoening mo ge zijn, en wenscht zich zelve geluk dat de Fransche rege ring ook daartoe zoo krachtdadig heeft medegewerktdoor even als het Engeisch gouvernement, stiptelijk de hand te' houden aan de tractaten van 1834, Wat Algiers betreft, zal zij zich beijveren de maatrege- len te bevorderendie strekken moecen om de zegepraal der Fransche wapenen te verzekeren en aan de trouwe volk stammen eene krachtdadige bescherming te waarborgeneven als aan al de bewoners van een land dat de Fransche heer schappij nimmermeer moet verlaten. De kamer der gedeputeerden moet morgen over het adres in openbare zitting beraadslagen. In een onzer dagbladen vindt men berigten uit Oran van den 26 decembervolgens welke Abd-el-Kadergeetie kans ziende om in de provincie Algiers, waar van dag tot dag versterkingen aankomen, eenig nadeel van belang aan de Franscben toe te brengen hec ooriogstooneel naar de pro vincie Oran zou trachten over te brengen. Hij was dien ten gevolge naar de zijde van TIemcen en Tekedempc terugge- trokken en versterkte zich daar zoo veel mogelijk. MIDDELBURG den 10 januarij. Wij vernemen, dat onze stadgenoot, de heer J. A. Hessaan wienin 1833, een octrooi van uitvinding is verleend geworden, aan Z. M. den Koning een achromatischen kijker heeft aangebodendie door hem op eene doelmatige wijze ver eenvoudigd is geworden. Wij meenen tevens onderrigt te zijn, dat gemelde heer voornemens is eene gezigt- en oog- kundige verhandeling in het licht te geven waarin hij breed voerig zal mededeelen op welke gezigkundige wet en orde deze vereenvoudiging steunt. Ten gevolge der door de Regering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedane toezegging, dac over 1840 niet meer dan 12 millioen ten behoeve van het de partement van oorlog zal worden uitgegeven, verwacht men eerstdaags belangrijke bezuinigingen, dit departement betref, fende en wel ten aanzien van de onderscheidene wapenen van hec leger. Alzoo schrijft men, dac bereids door Z. M. den Koning eene aanmerkelijke vermindering in de getal sterkte van hec leger, en dus eene zeer aanzienlijke bezui- niging is bevolen. De geheele afdeeling kurassiers no. 1 als ook eene kompagnie van hec iste bacaillon en eene van het 3de bataillon veld-arcilleriebenevens eene kompagnie van het korps rijdende artillerie zijn dezer dagen ontbon den. Voorts berigc men tevens, dat hec regement lan siers no. 10 bij de brigade zware kavallerie, die onder de bevelen van Z. K. H. Prins Alexar.der der Nederlanden staatzal gevoegd worden. Nog verneemt men dac binnen kort de manschappen be- hoorende tot de ligting van 1835 finaal zuilen worden ont slagen. Men berigt uit 's Gravenhage dat ook Zijne Exc. de minister van financien, jhr. Beelaerts van Bloklandzijn ontslag aan Z. M. zou hebben ingediend. Er wordt in de residentie veel gesproken van de nieu we organisacie van hec ministerie van koloniën, welke op het punt schijnt te staan haar beslag te erlangen. Som migen verzekeren dat eenige hoofd-ambtenaren met het rid derkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw zouden wor den begiftigd. Ook wil men weten dat de heer Elias die ad interim de betrekking van secretaris-generaal bij het de partement waarneemt, als zoodanig zou aftreden, om zijne ambtsbediening in de Indien (die met de cultures' aldaar in verband staat) weder op te vatten terwijl jhr. van Alphen b«h.et departement geplaatst is, ter zijner vervanging in aanmerking zou kotnen. "7 Zr' Ms- fregat Boreas kommandant J. Doelen Jz., is gisteren van de reede van Vlissingen naar zee trezeildge destilleerd naar de Oost-Indien. Uit Amsterdam wordt gemeldedat Zr. Ms. stoomschip hcenix, als zeilschip ittgerigtonder het bevel van den Initenanc-ter-zee le Jeune, naar Java vertrokken eenen alle- zins goeden overtogt heeft gemaakt, en na aldaar, onder het beleid van dien verdienstelijken officierweder in stoom schip te zijti veranderd eenen zeer voorspoedigen togc van

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1