GSCISE COÜRAN N°. 3. Dingsdag 1840. 7 Janiiarij, '*o~- JVaufcrijk. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ÜUiglattb. tëmtot-Birittanie. VERGADERING van hec Middelburgsche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op Woens dag den 8 Januarij 1840, des avonds ten zes ure. Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. Middelburg, den 6Januarij 1840. De COMMISSIE ict voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dank voor de vol gende ontvangene Giften Den 19 December 1839, van A. f 100 en van Onbe kenden 100 Dekens; den 25 dito, van Onbekenden twee stukken bruine Baai; den 31 dito, van H. 26 den 1 Januarij 1840, van H. 120, en den 3 dito van N. N. twee Coupons Rusland, No. 90923 en 76356, ad 50 ieder. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL Secretaris. Middelburg, den 6 Januarij 1840. Met hartelijken dank aan den milddadigen Gever of Geef sterzij hiermede berigt, dat op den 4 dezer bij den Heer M. J. Boonevoor de Diaconie der Nederduiische Her vormde Gemeente alhier, is ontvangen, van N. N.een Russische Coupon No. 57463ad 50. Diakenen voornoemd I. SNOEP, Praeses. N. VERHULST Wz.Thesaurier. ARMVERZORGERS en DIAKENEN te VERE ma ken bij deze dankbare meldingdat zij heden ontvangen hebben van den Notaris Snijdernamens N. N. uit Middel burg, een Russische Coupon, groot 50, No. 10439, verschenen 1 Januarij 11.voor de bedeelden en onbedeelden alhierte besteden eenig en alleen aan buitengewone be deeling. Deze gif: zal overeenkomstig de edele bedoeling worden uitgereikten dat dezelve tot spoorslag voor anderen moge verstekken bidden wij Gode Vere den 5 Januarij 1840. Namens de Algemeene Namens de Diakenen bij j Armverzorgersde Hervormde Gemeente J. F. C. ZOELLER. J. MACHIELSE. Arnemuiden den 6 Januarij 1840. De KERKERAAD alhier heeft met groote blijdschap van N. N.voor de Behoeftigen dezer Gemeente een Rus sische Coupon No. 8093 groot f 50, ontvangen, ingezon den bij den Heer de Blaecke de Ligny. God zegene den onbekenden Gever of Geefster overvloedig met zijne heilrijkste zegeningenen Hij wekke meerdere harten op tot zulk een voortreffelijk voorbeeld van ware deelneming onzer menigvuldige noodlijdenden R. HOOGEZAND, Prtesesv. d. m. PF-TERSBURG den 20 december. Ter meerdere regc- vaardiging van de op den 1 dezer van Orenburg tegen Chi- wa opgebroken expeditie wordt thans in onze nieuwspapieren gezegd, dat van alle staten van Voor-Azie Chiwa de onbe schaafdste en ruwste is dac deszelfs inwoners roof als hun hoofdbedrijf beschouwen dat zij alle in hunne handen vallen den aan de hardste slavernij, zonder eenig uitzigt op vrij stelling, onderwerpen, en dat Chiwa de aan hetzelve toege dachte kastijding door veelvuldige vijandelijke aanrandingen onzer karavanenen door jaren lang voortgezette scroope- rijen in ons gebied verdiend heeft. Maar de bijzonderheden welke men hierbij voegt, van twee, ten gevolge der bemoei- jingen van onze regering, in 1837 en in dit jaar plaats ge had hebbende vrijlatingen van gevangenen, zijn wel geschikt om bij de Russen aandoeningen en geestdrift voor de expe ditie op te wekken maar doen toch de vraag rijzen of men niet, langs dien zelfden tweemaal met goed gevolg be proefden vreedzamen weg van onderhandeling had kunnen verkrijgen, wat men nu door de scherpte des zwaards zal afdwingen. Wat voorts de bewuste bijzonderheden betreft het was zoo als onze nieuwspapieren melden sedert Chi wa als naburige staat van Rusland bestaatvoor het eerst ïn 1837 dat, op de bemoeijing onzer regering, 25 Russische gevangenen teruggegeven werden en den 1 december van dat jaar J,e Orenburg aankwamen waar die bevrijden door de gansche bevolking voorgegaan door de geestelijkheid met de grootste plegtigheid en geestdrift ingehaald, ter hunner eer een plegtige godsdienst gehouden, en zij vervolgens fees telijk in het openbaar onder eene tent onthaald werden waar bij 3 der bevrijden, wegens zwakte en ouderdom, naar de tent moesten gedragen worden terwijl een vierde er zich door eene kruk gesteund nog op eigen voeten heen bege ven kon, ofschoon reeds 12c jaren tellende. Een dier be vrijden had 55 jaren in slavernij doorgebragc. In augustus van dit jaar werden even too 80 Russische gevangenen vrij gegeven, en op gelijke plegtige wijze op den 3 september te Orenburg ontvangen. Er zouden echter nog voortdurend* eene menigte andere Russische onderdanen bij de GhKvaërs in slavernij zuchten. Volgens hec gevoelsbaan sommigen zou het ware doel der voormelde. expeditie zijnzich met den weg door de woestijnen-naar Voor-Indie bekend te maken. FRANKFORT den 31 december. De tijding der oorlogs verklaring van de Russen aan Chiwa heeft te Berlijn groot opzien gebaard dewijl men d, uin een verder doel ziet dan de tuchtiging van dat ruwe bergvolk en vreesc dat zij aan leiding tot nieuwe onaangenaamheden met Engeland zal ge ven. Het korps van den luitenant-generaal Perowsky wordt op meer dan 20,000 man geschat. De Russische officieren verzekeren dat de laatste veld- togt in Circassie veel gunstiger voor de wapenen van den keizer is uitgevallen dan een der vroegere, en dac alles wat vreemde dagbladen wegens de zware verliezen der Russen aldaar gemeld hebben bezijden de waarheidof althans zeer overdreven is. Te Alexandria gelooven velen dat de mogendheden geen bepaald besluit omtrent de bestaande geschillen nemen zullen alvorens zij de uitvoering daarvan met hunne es kaders krachtig kunnen ondersteunen, zoodat de zaken vermoedelijk tot in hec voorjaar op denzelfden voet zullen blijven. Ibrahim-pacha hield in Syrië voortdurend dezelfde positien in. Zijn hoofdkwartier bleef te Maraseh en hec leger was gedeeltelijk daar, gedeeltelijk te Aleppo AdanaDamaskus Bir en Grfa gelegerd. Hebron was op nieuw in opstand en de gouverneur dier stad had de vlugt naar Jeruzalem moeten nemen. De onderkoning zou besloten hebben dit leger niet te doen voortrukken om de mogendheden geene oorzaak tot onge noegen te geven, maar tot de teruggave der vloot zou hij niet te bewegen zijn. In de Zwarte zee hebben gedurende de eerste dagen van decemberzware stormen gewoed waardoor verscheidene schepen vergaan zijn. In een berigt uit Krakau van het laatst der maand de cember beklaagt men zich dac aldaar aanhoudend aanslagen tegen de rust van de naburige Staten, bepaaldelijk ter om verwerping van de bestaande orde van zaken in Polenge smeed worden, althans, dat die stad bij voortduring onder verdenking staat van voor staatkundige woelgeesten eene schuilplaats te zijn. LONDEN den 31 december. H. M. de koningin zal, naar men zegt, den 9 januarij voor eenige dagen in de stad komenom den 16 het parlement in persoon te openen. Wanneer de buweJijks-plegcigheid zal plaats hebben, schijnt nog niet bepaald te zijn de 16 februarij wordt als de waarschijnlijkste dag opgegeven. Men zege, dat er weinige plegtigheden bij die gelegenheid zullen plaats hebben en dat er bij de inzegeningjn de kapel van Sc. Jamesniet meer personen tegenwoordig zullen zijn, dan volstrekt nood zakelijk is. Na de inzegening zal H. M. zich met hoogsc- derzelver echtgenootterstond naar Windsor begeven om aldaar eenigen tijd, ver van het gewoel der hoofdstad, in stilte door te brengen, to spend the Royal honeymoon zeg gen de dagbladen. Men spreekt van de volgende veranderingen welke er eerlang in de administratie plaats zullen hebben lord Ebrin- ton zal, naar men zegt, minister van binnenlandsche zaken worden, in de plaats van lord Normanby en zal in het lord-luitenantschap van Ierland vervangen worden door den hertog van Devonshire. Lord Normanby zal als ambassa deur naar Parijs gaan, in de plaats van lord Granvilledie als gouverneur naar de Oost-Indien zal gaan. yConnell heeft onlangsin eene redete Dublin ge houden lord Brougham verwetendat hij de ongevoeligste man van talenten in de wereld isnaardien hij vóór eenige wekenals eerste rouwdragerhec lijk zijner eenige doch ter ten grave vergezeld heefc. Het is zeker in Ierland geen gebruik, dat naastbestaanden bij de begrafenis tegenwoordig zijn doch wat moet men denken van het gevoel van eenen man die zulke aanmerkingen in hec openbaar kan maken. Men schrijfc van Leeds, dac aldaar, met het stilstaan der fabrijken in den winter, meer dan 10,000 zielen, vrou wen en kinderen medegerekeud zonder brood zijn. Met de stoomboot Bragatiza zijn er heden blieven van Portugal ontvangen van den 24 dezer. De Portugesche dagbladen gaan voort het gouvernement aan te hitsen, om aan Engeland eene schitterende voldoening te vragen, voor het vernielen van twee slaven-schepen door de Columbine daar het gouvernement echter nog geene officiële berigten had kon hec nog niets in deze zaak doen. De aanspraak der koningin, bij de opening der cortes, zoude, naar men zeide een getrouw tafereel van den toestand des lands op hangen hecweik ailes behalve een vrolijk uitzigt voor de Portugesche renthouders zal opleveren. Men had te Lis sabon berigten van eenen verschrikkelijken scortn welke op het eiland St. Mlchael, een der Azorische eilanden, gewoed heeft. De zee is bij die gelegenheid 30 voet gerezenen heefc een aantal huizen en pakhuizen, ter waarde van een half millioen p. st.verzwolgen. De jonge Remechido ccn der hooiden van dc guerilla'svóór zes weken gevan gen genomen is in de gevangenis te Faro aan zijne won den overleden. Graaf Linhares stond op het punt om als ambassadeur, tot het sluiten van een handelverdragnaar Brazilië te vertrekken. PARIJS den 2 januarij. Gisteren heeft Z. M. de koning, bij gelegenheid van het nieuwe jaar, de gelukwenschingen van onderscheidene aanzienlijke personen en hooge collegien ontvangen. De daarbij gehoudene aanspraken onderscheidden zich door niets belangrijks alleen merkte men in die var den graat <T Appony namens het corps-diplomatiquede verzekering op van het volle vertrouwen, dat de wijsheid der souvereinen en de goede betrekkingen tusschen de kabi netten op het behoud van den vrede inboezemenwaarop Z. M. heeft geantwoord dat hij hoopte de voldoening te zullen hebben om de goede betrekkingen die tusschen de gouvernementen bestaan, meer en meer te zien versterken, en dac hec jaar 1840 de vervulling zal zien van de wenschen welke allen voor den vooreduur van den vrede der wereld en de bevestiging van orde en rust koesteren. In de kamar der pairs is gisteren een bevelschrift voorgelezen, waarbij dezelve weder als geregeshof geconsti tueerd wordtom behalve over de beschuldigden van mei 1839, ook uitspraak te doen in de zaak der vroeger voortvlug- tige en nu in hechtenis zijnde beschuldigden van 1834. De heer Franck Carré is daarbij als procureur-generaal benoemd. De aartsbisschop van Parijsde heer de Quelenis he den ochtend in deze hoofdstad overleden. Hij is ruim 61 jaren oud geworden en had meer dan 20 jaren den aaresbis- schoppelijken zetel te Parijs vervuld. Tijdens het uitbre ken der laatste Fransche omwenteling, was het Parijssche volk uitermace op dezen hoogen geestelijke verbitterd die zich steeds een ijverig voorstander van den oudsten tak der Bourbons heefc getoond. De schandelijke plundering van zijn paleis strekte daarvan onder anderen ten bewijze. In den laatsten tijd is men van de vooringenomenheid tegen dezen in vele opzigten achcenswaardigen geestelijke veel terugge komen. Hij heeft in zijne laacste ziekte, die lang geduurd heeft, vele blijken van belangstelling van de aanzienlijke Pa- rijzenaars en ook van koning Lodewijk Philips ontvangen. De Moniteur behelst een artikelom den schout-bij nacht Lalande vrij te pleiten van de beschuldigingtegen hem in dc Augsburger Zeitung gedaan, dat hij de hand heefc gehad in het verraad van den kapudan-pacha. Bijzondere berigten uit Algiers melden, dat aldaar destijds reeds 6000 man versche troepen ontscheept waren. Intusschen wil men dat de jongste bij het gouvernement ont vangen tijdingen nog niet zeer gunstig luiden. Van 100,000 bladen die dagelijks in Parijs verschijnen berekent men dac er thans tusschen de 80 en 90,000 aan dc oppositie van allerlei aard behoorenen die het tegenwoor dig bestuur niet ondersteunen. De legitimiscische partij zal daarvoor 8 k 9000 bladen toekomen de radikale partij bij na evenveel; de Bonaparcische partij ioook 1500; de ove rige behooren aan de zoogenaamde dynastieke oppositie waaronder de Siècle, die alleen 26 k 27,000 abonnementen heefc. De heer Daguerre heeft eene belangrijke verbetering uitgevondennopens de bewerking van de Daguerrotype en wel ten aanzien van het bedekken van de verzilverde plaat met jodium, waartoe, volgens zijne nieuwste methode, met ter zijdestelling van een zijner werktuigenslechts twee minuten zouden gevorderd worden. Ook spreekt men van eene belangrijke uitvinding van zekere Bianchidien hec zoude gelukt zijn om de afteekeningen hare natuurlijke kleuren, ofschoon eenigermate verzwaktte doen behouden. Volgens berigten uit Madrid, van den 24 december, bestaat er thans tusschen het ministerie der koningin.regentes en den veelvermogenden opperbevelhebber des legersgene raal Esparterovrij wat spanning. Deze laatste heefc eerst door middel van eenen brief, die een zijner staf-officieren openbaar heeft gemaakt, en later in persoon, ten stelligste verklaard, dat hij de laatste ontbinding der cortes en de daar mede in verband staande afzetting van ambtenaren geens zins heefc aangeraden en die maatregel ook niet goedkeurt. De koningin-regences moet vergeefsche pogingen hebben ge daan om hem van die stappen af te houden. Natuurlijk heeft de bewegings partij uit het gedrag des generaals opge maakt dac hij thans weder naar hare zijde overhelt. Te Madrid is reeds het gerucht in omloop geweest, dac de ge neraal Espartero in hec opperbevel des legers doer den ge neraal CDonnell zou worden vervangen. BRUSSEL den 2 januarij. De audiëntie des koning is gisteren druk bezocht geworden. De tegenwoordigheid van een gezant van Z. M. den koning der Nederlanden ten ho- ye b.j deze gelegenheid, heeft bij velen een zonderlingen indruk gemaakt De voorzitter der gedeputeerden de heer ballon, heefc, Z. M. van den eerbied der leden van de ka mer der gedeputeerden verzekerende, betuigd: „dac Belgie, a snu van c,c zoig voor de buitenlandsche aangelegenheden oncslagen, hoop voedt van met te meerderen nadruk te kun nen vootzien in de meest dringende binnenlandsche behoef ten dat hec daartoe een volledig vertrouwen stelt in eene aaugenomene nationale dynastie, welke door haren oorsprong en hare alliantien eene zoo verhevene plaats onder de sou- vercinc mogendheden van Europa bekleedt: alliantiendie

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1