iBURGSCHE C O li A IV N0. 2. Zalurdag 1840. 4 Januarij. BESTOREN en ADMINISTRATIEN. Scftcubmafcittg. NI EU WSTIJDING EN. IfVrtiiktrijfc. «ilcbci'ianbcM. Do alranncmciiLs-jirijs dezer Courant isy 2 7Ó voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r xo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte— en Doodbekcndmakingen, waarvan de prijs van den tot zes regels isyj,5o en voor iederen regel daarboven 22. Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, te beginnen met Maandag den <5 dezereen zijnen Kantore zullen worden uitbetaald alle de Pensioenen over het laatste kwartaal 1839. Middelburg, den 4 Januarij 1840. De Administrateur voornoemd P. P O u s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennisse van alle zooda nige Ingezetenen, welke gedurende de plaats gehad hebbende doch titans opgehevene staatkundige verwikkelingen met Belgietot handhaving van rust en orde binnen deze Stad vrijwillig hebben dienst gedaan dac op Dingsdag den 7 Ja nuarij, van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten één uurdoor Ilun Edel Achtbaren op de Raadzaal van bet Stadhuiszal worden gevaceerd ten einde gemelde In gezetenen onder uitreiking der voor hen opgemaakte bewij zen van ontslag, voor deze blijken van hunnen goeden geest en hunne vaderlandsliefde de erkentelijkheid der Hoo- ge Regering over te brengen; terwijl, voor zoover eenige hunner verhinderd mogcen zijn om zich ter. voorschreven dag en uur ten Raadluiize te vervoegen, Burgemeester en Wet houders onder betuiging vati diezelfde gevoelens de bo venvermelde bewijzen van ontslag aan derzelver woonhui zen zullen doen afgeven. Gedaan tett llaadhuize der Stad Middelburg, den 3 Ja nuarij 1840. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S DIAKENEN der Nederduitsclie Hervormde Gemeente te Middelburg, vermelden met dankbaarheid de ontvangst eener extra gift van twee Zeeuwsche Rijksdaaldersgevon den in de Kerk-collecte van de Avond-Godsdienst op den 31 December jl. Zij verblijden zich over dit bewijs van deelneming in het lot der aan hunne zorgen toevercrouwde Armen terwijl zij hopen dat het edele derzelve de met tijdelijke goederen be- wekladigden uitlokke, om de belangen dier Armen bij voort, duur ter harte te nemen. Middelburg, den a Januarij 1840. Diakenen voornoemd I. SNOEPPrajses. N. VERHULST Wz.Scriba. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone be hoeften der Armen, heeft het genoegen bij deze met dank baarheid te vermelden de volgende giftenbij den Heer ■S". Roe/se te Middelburg, ten haren behoeve, ontvangen Den 30 December 1839, van A. f 25. 1 Januarij 1840, II. - 26. Westkapelle den 3 Januarij 1840. W. VERHULST, Voorzitter. P. BACK, Secretaris. PARIJS den 30 december. De gedeputeerden hebben zich in de bureaux onledig gebonden met de aanspraak van den troon. Over het algemeen zijn de beraadslagingen aldaar zeer bedaard geweesten waren de leden van meeningdat men, wat de zaken van Algiers betrof, aan de regering de noodige gelden tot behoud der kolonie moest verstrekken. De ministers hebben beloofd dat met de onrwerpen betrek kelijk het budget ook een plan van conversie der renten aan <ie kamer voorgelegd zal worden. De berigcen nu door de stoomboot de Tartare nit Algiers aangebragcbevestigen niet ten volle de gunstige tijdingen welke vroeger door twee schepen te Toulon wa ren medegedeeld. Ondertusschen is het waar, dat in ver schillende ontmoetingen de Arabieren door de Fransche troe- .pen geslagen zijn. Abd-el Kader schijnt zich voor het .©ogenblik naar den Aclas verwijderd te hebben, en denkelijk «al bij de volksstammendie aan zijne oproeping nog geen gehoor gegeven hebben, dwingen om hem te volgen. «Bij hec Vierkante Huis was in de laatste dagen dikwijls gevochten en daar hadden de Arabieren veel verlies gele den terwijl dat aan de zijde der Franschen van weinig be- duidenis was. Na het ontvangen van eenige versterking had de maarschalk troepen naar de verst afgelegen punten kunnen zenden. Bli- dah en Colleah waren aldus volkomen gedeblokkeerd. Dagelijks komen in de kolonie nieuwe troepen uit Frank rijk aan. De soldaat is met den besten geest bezield eu voor de ongelukkige kolonisten is reeds een geldelijke on derstand ontvangen. Aan boord van het linieschip Diadême is een droevig ongeluk gebeurd. De admiraalwelke dien bodem inspec teerde deed overal maken, en terwijl men hiermede bezig was liet een matroos eene enterbijl uit de groote ra vallen, waardoor de luitenant ter zee Coulomb zoodanig aan het hoofd gekwetst werd, dac hij slechts weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Hij was een braaf officier, wiens dood door het geheeie eskader diep betreurd wordt. '1i GRAVENHAGE den 31 december. Heden heeft de minister van Staat, de luitenant-generaal graaf van den Bosch, met Z. M. gearbeid. Zoo men weet, eindigt morgen zijne ministeriele betrekking. Ten gevolge van het gisteren bij de Tweede Kamer der Staten.Generaal gevallen besluit, zijn de leden aange schreven, om zich op maandag den 13 januarij aanstaande, des middags ten twee ure in de residentie te bevinden ten einde alsdan de werkzaamheden te hervatten. MiDDELBURG den 3 januarij. Eergisteren avond om streeks 10 ure is alhier de schippersknecht Jacob Cortielissc Grootjes, leggende met deszelfs schip aan de spijkerbrug door het overboordvatlen niettegenstaande alle oogenblikke- lijk aangewende pogingen tot reddingverdronken. Zoo wij vernomen hebben is zulks niet het gevolg van dronken schap, maar bloot ongeluk geweest. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen te Oostburg de heer IV. P. van Visvliet tot dus verre surnumerair der belastingen, en te Biervliet en Hoofdplaatde heer A. J, van Teylingen luitenant-ter-zee van de 2de klasse. Bij Zr. Ms besluit van den 22 december jl.no. 104, is aan mr. ,7. E. Risseeuw op deszelfs verzoek ontslag ver leend als nocaris in hec kanton Oostburg. De mechanische, acbletische en andere voorstellingen door de heeren Chanteur Maus alhier op den 26 en 28 december en den 1 januarij gegevenzijn door het tegen woordig geweest zijnde publiek met de meeste goedkeuring en voldoening bijgewoond en de kunsttalenten van die hee ren verdienen veel iof en aanbeveling. Aan de bibliotheek van de Leydsche hoogeschooi is door Zijne Exc den luitenant-generaal baron Kraijenhoff vereeid iet volledig en origineel handschrift der geodesische en astronomische operatien van 1802 to: I 811 in Holland, het tegenwoordig Koningrijk der Nederlanden, onder zijne leiding en met medewerking van den hoog geleerden heer .7, de Ge/der uitgevoerd. Den 23 december is binnen de gemeente Capelle (Noord- Braband) overleden Ahda Quirijns wed, Andries de Bruijn in den ouderdom van 100 jaren en ruim 9 maanden; zij is tot aan haren dood in het genot geweest van hare verstands vermogens. De Avondbode van den 1 dezer behelstnaar aanlei ding der aanmerkingen van sommige dagbladen ter nadere toelichting van zijn artikel van den 28 december II. (zie ons 110. 157) het volgende Het artikel in den Avondbode van zaturdag den 28 de zer waarmede wij gepoogd hebben paal en perk ce stellen, niet alieen aan snoode lasteringen tegen de Regering, ten aanzien van het gebruik van 'stands geldmiddelen en van andere gewigtige aangelegenheden maar ook aan hoogst onge rijmde uitstrooisels en vertelsels in welke men zich niet ontzag de bedrogen menigte den naam van onzen geëerbie- digden en beminden Koning te doen betrekken, schijnt aan hec oogmerk cc hebben voldaan. Uit verschillende oorden des Lands ontvangen wij daarvan de aangename bewijzen en wij zeggen dit met vreugde, daar hec beter dan iets anders doet blijken van het vertrouwen waarmede de verzekerin gen van den Avondbode worden vereerd. Onder de brieven, die wij deswege ontvingen, zijn er nogtans, waarin ook, naar aanleiding van een artikel in de Amhemsche Courant van den 29 dezer, wordt aangedrongen op het nut eener nadere verklaring of onder de'door ons wederlegde vertelsels en uitstrooisels ook zijn begrepen die, uit buitenlandsche dagbladen herkomstig, volgens welke door onzen beminden Koning eene hu welijks-verbindtenis waarvan zij vroeger met veel ophef gewaagden nu heimelijk zoude zijn aangegaan en voltrokken, en dat, in verband daarmede, bij hoügstdenzelven liet voorden Lande bedroevend en nood lottig denkbeeld zoude zijn opgekomen om den troon te ver laten dien Z. M., (hoezeer doorgaans met ondank beloond) met zoo veel luister, tot heil des Vaderlands, tot bewonde ring van Europaen tot hoogstdeszelfs onvergankelijke!] roem, gedurende meer dan 25 jaren heeft bekleed. De wijze, hoedanig wij, omtrent de artikelen uit bui tenlandsche dagbladen, waarin deze onderwerpen, met ver bazende stoutmoedigheid, of liever onbescheidenheid, be handeld werden zijn te werk gegaan heeft genoegzaam doen zien, hoe weinig reden, van den aanvang af, wij gevonden hebben om aan de zoogenaamde Ilaagsche correspondentie!! dier bladen geloof te slaan, of onze lezers met de daarin ver- vacte ongerijmdheden bezig te houden. „lot een staaf van de weinige schroomvalligheid en naauw* gezetheid der redactiën van buitenlandsche zelfs geaccre diteerde dagbladen, in het plaatsen van stellige tijdingen be trekkelijk Nederland en deszelfs aangelegenheden, is het wel genoegzaam te doen opmerkendat het veel gelezen en in vele opzigten verdienstelijke Belgische dagblad le Commer- ce Beigetwee dagen geleden de tijding behelsde dat het bedoelde huwelijk van Z. M. den Koning der Nederlanden nu stellig was voltrokken (positivement conclu) en zelfs op gaf, dac, en welke douaire bij die gelegenheid was verleend terwijl hetzelfde dagblad alsnu weder een artikel bevat waarin het die opgave weder even stellig tegenspreekt. Wij hebben met dien gang van zaken bekend nimmer eenig dier artikelen overgenomen, en zouden ze, indien zij inden laacsten tijd niet algemeen waren in omloop gebragt, ook nimmer hebben wedersproken. Dit laatste evenwel in ons blad van den 28 dezer gedaan hebbende, zou het ons aange naam zijn geweestwanneer men geoordeeld had in onze algeineene wederspraak te kunnen berusten; want inderdaad, onderwerpen als deze zijn voor eene behandeling in dagbla den van te kieschen en te aangelegen aard het smart den Neder lander die achtingen en liefde voor zijnen grijzen Koning heeft door den invloed der kwaadwilligheid tot hec aanroeren dier verzinselen te worden genoopten hij vreest niet tenonregte, zulks doende, alreeds den eerbied en de achting te kwetsen, waarop liet eerbiedwaardig en weldoend Hoofd van den Scaat binnen en buiten 's iands regt heeft. Daar wij echter om alle vermoeden van dubbelzinnigheid te ontgaanalsnu in de noodzakelijkheid zijn gebragtom ons artikel van 28 dezer nader toe te lichten, zoo stellen wij dan ook allen hinderlijken schroom ter zijde en verklaren tot teregtwijzing van den hier boven zijdelings vermelden brief schrijver en anderen, wien ons bedoeld artikel nog in on zekerheid gelaten heeft, dat wij de in dezen behandelde vertelsels en uitstrooisels wel degelijk hebben begrepen on der die, welke wij gezegd hebben ons ter oore te zijn geko men en dat wij in onze tegenspraak geen enkel van die ver telsels en uitstrooisels hebben uitgezonderdmaar omtrent allen zonder onderscheid, op grond van onze overtuiging, en opgrond van onze berigtendie alle mogelijk geloof verdienengezegd hebben en ook geene zwarigheid maken te herhalen dat zij zijn bezijden de waarheid" Wenken lot het verschaffen van arbeid aan de behoeftige klassebijzonder iti het vierde District van Zeeland Wanneer men ernstig nadenkt over het lot der armen- klasse in dit district, en in de toekomst zich verplaatst, dan waarlijk is het vooruitzigc niet bemoedigend niet al ieen maar zelfs schrikbarend. De bevolking vermeerdert van jaar tot jaarterwijl de werkzaamheden dezelfde blijven, en zelfs eenigermate ver minderen. De landbouwers, die te voren, bij gunstige om standigheden veel lieten werken en daardoor menigen armen brood voor hem en zijn gezin verschaftenzijndoor de noodlottige laagte der prijzen van de voortbrengselen van hunnen akkerwaaronder zij eenige jaren hebben moeten zuchten, genoodzaakt geworden, hunne uitgaven te beper ken door minder te laten werken hetgeen heeft veroor zaakt dat velen der arbeidende klasse des winters, en zelfs onmiddellijk na de inzameling van den oogst, geen werk meer kunnende vindengedrongen worden hunne toevlugc tot de armen kassen te nemen hetgeen een aanmerkelijk be zwaar voor den meer gegoede oplevert. De omstandigheden van den landbouwer zijn nu wel is waar verbeterd, dan, behalve dat dezelve door het dalen der graanprijzen wederom kunnen verslimmeren is het te ver moeden dat de werkzaamheden voor den arbeider niet veel zullen vermeerderen. De landbouwer heeft door den nood gedrongen geleerd zijn bedrijf met minder kosten uit te oefenen en het gevolg daarvan moet noodwendig noodlot tig voor de armen-klasse wezen. Bij de oorzaken, welke tot de versiimmering van het lot van de arbeidende klasse bijdragenen in het vervolg zuilen medewerken, kan men ook hec herstelde verkeer met de voormalige Zuidelijke provinciën, nu koningrijk Belgie, voegen. De gemakkelijkheid toch om uit de aangrenzende provinciën van Oost- en West-Vlaanderen en andere oorden van Belgie, hier te lande te komen, zal ten gevolge heb- ben dat het District, van het oogenblik dat de werkzaam heden aan den oogst beginnenen dus van den wied tijd af tot na de inzameling toe door Belgische arbeiders als het ware zal worden overstroomd zoo als nu reeds in dit jaar hier en daar het geval is geweest, en het is te vreezen, dat velen wederom geneigd zullen zijn, om, met voorbij zien van de arme ingezetenen, even als vóór 1830, vele dier vreemde arbeiders, die voor een zeer gering loon wer ken aan te nemen, en daardoor het brood aan de inwo-

Middelburgsche Courant | 1840 | | pagina 1