STOOMJAGT, J}Ii(l(lolburg au Rotterdam. 5° 5o ADVERTENTIEN. De ondergeteekende maakt bekend aan diegenenwelke genegen zijn zich in het vervaardigen van KUNST-BLOE MEN te oefenen, van hem het noodige onderrigt (op zeer billijke voorwaarden) daartoe kunnen bekomen alsmede het boetseren van VRUCHTEN, AARDC.EWASSEN enz. In het bijzonder beveelt hij zijne STOLPEN en BLOEM- SCHILDERIJENwelke niet dan bij expresselijke bestel ling worden vervaardigd voorts zijn alle benoodigdheden Papieren, Verwen en verdere stoffen tot gemelde Liefheb berij, bij hem verkrijgbaar. Adres Spuibrug, hoek van de KoepoortstraatE. 65. DE STOOMBOOT DE SCHELDE groorings wetten onderzoeken gelijk-ooi de wet tot regeling w»n aidere financiële aangelegenheden -in verband met het geen betrekking -beeft toe de Overzeesche bezittingen. Wij betreuren^ hetdat de regeling der overschrijving -van dat gedeelte der ptfblieke schuldhetwelk op Belgie insx, nog niet die vorderingen heeft gemaakt, welke wij, j-aet Uwe Majesteit, gewenscln hadden. Wij vertrouwen, dat de uitvoering van het daartoe betrekkelijke artikel- van het traktaat van Londenwaarop wijna alwat ons ont zegd wordt, zoo reg.tmatige aanspraak hebben niet langer 'Zal achterblijven. Door de invoering der Nederlandsc-he wetgeving, is in «ene nationale behoefte grootendeels voorzien. Nog volle- -tfiger zal dat doel 'bereikt worden door de vaststelling van een -wetboek van strafregt. Het voorgestelde eerste gedeel te van dit wetboek zal door ons met den meesten ijver worden onderzochten wij vertrouwen, dat de voortzet ting van dien arbeid geene vertraging zal ondervinden, zoo- dta de beraadslagingen over de beginselen zal bekend zijn. Steeds zullen wijen het tegenwoordig tijdstip geeft daartoe meer dan immer aanleiding met bedachtzaamheid en vaderlandsliefde het gemeen overleg uitoefenenten opzig- te van alle die -onderwerpen, welke -met de teederste be langen va-n Nederland in verband staan-en welker regeling onder den zegen des AUerhoogstenstrekken kan om het wezenlijk geluk, te bestendigen van een Volk, gekenmerkt door gehechtheid aan zijne instellingen, gelijk door liefde voor Uwe Majesteit en hoogstdeszelfs huis." AMSTERDAM dèn 29 october. Heden nachtruim half vier ure, is, in de Lepellaan in de Plantagiebrand ont staat) in den collegie tuin het Witte Lamwaardoor de nienwgetimmerde kolfbaan die des avonds door eene ver- eeniging van leden van het collegie was ingewijd geworden in de asch gelegd is. De ijver van het brandwezen heeft alle verdere uitbreiding van den brand weten te voorkomen. -Het ongeluk schijnt ontstaan te wezen door het stoken van eenen kagchelin een kombuis tegen het gebouw aan- gemetséld. In den afgeloopen nacht, omstreeks ten twee ure, -ontdekte Dirk Soerszandschipperliggende met zijn vaar- tuig in het Westerdok dat het nevens hem liggende zand- schip bevaren door Wouter Meijerzfch in een' zinken den staat bevond, en de schipper, benevens zijnen zoon, in doodsgevaar verkeerden. Hij trachtte door het toereiken eener plank hulp te biedenen had gelegenheid den man té redden doch de veertienjarige knaap de plank niet kun nende vatten, viel in het water en vond aldaar den dood. Schipper Wouter Meijervader van 8 kinderen, alhier wo nende op den Binnen-Amstel bij de Keizersgrachtis dade lijk ter verpleging naar het gasthuis gebragt. MIDDELBURG den 1 november. Eergisteren avond had alhier de inwijding plaats der nieuwe concert-zaal. Behalve de aangename indruk welke eene zoo ruime en smaakvol ingerigte zaal reeds dadelijk op de aanwezigen maakte was deze avond voor de beoefenaren en beminnaren der toonkunst rijk aan waar kunstgenot. De onderscheidene door het orchest voorgedragene stuk ken werden met juistheid en keurigheid uitgevoerd. Daar onder zijn vooral met geestdrift toegejuicht twee ouvertures waarvan de eerste door den heer W. R. Ceulen opzettelijk voor deze feestviering was vervaardigdzijnde de andere gecomponeerd door den heer H. J. Fastréwelke beide ver dienstelijke meesters over dit hun werk menige welverdiende lofspraak hebben mogen inoogsten. Tot het wel gelukken dezer stukken gelijk van al de overige instrumentale muziek, heeft ook veel bijgedragen dejin deze stad min gewone vol ledigheid van het personeel van het orchestals bestaande, behalve uit het muziek-collegie uit Kunstliefde (waaraan het muziekale publiek reeds zoo veel verpligting heeft)nog uit onderscheidene kunstgenootenzoo van Vlissingen als ,Goes ter deelneming aan deze feestviering herwaarts geko- iuenwaarbij eindelijk nog gevoegd waren eenige leden van hec muziek-korps der 6de afdeeling infanterie, alhier in gar nizoen welké. met de meeste berèidwilligheid hunne talen ten daaraan hebben gewijd. Ook de uitgevoerde zangstukken verdienen met lof ver meld te worden waarvoor de hulde van het publiek toe komt aan de zangvereeniging tot oefening en uitspanning. Dezelve bestonden in twee feestzangen, opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd. De eerste derzelve, gecomponeerd door den heer Bernard Koch, van Amsterdam werd door het geheele koor uitgevoerd; de laatste alleen door een vier stemmig mannenkoor zijnde de woorden daarvoor geleverd door den heer J. W. Schuurmans en de muziek door den heer W. R. Ceulenhetwelk, boven de goede uitwerking ■van het stuk nog aanmerkelijk heeft bijgedragen om het zelve met de meeste toejuiching door het publiek te doen ontvangen. De zaal is naar de bestekken en teekeningen van onzen kundigen stadgenoot, den heer G.H. Graussuitstekend fraai ingerigt en voor de uitvoering der muziek volkomen ge schikt bevonden. Ook de aannemer van het werk de heer Jac. Boudcwijnse heeft van alle kanten de goedkeuring des publieks kunnen vernemenover de wijze waarop hij zich van zijne taak heefc gekweten. Moge deze zaal welke met regt als een sieraad van on ze stad mag geroemd worden wederom veel bijdragen om de 'meer en meer zich ontwikkelende liefde voor de toonkunst en lust tot hare beoefening bestendig te maken en moge het alzoo blijken dat de aanzienlijke opofferingen daarvoor door velen gedaan nuttig besteed zijn, ter bevordering eener kunstwelke onder alle standen en in iederen leeftijd zoo veel edel genot oplevert! Wij vernemen dat dezer dagen zekere Abraham Priem, oud 33 jaren, van beroep arbeider, wonende te St. Maar tensdijk vader van vijf kinderensedert vijf jaren blind zijnde, alhier eene kunstbewerking heeft ondergaan, door een onzer heelkundigen die dikwijls diergelijke operatie met het gelukkigst gevolg heeft verrigtwaardoor ook deze lijder het gezigt is hergeven. Deze persoon nu fit beide oogeij ziendegeniet thans het onwaardeerbaar geluk vanbinnen den tijd van vier weken hersteld, in den schoot van zijn ge zin te zijn wedergekeerd, om alzoo, na vijfjaren lang, uit hoofde zijner kwaalvan het armbestuur en de weldadigheid van anderen afhankelijk te zijn geweestweder met eigen handen-arbeid zijn sober brood te kunnen verdienen. Wij meenendat dit géVal vermelding verdient in het be lang van blindendie vaak tegen iedere kunstbewerking opzien zich liever getroostende jaren lang misschien niets beduidende of althans ontoereikende geneesmiddelen ter--) her stelling van hun gezigt te gebruiken -en te laat het gebruik van bekwame hulp beklagen. Uit Colijnsplaat wordt ons gemeld dat li. dingsdag brand is ontstaan op de hofstedè van en bewoond door Pie- ter Maarten de Kosterin den polder Nieuw-Noordbeveland onder de gemeente Colijnsplaatveroorzaakt door eene vuur vonk uit den schoorsteen van de -achterste stookplaats, die zich vestigde in eene zaadstroo-klampaldaar op de werf staande, welke een1 tarwen-stapel aanstak, en daarop on middellijk oversloeg t>ot de schuur, die almede, met al het ingezamelde van den oogst, benevens een nieuwe huifwagen en eenig botiw-gereedschapeene prooi der vlammen zijn gewordenwaarbij ook nog een schaap is omgekomen. Niettegenstaande óe spoedig aangebragte hulp, door de brand spuiten van Colijnsplaat en Cortgeneen later ook door die van Wissenkerke, hebben al de volijverige pogingen tot niets anders mogen strekken dan tot behoud van het huis en het in de nabijheid staande varkenshok. Gelukkig echter dat de gebouwen voor brandschade zijn verzekerd. -Naar men verneemt, is dezer dagen, door tusschen- komst der gemeente-besturen ter kennis der belanghebbenden gebragt, dat voor het vee, hetwelk aan de tongblaar, of het mondzeer, komt te sterven, geene te gemoetkoming uit het fonds voor den landbouw wordt verstrekt dan alleen voor deszelfs uiterlijke bekleedseien. Laatstleden maandag heeft de heer mr. llugo Beijer- man het hoogleeraar-ambt in de Hollandsche taal en Vader- landsche geschiedenis aan het athensum illustre te Amsterdam aanvaardmet het houden eener sierlijke redevoeringten betoogedat het geenszins de Engelschen zijnzoo als de Montesquieu zegt, maar de Nederlanders welke terzelfder tijd drie gewigtige zaken de godsdienstde vrijheid en den handel, ten meesten maatschappelijken nutte, wisten aan te wenden. De heer Henry Wilkinson werktuigkundige te Lon den, heeft eene nieuwe soort van geweren uitgevonden welke alle bekende soorten moeten overtreffen. Deze ge weren, die een getrokken loop hebben, zijn zeer eenvoudig; zij zijn van een rad voorzien, dat om eene as draait en met zeven patronen wordt beladen, die achtervoigens afgescho ten worden. Na de ontlading van dit rad heeft de schutter slechts een ander geladen rad aan te brengen, hetwelk zeer gemakkelijk geschieden kanzoo dat hij zich alleen van een aantal geladen raderen heeft te voorzienom een be stendig vuur te onderhouden. Alle de zeven schoten wor den in minder dan 15 seconden gedaan. De geweren dra gen honderd en vijf yards (ongeveer 100 Ned. ellen). Men heeft reedsin het bijzijn van deskundigen met deze gewe ren proeven genomendie alle zeer voldoende zijn uitge vallen. Bij dezelve heeft een zoodanig geweer slechts een maal geweigerd. De geweren behoeven niet dan na het ge bruik van vier-honderd raderen dus na twee-duizend acht honderd schoten schoon gemaakt te worden. Van Maltha zijn den 24 october te Marseille gewig tige tijdingen wegens de Engelsche expeditie in Indie ont vangen welke eene volkomene overwinning heeft behaald. Het leger is op het einde van mei van Kandahar vertrokken, en heeft den 23 junij Ghizneh of Gliazna stormenderhand in genomen. Hetzelve heeft zijnen overwinnenden togt voort gezet en den 4 augustus bezit van Kabul hoofdstad van Dost Mohammedgenomen. Voor de schaapherders weduwe te Nieuw- en Sint-Joost- land isbij den heer D. .7. van der Horst Serlé ontvangen Van W. \V, een Zeeuws. Rijksdaalder; van P. V. G. twee Tienguldenstukken; voorts een Zeeuws. Rijksdaalder, drie Guldens, een Daalder, 12 stuks h 25 Cents. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam den 30 October 1830. Werkelijke Schuld Idem Nieuwe Grootb. Kest. Uit-est. dito. Kansbiljetten f Amortisatie-Syndit. 3§ (iet. 5o|a 98ï- 99 25J- z4ï 9'92i tiandel-\Iaatschaj>pij 164J-167 Dito Leening i3 m. - Schatkist-Biljetten - Khijn Spoorweg. 95J - 97$ Leening 1837 Losr. 94J - 90J Fransche 5 pet. - Engelsche geeons a Rusland, Hope Cio3 io3J Leening H». Idem^ yïïfj Inschrijvingen Spanje Ardoin Oostenr.Goll. C, 4 pet. 97J- 97t 67j- 67Ï 261 26? 99|-iooi Meialiek io3 -io3J Pruissen i832. f - Denemark. N. Lond. - Napelsche certificat. - MiddeeerijzeS van de volgende Grases enz Middelburg, 31 October 1839. Tarwe (oude), de Nederl. Mudde 12 25 n K I I 7 5 Tarwe (nieuwe) Rogge (nieuwe) Gerst, Groene Erwten Haver Zetting van bet Brood Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond 21 Cts. Roggenbrood 25 25 40 15 2 Ondertrouwd Middelburg den x November 1839, Eenige kennisgeving. D. van DREUNEN en J. E. PLOMP. Heden verloste, door Gods goedheid, allervoorspoedigst van een' ZOON, Catharina Dekker, Huisvrottw van dn 3" 0°X??83». CORNELIS A8RAHAMSZ J«. BÜ de Inrigcing LOON KOOR WERK worden voor het aanstaande Winters ai zoen- bestellingen op NETWERK aangenomen nadere informatien deswegens bij den onder- geteekende Secretaris der Commissie. H. R E K K fe R. y\llen die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn, aan nu wijlen FRAN^OIS RUBBENS, ln leven Zadelmaker en Herbergiergewoond hebbende en overleden op de Groote Markt, te Middelburg, Wijk K. No. 167, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten Kantore van Mr. A. F. Sifflé in den Langendelft alhier, vóór of op den 16 dezer loopende maand November. Qp Dingsdag den 5 November 1839, des avonds ten zeven urezal ten overstaan van den Notaris Abraham van den Broecke Az. en getuigen, in de Bovenzaal van de Sociëteit de Kr i endschapstaande en gelegen binnen Middel burg in den Langendelftin het openbaarbij opbod en afslag, worden te koop gepresenteerd: 1. Een HUIS en ERVE genaamd de Karperstaande en gelegen binnen Middelburg,- in de lange Singelstraat, Wijk N. No. 183, Kadaster Sectie B. No. 118. In de Grondlasten aangeslagen op ƒ22, 49. 2. Een HUIS en ERVE staande en gelegen binnen Mid delburg, in de Koepoortstraat, Wijk E. No. 57 Ka daster Sectie A. No. 301. In de Grondlasten aange slagen op 13 03. Voorschreven Huizen en Erven zullen daags vóór en op den dag der Verkooping te zien zijn, van des morgens 10 tot 12 en van des namiddags 2 tot 5 ure, met een Per missie-Biljet, te bekomen bij gemelden Notaris van den Broecke. Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Vrijdag den 8 November 1839, des voormiddags ten 10 ure, op de gesloopt wordende Hofstede van Lein Provoost, in de Ge meente WESTKAPELLE, openbaar verkoopen eene groo te partij AFBRAAK, herkomstig van de Gebouwen der voorschreven Hofstede. Br wordt van stonden af aan in de Stad THOLEN een PROVISOR gevraagd, tegen billijke voorwaarden; diegene die zich hiertoe genegen bevindt, wordt verzocht zich, inet vrachtvrije brieven of liefst in persoon, te adresseren bij den Boekbinder ,7. Liudhout te Tholen. F. BAETENS. ]j)ngelsche en Inlandsche OESTERS, bij W.v.d. Abeele. Versche gespeende Inlandsche OESTERS, bij Lameyn. 'Jbvee EZELS te koop te bevragen bij J de Rijke, te OOSTSOUBURG. "Perstond een KNECHT bonoodigddie goed met liet Biljard kan omgaan adres bij den Boekverk. E. Hendrikse. J)oor toeval eene ordentlijke MEID of NOODHULF, goed met den Pot en Wasch kunnende omgaan, terstond, buiten de Stad benoodigd adres bij Mevrouw Pous, J)ene DIENSTMEID, met den Pot kunnende omgaan, benoodigd; adres bij den Boekverkooper Uoupt. Ben aankomend MEISJE terstond benoodigd, die eenig Huiswerk kan verrigten adres bij de Uitgevers dezer Courant. Ben BOODSCHAPSMEISJE benoodigd, die eenig Huis werk kan verrigten, op de Nieuwe Haven, Wijk i. No. ic8. VARENDE TU.SSCHEN Afvaart-uren in November 1839. van Middelburg Zondag 3 Donderd. 7, +Zondag 10, Donderd. 14, Zondag 17, FDonderd. 21 IZondag 24, Donderd, 28 voorm. 9 ur. 5 6 5 4 i 6 .5 van Rotterdam fZaturdag voorm. 8jtir. Dingsdag 5 - 4 Vrijdag 8, 5 Dingsdag 12, 7 Vrijdag 15, 9 Dingsdag 19 4 Vrijdag 22, 5 Dingsdag 26, 7 Vrijdag 29, 9 Van VLISSINGEN en BRESRENS vertrekt in de maand November op de volgende uren van Vlissingen Zaturdag 2, voorm. p|ur. io| van Breskens Zaturdag 2, voorin.'10'! ur. Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag 3 4, 5 6 7 8, 9, niet varen. middag 12 nanudd. 1 Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag 3, 4, 5» 6, 8, 9. 115 niet varen. namidd. 1 1 i 2 2 Van VLISSINGEN tiaar NEUZEN en terug. Maandag 4, voorm. 10J ure. Terug namiddag ij-ure. TER DRUKKERIJ VAN DE GEEROEDER» ABRAHAM».

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2