STÖOMJAGT, Middelburg en Rolferdam. 2T£cl>crlattben. >5i- ZEETIJDINGEN. Al) V ERTENT1EN. De Boekhandelaar J. van der VLIET Cz.te Rotter dam heeft uitgegeven en is bij denzelven te bekomen Berigt van Inteekening op Veertien nagelaten en tot heden onuitgegeven BIDDAGS-LEERREDENEN door THEODORUS van der GROE in leven Pre dikant, laatst te Kralingen. 4f- 9k- DE STOOMBOOT DE SCHELDE den burgeroorlog. Dit belangrijk staatsstuk bevat echter gee- Tie dan reeds bekende bijzonderheden. Alleen merkt men daarin op, dat de bataillons van Navarre en Alava tot het genot van dezelfde voorregten zullen worden toegelatenals aan die van Biskaye en Guipuscoa zijn toegekend. Tevens komt daarin nog voor, dat de krijgsgevangenen, behoorende rot de korpsen die zich aan de koningin-regentes onder worpen hebbenin vrijheid zullen worden gesteldalsook d.at het lot van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden gedurende den zesjarigen strijdaan de aandacht der cortes zal worden aanbevolen. AMSTERDAM den 11 septemberDe heeren Paul van Vlissingeu en Pieter van Eik alhier hebben vastgesteld en ter algemeene deelneming gezondenhet prospectus en de voorwaarden eener op te rigten stoombooc-reederijten doel hebbende het daarstellen van eene stoomvaart tusschen Am sterdam en Londen. De reederij zal bestaan uit 200 porden, ieder groot f 2,500en zal als geconstitueerd beschouwd worden zoo ras voor f 250,000 zal zijn deel genomen. Het bestuur zal worden uitgeoefend door twee boekhouders, onder toezigt van drie commissarissen. Men verwacht van deze onderneming, in verband met het tusschen de beide rijken bestaande handels-verdrag en den spoorweg op Arnhemde meest gunstige uitkomsten im mers, volgens de op grond van verkregen ervaring gemaakte berekening van kosten en waarschijnlijke ontvangstenmag deze stoomvaart als zeer voordeelig worden beschouwd. Maandag avond is alhier, in de Ramskooieen hevige brand ontstaanin het huis bewoond door L. J. Huisman welke zich weldra ook aan het aangrenzende huisdoor den slaapsteêhouder de Boer bewoondmededeelde. Beide ge bouwen zijn genoegzaam geheel uitgebrand en van achteren ingestort. De meubelenwaarvan weinig gered iswaren voor brandschade gewaarborgd. Bij dezen brand heeft men ook den dood van een mensch te betreuren namelijk van den kok van een Engelsch brikschipdie waarschijnlijk door den aandrang in het water geraakte en verdronk. ARNHEM den 11 september. Gisteren heeft het provin ciaal geregtshof van Gelderland uitspraak gedaan in de zaak wan Jan van VeenJacobus van Harp en Dirk Ladrualle drie beschuldigd van diefstal bij nacht in eene bewoonde huizing, met overklimming en inwendige braak, gepaard met moedwilligen manslag aan den 72jarigen G. de Wilt, te Kui lenburg. De drie beschuldigden zijn allen ter dood ver oordeeld. Het vonnis zal te Kuilenburg aan de veroordeel den moeten worden voltrokken. Na het uitspreken van het arrest hield de voorzitter van het hof eene indrukwek kende toespraak aan de veroordeelden, waarbij hij hen hun vroeger misdadig levensgedrag herinnerde en bij het ver zwarende van hunne laatste euveldaad bepaalde. Aan Dirk Ladrudie niet, even als zijne mede-veroordeeldenreeds vroeger wegens misdaad was gestraft, gaf de voorzitter veel uitzigt op de koninklijke genade, MIDDELBURG den 13 september. In de op gisteren al hier door de handel-maatschappij gehoudene veiling van 14,001 balen en 250 vaten Java-koffij is alles grif weg verkocht tot de prijzen van 33 tot 35 centen; de tevens geveilde 5326 kranjangs O. I. suiker hebben van 26 tot ƒ38! gegolden. Bij deze veiling is ook tegenwoordig geweest de heer J. Kooy directeur en fungerend secretaris dier maatschappij, welke heer bij deze gelegenheid onder anderen de Weverijendoor de heeren Salomonson alhier gevestigd en bestuurd heeft bezig- tigd en daarover zeer zijn genoegen en belangstelling heeft te kennen gegeven. Gisteren avond isdoor de buitengewone duisternis een persoon in de heerengracht alhier gevallen, die echter, op zijn geroep nog tijdig door eenige bewoners dier buurt is gered. Naar men alsnu verneemt, wordt er aan gedacht, om de infanterie van linie, met uitzondering van de korpsen grenadiers en jagers, te verdeelen in 10 afdeelingen, elke van 3 veld- en 1 reserve-bataillon benevens eene school-com- pagnie. De thans bestaande afdeelingentot de tiende in geslotenzouden daarbij hare tegenwoordige nummers be houden, en de ontbrekende nummers zouden uit de vijf andere afdeelingen alsmede met een der bataillons van de 8ste afdeeling worden aangevuld. Voorts vernemen wij, dat de 17de afdeeling (die nu, naar men meent de 6de wordt) naar deze provincie zal worden verlegd, waarvan het iste bataillon met den staf binnen deze stad garnizoen zal houden en van hier naar de forten BathRammekens enz. zal detacheren. Van het 2de bataillon, dat te Vlissingen wordt verwacht, zal de helft Neuzen en Breskens bezetten. Het 3de bataillon (voorheen het 2de bataillon der 18de afdeeling) zal insge lijks te Vlissingen in garnizoen komen. De reserven van de 2de, 5de, 9de en 17de afdeelingen, zullen naar hunne respective depots terugkeeren. Naar men verneemt, heeft het Z. M. behaagd den schout-bij nacht J. P. Machielsenlaatst kommandant van de Nederlandsche zeemagt in de West-Indien, die met het door hem gevoerd wordende fregat Aloiers van daar, op den 26 augustus jl. ter reede van Texel is aangekomenvan het bevel over dat fregat te ontslaan, en hem te brengen op non activiteit. Voorts heeft Z. M. het bevel over het fregat Algiers opgedragen aan den kapitein-ter-zee H. J. Tuning thans kouimanderende het te Willemsoord liggende wachtschip Kenau Hasselaar. Eindelijk heeft Z. M. het bevel over het evengemelde wachtschip opgedragen aan den zich thans op non-activiteit bevindenden kapiteih-ter-zee .7. van der Straaten. - Z. M. heeft dezer dagen gelieven te bepalen, dat eenige officieren beneden den rang van kapitein en eenige onder-officieren, voor de dienst in de Oost-Indien bestemd, mits daartoe genegen zijnde gedurende eenige maanden ter kust van Guinea dienst zullen doen ten einde aldaar de ge aardheid van de Africaansche rekruten te leeren kennen, en vervolgens met dezelve naar Java te vertrekken. De bijeenkomsten der financiële commissien te Utrecht vergaderendeduren steeds voort; de omslagcige en veelsoor tige zakenomtrent welke deze commissien hebben te be raadslagen en overeen te komen, vorderen meer en meer; vooral in de laatste dagen moetnaar men verzekerteene aanmerkelijke schrede zijn voorwaarts gedaan. Laatstleden zondag hebben de Nederlandsche en Belgische leden dier commissien gezamenlijk deel genomen aan een dinerhun aangeboden door den baron van de Capellen op deszelfs landgoed aan den Bild hetzelve heeft tot laat in den avond geduurd en strekt op nieuw tot een blijk van den goeden en aangenamen geestdie de verschillende le den onderling bestierten zoo geschikt is 0111 den afloop der handelingen te bespoedigen. Z. M. heeft aan A. Izaacdomicilium gekozen heb bende bij den heer IV. IVillink jr. te Amsterdameen octrooi voor den tijd van 15 jaren verleend, op de invoe ring in dit rijk van eene wijze om onbebouwde en onvruchtba re gronden vruchtbaar te maken. Uit Haarlem schrijft men, dat de stoomwagen de Snel heidmet 7 rijtuigen, den 8 dezer den geheelen weg tot Amscerdam binnen den tijd van 19 h 20 minuten heeft afgelegd. De heer Vrugt bevindt zich tegenwoordig voor eeni- gen tijd te Brussel, doch heeft, naar men verneemt, geen plan om aldaar een concert te geven. Het zal te bezien staan of deze beroemde zanger bij den indruk dien hij overal maakt, waar men 1111 of dan, in bevrienden kring, hem hooren mag, dit plan zal kunnen volhouden. Op eene soirée, ten huize van den heer Lmoet onlangs de bewondering ten top zijn gevoerd-door eene improvisa tie ter eere van den te vroeg gestorven Nederlandschen kunstschilder Nuijenwiens portret toevallig in de kamer hing, alwaar het gezelschap hem drong iets voor te dragen. Toegevende aan de dubbele werking van vriendschap en ge nie verhief hij zijne stemen zong den lof van dien 011- sterfelijken schilder. Men hoopt, dat de heer Frugt in de kerk van St.Gudule eene mis zal helpen uitvoeren, en zou het niet vreemd vinden, als daartoe gekozen wierd de mis van den heer van Bree. Men verneemt met genoegen, dat de boekhandelaar Leenhof, te Rotterdamvoornemens is eene proeve te wa gen, tot het vervangen der dikwijls onvoegzame straatdeu nen, door betere en meer zedelijke volksliederen. Tot dat einde zal door hemonder den titelPhoebusNederland sche volksgezangen, een werkje uitgegeven worden, waar van maandelijks een nummer het licht zal zien. Van het eerste tijdstip dat de Flissingsehe Courant zich mede onder de periodieke bladen rangschikte, herinneren wij ons niet immer, hetzij regtstreeks of zijdelings, eenige vij andelijke gezindheid tegen dezelve te hebben aan den dag gelegd maar thans schijnt dat blad ons den oorlog te willen verklaren door deszelfs kolommen te leenen tot het opne men van herhaalde uitvallen tegen de Middelburgsche Courant. In het laatste nummer van eerstgenoemde courant geeft zeker onpartijdigeuit Middelburg zijne bevreemding te kennen over het niet overnemen in ons dagblad van eenige aange duide artikelen uit de Vlissingsche courant en andere dag bladen. Wij zullen daarop alleen antwoorden, dat wij gaarne ieder in zijne wijze van denken en schrijven volkomen vrij heid laten maar daarop ook evenveel aanspraak voor ons- zelven maken en zoo min als wij ons blad onder den in vloed van eene of andere gewestelijke of stedelijke autoriteit redigeren, zoo veel te minder zijn wij voornemens het gezag te eerbiedigenhetwelk men door middel der Vlissingsche courant, op onze redactie zou willen uitoefenen, door aan wijzing van artikelen die wij behoorden over te nemen of te wederleggen. Ook komt het ons verkieselijker voor om wegens de aanmerkingen van den onpartijdige in geen' strijd van gevoelens te tredendan onze lezeren door heen en we der geschrijf te vervelen waarmede zich ja, eenige weinige soms vermakenmaar waarin wel de minste eenig belang stellen. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdamden II September 1839. Werkelijke Schuld 55|a 54 Idem Nieuwe Grootb. ïoij-ioaj Kest. Uitgest. dito. - Kansbiljetten f a5|- 264 Amortisatic-Syndic. 96 - g5| 5§ pet. 7qi - 8oj liandol-Ma.itsch.iyjnj 1711-1724 Dito Leening i3 m.- Schatkist-Biljetten - Khijn Spoorweg - Leening 1807 Losr. 99J - ggf Fransche 3 pet. - Engelsche gecons a Rusland, Hope ik C. io4 io4j. Leening f JIJ. io4|-io4| 671- 68J 68 - 68| 25|- 26J Me Inschrijvingen Spanje, Ardoin Uostenr.Goli.tkC. 4 pet. Mctaliek io3|-io4| Pruisscn 1832. 122|-125J Denemaik. JS. Lond. - Napelsche certificat. - MinnELPitrjzKS van de volgende Graseü enz. Middelburg, 12 September 1839. Tarwe, de Nederl. Mudde 11 r> '7 Rogge (oude) Gerst, - 5 Haver, - 3 Groene Erwten- 7 Zetting van het Brood. Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond 21 55 30 40 50 5 25 Cts. Roggenbrood kapelle, omgeslagen Papenburger kofschip Johanneskapi tein Müsing. VLISSINGEN den 13 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen les deux Amis, J. Cor- nelisvan Rotterdam, met suiker; NordlustH. Arbolen Caroline DorothcaJ. Niejahr, beide van Riga, met hout waren. Voorts zijn alhier nog ter reede gekomen; EagleJ. Ne- gholsonvan Newcastie naar deze stad, met steenkolen; de Vrouw Anna, G. Cuytvan Rotterdam, en de Jonge AntonieE. van Kerkhoven, van Duinkerken, beide naar Gentmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: les deux Soeurs, L. Marest, mee lood, en Panurge, A. Ie Minchy, met brandhoutbeide naar Havre-de-GraceGreve RehlendeG. B. Nekklin, naar St. Ubes Roman, E. Davis, naar Bordeaux; MecklenburgT. Ahrens en de Stad MeppelT. Schipman beide naar Riga en NeptunesH. J. Koeknaar Gothenburgalie vijf mee ballast. PJeden vorloste voorspoedig van een' ZOONCatharina Reygers geliefde Echtgenoot van Middelburg D. G. C. HOQFTMAN. den 12 September 1839. Eenige kennisgeving. J-Jeaen overleed mijn geliefde Echtgenoot, de Heer JA COBUS LOOIS in den ouderdom van ruim 52 jaren diep betreurd door mij en zijne Kinderen. Vlissingen M. P. LOOIS geb. Lacaay. den 12 September 1839. J-Jeden overleed onze eenige lieveling, JOHAN CIIRIS- TIAAN, in den jeugdigen leeftijd van ruim vijf maanden. Middelburg G. M. TAMSON. den 13 September 1839. J. K. TAMSON, geb. Frederiks. Eenige kennisgeving. CORNs. le CLERCQ verwittigt bij deze zijnen geëerde Begunstigers, dat hij binnen kort in lossing zal hebben puike SCHAAL- en grove MAATKOLEN en voorzien is van droog Olmen en zacht WISHOUT zoo heel als klein ge maaktEssen en Eisen MUTSAARD, tot civilen prijs. Legt in lossing gedurende deze en de volgende week de brik the Eagle, Kapitein Negholsoti, met eene Lading best- brandende Newcastelsche grove SCHAAL- en MAAT-KO- LENte bevragen bij J. B. IFibautte VLISSINGEN. Legm) November een geriefelijk BOVENHUIS te huur, op een aangenamen Stand adres bij de Uitgevers dezer Cour. Uit de hand te koop een KOOKKAGCHEL van gegoten Ijzermet zeven gatenadres bij den Boekverk. Hendrikse. Lerstond twee TIMMERMANS-KNECHTS benoodigd bij J. P. Schietekatte te NIEUWLAND. Dit Werk, dat voor alle ware belangstellers van Kerk en Vaderland als aller dierbaarst kan gerekend wordenzal 23 vel druks beslaanen slechts bij Inteekening 2 80 kosten. De eerste aflevering, benevens berigt van Inteekeningis bij elk voor naam Boekhandelaardoor het geheele Rijkvoor handen, bij wien ook gelegenheid is tot den 10 September in te teekenen. Na dien tijd is de Intee kening finaal geslotenen het werk niet minder dan tot f 3 30 verkrijgbaar. MIDDELBURG den 13 september. Het schip Middel burg, kapitein .7. Giltjes Lz., eergisteren vermeld als naar zee gezeildis gisteren wegens tegenwind ter reede terug gekomen. ZIERIKZEE den 12 september. Den 7 dezer zijn hier binnengekomen twee Enkhuizer schokkerschepen, gevoerd wordende door de schippers H. Bertels en .7. Kok geladen met tuigagie, zeilen enz.benevens een beschadigd fust ter. pentijnin zee op de plaat het zoogenaamde Hondegat op- gevischt en afgehaald van het op den 1 dezer, voor West- VARENDE TUSSCHEN Afvaart-uren in September 1839. van Middelburg Zondag 15, voorm. 4 ur. Dingsdag 175 Vrijdag 20, 9 Zondag 22, io| +Dingsdag 245 ■(■Vrijdag 27, 6 Zondag 29, 4 van Rotterdam Zacnrdag 14, voorm. Maandag 16, Woensd. 18, Zaturdag2i, Maandag 23, Woensd. 25, Zaturdag28, Maandag 30, 8 11 r. 9s 11 3 5ï Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand September op de volgende uren van Vlissingen Zaturdag 14, namidd. 3iur. Zondag 15, 4 Maandag 16, voorm. 7 en namidd. 5 Dingsdag 17, voorm. j~ Woensd. 18,8J Donderd. 19,9^ Vrijdag 20, Zaturdag 21 ioj van Breskens Zaturdag 14, namidd. 4! ur. Zondag 15, 5 Maandag 16, voorm. 8 en namidd. Dingsdag 7 voorm. Woensd. 18, Donderd. 19, io| Vrijdag ao, ioi Zaturdag 21 11 6 81- 95' TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2