Jfviuxfitrijfi. J),cbcvlnubcn. ZEETIJD LNGEN. ADV EÏITENTIEN. PARIJS den 17 augustus. De berigten uit het Oosten zijn bij voortduring van eenen zeer vredelievenden aard. De geruchten omtrent het binnenzeilen van de Fransche en En- gelsche eskaders in de Dardanellen en het verbranden der Russische" vloot, blijkens van allen grond te zijn ontbloot. Ook zegt de Moniteur Parisiendat de Fransche regering brieven uit Odessa van den 29 julij 11. heeft ontvangen waar in geenerlei melding wordt gemaakt van eene ophanden zijnde tusschenkomst van de zijde van Rusland in de Oostersche zaken, of van de buitengewone oorlogs-toerustingendie in het zuiden van het Russische rijk en in de Krim zouden worden voorbereid. In het algemeen heeft de stand van zaken in het Oosten alsnu een meer bevredigend voorkomen erlangd zoo van den kant van Egypte als van Turkije wordt een geest van toe nadering aan den dag gelegddie de oplossing van het vraag stuk noodwendig moet bevorderen. In brieven van Malta, over Marseille ontvangen, wordt gemeld., dat de seraskier Hafiz-pacha door een zendeling van den divan vermoord is geworden. Den «3 dezer heeft te la Rochelle eene vrij vreemde plegtigheid plaats gehad. Een kruijer, den 4 augustus 1739 geboren, werd, reeds oud geworden zijnde, zeer ziek, en deed de gelofte, dat hij, zoo hij herstellen en 100 jaren oud worden mogt, eene mis zou laten lezen en barrevoets naar de kerk zou gaan, slechts in een linnen onderbroek gekleed. Die gelofte heeft hij vervuld, en is, vergezeld van twee oude lieden van welke de jongste 98 jaren telde, naar de kerk gegaanwaar hij met veel stichting de gods dienstoefening bijgewoond heeft. De tijdingen van de Spaansche grenzen zijn thans vrij belangrijk. Onder de Carlisten is hevige tweedragt ontstaan die reeds tot dadelijkheden is overgeslagen. Eene partij, die Maroto vijandig is en hem van verraad jegens don Carlos beschuldigtis tegen dien opperbevelhebber oproerig gewor den. Vijf kompagnien van het 5de bataillon van Navarre hebben des nachts tusschen den 8 en 9 onverwacht de wa- penen-opgevat, en zijn onder het geschreeuw van dood aan Maroto! dood aan de onderhandelaarsen leven de zuivere Carlisten! van het dorp Etulain, in het dal van Ulzama naar Elisondo opgetrokken, waar men hen echter belet heeft binnen te komen, en vervolgens hebben zij den weg naar Vera ingeslagendaar hebben zij zich vereenigd met de an dere kompagnien en zich gesteld onder de orders van den kolonel Aguirredie te Sana was en het kommando over genomen heeft uit handen van den kapitein José Suescun die deze opstandelingen in den beginne had aangevoerd. De misnoegden geven voor, dat Maroto don Carlos gevangen houdt, en er op uit Is om hem te dwingen tot het doen van afstand van zijne regtenten behoeve van een regentschap, zamengesteld uit vijanden van Navarre. Daarom roepen zij alle Navarrezen op, om hunnen koning te verlossen en zijne zaak benevens het vaderland te redden. Van Urdax schrijft mendat het plan der opstandelingen schijnt te mislukken. Don Carlos was te Lesaca en had vastelijk besloten de oproerigen tot hun pligc terug te bren gen en hiertoe zou hij bijgestaan worden door 6 kompagnien van het ude bataillon van Navarre, onder bevel van den kolonel Aldare. •Over het algemeen is de bevolking aan Maroto toegedaan ■en ook het meerendeel der militairenhetwelk men toe schrijft aan de zucht om een einde aan den burger-oorlog te zien en aan het gevoelen dat Maroto de geschiktste man is •om dax gewenschte doel te bereiken. PARIJS den 18 augustus. Eene telegrafische depeche van fiaijonne den 15 dezer meldt het volgende: Den 13 is er met de opstandelingen onderhandeld; de pastoor Echcvarria heeft te Lesaca een mondgesprek met •don Carlos gehouden. Het 12de bataillon Navarrezen is -dienzelfden dag zich te Vera bij de opstandelingen komen voegen, en dezen zijn den 14 naar Urdax gerukt, waar zij door het 3de bataillon zijn versterkt. Elio niet meer dan twee bataillons bij zich hebbende, is met don Carlos op Goy- zueta teruggetrokkenhebbende deze daar zijne gemalin gevonden. Espartero is naar Alava getrokken; Maroto heeft ziine beweging gevolgd." GRONINGEN den 15 augustus. Do sedert eenigen tijd in andere provinciën geheersebt hebbende ziekte onder het rupdvee, bekend onder den naam van mondzeer of tonghlaar heeft zich ook hier en daar in deze provincie vertoond. Door den heer IV. Hentzevee-arts alhier is te de zer zake het volgende medegedeeld Ik meen den houders van vee geene ondienst te doen door hier eenige voorbehoedmiddelen kennelijk te doen wor den alsmede eenige herkenningsverschijnselen dezer ziekte aan te toonetiwaardoor ieder veehouder in de gelegenheid gesteld wordt, om met de volgende aan te wendene midde len de groote hevigheid en het gevaar dezer ziekte zoo veel mogelijk tegen te gaan eu de kwaadaardigste soort zelfs geheel te herstellen. De eigenlijke benaming dezer ziekte istongbrand of pcstblaar. Deze ziekte woedt dikwijls zeer besmettelijk, en bepaalt zich niet alleen bij koeijenmaar. hecrscht ook bij paardenschapen en varkens. Zij bestaat, wanneer wit-gele, rood-gcle of zwart-gele Maasjes of blaren op onder of naast de tong zigtbaar wor denwelke hoe langer zoo dieper om zich wegvreten en waaruit eindelijk zeer gevaarlijke brandgezwellen kunnen ontstaan. Vóór het doorbreken dezer blaasjeshebben de dieren gewoonlijk eene zeer heece tong en eenen stinkenden adem doch overigens schijnen zij meestentijd gezond te zijn. Zij eten en drinken met graagte zelfs dan nog wanneer de ziektestof reeds bij hen aanwezig is. Terwijl de blaas jes doorbreken, kwijlen de dieren sterk en de tong is met een taaiachtig speeksel of slijm bedekt. Het is nog niet genoegzaam bewezen, wat eigenlijk de stellige oorzaak dezer ziekte zij; doch het is vrij zeker, dat men de gesteldheid der lucht, de soort van voeder en het vuile met insekten gevulde drinkwater als de naaste oor zaken mag aannemen, te meer, daar doorgaans geheele stal len door dezelve worden aangetast. Wanneer deze ziekte hier of elders mogt uitbreken zoo moet men eiken dag iedere koe welke door dezelve is aan getast geworden, naar den tong zien, dezelve aanstonds goed wasschen en reinigen met zout water, en niet, zoo als in j de provinciale courant staat, de dieren zout wateringeven, daar hun zulks in geetiendeele dienstig zoude zijn, omdat hierdoor inwendig eene te groote prikkelbaarheid ontstaat wanneer hun hiervan te vaak en te veel toegediend wordt. Bij deze reiniging zal men nu al spoedig ontdekken of de tong heeter dan naar gewoonte is, en of zich somtijds ook al blaasjes raogten gevormd hebben. In het eerste ge val moet men zeer op zijne hoede zijn, en in het tweede de blaasjes zoo spoedig als doenlijk is met eene schaar door snijden en openenvervolgens de wonden met eenen goed in azijn en zout gedoopcen linnen lap van de daar uitloo- pende scherpe vochtigheid zuiveren. Ontdekt men bij het openen van den bek reeds de brandgezwellen, dan beijvere men zichdezelve zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Men neemt een' blikken of tinnen lepel, welke van voren scherp gemaakt isen krabt daarmede het gezwel geheel weg; bij welke bewerking men echter de hand met een' lap omwoelen moetdaar de uitvloeijende etter schadelijk voor het vel worden kan. Tot uitwassching dezer gezwellen gebruikt men honig water en zout, en men dient zulks des daags eenige malen te herhalen. Door dit wegkrabben en uitwasschen van het gezwel wordt echter alleen het uitwendige gevaar afgekeerd en de radicale genezing eerst mogelijk gemaakt. Het gebruik van doelmatige inwendige middelen mag nu niet verzuimd worden. Men neme poeder van Angelicaworteljeneverbes sen anijszaadvan ieder drie looden kamferpoeder vier loodenen make hiervan met den noodigen honig eenen slikpotwaarvan men iedere koe 3^4 malen 's daags eene dosis ter grootte van een klein hoenderei ingeeft. Gedurende de ziekte laat men het den dieren niet aan goede verzorging en oppassing ontbrekenen geve hun bij voorkeur voedenden drank, b. v. van meel, lijnkoek of van iets dergelijks bereid al het harde en drooge voeder diene men zo© veel mogelijk te vermijden." MIDDELBURG den 21 augustus. Bij 's Konings besluit van den 17 dezer is de minister van financien gemagtigd om alsnu zonder openlijke deelneming of inschrijving gevolg te geven aan de uitgifte van het kapitaal van vijf millioenen guldens in losrenten, ten laste van de Overzeesche Bezit tingen, daargesteld bij de wet van den 22 december 1838 Staatsblad no. 50), welke uitgifte, tot dusverre, ten ge- volge van het tweede lid van art. j van het berigt van den 6 februarij 11., was aangehouden. HH, KK. HH. Prins Frederik der Nederlanden en des- zelfs gemalin zijn den 9 dezer te Erdmannsdorf in Silezie, een domein van Z. M. den Koning van Pruissen, aangeko men, welke zich insgelijks aldaar bevindt. Den 10 had de plegtige inbezitneming plaats gehad van de nabij gelegen" heerlijkheid Schildau welke voorH. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden aangekocht was. Men schrijft, dat dezer dagen door Z. M. is bepaald, dat het daarstellen der vereischte ontwerpenom de nieuwe Nederlandsche wetgeving voor Nederlandsch-Indie toepasse lijk te makenen het doen van alle zoodanige verdere voor stellen, als In verband daarmede dienstig zullen worden ge oordeeld aan eene bijzondere commissie zal worden opge dragen en dat die commissie zichin de eerste plaatszal bezig houden met het ontwerpen eener regterlijke organisatie voor Nederlandsch-Indie. Tot leden dier commissie zijn benoemd gewordende hee- ren mr. C. J. Scholten van Oud-Haarlempresident van het hooggeregtshof van Nederlandsch-Indie thans met verlofhier te lande; mr. J. Schneithervroeger secretaris der hooge Indische regering, later lid in het hooggeregtshof van Ne derlandsch-Indie, en thans raadsheer in het provinciaal hof van Gelderland; mr. J. F. H. van Neslaatstelijk resident van Pasoeroeanvroeger lid in het hooggeregtshof van Ne derlandsch-Indie, thans met verlofhier te lande. Naar men verzekertzijn door het departement van oorlog de noodige bevelen uitgevaardigd tot de finale ont binding der mobiele schutterij, welke den 1 september aan staande geheel moet zijn afgeloopen. VLISSINGEN den 21 augustus. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: JohannaJ. P. Calli- san van Bergen, met stokvisch AntoniusJ. Nye; Am- phitriteH. Rentz en Providentia T. Dillwitz, alledrie van Riga, met houtwaren; de drie Gebroeders., C. Muys, van Duinkerken, met suiker; die TaubeJ. Hintzmann de Stad Hippen T. Schipmann en die SonneJ. G. Frahm alle drie van Riga, met lijnzaad enz.; BennyJ. Pain, van Nicuw-York, met katoen, rijst en tabak. Ook zijn alhier nog ter reede gekomen: CatharinaJ. G. Juister, van Bergen naar Brussel, met stokvisch en traan; the SbepherdS. G. Shepherd, van Sunderland naar Dord recht, met steenkolen. VERE den 21 augustus. Eergisteren is van deze reede naar zee gezeild: /s/s, J. W. Wakefieldvan Middelburg naar Newcastle, met ballast. Gisteren is alhier ter reede gekomen: Belt, G. Wright, van Sunderland naar Middelburg, met steenkolen. JJeuen trof mij de gevoeligste slag mijns levensdaar het den Almagtigen God behaagde, mijn' dierbaren Echtgenoot HENRICUS JOHANNES JOSEPHUS leMARCHAND,' in den jeugdigen ouderdom van 29 jaren, tot zich te roe pen, en zulks na slechts drie jaren met hem in den genoe- gelijksten Echt verbonden te zijn geweest. IJzendijke P. V. RIBAUVILLE, den 18 Augustus 1839. Wed. H. J. J. le Marchand. Strekkende deze tot kennisgeving van Familie Vrienden en Bekendenmij tevens overtuigd houdende van hunne deelneming. PJeden overleed na een langdurig lijden onze geliefde tweede Dochter, MARIA PETRONELLA in den jeug digen ouderdom van 17 jaren en 8 maanden. Middelburg P. F. van de VELDE, den 20 Augustus 1839. P. F. van de VELDE geb. Gregoiue. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Aan het Kantoor van den gekwalificeerden Collecteur, te Middelburgzijn te bekomen HEELE en GEDEEL TEN van LOTEN, in de 178ste Loterij, in Koop voor alle Klassen, h 69 't Lot, alsmede in Koop en Huur voor de Tweede Klassewaarvan de trekking begint Maan dag den 26 Augustus 1839, te weten: In Koop. Heel Lotf 26 00 Half - 13 00 Vijfde- 5 20 Tiende - 2 60 Twintigste - 1 30 In Huur. Heel Lotf 8 Half Vijfde Tiende 00 4 00 1 60 - 80 I Twintigste - ,40 Bü denzelven wordt Generaal CONTRABOEK gehouden. |$ij J. LAY Junior zijn te bekomen Heele en Gedeelten van LOTEN voor de 178ste Koninklijke Nederlandsche Lo terij prijs-courant. J)e ondergeteekende gehoord hebbende dat het leugen achtig praatje verspreid wordtdat zij belet is om in hare werkzaamheden voort te gaan hoopt dat hare Begunstigers en een iegelijk door deze van het tegendeel zullen over tuigd zijn. ELIZABETII COLIJN, Vroedvrouw. Andermaal als de vorige reizen uit het Schip voor f 750 per IVis Beuken VAAM HOUT, te bevragen bij Asseudelft bij wien nog bestellingen kunnen geschieden0111 tot de minst mogelijkste prijzen te regt te komen, op de onder scheidene soorten van KOLEN en andere Goederen die hij wachtende is waaronder ook extra zwaar Beuken WERK- Elsdoorn en SPEEKHOUTheeft ook AFBRAAK in soort, waaronder Marmeren Vloersteencn enz. Ook heeft hij terstond een kapitaal BOVENHUIS te verhuren. ij C. Dommissete VLISSINGEN, ligt in lossing eene Lading extra grove Newcastelsche KOLEN, tot den 24 de zer, uit het Brikschip de Agneskapitein Jus Rossin. Strek kende deze tot informatie voor Begunstigerszoo binnen als buiten deze Stad. Van stonden aan uit de hand te koop de UITSPANNING BELLEVUE, met annex Paardenstal en Tuin, staande en gelegen op den GROOTEN ABEELE Gemeente Oost en IVestsouburg te bevragen bij den Bewoner Boulli. T. A. HESS, Gezigt- en Oogkundige van Middelburg is van den 25 dezer tot 4 September te spreken bij K. Bui tendijkte GOES. J^ij E. MOORHOFF, te Axel, zijn te bekomen vele soorten van Haarlemsche BLOEMBOLLEN. £en KLEERMAKERS-BRASEM en JONGEN benuo- digdadres bij de Uitgevers dezer Courant. Terstond een LEERLiNG of LOOPJONGEN benoo- digdbij den Apotheker Akkerman. J-Jeden overleedna voorzien te zijn van de Heilige Sa cramentenin den ouderdom van 49 jaren. Vrouwe MARIA THERESIA LIEBERT, geboren PAREZ. Goes 20 Augustus 1839. Onder de nuttige werken welke laatstelijk het licht ge zien hebben, kan men rangschikken den nieuwen druk van den ATLASdoor den Heer BINETte Parijs uitgege ven. Die Atlas bevat 1. het Koningrijk der Nederlanden; 2. de Overzeesche bezittingen van Nederland in Oost-Indie 3. het Koningrijk Belgieen 4. een algemeenen Atlas, be helzende een cosmographisch tableau, 12 kaarten van de ou de geographie, eene wereldkaart, een planisphère en in het algemeen alle kaarten voor de hedendaagsche aardrijkskunde der vijf gedeelten der Wereld. De Kaarten van het Koningrijk der Nederlanden zijn ver vaardigd naar de zeer geachte van den Luitenant-Generaal Baron Krayenhojf, door den bekwamen Franschen geograaf Lorrain ainé de tweede druk is door den Heer H. Reding geacht aardrijkskundige te 's Graver.hage, met zorg her zien van eenige feilen gezuiverd en met vele aanwijzingen vermeerderd. Behalve de namen der Steden Vlekken Dor pen Wegen, Wateren enz., vindt men er zelfs de Dijken, Veenderijen, Moerassen, reeds begonnen IJzeren Wegen enz. op getraceerd. De grenzen zijn naar het jongste verdrag duidelijk aange wezen. De Kaarten der Nederlandsche Oost-Indische bezit tingen zijn geheel zamengesteld door den Heer Reding naar plannendie hem van goederhand zijn verstrekt. Ook de andere Nederlandsche bezittingen zijn keurig bewerkt. Elke Kaart der Provinciën des Rijks is met het fraai ge kleurde wapen derzelve voorzien. Deze ATLAS, welke zich aanprijst door naauwkeurigbeicf fraaije bewerking en netten bandis voor den prijs van slechts f 5 ,50 te bekomen bij de Gebroeders ABRAHAMS. De KAART van de Overzeesche Bezittingen van Neder land in de Oost-Indien, is bij gemelde Boekverkoopers afzonderlijk te bekomenh 50 cents. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2