MIDDELBURGSCUE COüRANt N°- 52. Diugsdag 30 April. NIEU WSTIJ DINGEN. 53uitschlauï). (6 t*o ot-15 rit t au j e. Jfcrtnïcrijk. 'i J, s De altonnements-prijs dcier Courant is f 2 yS voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De imending der Ailvertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren indien men dezelve tn het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnaizoo het regt van zegel wordt betaald. BERLIJN den 23 april. Hoezeer de toetreding van den kant van het Belgische bewind tot de jongste tractaten het vooruitzigt heeft geopend weldra de diplomatische betrek, kingen van dat land met de Noordsche mogendheden op eenen vasten voet te zien brengen, meent men echter op goeden grond te weten dat de terugkomst der Pruissische en Oos- tentijksche gezanten te Brussel bij voortduring afhankelijk wordt gemaakt van de verwijdering van den Poolschen gene raal Sckrzynecki uit Belgie. De mogendheden zijn bereid de regten van Belgie te er kennen maar vorderen alvorens, dat Belgie de regten en de waardigheid van vreemde Staten eerbiedige en het verblijf van eenen man, die in den Poolschen opstand zulk eene voor name rol gespeeld heeft, in dat Belgie, hetwelk nog steeds met revolutionaire woelingen wordt bedreigdkan bezwaar lijk geduld worden, na de uitdrukkelijke verklaringen, die daartegen in der tijd zijn afgelegd en waarvan het vertrek uit Brussel der genoemde gezanten een eerst en noodwendig gevolg is geweest. De Pruissische en Oostenrijksche gezan ten zullen derhalve vooralsnog niet naar Brussel terugkeeren. De Allgemeine Preussische Staats-Zeitungvan 23 april, bevat het op den 21 januarij 1839 gesloten handel- tractaat tusschen Pruissen Beijeren Saksen, Wurtemberg Baden Keurhessenhet Groothertogdom Hessende tot het Thuringer tol- en handelsverbond behoorende Staten Nassau en Frankfort, ter eenre, en de Nederlanden ter an dere zijde. De ratificatien van bovengenoemd handeltractaat zijn door Z. M. den koning van Pruissen op den 27 fe- bruarij en door Z. M. den koning der Nederlanden op den 4 maart geteekend en den 2 april alhier uitgewisseld. FRANKFORT den 23 april. Door de dagbladen wordt thans medegedeeld het adreshetwelk de protesterende leden van de tweede kamer der Hanoversche stenden in het laatst van februarij jl. aan de Duitsche bondsvergadering hebben toegezonden. In dit stuk verwijzen de adressanten in de eerste plaats op de bedenkingen, welke reeds in het verleden jaar door een groot aantal leden der kamer aan de bondsvergadering toegezonden zijnbetreffende de opheffing der constitutie van 1833, en verklaren zij vervolgens, dat zij tot dus ver aan de zittingen der kamer hebben deel genomenin de hoop dat het geschil met de regering op de eene of andere wijze in der minne vereffend zou worden, doch dat de uitkomst geenszins aan deze verwachting beantwoord heeft, en dat veeleer de zaken in de laatste maanden eene wending hebben genomen, welke hoogst bedenkelijk is en groote onheilen verkondigt. Zij voeren te dien opzigte aandat de regering het aanbieden van adressen aan Z. M. ter gunste van de op- gehevene constitutie gestrengelijk verboden heeftdat de zelve daarentegen het opstellen van verzoekschriften in eenen tegenovergestelden zin begunstigt; de lieden, welke haar stelsel ondersteunenop onderscheidene wijze beloonten daarentegen de overhedendie niet in haren zin hande'len openlijk afkeurt en bij de ingezetenen in minachting en ver denking brengt; dat hierdoor het zaad van tweedragc uitge strooid en eene gisting veroorzaakt is, welke slechts weinig noodig heeft om tot het uiterste over te gaan; dat de uit legging, die de regering aan de verkiezingen van het vorige jaar en het bijeenkomen der stenden-vergadering gegeven heeft, als of de staatsregeling van 1819 regtens en met de daad hersteld zou wezen, vele ingezetenen doet vreezen, dat ook de betaling van de door die vergadering bewilligde belastingen beschouwd zal worden als eene erkenning van het herstel dier staatsregelingdat daarom onderscheidene ingezetenen de betaling der belastingen weigeren, terwijl an dere dezelve voldaan hebben onder protest; dat intusschen de regering eenen staatsraad heeft opgerigtaan welker, zij zoodanige magt over de regters heeft toegekend, dat nu ook de onafhankelijkheid der regtbanken is opgeheven. Ten slotte verklaren de adressanten, dat zij thans gemeend hebben zich te moeten onttrekken aan de bijeenkomsten der kamer, welke zij niet als wettig kunnen erkennen, en wel ker beraadslagingen niet alleen niets goeds beloven, maar veeleer de bestaande gevaren vermeerderendat de eenige hoop des lands thans berust op de wijsheid en de regtvaar- digheid der bondsvergadering, en dat zij nu deze verga ring eerbiedig smeeken dat dezelve van het haar toeko mende regt, om de vervulling van art. 56 der bonds-acte (volgens welke eene in werking zijnde staats-regeling niet anders veranderd mag worden dan op de bij de staatsregeling voorgeschrevene wijze) te eischenzoodanig krachtig ge bruik zal maken als alléén in staat is de gevaren af te wenden, welke het koningrijk Hanover dagelijks meer be dreigen." Blijkens een berigt uit Rome, van 13 april, was dien dag, kort voor het vertrek der post, door het staats-secre- tariaat aan de vreemde gezanten toegezonden de lang ver wachte verklaring der Pauselijke regering tegen Pruissen, wegens de zaak van den aartsbisschop van Posen. Het stuk, welks inhoud nog niet wordt medegedeeldis gedagteekend van 11 april jl. 6a bijlagen zijn daarbij gevoegd. Het algemeen gesprek, leest men voorts in dat berigt, is sedert gisteren don Migueldie op de jagt nabij Nettu- no door roovers aangevallen en uitgeplunderd werd. Zijn koetsier en bediende waren bij de verschijning der roovers gevlugtmaar hij zelf verdedigde zich moedig tot dat hij voor de overmagt bezweek en volgens sommigen met eene wond aan den hals ter neder geworpen werd. De roovers moeten niet weinig verwonderd zijn geweestvan in de zakken eens konings slechts eenige scudi en een eenvoudig zil veren horlogie te vinden, en bij zijnen knecht goud geld en een goud horlogie. De politie tracht de misdadigers te ont dekken. Het schijntvolgens de laatste berigten uit Konstanti- nopeldat de hoop op het behoud van den vrede, voor het oogenbiik althans, zich langs hoe meer bevestigt, hetwelk meer wordt toegeschreven aan het ongunstig verslagdoor den sultan wegens den toestand van zijn leger in Klein-Azië ontvangen, dan aan de vercenigde vertoogen van de gezanten der vreemde mogendheden. CLEEF den 25 april. Zoo even is aan de hier kanton- nerende troepen het bevel uitgevaardigd om naar hunne gar nizoensplaats Minden, terug te keeren welke last ook aan het te Gelderen liggende bataillon van het 15de regement is gegeven. Het geregtelijk onderzoek tegen de onruststokers gaat zij nen gang. Er zijn nog 31 mannen en 5 vrouwen gevangen. De vroeger te kennen gegeven onderstelling, dat welligt minder het geschrift van den heer Simonsdan veeleer de brochure het Heidensche Romede opschudding onder de Katholijke bevolking hier ter stede heeft veroorzaakt, wordt daardoor bevestigddat laatstgemeld geschrift thans door de regering wordt verboden en de in onze boekwinkels aanwe zige exemplaren van hetzelve zijn geconfiskeerd geworden. LONDEN den 23 april. H. M. heeft gisteren aan graaf Sebastiani graaf von Senfft en aan den heer Dedel, afscheids. audiëntie voor eene korte afwezigheid verleend. Graaf Se bastiani is daarop gisteren avond reeds naar Parijs vertrok ken de heeren von Senfft en Dedel zullen morgen de reis naar Holland aannemen. Het lagerhuis heeft zich gisteren en heden met de aanhan gige wet omtrent Jamaica bezig gehouden. Men weet dat bij deze wet het wetgevend ligchaam op dat eiland (het welk zich tegen door het Britsche parlement vastgestelde bepalingen omtrent het beheer der gevangenissen op Jamai ca welke tot beveiliging der negers tegen willekeurige strafoefeningen moesten strekkenheeft verzeten ook om andere redenen met den gouverneur sedert lang over hoop ligt) voor goed wordt ontbonden zoo dat het eiland gedu rende de eerste vijf jaren geene eigene wetgeving zou bezit ten. De tweede lezing der wet is proforma doorgegaan maar het huis heeft gedurende de genoemde dagen advoka- ten gehoorddie door het wetgevend ligchaam of door de planters aldaar, met de taak belast zijn, om hun tot voor spraak te strekken. De behoudende partij heeft, bij monde van sir Robert Peelte kennen gegeven, dat zij niet regt- streeks zich tegen den maatregel die van regeringswege ten aanzien van Jamaica is voorgesteld en zeker hard kan genoemd worden, zal verzetten; dat zij ook van meening is dat het parlement op het eigenlijke geschilpunt omtrent de gevangenissen zal volhouden maar dat zij toch eene minne lijke schikking in dezen wenschelijk zou keuren. Ook de zaken van Canada zullen eerlang weder opzettelijk in het parlement worden behandeld. Een voorstel van den admiraal Codringtonstrekkende om te bepalen dat de Britsche oorlogschepen ook in tijd van vrede, voortaan sterker bemand zullen zijn, dan thans het geval isis heden in het lagerhuis met 90 tegen 27 stemmen verworpen. De Ohservereen zondagsblad, beweert, dat het ver lies door Holland in de laatste jaren van oorlog met Bel gie geleden, meer schijnbaar dan wezenlijk is, althans na genoeg opgewogen wordt door de voordeelenwelke dat land daarvan getrokken heeft. Deze voordeelen zijn voor namelijkzegt het, vooreerst, dat de kwijnende staat van den handel in Belgie verscheidene kooplieden van Antwer pen en elders genoopt heeft hunne zaken naar Holland over te brengen, en zich met aanzienlijke kapitalen te Rotterdam en Amsterdam te vestigenten tweededat de Hollanders zelve een aantal fabrijken overal in het land hebben opge- gerigtom d>e goederen te vervaardigen, welke zij ter ver zending naar Oost-Indie noodig hebben en welke te voren in Belgie vervaardigd werden waardoor eene nieuwe bron van welvaart en duurzamen rijkdom voor Holland geopend is hetgeen niet gebeurd zoude zijn als er kort na de re volutie door het aannemen der 24 artikelen, eene goede verstandhouding tusschen Holland en Belgie daargesteld was. Men heeft gisteren, in de tegenwoordigheid van den hertog van Wellington en andere hooge officieren, op de kleine Serpentine-rivier Hyde Park proeven genomen met een nieuw middel om troepen over het water te brengen wel ke naar wensch zijn uitgevallen. Het middel bestaat in een vlotvan planken gelegd op kleine schepen welke gemaakt zijn van linnen of andere dergelijke ligte stof, met elastieke gom water- en luchtdigt gemaakten met lucht gevuld. Twee dezer scheepjes droegen een vlot, waarop 40 man, zonder eenig gevaar, de rivier open neder voeren. Het voordeelige dezer inrigting voor een trekkend leger be staat vooral in de ligtheid dezer scheepjes, en de gemakke lijkheid waarmede zij vervoerd kunnen worden. De twee welke gisteren gebruikt zijn werden toen er de lucht uit gelaten wasop één paard geladen en naar huis gebragt. Tien zulke scheepjes zijn genoegzaam om de grootste rivier over te steken. Men had te Lissabon berigt, dat de troepen der ko ningin beduidende voordeelen op de Miguelistische guerillas, in verschillende oorden van het koningrijkbehaald hadden. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop, be vestigen zich de tijdingendat de geëmigreerde landbouwers eene groote slagting onder de Zoola's hebben aangerigt. Het verlies der Zoola's wordt zeer verschillend opgegeven j maar de minste raming isdat hetzelve een getal aan man schappen van meer dan 3000 bedraagt. Behalve het hero veren van eene menigte gestolene vuurwapenen en paarden zijn nog 4000 k 5000 gulden aan specie in de magt der landbouwers gevallen. Een Amerikaansch dagblad beweertdat Vermout de gezondste plaats op den aardbodem is, en waar de menschen het langste leven. Onder anderenzegt het bedoelde blad leven er tegenwoordig twee mannen die zoo oud zijndat ze zelve vergeten hebben wie ze zijn, en er leeft niemand meer die het hen kan helpen herinneren. PARIJS den 24 april. Het geven van ophelderingen om trent de ministeriele crisis heeft eergisteren in de kamer der gedeputeerden voortgeduurd. De heer Guizot heeft eene zeer merkwaardige redevoering uitgesproken, waarin hij onderan- j deren betoogd heeft, dat een bestuur, zamengesteld uit de bedaarde liberalen en ondersteund door de geheele liberale partijgeenszins wenschelijk zou zijn om dat het teveel vrien den van de regering verwijderen zou en die vriendendie volgens zijn oordeelden waren steun van het gouvernement van julij uitmakenmoeten in het verstandigste en onafhan kelijkste gedeelte der middelklasse gezocht wordenen deze zijn het die het bestuur te hulp komen tegen alle zijne te genstanders, zoowel de oud-koningsgezinden als den aanhang van eene ontijdige en buitensporige volkspartij. Ook heeft hij de liberale drukpers aangetast, en haar verweten van een te grooten invloed uit te oefenen, hetwelk hoogst gevaarlijk zijn zou indien het kabinet zijnen steun bij de liberalen zoeken moest. Het eenig ministeriedat aan de behoefte van Frankrijk voldoen kon, was, zeide hij, in de twee ge matigde partijen der kamer te vindendaar dit in staat zou zijn om de parlementaire partij behoorlijk voldoening te ver schaffen en tevens kans zou hebben om de behoudende partij weder te vereenigen. Even als men voorzien hadhebben deze discussien tot geene belangrijke uitkomst geleid alleen hebben de hoofden der verschillende partijen erkend dat de kroon in deze moei- jelijke omstandigheden alles toegegeven had wat in hare magt wasom een ministerie zamengesteld te zienen dat het derhalve niet aan den koning te wijten wasdat de ministe riele crisis nog niet tot een gelukkig einde is gebragt. De oppositie verspreidtdat de redenwaarom aan den heer Th:er$ het ministerie van buitenlandsche zaken gewei gerd is gezocht moet worden in vertoogendie van wege Oostenrijk zouden gemaakt zijn tegen het vertrouwen van die belangrijke betrekking aan dezen staatsman. PARIJS den 25 april. De ministeriele combinatie, wetke gisteren aan de bestaande onzekerheid een einde scheen te zullen maken, is even onvruchtbaar gebleven als al de vo rige, en veel duidt aan, dat de beklagenswaardige crisis, waaronder Frankrijk sinds zoo vele weken gebukt gaat, nog wel eenige dagen zal aanhouden. Volgens de gewone correspondentiezoude men er thans op bedacht zijn, ecu ministerie in den behoudenden geest van hetwelk de heer Guizot het middelpunt zoude zijn tot stand te brengenen moet de heer Thiers weder geheel op den achtergrond zijn geraakt. Aan dit bestuur zullen ook f - u""' atne en P#ssy deel nemen, en zoude men verkiezen" t0C V00rz'tter ^er afgevaardigden doen De heer Persil heeft in het Journal des Dèbats een uitvoerig ai eikel over den tegenwoordigen toestand doen paatsen, waarin hij wil aantoonen, dat een ministerie uit iet regter-centrum alle kans heeft om op eene voldoende meerderheid in de kamers te kunnen rekenen. Dit merkwaar dig betooghetwelk eenen levendigen indruk heeft gemaakt

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1