MIDDELBURGSCHE COURANT1. N°- 51. Zaturdag 1839. 27 April. Afranfevijfe. £Mgcmccitc fitcbcvlanb«3chc Hiaat- schappij M EUWSTIJ WNGEN. 23uit5chla!ib. ülebctrlanbjeti. Dc abonnements prijs dezer Courant is ƒ2,75, voor drie maanden, cn franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens \ó6t 10 urenindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcnticn worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekcndniakingcn waarvan de prijs van étin tot zes regels is 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cerits, Dezelve moeten niet op regel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. ter Begunstiging van de Volksvlijt. KANTOOR VAN DOMEINEN HULST. AANBESTEDING. Op den eersten Mei 1839, c'es namiddags ten vier ure, Kal het Bestuur der Watering van Walzoorden ten Huize van G. Ad:iaamcnste WALZOORDEN, Gemeente H011- tenissevijfde District van Zeeland, in tegenwoordigheid van den Heer Rentmeester der Domeinen aldaarin het openbaar aanbesteden liet maken van eenig Rijs-, Aarde-, Metsel- en Tim merwerk, benevens het leveren van RIJS-MATE- RIALEN, BRIK en Viivoordschc STEEN. Alles breeder bij liet Bestek en Voorwaarden omschreven, welke van tui af voor een ieder ter lezing liggen ten Kan tore van voornoemden Rentmeester, op den Huize teZande, bij Hulstterwijl daags te voren de aanwijzing ter plaatse zelve zal geschieden. 1'RANKFORT 21 april. In de Tlanoversche Zeitung vindt men het volgende berigt uit Berlijn van 18 april: Z. M. de koning heeft aan den aartsbisschop vrijheer von Droste tot l'ischeringop diens verzoek, de vergunning ver leend om zich naar de goederen zijner familie in het Mun- stersche te begeven, werwaarts deze prelaat op dit oogen blik waarschijnlijk reeds uit Minden zal vertrokken zijn. Volgens andere berigten uit de Pruissische hoofdstad heb ben de onderhandelingen met den aldaar aanwezigen aarts bisschop vaii Posen steeds een gewenschten voortgang, het geen daaraan toegeschreven wordtdat die geestelijke aldaar onttrokken is aan de inblazingen van eenige dweepzieke leden zijns kapittels, en dat hij zich te Berlijn in persoon over tuigen kanhoe verre de regering verwijderd is van de be doeling 0111 de Katholijke kerk in hare ware régcen in het minst ie benadeelen. De kroonprins van Pruissen had den aarts bisschop verscheidene malen ontvangen, en men beweerde dat dezelve ook reeds eene bijzondere audiëntie bij den ko ning gehad had. De hoogste staats-beambten hadden be zoeken bij hem afgelegd. Den 15 dezer zijn de werkzaamheden begonnen aan den ijzeren spoorweg, die van Berlijn naar Leipzig aange legd moet worden. De groote hofkapel van het nu geheel herbouwd win- ter-paleis te Petersburg is op den eersten paaschdag, in tegenwoordigheid der keizerlijke familie, plegtig ingewijd. Z. M. de keizer heeft zijne hooge tevredenheid over den spoedigen herbouw aan den dag gelegden den generaal Kkinwichelwien het oppercoezigt over dezen arbeid was toevertrouwd, den rang van graaf geschonken, terwijl aan al de werkbazen en arbeidslieden eene toepasselijke zilveren medaille is vereerd geworden die zij aan een lint om den hals moeten dragen. De veldmaarschalk prins Paskewitsch is uit Warschau te Petersburg gearriveerd. Volgens de jongsce brieven uit Konstantinopeltot den 27 maartwas in den staat der zaken aldaar weinig veran dering gekomen. PARIJS den 22 april. De heer Mauguin heeft heden oeluend in de vergadering der gedeputeerden begonnen met het vragen van ophelderingen omtrent de ministeriele crisis nadat de heer Manier de la Sizeranne eene vergeefsche poging bad aangewend om die beraadslagingen te doen verschuiven. De heer Mauguin heeft op de noodzakelijkheid aangedrongen om aan de tegenwoordige politieke crisis een einde temaken, omdat zij niet alleen de rust van het land in gevaar bragt, maar ook buitenslands den invloed van Frankrijk verminder de en zelfs het bestaan van het constiscutioneel gouvernement in de waagschaal stelde. Hij begreep dat de staat van onze- kerheidwaarin men sedert zoo langen tijd verkeert, nog verlengd werd door het tegenwoordig provisioneel ministerie, en wilde dat men eindelijk de ware oorzaak zou blootleggen die tot nog toe alle pogingen tot het vormen van eenbe kwaatn kabinet onmogelijk had gemaakt, hetwelk zoo nadeelige o-e- volgen voor den handel en voor het publiek crediet had&te weeg gebragt. De heer Girod de TAin betoogde daarop, dat het geens zins aan de kroon te wijten was dat de meermalen aangevan gen onderhandelingen telkens waren afgesprongen. Vervolgens bekwam de heer Dupin het woord, en verklaar de hoe het hem niet mogelijk was geweest de hem aangebo den plaatsin het ministerie aan te nemen, omdat hij niet van politiek stelsel wilde veranderen, en men het niet over dc voornaamste punten had kunnen eens worden. Hij zeide dat hij voor het oogenblik geheel vrij was en hoopte dat zijn naam niet meer in aanmerking zon komen. De heer Thiers beklom na hem het spreekgestoelte, en zei- de bereid te zijn tot het geven van alle inlichtingen, die men van hem konde vragen. Hij verklaarde dat hij, zoo als elk wisthet ministerie onder het voorzitterschap van den graaf Molé bestreden had, omdat hij meende dat het niet wel le geerde, en derhalve van oordeel was dat de politiek welke het volgde behoorde veranderd te worden. Hij meende dat het zoo spoedig op elkander gevolgd ontbinden der kamers de goede overeenstemming tusschen de constitutionele magten ten minste voor eeue wijl tijds verstoord had en toen hem het bestuur werd aangeboden had hij begrepen, zoo wel wat de menschen als wat de zaken betrof, eenige voorwaarden te moeten vaststellen, van welke hij niet zou afgaan. De po litiek van het vorig kabinet kon hij niet aannemen zonder daarin vrij belangrijke wijzigingen te maken. Hij wilde de bestaande wetgeving in stand honden en de september-wetten geenszins afschaffen ten einde aan de politieke bartscogten geen te gevaarlijken schok te geven maar hij wilde dat de geheele administratie in de magt van het ministerie zou staan, dat daarin vrijelijk alle veranderingen zou kunnen maken die het tot welzijn des lands noodig zou gelooven. Ook hield hij de groote finantiele questie de reductie der renten, voor onvermijdelijk maar wilde dat die maatregel van den kant der regering zou uitgaan, en hierin had hij tegenspraak gevonden en wat de buitenlandsche zaken goldverklaarde men dat hij een te twijfelachtige vriend van den vrede was. Hij bekende dat hij ten allen tijde verlangt had dat Frank rijk den rang bekleedeir mogedie daaraan voegde; dat hij den oorlog niet vreesde en alleen een waardigenedelen en grooten vrede wilde behouden; dat voor het oogenblik er geene reden voor eene vredebreuk bestond en de twist tus schen Belgie en Holland geëindigd was. Omtrent de zaken van Spanje verklaarde hij niet voor de interventie te zijn maarte willen dat Frankrijk geene misdadige onverschilligheid ten opzigte van Spanje toonde. Eindelijk verhaalde hijwat met hem voorgevallen was bij de verschillende onderhande lingen over hec zamenstellen van een ministerieen las een brief voordoor hem aan den maarschalk Soult den 20 maart geschrevenwaarbij hij het hem voorgestelde ministerie waarvan de maarschalk ook lid zijn moest, aangenomen had. Zijne taal schijnt een buitengewonen indruk op de vergade ring gemaakt te hebben, daar zij als in eenen staat van be roering was toen hij het spreekgestoelte verlieten de zitting ten gevolge daarvan een kwartier tiurs geschorst werd Bij het afgaan dezer berigten was de heer Guizot aan hec woord. De oppositie schijnt zich weinig goeds van deze discussie te beloven, en blijft steeds hec niet vormen van een bestuur aan de hofpartij wijten. Ook beschuldigt zij den maarschalk Soult, dat hij de rol van een grootvizier wil spelenen wil niet be grijpen hoe hij zich durft vermeten den post van minister van buitenlandsche zaken aan den heer Thiers te weigeren. De transitoire ministers hebben zich gisteren allen 'bij den koning begeven ten einde Z. M. te smeekenzöodra mogelijk, de ministeriele crisis te doen ophouden. Ten gevolge van de teekening des eind-tractaats tus schen Holland en Lelgie, zal hec observatie-leger van hec Noordenin de eerste dagen der maand meiworden ont bonden. Gisteren avond was alhier het gerucht in omloop, dat vorsc Leopold zich incognito in deze hoofdstad bevond, en dat hij naar Brussel was terug gekeerdna alvorens eene bijeenkomst met koning Lodewijk Filips te hebben gehad. Een allerbedroevendst ongeluk hadeenige dagen gele- den plaats te Rouaan. De ondernemer van een groot werk wilde eene mijn laten springen en had ten dien einde eenig buskruid in eene holte laten brengendie hij thans door middel van klei wilde toemaken. Hiertoe gebruikte hij eene ijzeren staaf, doch er heefc waarschijnlijk in de klei een steen gezeten, waaruit door het slsan met het ijzer eene vonk is voortgekomen die hec kruid heefe aangestokenen de mijn is dadelijk mee een vreesselijk gedrnisch gesprongen. Twaalf of veertien personen, die er tegenwoordig waren," zijn omvergeworpen; een van dezelven is vreesselijk ver minkt twee anderen zullen waarschijnlijk het gezigc verlie zen en nog eenige zijnhoewel minder gevaarlijkook gewond. De ongelukkige ondernemer heefc zijne beide' han den verloren. 's GRAVENIIAGE den 23 april. Bij besluit van Z. M. van den 12 dezer, worden (ten gevolge van het rapport, uitgebragt door de commissie, in 1838 benoemd tot het ver vaardigen te Parijs van drie nieuwe standaards, zoo van den métre ais van den kilogramme, zoo na mogelijk over eenkomende met de oorspronkelijke platina prototypen, be rustende in de staats-archiven aldaarj ter vervanging van de standaards van de Nederlandsche el en van het Nederland- sche pond, welke bij art. 1 van hec besluit van 6 maart 1819 waren aangenomen, met intrekking van dat art. 1, tot eenige standaard of prototypen van de Nederlandsche el cn I van het Nederlandsche pond verklaard de door opgemelde commissie te Parijs vervaardigde platina mêcre en &placina I kilogrammewelke zullen worden gesteld in handen van de eerste klasse van het koninklijk Nederlandsche instituut te Amsterdam, om aldaar, tegen intrekking der thans aldaar berustende prototypen, te worden bewaard. Jiij koninklijk besluit van den 13 dezer wordt, om» crene den doortogc van landverhuizersaan de bepalinp-en van het besluit van 28 december 1837 eene uitbreiding ge geven en alsnu bepaald, dat door de beambten, belast met de werkzaamheden vermeld in de art. 5 en 6 van laatstge noemd besluit, voor hunne daaruit voorcvloeijende bemoeije- nis zal genoten worden eene remuneratiegezamenlijk vau 15 cents per hoofd der doortrekkende landverhuizers, slechts éénmaal te betalen en in te vorderen ten kantore der uiterste grenzen aan de land- of rivierzijde, en tusschen de beambten aldaai en die aan de uiterste wacht, aan de zeezijde te verdeelen, op zoodanigen voet, als door den minister van financiën nader zal worden geregeld. Uit een overzigt nopens de strafregtspleging en gevan genissen in Nederland in 1836 blijkt, dat het aantal gevan genen, hetwelk de gestichten (te 's Hertogenbosch, Hoorn LeydenWoerden, Gouda, Rotterdam en Leeuwarden) kun nen bevatten, 35636 bedraagt; dat het grootste getal gevan genen, hetwelk in 1836 aldaar aanwezig is geweest, 2,547 heeft bedragen, te weten 2,219 van het mannelijk en '328 van het vrouwelijk geslacht, en het kleinste getal 2,207, namelijk 1,948 van het mannelijk en 259 van het vrouwe lijk geslacht. Bij hunne opneming in de voormelde straf gevangenissen waren de veroordeelden oud als volgt: onder de 10 jaren, 4; tusschen de 10 en 12, 10; tusschen de 12 en '55 43 5 tusschen de 15 en 18, 127; tusschen de 18 en 2°» '95 5 tusschen de 20 en 25, 719; tusschen de 25 en 3c, 618; tusschen de 30 en 35, 516; tusschen de 35 en 40, 412; tusschen de 45 en 50, 383; tusschen de 50 en 60 135; boven de 60, 33. AMSTERDAM den 23 april. Aan de zangers der Griek, sche kerk alhier, is dezer dagen, namens Z. K. H. den Grootvorsc troonopvolger van Rusland, hoofdelijk eene eere gift van 40 en aan den kapelmeester hec dubbel dier som uitgereikt geworden. Ten behoeve der kerk zelve is eene gifc van 1000 ver strekt. Van eene vriendelijke hand ontvangen wij de volgende, om den doorluchtigen persoondien het betreft en om de hulde, daarin aan ons vaderland bewezen, naar het ons voor komthoogst belangrijke mededeeling: Laatstleden zondag bezocht ik, in het gezelschap van eenen Russischen vriendte Zaandam hec huisjealwaar Peter de Groote eenigen tijd heeft gewoond, en vond er, met betrekking toe het bezoek, door Z. K. H. den Groot vorst troonopvolger van Rusland aldaar afgelegd eene merk waardige bijzonderheidwelke tot dusverre niet is ver meld geworden. Op den steen ter gedachtenis aan het bezoek van den Grootvorstvan wege H. K. K. II. de Prinses van Oran jein het huisje geplaatst, vond ik een drietal regels met potlood in de Russische taai geschrevenen vernamop mijne vraag aan den bewaarder, dat die regels, blijkbaar poezij door den troonopvolger Grootvorst daar eigenhandig waren gesteld. Dit vermeerderde mijne belangsteUingeïi ik verzocht mijnen Russischen vriend om mij den inhoud te verklaren, hetgeen hij met bereidwilligheid deed. Dit voor Nederland in meer dan één opzigt aandoenlijk versje is van den volgenden inhoud Over deze armelijke hut zweven de Engelen des Hemels; De groote Vorst peinsde hier over het welzijn van zijn rijk Hier werd iiet groote Rusland geboren." Omtrent het verblijf te Leyden op II. donderdag van HM. KK. HIT.den Grootvorst troonopvolger van Rusland en den Prins van Oranje, wordt nog gemeld Bij gelegenheid van de bezigtiging van het kabinet van zeldzaamheden van den heer dr. Sieboldhetwelk zich in het lokaal van de scudencen-societeic Minerva bevindt hebben de studenten, in den gang geschaard, bij het intre den der doorluchtige bezoekers, hec Jö vivat aangeheven. Daarna heefc zich eene commissie uit dezelve naar HH.KK HIT. begevenen hoogstdezeiven eerbiedig uitgenoodigd ook hunne sociëteit met een bezoek te vereeren welk ver' zoek door de vorstelijke personen met welgevallen is a-n" genomen Voorts heeft Z. K. H.de Prins van Oranje met hoo^t deszeifs bekende minzaamheid eene korte, doch treffende aanspraak gehouden waarin Z. K. II. onder anderen zeide vcrzckImf hoilden d" nog diezelfde uitmnntèndê bi». 1». studenten met een daverend gejuich van: U». de K™n?> leve de Pt tas van Oranje! leve de Grootvorstis beantwoord."

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1