MIDDELBUI1GSCIIE COURANT. N°- 48. Zaturdag 1839. 20 April. NIEUWSTIJDINGEN. flcbictflaaösa. v-; De abonncmcnts-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij lret einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vo'dr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. De Flissingsche Binnenbrug zaluit hoofde eener nood zakelijke herstelling, op Maandag den 22 April, voor eeni- ge dagen voor Rijtuigen en Paarden worden afgesloten. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te AM STER DAMop Maandag den 29 April 1839, 26716 Kranjangs en Kanassers, 1 T 481 Kisten, *AVA SUIKER, hggende 80 Zakken, f aldaar- 1137 Kranjangs en Kanassers, Java SUIKER, liggende te Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-Conditien in tiids zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Maart 1839. VAN DER HOUVEN President. KOOY Directeurfungerend Secretaris. «3ttÜ0rfll£ltE&. FRANKFORT den 14 april. Men meldt uit Berlijn, dat de aartsbisschop van Guesen en Posen aldaar met groote on derscheiding wordt behandeld en door alle hooge staatsbeamb ten bij welke die prelaat bezoeken afgelegd had, op de min zaamste wijze was ontvangen. Hij las eiken morgen de mis in de Roomsch-Katholijke kerk dier residentie. Bij den koning had hij nog geene audiëntie gehadmaar men zag zulks dage lijks te gemoeten twijfelde niet of deze zou eene volko- mene verzoening ten gevolge hebben. Naar men zeidewaren ook de bisschoppen van Erme- land en van Culm naar Berlijn opontboden om aldaar aan eene conferentie over de kerkelijke zaken deel te nemen. De koning van Hanover heeft het paleis te Berlijnin het welk zijn zoon geboren is, onlangs tot hoogen prijs aange kocht en zulks gaf aldaar aanleiding tot velerlei vermoedens en geruchtendie echter nadere bevestiging vereischen. Te Weenen verhaalde men, dat een courier, vandaar naar Parijs afgezonden, met depeches belast was, die met het plan in verband stonden om de Fransche en Engelsche kabinetten te bewegen tot het aanwenden van middelenin vereeniging met het Oostenrijksche om den sultan van zij ne oorlogzuchtige plannen af te brengenen hem te weder- houden van ondernemingen die den vrede in het Oosten en zelfs de rust van Europa in gevaar zouden brengen. jfVAU&rijfi. PARIJS den 15 april. De oppositie partij heeft zatur- dag bij het onderzoek der volmagt van den heer Emile de Girardin gelegenheid gevonden om zich te wreken op dien bekenden kampvechter van het afgetreden ministerie, die in Eet blad la Presse het bestuur steeds met buitengewonen ijver verdedigde, en daarvoor, naar men verzekert, ruim be zoldigd werd. De wettigheid zijner verkiezing werd be twist op grond dat hij op geene voldoende wijze kon aan- toonen dat hij een geboren Franschman is, en daartoe schijnt hij wezenlijk niet in staat te zijn, dewijl hij geene acte van geboorte kan produceren, als zijnde hij buiten echt geboren. Hoezeer zijne vrienden ook beweerden dat hem de hoedanig heid van Franschman nooit was geweigerd dat hij vijf ja ren lang als gedeputeerde in de kamer had gezeten, en drie malen zijne bevoegdheid onderzocht en erkend was: dit alles mogt niet batenzijne tegenstanders en vooral de beroemde regtsgeleerde de heer Hennequin bleven volhoudendat men hem niet als Franschman mogt erkennen, voor dat hij bij acte zou aangetoond hebben dat hij op Fransch grondgebied was geboren. Zij verlangden hierover bij geheime ballotage te beslissen, en daarbij werd met 201 tegen 195 stemmen zijne verkiezing nietig verklaard. Heden is de kamer nog bezig met het onderzoek der vol- magten. De wettigheid der verkiezing van den best Debeze, die in het departement van de Heraut benoemd is, werd in twijfel getrokkendaar er twist ontstaan was of hij al dan niec de som in de belastingen betaalde, die het regt geeft om verkozen te kunnen worden. De kamer stemde hierover met zitten en opstaan, en de linkerzijde met een gedeelte der regterzijde stemde tegendoch daar het niet duidelijk bleek aan welken kant de meerderheid zich bevondzoo werd overgestemden terwijl de vergadering meende dat de uitslag wederom onzeker was, begreep de heer Mer/in, die als oudste van jaren hec voorzitterschap waarneemt, dat de beslissing gunstig was voor den heer Debezever klaarde hem tot afgevaardigde en nam hem den eed af. Vele leden riepen dat de president zich bedrogen had, en dat de heer Debeze niet was toegelaten waardoor een schromelijk geraas ontstond, zoodat de kamer volkomen oproerig werd en het onmogelijk was iets te verstaan van het verward ge schreeuw. De leden verlieten hunne zitplaatsen en verza melden zich in het halfrond voor den zetel van den president. Zij twistten met dezen en met de secretarissen. De voor zitter poogde door alle middelen de orde te herstellen en zag zich eindelijk genoodzaakt zich met zijn hoed te dekken en de zitting hierdoor op te heffen. De staat van beroering waarin de kamer nu verkeerde was niet te beschrijven. Na eene wijl tijds begaf zich de heer Fulckiron tot den presi dent, die zich weder ontdekte en zich gereed maakte de zaal te verlaten, ten einde de vergadering, zoo als zulks bij een artikel van het reglement bepaald wordteen uur lang te schorsen. AMSTERDAM den 16 april. De gala-representatie in den stads schouwburg is schitterend geweest. Reeds ten vijf ure waren veie en ten 6§ ure alle de zitplaatsen niet al leen, maar ook alle de staanplaatsen in de loges bezet, ter wijl de aandrang overal nog dermate groot was, dat de be zoekers, buiten de zaal, een gedeelte der gangen vulden. De balkons en loges leverden door hec rijke en smaakvolle van vele toiletten een allerfraaist gezigt op, doch meer dan dit alles trof den beschouwer de ondubbelzinnige belangstel ling, op ieder gelaat geteekend, en die meerderen en minde ren stand met dezelfde liefde en geduld de ongemakken dezer onmatige voite verduren deed. Eenige minuten na 7 ure trad het vorstelijke gezelschap in de voor hetzelve bestemde prachtige en ruime loge. Het eerst verscheen Nederlands beminde Kroonprinsesaan de hand van Z. K. H. den Groot vorst troonopvolger van Rusland en de hulde van het op gerezen juichende publiek, terwijl het orchest de volkslie deren speelde was dermatedat zij den verheven reiziger het aangenaamste denkbeeld en bewijs moet gegeven hebben van de liefde, voor de leden en betrekkingen van ons Ko ninklijk Gezin welke hier ter stedegelijk overal in het oude Nederlandin alle de harten is gevestigd. Dezelfde geestdrift begroette vervolgens den Prins van Oranje, als ook Prins en Prinses Frederiken daarna de overige leden van het Koninklijke Stamhuisen deze uitdrukkingen van getrouwheid en liefde volgden ook de vorstelijke personen bij het verlaten van den schouwburg, nadat geheel de aan gekondigde representatie was afgeloopen. Het couplet van het Russische volkslied met de uit voering van hetwelk Z. K. H. de Grootvorst door de di rectie van den schouwburg werd verrast, is door een tiental zangers en zangeressen voortreffelijk uitgevoerd. Hetzelfde verdient ook van de geheele representatie gezegd te worden. De Groocvorst was zeer eenvoudig gekleed zijne uniform was, waarschijnlijk, die der kozakken, en hij droeg slechts eene orde die men meende het grootkruis te zijn der orde van den Nederlandschen leeuw. Het jeugdigmaar waardig voorkomen des verheven rei- zigersdie bestemd is over het magtigste keizerrijk van ons werelddeel de heerschappij te voeren, maakte eenen die pen indruk. Hoewel de taal niet magtig zijnde, scheen ech ter Z. K. H. door de voorstelling uit den Gijsbrecht te wor den geboeid. Des avonds waren het huis van den heer A. van den Hoop als vertegenwoordiger van het bankiershuis Hope en C~. en het huis van den heer de Brunetconsul van Rusland, prachtig en smaakvol verlicht. Heden morgen is Z. K. H. de Prins van Oranje met Z. K. H. den Grootvorst uitgereden tot het gaan bezigtigen van eenige gebouwen en inrigtingen in deze stad. Heden middag is er diner ten hovevan tusschen de 80 en 90 couverts, na hetzelve zal het vorstelijk gezelschap de voorstelling in den Franschen schouwburg gaan bijwonen. AMSTERDAM den 17 april. Gisteren avond is de gala- representatie in den Franschen schouwburg bijzonder luis terrijk geweest. Reeds vroeg bezette een talrijk en uitgele zen publiek de zaal die buitengewoon verlicht was, en smaakvol gedecoreerd. Het schitterende van vele toiletten leverde een fraai gezigt op, terwijl de levendigste belang stelling in de vorstelijke personen wier komst men verbeid de op elks gelaat zigtbaar was. Omstreeks 7§ ure ver scheen Z. K. H. de Grootvorst troonopvolger van Rusland HH. KK. IIH. de Prins en Prinses van Oranje, Prins en Prinses Frederiken de jeugdige leden van het Huis van Oranje, in de voor dezelve bestemde loge, en werden, on der het spelen der Russische en nationale volksliederen, met geestdrift ontvangen een talrijke stoet vergezelde het vor stelijke gezelschap. De heer directeur Boudot droeg van het tooneel eenige Fransche dichtregelen door hem zeiven ver vaardigd ter eere van Z. K. H. den Grootvorst voor, wel ke door de hooge bezoekersen in het bijzonder door den Grootvorst, met veel welwillendheid werden aangehoord. De daverende toejuichingenwelke aan de woorden te beurt vielen waarbij op de naauwe vereeniging tusschen de Czaars en ons Koninklijk Stamhuis werd gezinspeeld strekken ten bewijs dat de talrijk opgekomene schaar inge zetenen volkomen in die gevoelens deeldeen daarin eene waardige hulde zag voor den verheven reiziger. De repre sentatie zelve voldeed welen het geheele personeel wedij verde om den luister van dit feest te verhoogen. De tus- schen-bedrijven werden afgewisseld met de Russische en j nationale volksliederen. Bij het vertrek van het vorstelijke 1 gezelschap rees het geheele publiek opom nogmaals door J de levendigste toejuichingen de vreugde over de tegenwoor- digheid der doorluchtige bezoekers op de ondubbelzinnig- ste wijzeaan den dag te leggen. Dezen morgen hebben Z. K. H. de Grootvorst en Z. K. H. de Prins van Oranje, benevens zijne drie Zonen, onder- derscheidene merkwaardigheden dezer hoofdstad bezigtigd. Omstreeks 11 ure hebben de Grootvorst en de Koninklijke Prinsen zich naar de werf begeven; ten 12 ure zijn HH. KK. HII. de Prinsessen van Oranje en Frederik aan de nieu we stads-herberg afgestapt, en scheep gegaan op de stoom boot Mercuriuswelke, aan de Oosterdok-sluis gekomen, door het overige vorstelijk gezelschap hetwelk zich door sloepen van de werf derwaarts had doen roeijetiwerd inge wacht. Vervolgens hebben de hooge personen gezamenlijk op de genoemde stoombootonder het lossen van het ge- schut van 's Konings jagt, dat aldaar op stroom lag, en het spelen der volksliederen, door het muzijkkorps der Ainsterdamsche schutterij de reis naar Zaamdam voortgezet. legen 5 ure worden de Doorluchtige Reizigers in deze hoofdstad terugverwacht; ten 7 ure zal er diner ten hove zijn. De schilderijwelke in de Petershut te Zaandamin tegenwoordigheid van Z. Keiz. H. den Grootvorstzal wor den ontblootvertoont den herschepper van Rusland ten voeten uit, in de Zaandammer boerenkleeding van den tijd. De beroemde Czaar is door den bekwamen Amsterdamschen schilder Portman aan wiens penseel het vaderland dit uit muntende stuk te danken heeft, voorgesteld zittende in den hoek van de eerste kamer, zoodat de broodkast en een ge deelte van den schoorsteen zigtbaar zijn; in de regter hand houdt hij eenen passer, terwijl eene beweging van de linker hand onrust verraadtvoor hem op de tafel liggen de scheeps bouwkunst van N. JVitsen, en verder teelten- en timmer gereedschap en andere voorwerpenalles in den aan dien tijd eigenaardigen vorm; de uitdrukking des gelaats is zoo danig, dat hij blijkbaar geheel en al verdiept en bezield is in en door het grootste ontwerp, waaraan Rusland zijne beschaving, om niet te zeggen zijne wording, verschuldigd is. Voor het portret heeft de heer Portman dat tot grond- I slag genomen, hetwelk op het Rijks museum alhier berust, en waarschijnlijk eene repetitie is van het portretdoor den ridder de Moormet hetwelk de Czaar zoo ongemeen was ingenomenQzie Scheltema's Peter de GrooteD. If. hl. 49) het gewaad is gevolgd naar dat der schilderij van C. Koedijk voorstellende Peter 1 bij Witsen met Huddethans berustende in het kabinet van den heer C. Mojet hier ter stede. De heer Portman heeft de vrijheid genomen dit uitmun tend voortbrengsel van zijn stout en keurig penseel aan H. K. K. H. de Prinses van Oranje, wier hooge belangstel ling in de Nederlandsche kunstdoor iederdie hier te lande kunst beoefentgekend en dankbaar gewaardeerd wordt, ten geschenke aan te bieden, en de verheven vorstin heef: de bekwaamheid en belanglooze eerbied des schilders beloond door zijn geschenk met de haar eigene goedwillig heid aan te nemen, en voor hetzelve de vereerende plaats aan te wijzen, alwaar het voortaan zal verblijven. ROTTERDAM den 17 april. Onze stadgenoot, de heer A. van der Hoop jris door Z. K. H. den Grootvorst troon opvolger met eenen fraaijen diamanten ring vereerd gewor den, begeleid met een zeer vleijend schrijven uit hoogsdes- zelfs naam van den Russischen afgezantden baron von Mal- titz. Dit hoogstvereerend geschenk vindt hare oorzaak in de opdragt aan Z. K. H. van het handschrift van 's dichters jongsten letterarbeid Columbusdichtstuk in vier zangen, het welk eertsdaags ter perse gaat en met staalgravures, naar teekeningen van de beste Nederlandsche meesterszal opge luisterd worden benevens eene geografische kaartter op heldering der aardrijks- en geschiedkundige aanteekeningen die op den poëtischen tekst volgen. 'sHERTOGENBOSCII den 15 april. Wij verblijden ons te kunnen berigtendat het Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk opperbevelhebber van het legerbehaagd heeft bevel te' doen geven tot het aflaten der inundatien uit de polders van Empel en Meerwijk, van der Eigenhet Hoog. en hec Laaghemaal en dat er vooruitzigt bestaatdat de overige nog in stand gehouden wordende inundatien eerlang mede geheel zullen afgelaten worden. ZALTBOMMEL den 16 april. Te dezer stede is on langs, bil den boekhandelaar J. Noman Zoon, uitgekomen eene miniatuur-uitgave der Nederlandsche wetboeken, die z onderscheidt door het gemakkelijk zak-formaat, een vrij correccen tekst, maar bovenal door eene zeer nette uitvoering en er a ve alle aanbeveling verdient. Men vindt deze uitgave in alle voorname boekwinkels. MIDDELBURG den 19 april. De Staats •courant deelt den inhoud van het handels-traktaat mede, op den 21 ianuarij 11. tusschen Nederland en de Staten van het Duitsche Tolver-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1