MIDDEUIURGSC H E f COURANT. N°- 45. Zaturdag 1839. 13 April. SeflettbmAfuftg. JN1EUWSTIJDINGEN. «Duitsrfttairë. Jvaiïkcijk. Dlebetrlanbctt. bevoegd,) d.c d; minister De aboruiem«nts-prijs dezer Courant is a, 7-5, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt complantof bij het èinde van ieder vierendeel jaars. De iuzending der Advtrtentien behoort te geschieden des morgeus vóór 10 uren indien men dezelve tn het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbckendm.kingen waarvan de prijs van één tot ses regels isf 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op segel geschreven lijn, ajioo het regt van segel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der S:ad MID- DELBURG ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, van den 1 dezer (Provinciaal Blad N#.. 28). brengen bij deze ter kinnis vau alle belanghebbenden, dat de>. wapenschouwing over de met onbepaald verlof zijnde Mobiele Schutterswelke in de loopende maand zoude worden gehouden, eerst in den loop de" maand October aanstaande of zoo vee! vroeger als raadzaam mogt worden geoordeeld zal plaats hebben. Gedaan een Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 April 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. B E C I U S. BERLIJN den 5 april. Bij gelegenheid der op den 30 maart plaats gehad hebbende talrijke bevorderingen bij de Pruissische armee, is te gelijk door Z. M. tot gouverneur drr vesting Luxemburg benoemd de luitenant-generaal prins Frederik van Hessenkommandanc der eerste Pruissische di visie en zoon van den onlangs overleden landgraaf Frederik. De Leipziger Allgemeine Zeitutig berigt het volgende uit Ilome van den 18 maart: De depecheswelke het resultaat der laatste wederom zeer langdurige onderhandelingen van Pruissen niet onze re gering in Berlijn moeten doen kennenzijn thans onder weg. Men heeft alle reden om te veronderstellen dat derzelver inhoud geenszins geschikt is om tot eene vereffeuing der bestaande verschillen te leiden." Volgens berigten uit Brunswijkis de regerende her tog" van Brunswijk door eene ernstige ziekte aangetasc. Uit Hanover meldt men, dac Z. M. de koning, den 30 maart, een renbode uit Brunswijk ontvangen hebbendeterstond daar na den staatsraad bijeengeroepen had, waaruit men aldaar op maakte dat de tijdingen wegens den toestand des hertogs zeer verontrustend moesten zijn. Het is toch bekend dat bij de bestaande omstandigheden in geval van overlijden des hertogs Z. M. de koning van Hanover tot de opvolging in de regering van Brunswijk geregtigd zoude zijn. FRANKFORT den 7 april. De twist cussciien de be woners van Opper- en Neder-Walliserland is nog ver van bijgelegd. Volgens berigten uit Bern van den 2 dezer, had den de eersten kruid en andere krijgsbehoeften aangekocht en over de Gemmi gezonden. Uit Konstantinopel blijven de geruchten oorlogzuchtig luiden. Volgens brieven tot den 19 dezer, kwamen aldaar onophoudelijk couriers uit het hoofdkwartier van den seras- kier aanof keerden derwaarts terug. Het leger aan den Taurus had zich geconcencreerd en bereids eene voorwaard- sche beweging gemaakt, zoodat, wanneer Ibrahim-pacha tot den aanval geneigd isde oorlog ais begonnen mag be schouwd worden. De gezanten der groote mogendheden bleven wedijveren in de aanwending van pogingen om den sultan tot meer vre delievende gevoelens te brengen, maar hec was zeer twijfel achtig of zij daarin wel zouden slagen, daar de kapitein- pacha en anderen hem onophoudelijk tot den krijg bleven aansporen. Volgens berigten uit Christiania zou de koning van Zweden tegen de helft dezer maand naar Stockholm terug- keeren. Z. M. had de Noorweegsche medeleden der com missie benoemd, die in den aanstaanden zomer in laatstge noemde hoofdstad bijeen moet komenom de zwarigheden uit den weg te ruimen welke uit de vereeniging van Zwe den en Noorwegen ontstaan zijn. fe Ilanau is in den ochtend van den 5 dezer eene vrouw, Catharina Beijer genaamd, met het zwaard ter dood gebragt. Vele jarenten gevolge van dronkenschap hares mans, eigene boosaardigheid en hebzucht, in aanhou denden twist en wederzijdsche mishandeling levende had de ze vrouw, zelve het voornemen niet durvende bestaan ha re in overspel levende dochter, benevens de personen van Ocstretch en Schauberger, weten over te halen om haren man van kant te maken tot zevenmaal toe wordt de aan leg door het ontwakende geweten der booswichten verhin derd eindelijk echter verstalen zij zich het hart ter bedrij ving van de gruweldaad; een eind weegs van zijne woning wordt Beijer in het water geworpen en, ondanks zijn smeet ken daarin gehonden tot dat hij den geest geeft. Zoowel de Goddelijke als de menschelijke straf heeft de misdadigers getroffen. Van de vier gearresteerde personen is de dochter in het kraambed overledenSchauberger heefc zich zeiven van het leven beroofd; Oostreich moet acht jaren in ketenen geklonken doorbrengen en vrouw Beijer isgelijk boven gezegd is onthoofd geworden; zij laat drie onmondige kinde ren na. In de nabijheid van Nenbnrg gebeurde het dezer Da gen dat een doode eenen levenden ombragt. Een boer was gestorven: zijne weduwedie alleen met hem woonde, wil de niet alleen bij het lijk blijven en begaf zich naar haren zwager. Deze was slecht genoeg om de gelegenheid te wil len gebruiken tot eenen roof in het onbewaakte huis. Hij ging bij nacht in het sterihuis, nam daar het geld en twee hammen stortte echter met eene kelderdeur naar beneden sleepte in zijnen val het lijk mede en werd door hetzelve gedood. Des morgens vonden de weduwen de lijken der beide broeders in den kelder naast de "hammen. PARIJS den 8 april. Bij koninklijke ordonnantie is het verbod van uitvoer van graan en meel uit de Fransche ha vens aan den Oceaan ingetrokkenbehalve voor zoover de tarwe en het tarwemeel betreft. De kamer van afgevaardigden heefc, in hare zitting van heden, het onderzoek der geloofsbrieven van de nog niet stellig toegelatene leden voortgezet. Naar het zich laat aanzien, zal de linkerzijde der kamer de uiterste krachten inspannen, om hec besluit tot hec hou- den eener zoogenaamde enquête of opzettelijk onderzoek om trent de plaats gehad hebbende verkiezingen, door te drijven. De behoudende partij verwerpt het denkbeeld van zoodanig een onderzoek als revolucionnair en dwingelandsch. Zij meent dac het of tot geenerlei bepaalden uitslag leiden of de ka mer ten slotte dwingen zalom de onschendbaarheid van een deei harer leden aan te randen, door 30 of 40 leden, omtrent de geldigheid van wier verkiezingen men dan verdenkingen zal inbrengen en aan wie niets anders ten laste kan worden gelegd dan dat zij het gevoelen der meerderheid niec om helzen, uit haar midden uit te werpen. Nog voor het tot eene stemming over het vraagstuk van dit onderzoek komt, moet de kamer haren voorzitter benoe men, en daarvan zal zeer zeker voor den verderen loop der openbare zaken veel afhangen. De taal die de heer Dupin in de zitting der afgevaardigden van den 6 dezer, over den twist omtrent de verkiezingenheeft gevoerddoet vermoe den dat hij weder een deel tier linkerzijde voor zich wil winnen, en met hare hulp op nieuw de meerderheid tot de keuze van zijnen persoon als voorzitter zal trachten te ver krijgen. Anders blijft de partij der beweging steeds op de verheffing van den heer Odillon-Barvot tot voorzitter aandrin gen. Bijzondere berigten uit Parijs van den 8 zeggen, dat, zoo deze slechts niet verkozen wordt, het uitzigt op de op treding van een bepaald ministerie gunstig is. De maarschalk Smit zou namelijk thans een genoegzaam aantal staatslieden van naam overgehaald hebben, om met hem aan het hoofd der zaken op te treden maar alleen onder voorwaardedat de meerderheid der kamers zich niec gunstig voor den heer Odillon-Barroten dus ook voor diens beginselen, verklaar de. Den 8 in den voormiddag heeft de maarschalk weder een ondeihoud van 2 of 3 uren met den koning gehad, De volksbewegingen te Parijs schijnen voor het oogen- bhk gestild te zijn. In den loop vau zondag den 7 heeft men wel op de boulevards een groot aantal wandelaars, maar mets wat onrust aanduidde, opgemerkt, 's Avonds hadden tr e eenige zameiischolingeu plaats, doch de verschijning van de patrouilles der nationale garde was genoeg om het volk te doen uiteengaan. Den 8 was nog wel een deel der nationale garde in buitengewone dienst, doch men hield dit voor eene overtollige voorzorg. Men berekent, dac er inde laatste dagen niet minder dan 580 personen te midden der onrustige volkshoopen gevat zijn. De meesten waren echter na weinige uren vrijgelaten; zoodat het getal der gevangenen nog hoogstens 200 bedroeg. Den 3 dezer is de heer de Potter bij de algemeene po- licie geroepen. Het was om zijne papieren te erkennenen dezelve stuk voor stuk te teeltenenna reeds den 'omslag der lias te hebben geparafeerd welke op hec oogenbiik dei- in beslagneming was gesloten geworden. Men heeft hem toen bekend gemaakt dat er nadere in beslagneming 1;ad plaats gehad, op aanvraag van het Belgische gouvernement en op bevel van dat van Frankrijk bij ons gouvernement zelf, namelijk bij de griffie van het parket, waar zich nog de papieren bevondenin afwachting van de teruggave. De heer de Potter heeft er op aangedrongen om de origi nele tegen gelegaliseerde stukken te behouden daar deze papieren zijn eigendom waren. Te Montpellier overleed onlangs zekere vrouw Deveze, van Lyondie gedurende 20 jaren, dat zij te Montpellier zich had nedergezet, uit hoofde van haren steeds ziekelijken toes.and medicijnen en wekelijks 30 sous uit de armen-kas ontving. I11 afwachting dat hare dochter aankwam om haar regt op de nalatenschap te doen gelden werd dezelve verzegeld, en bij die gelegenheid vond men, dat vrouw Deveze 36)000 fr. heeft nagelaten, te weten: 5000 fr. in geld, en 31,000 fr. in goed paoier, op eerste handelhuizen te Montpellier. Slechts weinige dagen geledenvertoonde zich die vrouw J nog in eenen hoogst ellendigen toestand bij de weldadige zus- j cers (Soeurs de 1'oeuvre), die haar nog een hemd hebben J geschonken. Men schrijft aan den tegenwoordigen opperbevelheb ber van don CarlosMarotogroote zoo politieke als mili taire plannen toeen er worden vele lieden gevonden die in hem het middel tot eene bevrediging van Spanje willen zien. Wat hiervan ook moge zijn, is het zeker, dat men thans van alle zijden over onderhandelen en verzoenen begint te spre kenen menigeen begrijpt, dat Maroto die verzoening kan bewerken en het lot zijner krijgsmakkers en de vrijdommen der vier provinciën vérzekeren kan. Zoo komt men ook we der terug op het denkbeeld om een der zonen van don Car los door het huwelijk met de koningin Isabelia te vereeni gen, en kiest men daartoe zijnen tweeden zoon uit, omdat de oudste van eene zwakke gezondheid is. Anderen zouden gaarne den oudsten zoon van don Francisco dit huwelijk zien voltrekkenen dit zou vooral aan de constitutionelen beha genzelfs heeft men van eenen Oostenrijkschen aartshertog gewaagd. Don Carlos zou zoo veel in de publieke achting verloren hebben, dat zijne eigene soldaten hem tegenwoor dig de kroon niet zouden opzetten. De grootste hinderpaal tot het treffen van den vrede zal echter altijd de generaal Cabrera zijn, een man die zeer ge hecht is aan don Carlos en met een dweepzuchtigen ijver de constitutionelen te vuur en te zwaard vervolgt. Hij is de eenige waarop don Carlos steunt, en heefc zich in Arragon en Valencia eene hooge magt en een groot leger verworven ook bezit hij geschut en vestingen, en bouwt nog eene sterkte te Segura, waaruit men hem moeijelijk zal kunnen vernestelen. Zijne soldaten bewonderen en vreezen hem te vens, en zoo lang hij aan hun hoofd blijft is niet we! aan vrede te denken. Hij houdt Maroto steeds in bedwang, en Marotodie dit zeer wel gevoeltzal zich weldra genoodzaakt zien om eene of andere groote onderneming te beproeven ten einde zijn crediet bij de Carlisten te vermeerderen en in staat te geraken om de kuiperijen van zijne vijanden, den trouwen aanhang van don Carloshet hoofd te bieden. Men verwacht dus binnen kort eene groote expeditie. De con- sticutionele armee is voldoende om de Carlisten te slaan, zoo dikwerf deze haar in front durven aantasten, en Espar- 1 tero verdient volkomen het vertrouwen dat het leger in hem stelt. s GRAVLNHAGE den 10 april. Gisteren heeft de Grootvorst troonopvolger van Rusland zich te paard naar het huis in het Bosch begeven, ten einde hec te bezigtigen. Gisteren avond werd, ter eere yan den Grootvorst, een luisterrijk bal bij Z. K. H. den Prins van Oranje gehouden hetwelk door bijna al de aanzienlijken der residentie werd bijgewoond. Dit bal heeft tot laat in den nacht geduurd en was bijzonder levendig. Verschillende Russische dansen zijn daarop uitgevoerd. Donderdag avond is er bal bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden en vrijdag bij Z. Exc. den Russischen minister. Maandag aanstaande vertrekt de Ko ninklijke Familie met den hoogen gast naar Amsterdam. ARNHEM den 10 april. Het is niec onbelangrijk te mel den dat ernaar men verneemtin de maanden mei en junij aanstaande door eenige Eugeische en Fransche heeren een reigerjagt met valken in de nabijheid van het I.oo zal gehouden wordenzijnde zulks door Z. M. den Koning goed gunstig toegestaan. Er waren reeds een dertigtal valken met da noodige bedienden op het Loo aangekomen. Dit jn ons land tegenwoordig ongekend vermaak zal waarschijnlijk vele nieuws gierigen naar Apeldoorn lokken. MIDDELBURG den 13 april. Door den directeur-gene raal voor de marine is ter kennis gebragt van de ouders of voogdendie voor hunne zonen of pupillen de admissie op hét koninklijk instituut voor de marine te Medemblik reeds hebben verzocht, of alsnog wenschen te erlangendat erop vooisciueven instituut eenige vacatures van adelborsten voor de eigenlijke zeedienst en voor de mariniers in den loop van dit jaar zullen ontstaan. Volgens de berigten uit Brusselheeft de zending van den heer Nothomb naar Londen behalve op de onderteeke- ning van het traktaat met de vijf mogendheden, ook betrek king op eene overeenkomst tusschen Engeland en Belgien voor de daarstelling van eene dageüjksche postdienst tussche Douvres en Ostende. In den Belgischen Moniteur van den 8 april vindt men een besluit van vorst Leopoldwaarbij de ontvanger der -posterijen te Venlo, de heer G. R. Conraetz in gelijke betrekking naar Turnhout wordt verula-nsr werkenden dag waarop hu ziin nif»nti7a„ K zijn traktement ingaan zal nader 17u T 8anvaari,en e" tijd ontmoet men in het Belgische 'rpv ,Va" t,jd tot noemingen van gelijken aard "dip Se"ngsblad enkele be-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1