MIDDELBUUGSCHE C O U R A W m N°- 43. 1839. Jf*]§ Dhigsdag 9 April. -/v Wx vf/fXE1' NIEUWSTIJDINGEN. jOiutdcitlanb. (SttooUBvitfattic. Jfvrt «fc tri jfs. ücbcvlanöctt. Dc abonnement^-prijs dezer Contant, is-/ 2 76 voor drie maanden, cn franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De imending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 uren indien men dezelve in het eersl uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakingcn waarvan de prijs van één tot zes regels is f i,5o cn voor iedcren regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. Het INSTISTUT van Vaccinatie voor minvermogenden zal een aanvang maken met gratis te vaccineren op Vrij dag den 12 April, des middags van ra tot 1 uur, ten Huize van den Heer J. L. Daman Heel- en Vroedmcester in de Krommewecle. Middelburg, den 9 April 1V39. Uit naam van het Instisciu J. R. de VASSY. VERGADERING van het Middelbnrgsche Departement der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen op Woens dag den 10 April 1839, des avonds ten zes ure. Verkie zing van een Lid voor het Bestuur, Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. de MAR ET TAK, Secretaris. WEENEN den 28 maart. Door buitengewone gelegen heid heeft men alhier de tijding uit Konstantinopel ontvan gendat de sultan, die men veronderstelde dat vredelie vend gezind waszich tegen alle voorstellen der gezanten vaude vreemde mogendheden verzet, en vast besloten heeft het Egyptisch leger onverwijld aan te tasten; zoo zelfs, dat op dit oogenblik de vijandelijkheden tusschen de Porte en Mehemed-Ali reeds eenen aanvang genomen hebben. De A'.tgsburger Allgemeine Zeitung deelt deze tijding medeals haar uit eene geloofwaardige bron te hebben ontvangen niettegenstaande de berigten uit Konstantinopel vaii den 8 maart geenszins zoo ongunstig luiden. FRANKFORT den 2 april. Den 7 dezer moet de ijze ren spoorweg tusschen Dresden en Leipzig met groote pleg. tigheid geopend worden. De koning en koningin van Sak sen benevens de overige leden van het vorstelijk huis zouden aan den eersten togt deel nemen. Het bevestigt zich, dat de Paus den generaal-vicaris van het Keulsche domkapitteldr. Hüsgen volkomen toe stemming tot de wijding der priesters in dat aartsbisdom heeft gegeven en tevens verscheidene volmagtenwelke den aartsbisschop voor den tijd van drie jaren verleend wa ren op genoemden geestelijke overgedragen heeft. 1 e Napels wordt veel gesproken van de nalatenschap van zekeren Palamoneeen inboorling van Salerno en nu onlangs op het eiland Madagascar overleden over een ge deelte waarvan hij het bewind uitoefende. Die nalatenschap wordt op vier-en-twintig millioen ducacen geschac, en men geeft zich veel inoeite om de erfgenamen uit te vinden, welke niet allen bekend zijn. Gedurende de afgeloopene maand heeft in Polen en de aangrenzende Russische provinciën eene ongemeen felle koude geheerscht. In Volhynie teekende de thermometer van Reanmur den 18 21 gr. onder o (15 gr. onder o Fahren- heit'). LONDEN den 3 april. De radicalen welke zich thans den naam van chartisten geven beginnen in onderscheidene gedeelten van Engeland eene voor de openbare rust gevaar lijke houding aan te nemen. I11 LancashireYorkshire en andere districten waar de aanzienlijkste fabrijken gevonden worden, ziet men zoo wel ten platten lande als in de ste den ongehinderd allerlei wapentuig, inzonderheid eene soort van pieken, aan het volk uitventen, en de plaatselijke autoriteiten nemen in weerwil van de vertogen der rustige ingezetenenweinig of geene maatregelen daartegen. Te Chichester heeft zelfs de eerste magistraatspersoon de heer O' Brianwat men ook daartegen mogt aanvoeren, de groo te raadzaal tot he: houden eener vergadering van chartisten ingeruimd en hun gezegd dat het volk zich niet aan de nieuwe wet op de politie moest onderwerpen dat de pe titie daartegen reeds duizende van ouderteekeningen telde en dat ieder ouderteekenaar zich met eene piek zou wapenen. PARIJS den 4 aprilHoewel het bekend was, dat de opening Per kamers heden niet geschieden zoude door den ko ning en dat er ook geene troonrede zou uitgesproken worden waren echter reeds ten 8 ure des morgens de straten in de nabijheid der «mer met nieuwsgierigen opgevuld. Vooral was dit het geval in de rues St. Denis en St. Martin; vele en talrijke patrouilles doorkruisten de menigte en bewogen zich verder langs de Boulevards, en in alle de overige^ straten. Het geheele garnizoen was geconsigneerd en verschillende' arrestatien hebben plaats gehad. De beide wetgevende katners zijn dan op heden door de ministers uit naam des konings geopend. Ten half 2 ure verscheen in de kamer der gedeputeerden de heer Gasparin minister van binnenlandsche zaken, in zijn kostuum van pair; de minister van oorlog Cubièresin de uniform van luitenant- generaal, en de minister van marine Tupinier, in het kostuum van staatsraad. Dc eerstgenoemde las ccne koninklijke or donnantie voorwaarbij de zittingen der beide kamers voor 1839 geopend verklaard worden. Na dat de voorloopige president Grasprevilleoudste in jaren, aan den minister acte gegeven had van de aanbieding der openings-ordonnantieging de ka mer na eenige discussie tot de vorming van hare bureaux over waarvan tot presidenten en secretarissen benoemd wer den: ïste bureau, de heeren Lascases en Vcjeux2de Pas- sy en Malleville3de Dupin en Roger du Nord 4de Mer- li'n en Latronne5de Hennessy en Champlatreau6de Thiers en Billault 7de Lefebvre en Albert8ste Leclerc en Chas- seloup Laubat9de Clausel en Viviett, De kamer der pairs is op dezelfde wijs geopend geworden. Aldaar verschenen de heeren Girodde PA in groot-zegel- bewaarderde hertog van Montebeilominister van buiteu- landsche zaken, en Gautierminister van finantien de eer ste alleen was in het kostuum van minister, de beide ande ren waren in dat van pair. Na de voorlezing der openings ordonnantie door den heer Girod, de 1'Ain ging de kamer, op de uitnoodiging van haren presidentden heer Pasquier tot de benoeming harer secretarissen overwaartoe verkozen werden de heeren graaf Durosnel, de raarquis Louvois, de viee-admiraal Halgau en de graaf Turgot. De heer Pelet, de la Lozêre, heeft in deze zitting in lichtingen gevraagd nopens de jongste ministeriele crisis en de gevorderde onderhal delingen. Zoo de kamer zijn voor stel goedkeurde meende hij dat een beroemd maarschalk die door 's konings vertrouwen met de zamenstelling van een kabinet was belast geweestniet weigeren zou de inlichtin gen te gevenwelke de voorzigtigheid en de geest van be vrediging veroorloofden te geven. Het moest aller bedoe ling zijn, om een gelukkig einde aan den pijnlijken crisis daar te stellen en geenszins door personaliteiten de onder handelingen, waarop hij het oog had, te bemoeijelijken. Hij verlangde dan vergunningom in de aanstaande zitting zijn voorstel te ontwikkelen waartoe door de meerderheid beslo ten werd. Ook de kamer der pairs ging daarna over tot de vorming- van hare afdeelingen waarbij in de 3de en 5de de hertogen van Orleans en van Nemours tot presidenten gekozen werden. Volgens berigten van Alexandrie van den 16 maart was de onderkoning in goeden welstand van zijne lange en gevaarlijke reis naar Nigritie teruggekomen. 's GRAVENIIAGE den 4 april. Alzoo het is gebleken, datbij gelegenheid der thans heersehende longziekte onder het rundvee, de van Rijkswege erkende veeartsen zijn ver hinderd geworden, aati hunne verpligcing te voldoen, ten gevolge van tegenkanting van de zijde der houders van het besmette vee, zijn deze veeartsen dezer dagen van regerings wege vermaand, om met de vereisclite bescheidenheid voort te gaan met het aanwenden van alles wat strekken kan, om de verdere verbreiding van de bedoelde besmettelijke ziekte te beteugelen, en de veehouders indachtig te maken, dat, bij het wetboek van strafregteene gevangenis van 6 dagen tot 2 maanden, en eene geldboete van 8 tot f 100 is voor geschreven, tegen dengenen, welke, zoo dikwerf een stuk melk- of slagtvee door eene besmettelijke ziekte is aange tast verzuimt daarvan kennis te geven aan het hoofd van het bestuuren eene gevangenis van 2 tot 6 maanden en eene geldboete van ƒ50 tot f 250 tegen dengenen, welke een dergelijk besmet dier, in weerwil van het verbod van het bestuur, onder andere beesten heeft laten loopenon- verminderd de bepalingen van de wet van maart 1818; en met lastom op een en ander een wakend oog te houden en bij weigering van toelating, hetzij op de stallen, hetzij in de weiden, aiwaar men vermoedt dat besmet vee aanwe zig kan zijn, of andere tegenkanting, daarvan proces-ver- baal op te maken, en hetzelve, door tusschenkomst van het gemeente-bestuuraan den bevoegden officier van justitie te verzenden, ten einde de schuldigen, naar vereiscb van za ken, en in 't belang van den veestapel in 't algemeen te doen straften of beboeten. Tevens zullen de namen en woon plaatsen der nalatigen eer kennis van de administratie der na tionale nijverheid moeten worden gebragtten einde ook bij dezelve naar bevind van zaken zal kunnen worden gehan deld vermits het Z. M. den Koning heeft behaagd te be- palen, dat zoodanige gemeenten of bijzondere pmsonen. als welke niet zullen hebben medegewerkt ter bevordering der maatregelendie ter beteugeling der bedoelde ziekte van regeringswege zijn voorgeschrevenvan de tegemoetkoming uit het fonds der nijverheid zullen worden uitgesloten. AMSTERDAM den 5 april. Dezen morgen, omstreeks 8f ure ontstond hier ter stede brand in het huis bewoond door den barbier Slyrndie tevens debitant is van vuurwer ken. Naar men zegt, is deze brand ontstaan door een klein kind hetwelk met zwavelstokken in eene test met vuur zat te spelenen welks kleederen daardoor in vlam geraakten. De moederdat willende blusschen zijn ook hare kleede ren aangestoken; het vuur heeft zich vervolgens aan andere ligce stojfen in het vertrek medegedeeld cn spoedig het voor handen vuurwerk bereikt, in den tijd vat) omtrent 1 uur is het huis genoegzaam geheel uitgebrand. Gelukkigerwijze schijnt bij dit ongeval niemand het leven verloren te hebben. Al de bewoners van het huis, ook die van twee bovenkamers zijn gered; doch de moeder en het kind zijn, beide deerlijk gebrand, ter verpleging, naar het gasthuis gebragt, en de be woners der bovenkamers moeten al hunne bezittingen hebben verloren. MIDDELBURG den 8 april. In den namiddag van den 6 dezer, had alhier een droevig ongeluk plaatswelks ver melding wei tot waarschuwing strekken mag. Een tweeja- j rig knaapje aan het opzigt van zijne zuster oud acht jaren, toevertrouwd, zich al spelende op eene achterplaats bij eenen met den grond gelijk liggenden regenbak bevindende viel in denzei ven en verdronk. Door den heer J. de Man, heelmeester binnen deze stad ,- zijn alle kunstmiddelen voor drenkelingen voorgeschreven met onvermoeide zorg en ge duld bij dit kind aangewend doch vruchteloos. De Groninger courant van den 5 dezer behelst een berigt aan zijne landbouwkundige lezers, waarbij hij hunne aandacht vestigt op de werktuigen, welke bij den landbouw, vooral ter grondbereiding, in Zeeland gebruikt worden, en welkevroeger in de provinciën GroningenFriesland en Drenthe bij den eigenlijken landbouwer weinig of niet be kend thans door een ieder kosteloos gezien kunnen wor den in het lokaal der Verzameling van Werktuigen voor den Landbouw te Groningen. De landbouw in Zeeland (zegt gemelde courant) is sedert zoo langen tijd met wel verdienden roem in ons vaderland bekenddat de vergelij king der daar gebruikelijke ploegen eggen enz. met die welke in onze streken gebezigd wordenvoor onze land bouwers in vele opzigten nuttig kan zijn." Gemelde courant berigt nog, dat in gemelde Verzameling ook ter bezigtiging voorhanden isde door den heer W. van Peyrnate Ternaard in Friesland, nieuw uitgevonden ploeg onder den naam van Roer- of Stuurploeg. (De beschrij ving van dezen ploeg met de afbeelding is 50 ets. bij de uitgevers dezer courant te bekomen.) Uit Brussel den 4 april meldt men Het nieuwe traktaat van 23 januarij maakt voortdurend een onderwerp uit van drokke en ernstige gedachtenvvisse- lingtusschen de dagbladschrijvers en andere mannen van de pen. Het meest houdt de brochure van den heer Meeus de aandacht bezig. Zijne redenering is te vervatten in de navolgende vragen Laat art. 13 van het traktaat nog den weg open tot eene nadere verrekening? Is het cijfer van vijf millioen, waarop het Belgische aandeel bepaald is, in de onderstel ling, dat alle inschrijvingen van renten tusschen 1815 en 1830 de gemeenschap betreffen, en daarom in gelijke deelen gedragen moeten worden niet vatbaar voor vermindering wanneer men bewijstdat die inschrijvingen ten deele in het bijzonder, of zelfs uitsluitend ten voordeele van de Noorde lijke provinciën hebben plaats gehad De Indépendant zegt: neen, de conferentie heeft alcijd het onderzoek naar de herkomst der uitgaven geweerd om dat dit onderzoek niet is bestaanbaar met de innige gemeen schap van het Noorden en Zuiden, vastgesteld bij de acte van het Weener congres, betreffende de vereeniging der twee landen en de conferentie heeft dit beginsel ook gehand haafd door hare weigering om officieel te openbaren naar welke grondslagen zij de 8,400,000 gulden, bepaald in het traktaat van 15 november, met f 3,400,000 verminderd heeft. Op dien grond, beweert de Indépendantdie in dezen welligt het gevoelen uitspreekt der regering dat er geene termen zijn om te deelen in het gevoelen van den heer Meeus. De Scheldetolvoor Antwerpen zoo hinderlijk en druk kend is een tweede belangrijk twistpunt. Het gouverne ment wenscht dien toldoor middel eener jaarüjksche rente betaling aan Holland, af te koopenmaar zal meer zwarig. heden ontmoeten, dan het verwacht. Die zwarigheden lig. gen in den gewestelijken of liever gemeentelijkeu geest die in Belgie zoo veel gezag heeft. Ieder let op zijn' eigen kerktorenieder spreekt voor zijn eigen district. Ostende gunt niets aan Antwerpen. Wil men Antwerpen tolvrij nia- ken Gent zal betzelfde vorderen voor het kanaal van Ter- neuzen. De andere provinciën, die de zaak niet aangaat, zullen mede voor deelneming aan den afkoop vriendelijk be danken. Vroeger hadden wij provinciëndie een geheel een koningrijk danrsteldenmaar thans hebben wij enkel pro vinciën. Wij zien datzoo dikwerf aan een der gewesten eenigerlei de minste gunst zal bewezen wordendadelijk wil elke andere provincie dezelfde gunst erlangen in zijnen geest, zonder te vragen of die wil uitvoerbaar isen of zijn^ uitvoering niet wsschien anderen zou ten gronde rigten. Het zal nog lang duren eer wij een goed geheel hebben en nog zeer angeer wij van onze laatste schokken zijn beko- men. Vele werkplaatsen zijn geheel niet, of maar ten halve 1 oezig en een goed getal werklieden loopt om brood. Van daar, dat de minste beweging in Frankrijk hier wederklank

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1