MIDDELBÜIIGSCHE R A N fr*' M°- 42. Zaturdftg 1839 6 April. NIEUWSTIJDINGEN. <S>vx>0i-i3rit4anjc. JfvflMfcrtjfc. flehctrlauben. De aboiincmcnts-p'rijs dezer Courant is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatat hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn ajzoo het regt van zegel wordt betaald. De Provinciale Geneeskundige COMMISSIE van ZEE LAND ontwarende dat eenige Heelmeesters ten Platten Lande nalatig zijn in het Vaccineren, onder voorwendsel dat er geene Vaccine voorhanden is, ten einde Hierdoor voor hunne nalatigheid verschooning te zoeken: herinnert alle wettig geadmitteerde Geneeskunst-oefenaren in deze Provin ciedat voornoemde k'accine bij gezegde Commissie steeds voorhanden en te bekomen is, mits de aanvraag hiervan schriftelijk en vrachtvrij geschiede. Uit naam der Commissie Middelburg, 5 April 1839. DE VASSY President Js. de MANJz, Secretaris. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te VEERE hadden het bijzonder voorregt111 derzelver Kerk-Collecte van den 1 dezer, gedurende de Godsdienst-oefening, onder meerder, twee Gouden Tienguldenstukken te mogen ont vangen. Deze Gifte van 20 maakte hun te gevoelig, dan dat zij zich tot stilzwijgende dank-erkentenis zouden bepalen de herstellingen aan het Kerkgebouw over dezen jare zijn druk kende en den Gever of Geefster zij de verzekering gege ven dat dit weldadig offer dan ook op de meest doeltreffende wijze is verleend, terwijl een doelmatig beheer daarenboven en hunne zorg tot naleving van het goede bijzonder wordt bemoedigd en gesterkt. De Aigoede neige dan ook verder door zijne almagt de edele harten tot onderschraging van hunne Eeredienst! Veere, den 2 April 1839. Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Veere, W. M. S N IJ D E R Vt. Ter ordonnantie van dezelve C. de STEUR, Secretaris. LONDEN den 30 maart. In den Courier leest men Bijna al de Londensche dagbladen verkeeren in eene dwa ling door te geloovendat het aannemen van het vredes traktaat door den Belgischen senaat onmiddelijk gevolgd zal worden door de onderteekening van het traktaat door koning Leopold. De allereerste stap der Belgische regering zal zijn om aan de Londensche conferentie ter kennis te brengen dat zij door hare kamers geinagtigd is tot die traktaat toe te treden. Al de hoofdpunten van dat verdrag zijn te dui delijk en juist uiteengezet om eenig misverstand te gedo gen doch eenige der mindere bepalingen zullen nog duide lijker moeten worden verklaard alvorens het eind-traktaat zal kunnen geteekend worden." De beide leeuwen van den St James schouwburg zijn kortelings, weinige dagen na elkandergestorven. De twee de de koning van Pruissen genaamd acht jaren oud was de schoonste in Europa bekende leeuw. Zoodra hij van zijn' medgezel door den dood beroofd was hief hij een droevig gebrul aan. Hij weigerde voedsel te gebruiken men beproefde eene aderlating nabij het oog en bragt hem alle mogelijke hulp toe doch alle pogingen bleven vruchte loos. Het arme dier lekte de handen zijner oppassers als ware het, om aan heti zijne erkentelijkheid te betootien. Iletverlies, hierdoor te weeg gebragt, wordt op iooo guinjes geschat. De beide ligchamen der dieren zullen, door geneeskundigenonderzocht worden, daar de geruchten, die men omtrent derzelver dood verspreidt, zeer uiteenloopend zijn. De heer van Amburgh heeft nog onlangs voor slechts een' dezer beesten 700 guinjes geboden. PARIJS den 1 april. De benoeming van een nieuw mi nisterie heeft eindelijk plaats gehad gelijk wij reeds in de laatste afdrukken van ons vorig No. hebben gewe/eT)doch tevens wordt openlijk aangekondigd, dat dit bestuur slechts van eenen tijdelijken en voorloopigen aard is. De Moniteur van heden behelst eene reeks koninklijke bevelschriften al len van gisteren gedagteekend waarbij het door den graaf Molt en zijne ambtgenooten gevraagde ontslag als ministers wordt toegestaan en tevens worden benoemd Tot minister van binnenlandsche zaken, de heer de Gas- pariapair van Frankrijk; tot minister van justitie en van eeredienst, de heer Girod (de 1'AinJ pair van Frankrijk; tot minister van buitenlandsche zakende hertog de Monte- bellotot minister van oorlog, de luitenant-generaal Des- pans-Cubtères tot minister van marine en koloniën, de ba ron Tupinierlid van de kamer van afgevaardigden; tot mi nister van openbaar onderwijs, de heer Parantlid van de kamer van afgevaardigden; tot minister van finantiende heer Gautierpair van Frankrijk; tot minister ad interim voor de openbare werken, den landbouw en den koophan del, de straks genoemde heer de Gasparin. Te gelijk met deze onderscheidene benoemingen, behelst de Moniteur hec volgende artikel De sedert eenige dagen begonnen onderhandelingen voor het zamcnstellen van een ministerie hebben nog tot gccnen bepaalden uitslag geleid. Wij hebben alie reden om te ge looven, dat de hinderpalen niet van langen duur zullen zijn. Intusschen kon een zoodanige staat van zaken niet blijven voortdurenzonder de zedelijke en stoffelijke belangen des lands op eene bedenkelijke wijze in de waagschaal te stellen. De zitting moest geopend worden, de kamers moesten zich vestigen. De ministers die hun ontslag hebben ingediend konden niet langer in hunne betrekking handelen. Het was dus noodzakelijk, dat een overgangs-ministerie voorzag in hetgeen de grondwettige orde en de afdoening der zaken ver- eisebt. Mannen, door hunne vaderlandsliefde, hunne per soonlijke zelfverloochening en hunne eervolle diensten be- 1 kendhebben zich door den koning zulk eene taak van ver trouwen en gehechtheid laten opdragen. Zij hebben die niet op zich geladen, dan onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij hunne ambtsbetrekkingen weder zouden nederleggen zoodra een definitief ministerie tot stand zal zijn gebragt; nemende zij overigens de algebea'le verantwoordelijkheid van hunne handelingen op zich. Zij koesteren de overtuiging, dat de beweegredenen voor hun besluie door de kamers eu door het land op den waren prijs zullen worden gesteld." De nieuw benoemde ministers schijnen, wat hunne staat kundige denkwijze betreft, allen tot de partij van den graaf Molè te behoorenen dus zoo wel omtrent de binnen- als bui tenlandsche staatkunde gematigde beginselen voor te staan. Eindelijk is men er dan in geslaagdomna eene 22 daagscbe worsteling, iets zaraen te stellen, dat naar een ministerie gelijkt, maar inderdaad slechts een hulpmiddel is om aan de gevaren van den tegenwoordigen toestand zoo goed mogelijk, het hoofd te kunnen bieden. In hoe verre echter deze nieuwe poging werkelijk met den gewensch- ten uitslag zal bekroond worden j blijft een raadselwaar van de oplossing voor alsnog in den schoot eener duistere toekomst is verborgen hoezeer het een ieder in het oog valtdat de crisis zich alsnu eerst 111 alle derzelver volheid begint te ontwikkelenterwijl de bestaande moeijelijkheden uit den aard der zaakmet eiken dag in gewigt zullen moeten toenemen. Zoo als reeds vroeger is opgemerktis de strijd minder tusschen eenige eerzuchtigendie zich in het belang hun ner bijzondere inzigtenvan het hoog gezag willen meester maken, dan wel tusschen twee groote beginselen, welke j ieder op zich zelve magtige vertegenwoordigers tellen en waarvan de zegepraal moet beslissen niet alleen over het lot van Frankrijk, maar veeliigc ook over dat van het ove rig Europa. Door de behandeling van dit vraagstuk, onder zoodanige omstandighedenbij de vertegenwoordiging over te brengen wordt alles wederom prijs gegeven aau de wisselvallige kan sen van eenen parlementairen oorlog, en doet de koning wer kelijk afstand van zijn prerogatief, om zijne eigene staats dienaren te verkiezen daar hec geen' twijfel lijdcof de meerderheid zal hem alsnu wel weten te dwingen tot de be noeming dier mannen, welke haar de meeste waarborgen aan bieden. De zamenstelling van een definitief ministerie zal ditmaal niet worden beslist in het kabinet des koningsmaar op het spreekgestoelte der kamer; daar zal de kroon der overwinning worden toegewezen aan den welsprekendscen die het best al de hartscogten zal hebben gevleid eener ge durig weifelende, en uit de meest tegenstrijdige bestanddee- len gekozen vergadering, die zich beschouwt als de uit drukking van den zoogenaamden nationalen wil. Het behoeft ook geen betoog, dat Frankrijk op dit oogen- blik te gemoec gaat een tijdperkrijk aan gebeurtenissen en waarin nog meer dan eene wonde aan het reeds zoo zeer geschokte staatsgebouw zal geslagen worden. Mogt de wijs heid zijner afgevaardigden het dreigend gevaar weten af te wenden en de partijen terugbrengen binnen die grenzen der gematigdheid welke voor het behoud van de algemeene rust en orde zoo dringend noodzakelijk zijn geworden. Volgens de jongste berigten uit Madrid, bleef onder de leden van het kabinec gebrek aan eensgezindheid heerschen. Men dacht dat de president van den ministerraad de heer Perez de Castrodoor den heer Onis vervangen zou worden. De generaal Carratuladie den graaf de Clonard in Andaluzie vervangen heeftkan de rust aldaar niet handhaven dan door de strengste maatregelen in hec werk te stellen. Hij houdt den staat van beleg vol en ziet zich niet zelden tot het doen van arrestatien genoodzaakt. De generaal Ayerbe heeft Cabrera den 23 maart 11. bij Se- gura in Neder-Arragon aangevallen en hem uit al zijne stel lingen verjaagd maar teen hij voor de poorten van Segura was aangekomen is hij tot den terugtogc verpligt geworden. Espartero heeft thans in het noorden van Spanje een leger van 80,000 man onder zijne bevelen, twee derden van welke voor bet minst drie jaren dienst hebben, terwijl de geregel de Carlistische troepen aldaar de 30,000 man niet zouden te boven gaan. In weerwil dezer overmagtschijnt Espartero nog vol strekt tot geen beslissenden slag te willen komen ook heefc hij den nieuwen kommandanc van Sarragossa, den generaal iraozbevel gezonden egne expeditie na te laten welke deze meende met goed gevolg ten uitvoer te kunnen brengen. Te Burgos is bevel uitgevaardigd, om alle Carliscen die in handen der troepen van de koningin vallenop scaanden voet ter dood te brengenuit wedervergelding voor de wreedheid van Balmasedadie te Oniellas 9 krijgsgevangenen, zonder eenige aanleidende oorzaakom het leven heeft gebragc. Op de zuidkust van Spanje heeft een alierhardnekkigsc gevecht tusschen eene Spaansche feloukin dienst der doua ne en een vaartuig van smokkelaars plaats gegrepen. Hec eerste was den 27 febr. uit de baai van Algesiras gezeild om geld en depeches naar Mallaga over te brengentoen hec des avondsop de hoogte van Estepona door een ge wapend vaartuig werd aangevallenwaartegen zich de kom mandanc Llorcain weerwil van de overmagc der aanvallers, gedurende twee uren verdedigde. Eindelijk echter werd het Spaansche schip overweldigd, de equipagie op de wreed aardigste wijze omgebragc of mishandeld eene som van 4000 realen geroofd, de twee stukken geschut welke aan boord waren vernageld en in zee geworpen en masten en zeilen in zoodanigen staat gebragc, dat liet schip niet dan met de grootste moeite verder kon varen. Nogtans gelukte het den kapitein, onder het gekerm der gekwetsten, de baai van Al gesiras te bereiken, waar dadelijk alle hulp werd toegebragc, zonder dat het echter gelukt is den moedigen bevelhebber bij hec leven te behouden, daar hij na verloop van eenige urenaan de gevolgen der afzetting van zijnen arm is be zweken. 'sGRAVENHAGE den 2 april. Z. K. H. de Groot vorst troonopvolger van Rusland heefc heden morgen het Koninklijk museum van schilderijen zeldzaamheden en de verdere kabineccen, die zich in deze residentie bevinden be- zigtigd. Hoogscdezelve heefc voorts de merkwaardigheden en voorname gebouwen dezer stad bezochtonder anderen heefc Z. K. H. de vergaderzalen van de beide kamers der Staten- Generaal en van onderscheidene andere hooge Rijks instel lingen bezigrfgd. Maandag middag was er gala-diner ten hove, ter eere van den Grootvorst, hetwelk door de leden van het Koninklijk Geslacht, den Russischen gezant, den graaf Orlof, de ver dere officieren en andere aanzienlijke personen van het ge volg des Grootvorsten bijgewoond werd. Dezen middag is er groot diner bij Z. K. II. den Prins van Oranje gehouden waarop al de leden van hec Koninklijk Gezineen groot aan tal hooge en aanzienlijke personen, ook diegenen weilte tot hec gevolg des Groocvorsten behoorengenoodigd waren. EINDHOVEN den 2 april. Gisteren heeft er, naar men verneemt, te Mere-Veldhoveneen bedroevend ongeluk plaats gehad. Een huzaar en een dragonder, waarschijnlijk in dronkenschap hevige woorden met elkander gekregen hebbendemoet de twist daarmede geëindigd zijn dat de huzaar zijne karabijn namen den dragonder eenen kogel in de borst joeg, die hem door en door getroffen heeft. Dit was echter den huzaar nog niet genoeg, en hij laadde zijnen karabijn ten tweeden male, doch men heefc hem het doen van een tweede schot belet. Heden morgen leefde de dra gonder nog, doch er was geene hoop om hem te behouden. MIDDELBURG den 5 april. Van Brussel den 2 dezer wordt gemeld Nog altijd wacht men vruchteloos naar de afkondiging der wet, bij welke aan de regering de magtiging verleend isom het traktaat der 24 artikelen te teekenenen vraagt zich af, waarom het gouvernement de kamers zoo heeft ge jaagd indien het toch niet voornemens was van derzelver uitspraak spoedig partij te trekken. Meer dan dit echcer baart het verwondering, dat het kabinet, hetwelk, door hec aftreden- van de heeren Ernst en cTHuart onvolledig is tot dus verre nog niet weder voltallig is gemaakt. Er be stond tegen de aanvulling geene reden dan dat de heeren de TheuxNothoinb en IVillmar de geheele verantwoorde lijkheid der aanneming van het traktaat nemen wildenop zich zeiven alléén. Maar, nu de daadzaak voltooid is, be grijpt men nietwaarom hec ministerie zijn status quo doet voortduren. Onze financiële crisis duurt nog altijd voort. Het land is rustigen het volk heeft tegen hec ministerie niets onder nomen maar, aan den anderen kant, heeft het ook geenen zweem zelfs van blijdschap over de aanneming van het trak taat aan den dag gelegd en de verzekeringen dat die aan neming den handel en de nijverheid weder gerust stellen en op nieuw, bezielen zoude, zijn tot heden niet vervuld 7 Volgens den Commerce Beigekan men als zekeP aan- merken, dat de heer Lebeau eerlang tot minister van justitie zal benoemd worden, terwijl in zijne plaats als gouverneur van Namen zoude optreden de heer dPIiuart. Ook wil men ebbendat de beer Duvivier met de portefeuille van finan- tien zal belast worden; terwijl de overige ministers zullen gekozen worden uit de mannen, die vroeger reeds deel heb- ben gemaakt van het bewind. Het Journal de Ckarleroy berigrdat de burgemeester

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1