MIDDELBURGSCHE COÜRA T. N°- 41. Donderdag 1839. g 4 April. NIEUWSTIJDINGEN. <6root~i5srittanjc. iiebevlatf&cu, De abonncments-prijs deeer Courant is ƒ2,75, voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van dén tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, ten zijnen Kan tore zullen worden uitbetaald al de Pensioenen over het eerste kwartaal 1839. Middelburg, den 3 April 1839. De Administrateur voornoemd P. P O u s. LONDEN den 30 maart. Het hoogerhuis is woensdag tot den 11 april uiteengegaanna eenige loopende zaken af gedaan te hebben. Na de aanneming der begrootingswet voor het departement van de artillerieis ook het lagerhuis tot maandag den 8 april gescheiden. Het geregteliik verhoorder personen, laatstelijk als de moordenaars van lord Norbury aangeklaagd heeft geen licht over deze zaak verspreid en zij zullen denkelijk weldra op vrije voeten worden gesteld. In den namiddag van den 26 maart is het water op nieuw in den onderaardschen gang onder de Theems doorge drongen De werklieden hebben zich met moeite gered. De arbeid aan dit reusachtig werk hetwelk anders thans goed vorderde, zal door dit ongeval zeker eenige weken worden vertraagd. Uit Devizes in Wiltchire zijn berigten ontvangen om trent een bloedigen twist, die aldaar, in de afgeloopeti week tusscher. de Chartisten of voorstanders der onbeperkte volks vrijheid en de Toris heeft plaats gegrepenwelke laatsten eene publieke vergaderingdie door de eersten gehouden werd met geweld uit een hebben gedreven. De Chartisten kondigden nu hun voornemen aanom daar en elders voor taan gewapend naar hunne bijeenkomsten te gaan. 's GRAVENHAGE den 31 maart. Heden namiddag ten zes ure is Z. Ketz. H. de Grootvorst troonopvolger van Rusland in deze residentie aangekomen en aan het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje afgestapt. Z. K. H. de Kroonprins en hoogstdezelfs drie zonen waren den Groot vorst ce gemoet gegaan. Op den weg had eene harte lijke ontmoeting der hooge bloedverwanten plaats. Aan de barrière der stad werd de Grootvorst opgewacht en begroet door den baron Snouckaert van Schauburgmilitairen gou verneur van Zuid-Holland den plaats-kommandant kolonel Cox vanSpeng/er, en den plaats-majoorkapitein Cantzlaar. Z. Keiz. H. heefc heden bij Z. K. H. den Prins van Oranje gedineerd. Gedurende den geheelen dag zijn een groot aantal personentot het gevolg des Grootvorsten behooren- dein deze hoofdstad aangekomenwelke in verschillende groote hotels hunnen intrek hebben genomen. Tot het gevolg van den Grootvorst behooren de graaf Orlof, de luitenant-generaal ven Kavelineaide-de-camp van Z. M. den Keizer, dé staatsraad von Jonkowskyde kolonels aides-de-camp Prins Dolgoroukibaron Lieven en Youriewitch de staatsraad JenukMnede kamerheer von Tolstoy en de lui tenants der garde Prins BariatinskyPatkul en Adlerberg. Z. M. de Koning, ais mede HH. KK. HH. de Prins van OranjePrins en Prinses Frederik der Nederlanden en de drie Prinsen, zonen van Z. K. H. den Kroonprins, heb- ben heden morgen het Heilig Avondmaalonder het gehoor van den wei-eerwaarden heer predikant Ruitenschildgevierd, en des namiddags de dankzegging, onder het gehoor van den wei-eerwaarden heer predikant Mollbijgewoond, 11a alvo rens vrijdag 11. in de voorbereidingonder het gehoor van denwel-eerwaarden heer predikant Rooseboom te zijn geweest. Namens Z. M. zijn aan de leden mitsgaders aan den secretaris van de commissie voor de redactie der nieuwe Ne- derlandsche wetboeken, aan den president en aan den pro cureur-generaal van den Hoogen Raad, aan den secretaris bij het departement van justitie en den refendaris mr. A. IV. van Appeltereaan -mevr. de wed. van wijlen den hoogleer aar Kemper en mevr de wed. van wijlen den referendaris mr. C. Asser de twee laatsten als eene hulde aan de verdiensten van beider echtgenooten in hunne betrekkingen als leden der voorschreven commissie uitgereikt ieder een [zilveren exem plaar van de medaille, door den graveur bij 's Rijks munt, J. P. Schonbergtot herinnering der nieuwe wetgeving ver vaardigd. MAASTRICHT den 30 maart. Hetgeen men vreesde is werkelijk gebeurd. De brave generaal Dibbits is, giste ren avond omstreeks 7 tire overleden. Zijne laatste dagen zijn zeer smartelijk geweest. Alleningezetenen en mili tairenvan allen rang en staat, zijn door dit verlies in die pen rouw gedompeld. De luitenant-generaal baron Dibbits Is sedert de uitbar sting van het oproeronafgebroken met de betrekking van opperbevelhebber in deze vesting bekleed geweesten heeft onder de verschillende omstandighedenin welke hij zich gedurende dat tijdperk bevond, .altijd getoond de drie krijgs mansdeugden: moed, beleid en trouw, in de hoogste mate te bezitten. Zijne gewigtige diensten aan den Staat wer den door onzen geëerbiedigden Koning teregt gewaardeerd en ook, eerst door zijne bevordering tot luitenant-generaal en vervolgens door zijne verheffing tot den adelstandmet den titel van baron openlijk erkend en gehuldigd. Naar men verneemt stelt zich het stedelijk bewind al hier voorte beraadslagen over de middelen om de nage dachtenis van den braven opperbevelhebber door de oprigcing van eenig gedenkteeken duurzaam en zijner waardig, te ver zekeren. Bij besluit van Z. M. is thans in plaats van wijlen den luitenant-generaal baron Dibbits, tot opper-kommandant der vesting Maastricht benoemd, de luicenant-generaal baron van der Capellethans opperbevelhebber der vesting Bergen-op- Zoom en in plaats van laatstgenoemden, de generaal-majoor Bagelaartot dus verre toegevoegd aan Z. K. H. den Erf prins van Oranje. De ingezetenen der omliggende dorpen en gehuchten zien reikhalzend uit naar hunne hereeniging met Holland en de meeste wenschen niets liever, dan zulks door daden te kunnen bewijzen. Wat men deswege anders moge zeggen dit alleen is waarheid dat zij allen zonder onderscheid zich opregt verheugen met hunne aanstaande scheiding van Belgie en terugkeer tot Nederland. MIDDELBURG den 3 april. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 maart jl. no. 5 is tot controleur van het kadaster in deze provincie benoemd de heer J. A. Mosselmanen tot landmeters voor de velddienst de heeren A. Holster en A.C. Meijer. Wij vernemen dat de door de officieren der genie te Vlissingen genomene proeven met het Amst. cementde Dord. sche tras en de door den heer kapitein-ingenieur Camp ver vaardigde en uitgevondene kunst-pouzzolanewaartoe door Z. M. den Koning de vereischte autorisatie was uitgevaar digd geleerd hebben dat deze kunst-pouzzolane de uit- nemendste eigenschappen bezit ter onmiddellijke verharding onder water, in die mate, dat dit uit zee-slijk vervaardigde cement de beste Dordsche tras overtreft en het Casius- of Amst. cement verre achter zich laat. De verdienstelijke uit vinder heeft het alzoo zeer verre met deze kunst-fabrijkatie gebragten met zekerheid meent men te wetendat de rap porten van dezen gunstigen uitslag bereids aan de hooge Regering zijn ingezonden. Met verlangen ziet men de be- vesciging der reeds zoo lang verspreide mare te gemoet, dat deze pouzzolane-fabrijk aan de haven dezer stad zal worden opgerigt; wijl deze tak van nijverheid, bij eventuele uit breiding uit den aaid der zaak voor de bevaarbaarhouding der haven van zeer veel nut zou kunnen worden. Zr. Ms. korvet Amphitrite, kominandant H. F. Tengbergenis van Vlissingen naar Texel gezeild. Uit statistieke opgaven blijkt, dat de bevolking van Noord-Nederland, op 1 januarij 1838, beliep 2,583,271 zielen, als: in Noord-Braband 366,160, Gelderland 336,401 Noord Holland 423,873, Zuid-Holland 509,661 Zeeland '45i542 Utrecht 140,574, Vriesland 227,415, Overijssel 191,062, Groningen 172,437 en Drenthe 70,271. I" 1837 zijn in opgemelde provinciën geboren 95,705 kinderen, waarvan 36,123 in de steden en 59,582 ten platten lande. Het getal wettige geboorten heeft bedragen 90,989 en het getal onechte 4,716. Van de geborenen wa ren er 49,321 van het mannelijk en 46,384 van het vrou welijk geslacht. Er zijn geboren in Noord-Braband 12,338, Gelderland 11,727, Noord-Holland 15,992, Zuid-Holland 21,648, Zeeland 6,523, Utrecht 5,443, Vriesland 7,519, Overijssel 6,549» Groningen 5,709 en Drenthe 2,257 kinderen. Overleden zijn 71,280 personen, ais: in Noord-Braband 8»455 Gelderland 7,907, Noord-Holland 14,810, Zuid- Holland 15,857, Zeeland 5,118, Utrecht 4,127Vriesland 4,746 Overijssel 4,599, Groningen 3,986 en Drenthe 1,675. Van deze overledenen behoorden er 36,338 tot het manne lijk en 34,942 tot het vrouwelijk geslacht. Van de over ledenen zijn gestorven in de steden 30,767 en ten platten lande 40,513. Uit deze opgave blijkt dus, dat het getal der geborenen dat der overledenen met 71,280 iieeft overtroffen. Er zijn 21,536 huwelijken gesloten, te weten: in Noord- Braband 2,760, Gelderland 2,532, Noord-Holland 3,984, Zuid-Holland 4,394, Zeeland 1,359, Utrecht 1,130, Vries land 1,879, Overijssel 1,562, Groningen 1,395 en Dren the 541. Het getal der echtscheidingen heeft bedragen 64, als: 111 Noord-Braband 1 Gelderland 6, Noord-Holland 16, Zuid- Holland 6, Zeeland 5, Utrecht 8, Vriesland 2, Overijssel 2 en Groningen 4. Het dagblad van Luxemburg van 27 maart behelst een koninklijk rescript, door den Koning Groothertog aan den lui tenant-generaalpresident der gouvernements-commissie te Luxemburggerigtin antwoord op een adres der stedelijke .regering aan Z. M. den 6 maart gezonden waarin de wen. I schen der Luxemburgers aan den Koning Groothertog werden opgedragen. Dit rescript luidt als volgt De stedelijke regering heeft, in afwachting van de aan staande herstelling der wettige orde van zaken in het groot hertogdom, ons de gevoelens uitgedrukt met welke zij al de bewoners der stad jegens ons gezind gelooft. Wij hebben met tevredenheid in haar adres de daarin vervatte verzekering gezien van hun vertrouwen en hunne gehechtheid, en wij kunnen op geen stelliger wijs dezelve beantwoorden dan door bestendig onze aandacht gevestigd te houden op het welzijn der stad en door onze zorgen te beste den om hetzelve te verzekeren. Onze gevoelens te dezen opzigte zijn nog dezelfde als die wij hebben te kennen gegevenbij onze proclamatie van den 19 februarij 1831, en het zal ons ten genoegen strekken om de stad daarvan het bewijs te gevenzoodra het oogenblik zal gekomen zijn om het met vrucht te doen. Wij hopen dat onze geëerde Luxemburgers met stand vastige getrouwheid den verderen loop der omstandigheden zullen afwachten, en verlangen dien ten gevolge, dat gij aan den stedelijken raad het voorafgaande zult bekend maken. 's Hage, den 19 maart 1839. (gec.) Willem." Men melac van Brussel 31 maart: Als reden van het stilzwijgen, door den Moniteur in acht genomen, omtrent de aanneming van het eind-traktaat doorvorst Leopoldgeeft men op, bet voornemen van het Belgisch gouvernement om de zaak nog eenigen tijd op de lange baan te schuiven ten einde staatkundige en godsdien stige waarborgen te verkrijgen voor de bewoners van het grondgebied hetwelk aan Holland komtwelke echter door hen zelve, blijkens hun gedrag sinds de stemming der ka mer niet worden verlangd. Van den anderen kant, wil men ook, dat aan de con ferentie ophelderingen zijn verzochtten aanzien van de ka pitalisatie der schuld terwijl men ook aangedrongen heeft op den terugkeer der Oostenrijksche en Pruisische gezan ten. De courier die naar Londen is vertrokken met depe- chesbetreffende deze onderscheidene punten is nog niet teruggekeerd; en het is zelfs waarschijnlijkdat de langdu- 1 rige ministeriele crisis in Frankrijk eene nieuwe reden van uitstel zal worden voor de oplossing der moeijelijkheden door het kabinet van Brussel alsnu wederom opgeworpen. Het spreekt echter van zelf, datwelke zwarig heden ook eene eindelijke uitvoering des traktaats mogen tegenwerken, de jongste besluiten der Londensche conferen tie alsnu door de toetreding van alle partijen bekrachtigd niet meer in questie kunnen gebragt worden. De zoogenaamde nationale associatie waarvan men in de laatste dagen niets meer geboord had begint wederom bijeenkomsten te houden, onder het voorzitterschap deshee- rer. Ducpétiaux. Naar men wil moet het doel zijnom op de aanstaande verkiezingen in de maand junij te werken, ten einde alleen de herkiezingen der 42 afgevaardigden van den tegenstand te doen plaats hebbenen daarentegen de 58 der aanneming uit te sluiten De financien der stad Brussel bevinden zich in eenen zeer verwarden toestand. Morgen vervallen de interessen van de leening Rothschi/dwelke in der tijd ten behoeve der hoofdstad is gesloten, en, volgens loopende geruchten, moet er geen penning in de stedelijke kas zijn. Reeds moet de plaatselijke regering beraadslaagd hebben over de middelen, 0111 in dien toestand te voorzien; als ook over de schadeloosstelling voor de plundering in de jaren 1830, 1831 en 1835, waarvan het bedrag ongeveer 10 millioen is! Daar liet gouvernement waarschijnlijk niet tusschenbeide zal willen komenalvorens de kamers te hebben geraadpleegd is het te verwachten, dat de stad hare betalingen zal moe ten staken, en het behoeft geen betoog, welken noodlot- tigen invloed deze nieuwe verwikkeling voor Belgie moet teweeg brengen." Er hebben thans verminderingen in de werkelijk dienst doende Belgische krijgsmagt plaats. Uit Antwerpen schrijft men daaromtrent, onder dagteekening van den 29 maart Heden heeft op de esplanade eene groote wapenschou wing van het 13de reserve-regemenc plaats gehad. De man schappen van dat regement zullen den 1 april aanstaande naar hunne haardsteden worden teruggezonden. Zulks zal insge lijks met 160 man van de hier in bezetting liggende artilleris ten het geval zijn." De Brusselsche burgerwacht is sedert den 28 van alle werkelijke diensc ontslagen. Sommige Belgische bladen die steeds voor den tegen stand aan de besluiten der Londensche conferentie geijverd hebben, blyven omtrent dat ontwerp een zeer hoogen toon voeren en laten het met aan beleedigende uitvallen tegen vorst breken en aa^'lerlei opruijingen ont breken. Het beruchte revolutionaire blaadje van Parteis 1 uf j'/'k n^kMdei' volks.°p,00p teCleef, waarvan t blad de belangrijkheid voorbedachtelijk vergroot, een be wijs voor zijne geliefde stelling, dat er een verboud tusschen

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1