MlDDELBURGSCHE COURAN T^Sl^ N°- 40. Dingsdag 1839. 2 April. Aatiintale Bülitie. POSTERIJEN. ;£lcbetrlAnb$i;!tc NIEUWSTIJDINGEN. ÜDuiidrftUub. ilcbevlattbcn. Dc abonncments-prijs dezer Courant is ƒ2. y5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en dc beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- tirboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BEKf.NDSiAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennisse van een ieder, dien zulks zoude mogen aangaan dat de derde Zitting van den Militie-Raad bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers alsmede tot regeling van hetgeen be trekking heeft tot de Nummerverwisseling zal plaats heb ben voor de Inwoners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militie-Kantonop Woensdag den 10 April aanstaande, des namiddags ten één uur in de Abdij binnen deze Stad en dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedragten behoeve van Plaatsvervangers door de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden gevaceerd, op Vrijdag den 5 Aprildes morgens van tien tot twaalf ure. Wordende de belanghebbenden tevens indachtig gemaakt dat, volgens art. 6 der Wet van den 21 December 1836 Staatsblad no. 63), als Plaatsvervangers, voor de ligting van dit jaar zullen worden toegelaten alle Ingezetenen, onver schillig in welke Provincie zij gevestigd zijn, mits geduren de zes maanden in een of meer derzelve gewoond hebbende en dat al verder, bij dat zelfde artikel, de Nummerverwisse ling wordt toegestaan aan alle geloot hebbende Personen der Kantons, welke deel maken van hetzelfde Militie-Ressort. Terwijl tevens de belanghebbenden bij dezeingevolge eener te dier zake ontvangene aanschrijving van den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincievan den 11 Februarij 1836 {Provinciaal Blad no. 19) worden aangemaand om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad tot hec be- oordeelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervan- gers of Nummerverwisselaars tennutte te maken, daar de zoo- danigenwelke deze Zitting van den Militie-Raad laten voorbijgaan, zich zullen blootstellen om geene gelegenheid daartoe weder te kunnen verkrijgen, aangezien de vergun ning tot de vervanging bij het korpsvolgens de bepalingen der Wetslechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. Terwijl eindelijk alle Ouders, Voogden, Curators of Ge- magtigden worden herinnerd, dat zij voor hunne afwezige Zonen of Pupillen zich ten dage en ure voorschreven ter plaatse hiervoren vermeld zullen moeten vervoegen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze wor- een gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Stads-Couranc geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, A. M. B E C I U S. Het KANTON-GEREGT te HULST, Provincie Zee land, heeft, met goedkeuring van Zijne Excellentie den Heer Minister van Justitie, deszelfs gewone Zittingen bepaald, als volgt Des IVoensdagvoor Burgerlijke en Koophandel-zaken en Des Zaturdagsvoor Strafzaken; zullende telkens aan vang nemen des voormiddags ten tien ure. Hulst, den 28 Maart 1839. I11 kennis van mij, J. J. VERWILGHEN, Griffier. Met 1 April 1839. HOLLANDSCHE POST. Aankomst7 uren 's avonds. Vertrek 9 uren 's morgens. De laatste ligting der bus ten 8§ ure des morgens. Het Kantoor zal voor het Frankeren en Aanteekenen van Brieven enz. geopend zijn Des morgens van 8 tot 12 ure. namiddags „3 5 avonds 7 9 De Vrij-Brieven zullen gedurende denzelfden tijd tot 10 ure des avonds worden aangenomen. De Directeur vati het Postkantoor te Middelburg, N. T. MUNTENDAM. Java SUIKER, liggende aldaar. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden: Te AMSTERDAMop IVoensdag den 29 April 1839, 26716 Kranjangs en Kanassers, 481 Kisten 80 Zakken 1137 Kranjangs en Kanassers, Java SUIKER, liggende te Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 28 Maart 1839. VAN DER HOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 25 maart. Sedert eenige dagen is hier een gerucht in omloop dar, hoe vreemd ook klinken de, echter bij vele personen in Posen ais geloofwaardig aangenomen wordt. Men beweert namelijkdat de bis schop van Posen plotseling van zijn voornemen om tegen de Pruissische regering zich te blijven verzetten zou afge- zien hebben en, in eenen onmiddellijk aan den koning van Pruissen gerigteirbriefhoogstdeszelfs genade zou ingeroepen hebben. Hierin meent men ook den grond te moeten zoe ken waarom door de Pruissische regering het vonnis in de ze aangelegenheid nog niet van Berlijn naar Posen uitge vaardigd is. Uit Bonn van den 25 schrijft men: „Zoo even ver neemt men hier de stellige tijding, dat Z. H. de Paus Gre- gorius XVIbij een vriendelijk schrijven aan den vicaris- generaal dr. Hüsgen te Keulen, die sedert de wegvoering van den aartsbisschop met het bestuur van het aartsbisdom Keu len belast is geweestdenzelven in het tot hiertoe door hem gevoerde bewind door het verleenen van alle noodige vol- magten, uitdrukkelijk bevestigd heeft. Dien ten gevolge zal terstond 11a het Paaschfeest de wijding van geestelijken, die sedert bijna twee jaren geen plaats gehad heeftweder ge schieden en daardoor in een groot gebrek voorzien en aan velen eene groote geruststelling gegeven worden. Tevens ziet men hierin met groot genoegen een bewijsdat de Pau selijke Stoel geenszins zoo ongenegen is om in schikkingen te treden, als van sommige kanten verkondigd wordt." Een berigt van den Pruissischen Rijn, den 21 maart, behelst het volgende: „Men gelooft hier, dat het besluit der Belgische gedeputeerden, om hec gewijzigde traktaat aan te nemen spoediger dan men dacht op onze militaire bewe gingen invloed zal hebben. Het 4de armee korps is wel ge deeltelijk reeds in aantogt naar Wescphalenen zal zijn hoofdkwartier te Munster vestigen; doch alle troepen zullen nu denkelijk spoedig weder naar hunne vorige standkwartieren terugkeeren zoodra de overgaaf van Limburg aan Holland zal hebben plaats gehad. In deze provincie (Limburg) heeft de reactie reeds den hoogsten trap bereikt. In Sittard en Heerlen zijn reeds oranjevlaggen uitgestoken, en in alle kleine plaatsen zoekt men de Hollandsch'e kokarden weder op; dit geeft hier en daar aanleiding tot geschillen met de Belgische beambtendoch toont duidelijk genoeg de gezindheid van hec mecrendeei der inwoners. De beambten, alsmede de meesters in eene godsdienstige inrigtingmaken toebereid selen om de provincie te verlaten en slechts in Venlo is men nog bezig met te arbeiden aan de vestingwerken. Bij ons weet men nog niet, of de Nederlanders regcscreeks in Limburg zuilen binnenrukken, of dat onze (de Pruissische) troepen hun de provincie zullen overgeven." Uit Wilna wordt gemeld, dat den 12 dezer aldaar de tegen onderscheidene personenter zake van hunne deelne ming aan de onlangs ontdekte zamenspanninggewezene von nissen ten uitvoer zijn gelegd. De uit Frankrijk ceruggeko- mene Koparski, welke aan het hoofd der zamenspanning stond is doodgeschoten. Vier grondbezitters zijn tot le venslangen dwangarbeid naar Siberie gezonden; 20 studen ten meerendeels behoorende tot de onlangs tijdelijk opge- hevene hoogeschool van KielF, zijn naar den Kaukasus ge voerd 0111 als gemeene soldaten bij de daar geplaatste re- gementen te dienen. CÖKTJSïl-'ÖKAitttUjc. LONDEN den 27 maart. De beide huizen van het par lement moeten heden nog vergaderen, en zullen alsdan hun ne zittingen schorsen tot den 11 der volgende maand, wan neer lord Russeli zijn voorstel omtrent de zaken van Ierland van hetwelk de voortduring of val van het kabinet kan af hangen ter tafel zal brengen. tyConnell beeft een brief in de Iersche dagbladen doen plaatsenwaarin hij zijne blijdschap betuigt over hec plan der ministersom 11a afloop der paasch-vacantie het gevoelen van het lagerhuis over hec beheer der zaken in Ierland te vragen. De Ieren zegt hij moeten intusschen niet stil zitten maar de balie van het huis met petitiën be stormen, die ten minste door driemaal honderd duizend men- schen geteekend moeten wezen. Verscheidene personen als de moordenaars van lord Norbury aangeklaagdzijn in hechtenis genomenzoodat men hoop heeft dat deze tot hiertoe zoo raadselachtige ge beurtenis zich nu eerlang zal ophelderen. Uic de laatste Noord-Amerikaansche berigten blijkt dat de gouverneur van Nieuw-Brunswijk weder troepen naar het betwiste grondgebied, aan den staat van Maine grenzen de gezonden had die door meerdere stonden gevolgd te worden, en dat, van de andere zijde, in het congres der Vereenigde-Staten met eene groote meerderheid, was beslo ten den president te magtigen tot hec op de been brengen van vijftigduizend man en het uitrusten van eenige schepen. De redevoeringenbij deze gelegenheid in liet congres uit- gesprokenwaren echter in een zeer kalmen en niet oor- logzuchcigen geest, en de hoop op het mogelijk behoud van den vrede wordt bevestigd door het besluitom een gemag- tigde naar Londen te zenden, ten einde, zoo mogelijk, den langdurigen twist over hec grondgebied beslecht te krijgen. Sommigen noemden den heer IVebsteranderen den heer Calhounals den man die met deze gewigtlge zending be last zou worden terwijl wederom anderen meenden dat aan den Hoord-Ameriknanschen gezant te Londen, den heer Stevenson de pogingen tot afdoening der zaken zouden opge dragen worden. 's GRAVENHAGE den 28 maart. Naar men verneemt, houdt zich de Raad van State thans bezig met het onderzoek van de ontwerpen van wetstrekkende tot vaststelling van een Nederlandsch wetboek op hec strafregt. Bij besluit heeft Z. M. krachtens de wettelijke be palingen georganiseerd het personeel van het kadaster. Dien ten gevolge is in de arrondissements-hoofdplaacs van ieder kantoor van hypotheken de hypotheekbewaarder tevens be noemd tot hoofdbewaarder van het kadaster, terwijl aan hem voor het eigenlijk vak is toegevoegd een adjunct-bewaarder. De beambten welke niet konden worden behoudenzijn meestal op wachtgeld gesteld geworden. Bij eene ministeriele circulaire zijn de gouverneurs der provinciën onlangs onderrigtdat op den eersten april aan staande de overbrenging aan de hypotheek-kantoren van het geheele archief, behoorende tot de kantoren van bijzondere bewaring des kadastersin het arrondissement gevestigd plaats zal hebben, met dat gevolg, dat aan elk hypotheek- kantoor de kadastrale stukken zijn te vinden betrekkelijk al de gemeenten, naar de nieuwe regterlijke kantonnale indee- liug in hec arrondissement gelegen. Het departement van oorlog is door Z. M., bij res cript van den 19 dezer, no. 74, gemagtigd, om aan de gehuwde miliciens van de ligtingen 1832 en 1833, kind of kinderen hebbendemitsgaders aan de weduwenaren die in dezelfde termen vallen een verlof toe te staan tot nadere oproeping. En zulks ter verlenging van het verlof, hun vroeger door Z. M. tot 1 mei reeds toegekend. AMSTERDAM den 28 maart. Naar men verneemt, heeft de heden plaats gehad hebbende inschrijving in de ne- gotiatie voor den Haarlemmer-spoorweg de gevorderde som bereikt. Wij kunnen voorts, als een voor de Haarlemmer-spoor- weg-tnaatschappij gunstig voorteeken berigten, dat ter zit ting der regtbank van gisterenalwaar de pleidooijen zou den gevoerd worden in zake van voornoemde maatschappij eu een harer voornaamste opposanten, den heer Beukman door procureurs van partijen is aangezegd, dat de pleidooijen geene plaats zouden hebben, vermits partijen gezind waren in onderlinge schikking te treden. NIJMEGEN den 29 maart. De komst van zijne keizer lijke hoogheid den grootvorst-troonopvolger van Rusland is een dag vertraagden thans wordt hoogstdezelve eerst mor gen van Dusseldorf verwacht. In den verloopen nacht'is Z. Exc. de Russische gezantbaron van Maltitz uit'sGra- venhage alhier aangekomenen heden namiddag naar Cleef vertrokken oin hoogscdenzelven te ontvangen. Ook wordt nog heden verwacht de kolonel-adjudant des Koningsbaron van Omphal. Z. keizerlijke hoogheid zal onder hec lossen van het geschut alhier binnenkomen. Onze courant behelst nader het volgende omstandig be rigt omtrent de te Cleef plaats gehad hebbende onlusten Een, door den heer C. Simons, commissaris van politie te Cleef, geschreven dramatisch werkje: Luther, in het vo rige jaar gedrukt door Folkenberg te Bannen, in hetwelk op eene ergerlijke wijze de Roomsch-Katholijke godsdienst moet aangerand zijngaf aanleidingdat de beer kapellaan Lau- renzen op zacurdag 11. daarover van den kansel het woord voerde. Ten gevolge hiervan, ontstond er op 11. zondag onder vele leden der Roomsch-Katholijke gemeente een dof ge mor, en des avonds ten 8 ure verzamelden zich op de hoeken der straten reeds eenige menschen. Omstreeks loure vereenigden zich deze hoopjes op de groote marktonder welke men ook eene menigte dorpelingen uic den omtrek opmerkte. Eenige vrouwen schenen daarbij den boventoon te voeren trokken voorop en werden spoedig door de ove rigen gevolgd. Men begaf zich naar de woning van den com missaris van politic, doch hem niec vindende zocht men hem elders, totdat hij zich eindelijk, in de Haa'gsche straat onder het volk vertoonde. De woede tegen hem was gren- zenlooszoo dat h.j m het huis van den verwer Büning vfugc- te >n hetwelk spoedig de vensterglazen werden ingeworpen. Zonder de verdediging van sommige burgers, zoude men dit luns hebben vernield. De beer Simons vond echter middel zich aan de woede des volks te onttrekken. Deboekverkooper Cohen, die men zetdedit werkje te hebben uitgegeven of althans verkochtmoest vervolgens ook het ongenoegen des volks ondervinden en ook bij hem werden-de glazen ingewor pen. Toen verspreidde zich onder de menigte liet Leugen-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1