MIDDELBURGSCBE O IJ R A IV y»p^ N°- 39. Zaturdag 1839. 4 30 Maart. 4<lï f I5cfccnbmflïmt0cit. iOtcbct-ianbcn, NIÉUWSTIJDINGEN. jDuitochUub. Jfranïcrijfc. De abonnoments-prijs dcïcr Courant is ƒ2,75, voor drie maanden, cn franco per lost 3. De abonnementen worden voorniet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Jdvertentitn behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs vanédntot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, bréngen bij deze ter kennis der In- eu Opge zetenen dat het Kohier voor de Stedelijke Belastingbe kend onder den naan van Omslag v'aor de Lantaarns-Brand spuiten- en Nachtwachtenvoor het jaar 1839, door den Heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland in vorderbaar verklaard, gesteld is in handen van den Collec teur van dat Middel, dóór wjen op Maandag, Donderdag en Vrijdag van iedere week des namiddags van drie tot zes tire, ten zijnen Kantore op de Heerengracht, Letter M. No. 25 tot de Ontvangst dezer Belasting zal worden ge vaceerd. Wordende een ieder aangemaand om het bedrag van zij nen Aanslag stiptelijk binnen de daarvoor bepaalde en in de Aanslag-Biljetten vermelde vier termijnente voldoen; zul lende de nalatigeti overeenkomstig art. 1 2 der Ordonnantie gepubliceerd den 3 December 1829, door middel van Dwangbevelen, parate executie medebrengende, tot de be taling worden genoodzaakt. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 29 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. B E C I U S. de tegenwoordige ministers moeten vergaderenen middelen begaf, om de glazen in te werpen. Daarbij veroorloofde beramen om aan een nieuw kabinet den noodigen tijd te la- I men zich allerlei oproerige leuzen en hatelijke uitvallen, ten om zich te vormen en te constitueren voor de opening Eerst des morgens ten 3 ure nam dit een einde, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden; Dac in een der Stallen dezer Stads Manége, van wege het Gouvernement, is geplaatst een uit 's Rijks Stoeterij te liorculo afgezonden Engelsche STAM HENGST met oog merk om dezen gedurende den aanstaanden dektijd aldaar te doen verblijven; Datonverminderd het om niet dekken der toegelatene Merrien de gelegenheid zich daardoor voor de Ingezete nen van Walcheren opdoet oin naar het voorbeeld van an dere Provinciën ook hec zoogenaamde Zeeinvsch Paardenras te verbeteren en te veredelen en langs dien weg door eene algemeene medewerking eene nieuwe bron van handel en welvaart hier te lande te openen en eindelijk dat zij welke voor hunne Merrien hiervan gebruik zouden willen maken deswegens de noodige inlichtingen kunnen verkrijgen ter Stedelijke Griffie, alwaar ook de Biljetten van toelating tot de dekkingzoo wel voor de gekeurde als andere Mer rien zullen worden afgegeven. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. B E C I U S. der kamers. Dienvolgens is er op gisteren eene raadsvergadering ge houden bij den graaf Moléwaarin eene koninklijke ordon nantie geteekend isbij welke de kamers tot den 4 april worden geprorogeerd. Déze ordonnantie luidt aldus: L o de wijk Filips, Koning der Franschen Aan alle tegenwoordigen en toekomenden salut Wij hebben bevolen en bevelen hetgeen volgt; De kamer der pairs en de kamer der gedeputeerden, die naar ons bevelschrift van den 2 februarij 1839 op den 26 maart moesten bijeen komenzullen zich donderdag den 4 april aanstaande vereenigen. Gedaan in de Tuilenen den 24 maart 1839. Lodewijk Filips. Van wege den Koning, de pair van Frankrijkminister secretaris van Staat bij het departement van binnenlandsche zaken Montalivet." De vrienden van het ministerie Molé prijzen hec zeer om dezen maatregel dien het heeft moeten nemenom dat het in allen ernst en onherroepelijk zijn ontslag genomen heeft en dus onmogelijk den koning vertegenwoordigen kon voor de kamers in eene zoo belangrijke daad als het openen der zitting. Al de leden van dat kabinet hebben eenstemmig tot het uitstellen van de zitting besloten. Onder de arbeidende klasse in de hoofdstad heerscht op dit oogenblik eene groote ontevredenheid wegens het ge mis aan arbeid. Een aantal bouw-constructien kunnen uit hoofde van het gebrek aan geld niet voltooid worden. De olifant van het mannelijk geslacht in den konink lijken plantentuin alhieris eergisteren gestorven aan eene ontsteking in de ingewandenniettegenstaande de middelen die hem door een vee-arts uit de school van Alfort waren toegediend en welke voornamelijk bestonden in water met honig en zwavelwaarvan men hem zes emmers te gelijk toediende. De aanleidende oorzaak biervan schijnt te zijn, de uitga ve van een werkjehetwelk een vroeger uitgegeven boek je tegen de Protestantsche godsdienst weerlegde, en waarin men even liefdeloos de R. K. godsdienst heeft beoordeeld. De boekwinkelin welke men zeide dac dit werkje was verkochtmoesc dan ook in de woede deelenen ook al daar werden de glazen ingeworpen. Dadelijk zijn couriers afgezonden en heden isdien ten gevolge reeds eene ster ke militaire magt binnen Cleef getrokken. Bij gebrek aan garnizoen, konde het bestuur deze ongeregeldheden niet door hare poiicie te keer gaanhetwelk de zaak ook slechts zoude verergerd hebben. Het strengste onderzoek is be volen. MIDDELBURG den 29 maart. Bij publicatie van Hee- ren Burgemeester en Wethouders van heden is kennis ge geven dat de derde zitting van den militieraad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der plaatsvervangersals mede tot regeling van het geen becrekking heeft tot de nuin- merverwisselingzal plaats hebben, voor de inwoners de zer gemeente, op woensdag den 10 april, in de abdij; en dattoe het afgeven van certificaten van goed gedragten behoeve van plaatsvervangersdoor de daartoe bevoegde commissie, ten stadhuize zal worden gevaceerd op vrijdag den 5 april. (Deze bekendmaking in haar geheel in ons volgend No.) Volgens een koninklijk besluit zijn de inspectiën over de mobiele schutterijen die in de maand april aanstaande moesten plaats hebbenuitgesteld toe in den loop der maand october. Z. M. heefc de permanente commissie uit het amorti satie-syndicaat gemagtigdom in het vervolg alle tiendpligci- gen welke hunne tiendpligtigheid aan het domein zonden ver langen af te koopen tot dien afkoop toe te laten tegen een afkoopprijswaarvoor dezelfde maatstaf zal worden aangenomen als bij art. 799 en 800 van het burgerlijk wet boek voor de nieuw gevestigde tienden is bepaald. Dezer dagen is door Z. M. den Koning toestemming verleend tot den aanleg van een straatweg van de posterij NIJMEGEN den 26 maart. Naar wij vernemen, wordt de Klomp, aan den straatweg van Ainersfoorc naar Arnhem, 1/ <217 I-I rif* irrrifir .er rr Anrnnunl ivar irnll T? I1 claillJ \Toanuu Joo 1 nnni- Uur IM irftll rnlio ,rnn» An /Ion 1? 11 tl m O f 29 FRANKFORT den 24 maart. Na zeer levendige dis- cussien is de Zuricher groote raad, den 18 dezer, met de aanzienlijke meerderheid van 149 tegen 38 stemmen, tot het besluit gekomen, om dr. Strausz emeritus te verklaren. Het voorstel van den regerings-raad Spondli die verklaard wilde hebben dac het beroep als niet geldig kon beschouwd worden, vond slechts bij twee leden bijval. Den 20 heeft genoemde raad het voorstel in overweging genomen, om de hoogeschool te sluiten en met 144 tegen 54 stemmen besloten, dat dit voorscel nader beraad verdien de ten gevolge waarvan eene commissie van 9 personen benoemd isom deswege rapport uit te brengen tegen de volgende zamenkomst van den grooten raad die over drie of vier weken plaats moet hebben. Drie leden dezer com missie zullen zich vermoedelijk vóór en drie tegen de slui ting verklaren terwijl de overigen hec mee zichzelven nog niec eens schijnen te zijn. Nog een ander voorstel om namelijk aan de geestelijk heid weder meerderen invloed op de zaken der hoogeschool te geven is insgelijks in handen eener commissie van tien leden gesteld. Inde omstreken van Rome is onlangs eene rooverbende, ongeveer vijfcig man sterk, opgeligt, die door den waard uit eene herberg op den landweg naar Florence en door den cipier uit de gewangenis op het slot Nepi werd aangevoerd welke laatste des nachts met zijne gevangenen op roof uit ging en hen dan tegen hec aanbreken van den dag weder in hunnen kerker opsloot. PARIJS den 25 maart. Daar de ministeriele schikkingen nog niet genoeg gevorderd warenom ce kunnen hopen dat die voor den 26 maart geëindigd zullen wezen zoo hebben Z. Keiz. H. de grootvorst-troonopvolger van Rusland met een gevolg van 36 personenop aanstaanden vrijdag den 29 maart, van Dusseldorf alhier verwacht, om in het hotel de Plaats Royaal te overnachten en, den volgenden dag, hoogscdeszeifs reis naar 's Gravcnhage voort te zetten. Donderdag avond wordt Z. Exc. de Russische minister, gezant aan het hof te 's Gravenhagealhier verwacht, om Z. Keiz. II. ce ontvangen en met hoogstdenzelven naar de residentie terug te keeren. Tegen zaturdag morgen zijn, aan de posterij alhier, ten dien einde 50 paarden besteld. Wij zijn (zegt onze courant) van wege het bestuur der stad Cleef, verzochtaan te kondigen dat van woens dag den 27 maart, tot en met woensdag den 3 april, van des middags 12 tot des namiddags 3 ure, ten huize van den heer JVellen logemenchouder aldaar, eene tentoonstel ling van schilderijen zal gehouden worden van welke de opbrengscii 2~ silb.gros per persoon strekken zal ten voordeele van den algemeenen stads armen. Op deze ten toonstelling zal uitmunten, een boschrijk landschap, ge stoffeerd met beesten, van onzen landgenoot, den met roem bekenden schitder den heer B. C. Koekkoekwelk schilde rij, hoog 160 en breed 110 Ned. duimen, gezegd wordt, het beste te zijn wat zijn penseel tot 1111 toe voortbragt. Naar wij vernemenzijn de overige schilderijen dezer tentoonstelling de volgende Een woelend water van Koekkoek den vader van den zoo evengenoemden een zomer- en wincergezigcvan IV. Bode- man twee bloemstukken enz., van Finthojfeen landschap van Jacobivan Dusseldorf; een lezende grijsaard van Abra ham Bloemaerteen lezende Dominicaner van Andreas Mul ler twee genre-stukken, van P. Quasteen valken-jagt, van Ph. IVouwermaneen stadsgezigt, van Verheyenen eene kermis enz.van Lehnen. Men meldt uit Cleef, van den 24 maart: Heden is, onder zeker geleide, alhier binnengebragc de tot nu toe voortvlugtige tl. C/aassenbeschuldigd van den moord, gepleegd op den 31 december, te Ziflik aan ze keren molenmakerThcunissen. Te Venloo gearresteerd is hij door het Belgische bestuur aan de justitie alhier overge geven." Nog verneemt men uit Cleef, dac aldaar, in den nacht van zondag op maandag 11. verregaande ongeregeldheden heb ben plaats gehad. Een dolzinnige hoop uit het laagste ge meen heeft zich niet ontzien tegen eenige huizen van Pro testantsche leeraren en tegen de Protestantsche kerken ge welddadigheden te bedrijven, welke in het oog van welden- kenden zeer worden afgekeurd. Ten half elf ure had zich eene groote volksverzameling op de markt vereenigd die zich even als op een gegeven teeken in beweging stelde, en zich van het eene naar het andere huis of kerkgebouw over Veenendaalnaar het Ingensche veer op den Rijnniet bepaling dat op het punc, waarop deze straatweg den aan te leggen ijzeren weg van Utrecht naar Arnhem zal kruissen, eene aanlegplaats op dezen laatsten zal worden gevestigd. Naar men verneemt, is Z. K. II. de Prins van Oranje door aankoop eigenaar geworden van het gebouw en daaraan grenzenden grond op den Scheveningschen wegnabij het tolhek, waarin gedurende het leven van den hoogieeraar Ileine het Orthopedisch instituut gevestigd is geweest. Men verzekert dac de prijs van dien aankoop 34,000 guldens be dragen heeft. Men schrijft uit Rotterdam dat 11. maandag namiddag over die stad en omstreken een zwaar weder van storm hagel donder en bliksem gewoed heeft. In de gemeente Schiebroek, in de nabijheid van Rotterdam, is de bliksem in een' watermolen geslagen, die tot den grond toe is afge brand. Hetzelfde weder heeft men te dier tijdmaar in mindere hevigheid, ook te Dordrecht ondervonden. Men heeft berigt, dat Zr. Ms, oorlogs-brik de Vlie gende Visch, luitenant Rengerste Rio-Janeiro aangeko men isen den 7 januarij 11. van daar de reis naar Batavia voortgezet heeft. De Belgische senaat heeft den 26 dezer, na eene discussie die van des middags ia tot des avonds half 6 ure duurde, aan hec ontwerp van wetde autorisatie behelzende om tot de voorstellen der conferentie toe te tredendeszelfs vol be slag gegeven, en het gezegd ontwerp raèc eene meerderheid van 41 tegen 14 stemmen aangenomen, terwijl 2 leden de heeren Beke-Beke en de Schiervel, zich van de stemming hebben onthouden. Sinds eenige dagen begint het bewind te Brussel op nieuw buitengewone maatregelen te nemen tot handhaving der rust. De dienst der garde civiquedie tot eene compagnie per legioen beperkt was, zal nu weder tot 2 compagnien uitgestrekt worden zoo als tijdens de beraadslagingen der kamer van afgevaardigden over het eitidcraktaat, Ook hec garnizoen heefc bevel ontvangen zich op elke gebeurtenis voorbereid te houden. Deze maatregelen van voorzorg schij nen voornamelijk verooizaakt te zijn door de hevige taal van de meeste tolken der revolutionaire partijwaaruit men wil afleiden, dat de voorstanders van den tegenstand aan het trak taat zich geenszins voor geslagen houden, en misschien er op bedacht zijn, door geweld te verkrijgen, wat zij niec door bedaarde redenering hebben kunnen winnen. De bekende Barthelsdie nog altijd gevangen zit, schrijft thans artikels in een revolutionnair Namensch blaad jedie op eene zonderlinge wijze de taal der Fransche om wentelingsmannen van 1793 herinneren. In een dier artikels wordt in tegenoverstelling van het smettelooze Namen (Afo-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1