MIDDELBURGSCHE O li A-SI M°- 36. Zalurdag 23 Maart. -< NIEUWSTIJDINGEN. Slltlöcfll&uü). JVawfetrtffc. iHicbcxrlaM&cn, j De abonnements-prijs dezer Courant is a y5 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertenticn behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtentien worden berekend tegen 32 Cents de regel, met uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van edn tot ses regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Deselve moeten niet op zegel geschreven sijn, ajsoo het regt van segel wordt betaald. FRANKFORT den 17 maart. Z. K. H. de Russische grootvorst-troonopvolger heeft Weenen den 13 dezer verla ten, om hoogscdeszelfs reis naar 's Gravenhage over Mun- chen en Scuttgart voort te zetten. Gedurende den tijd dien de jonge vorst zich in de dosten- rijksche hoofdstad heeft opgehoudenis tot den laatsten dag toe alles aangewend om hem het verblijf aldaar aangenaam te maken. Bals, concerten, gala-representatien in verschil lende schouwburgen, militaire revuen en de prachtigste maal tijden hebben elkander zonder ophouden afgewisseld. Onder de laatste heeft het feest uitgemuntdoor den Russischen gezant von Tatitscheff' aan den zoon van zijnen monarch ge geven. Acht Oostenrijksche aartshertogen en de aartsherto gin Sophia, de hooge adel uit de residentie en het geheele korps diplomatiek waren daarbij tegenwoordig. De groot vorst heeft ook alle merkwaardigheden van Weenen met de meeste belangstelling bezigcigd. -Uit Berlijn verneemt men dat in het aanstaande voor jaar de werkzaamheden aan den Berlijn-Saksischen spoor weg zullen beginnen, hetgeen voorde residentie van bij zonder belang wordt, daar dien ten gevolge de stad eenige straten en eetie poort meerbekomen zal. In het midden der volgende maand zullen er 1000 man aan het werk zijn, la ter zal dit getal op 3000 worden gebragc. De volgende anecdoce is hec dagnieuws van Berlijn De koninklijke, tooneelmeester Guimpel bevindt zich in een koffijhuis en leest de courant. Aan eene andere tafel zitten eenige heerendie zich met veel vuur over het spel van Charlotte v. Hagn uitlaten. Ik gaf er vier louis-tTor voor indien ik eene enkele haarlok van haar kon bekomen riep er een in geescdrifc uit. Juist op dat oogenblik las de lieer Guimpel de aankondiging eener dame, die ten behoeve van een ongelukkig meisje de milddadigheid inroept; terstond gaat hij naar den hem geheel onbekenden heervraagt of hec hem ernst is met de louis-d,or, en snelt, na bekomene verzekeringnaar de woning der cooneelspeelster. Hier verhaalt hij het geval en bidt haar om aan het weldadig doel te voldoeneene lok van haar schoon haar te snijden. Charlotte is terstond bereid en geeft hem de tok. De heer Guimpel keert terstond terug neemt van den onbekende het geld en brengt de helft aan het ongelukkige meisje, de ande re aan de armenconnnissie. Volgens brieven uit Italië, zouden bij den Pauselijken Stoel bedenkingen tegen de huwelijksvcrbindcenis van den hertog van Leuchtenberg met de grootvorstin Maria ontstaan zijn, naardien het keizerlijk hof, volgens de Russische staats- en kerkelijke instellingen, verlangt dat al de kinde ren, uit dat huwelijk voortspruitende, in de Grieksche gods dienst opgevoed zullen worden. De onderhandelingen over deze aangelegenheid worden, volgens die berigten met veel ijver voortgezet. Uit Rome wördc in de dagbladen gemeld dat dr. Ahlertswelke voor eenige jaren en ook onlangs den Paus voor deszelfs kwaal in het aangezigc heelkundige hulp heeft verleend en te dief zake zoowel bij een groot aantal aan zienlijken te Rome als bij Z. 11. in hoog aanzien was geraaktplotseling genoemde hoofdstad heeft verlatenen wel, oindat de Italiaansche geneesheerer, wantrouwen om trent zijne gebezigde geneesmiddelen hadden weten te ver wekken. Dezer dagen is te Warschau van regeringswege aan gekondigd, dat vele jonge edellieden uit het koningrijk Po. len wenscben opgenomen te worden in de thans daar te lan de staande Russische regementen en dat de keizer hierin be willigd heeft. Tevens zijn bepalingen gemaakc omtrent het aannemen van die jonge lieden. De telegrafische linie van Warschau naar Peters burg is reeds tot Groduo aangelegd. De telegrafen zijn zoo ingerigc dat dezelve bij nacht kunnen verlicht worden. Zij hebben weinig overeenkomst met de Fransche. De tee kenen staan even als op een uurwerk in de rondte in het middenpunt is een wijzer die de te geven teeltenen moet aanduiden. Deze telegraaf is door een' Poolscii architect Stviderski genaamd uitgevonden en in werking gebragt. De laatste tijdingen wegens den togt van den Egypti- schen onderkoning naar den Sennaar houden 111, dat hij zich zeer vredelievend jegens de scheilths der door hem bezochte landstreken gedroeg en verscheidene hunner in hun gezag had bevestigd, terwijl hij ook aan de Negervorsten van Fasan- geroDoulCamomil en de landen van Gallas heeft doen schrijven dat hij niet gekomen was om krijg tegen hen te voerenmaar alleen om de welvaart hunner landen te ver meerderen. PARIJS den 18 maart. Tot heden wordt de benoeming van een ministerie nog niet officieel medegedeeld. Daar nu echter de heer Humatindien men meent dat de portefeuille vaii financien zal worden aangeboden, gisteren avond in deze hoofdstad is aangekomen, is het te denken dat nu spoedig deze zaak haar beslag zai erlangen. In den Caurrier de Bordeaux leest men dat ten ge- voige van eene ministeriele depechcvan 7 dezer, al de manschappen der linieschepen, van de klasse 1837, die op disponibiliteic waren gesteld, thans tdc de werkelijke dienst zijn opgeroepen. Verscheidene dagbladen .beklagen zich hevig over het gedrag der Mexicaansche regering, die de inschikkelijkheid van den admiraal Baudin met bedreigingen en gedurige be ledigingen jegens de Fransehen beantwoordt. Zij hangen tevens een treurig tafereel van den toestand der voormalige Spaanscjie koloniën in Zuid-Amerika op, en schijnen de groote mogendheden tot eene gezamenlijke tusschenkomst ten behoeve der kolonisten van Europeschen oorsprong te willen aansporen zonder echter de zwarigheden te ontvein zen, welke de tegenstrijdige belangen dier mogendheden aan de uitvoering van zoodanig plan in den weg zouden stellen. De vermaarde zanger Nourrit heefc zich te Napels van het leven beroofd; bij was wanhopend, omdat hij al daar niet die toejuichingen had ontvangen, welke hij zich had voorgesteld. Hij stortte zich uit het raam van de vier de verdieping en was geheel verpletterd; Gisteren heeft een bedroevend voorval alhier plaats gehad, en wel bijkans op hetzelfde oogenblik, waarop al hier de tijding van den dood van Nourrit bekend werd. De uitmuntendste kweekelinge van het conservatoire en van mad. Damoreauzij, die, eenige maanden geleden, den hoogsceu prijs heeft gewonnen had zich gekleed om naar het concert te gaan en stond op het punt van te vertrek ken toen hare kleederen terwijl zij nog eenmaal voor den schoorsteenspiegel trad plotseling vuur vacceden. In een oogenblik srond zij geheel in vlammen. Eene poging om te vlugten vermeerderde nog de hevigheid van het vuur. Buiten kennis stortte zij-op den vloer van hare kamer neder en drie uren later blies zij den adem uitna onbeschrijfe lijke smarten geleden te hebben. MIDDELBURG den 22 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal van den 19, zijn, na het voorlezen en goedkeuren der notulen van het verhandelde in de vorige zitting, en na dat de commissie voor de verzoek schriften bij monde van den heer Sr.ouck Hurgronjever slag had gedaan op een verzoekschrift van verveners in Groningen en Drenthe, hetwelk ter griffie is nedergelegdde beraadslagingen voortgezet over her ontwerp van wet betref fende eene geldleening tot droogmaking van het Maarlemmer- meer. Ten gunste van dit ontwerp is in deze zitting hec woord gevoerd door de heeren van de Poll, van der Gronden, Letn- kervan Aseh van fVijck Knip horst en Gevers. De gron den door hen aangevoerd ten betooge van het aannemelijke der wee, zijn voornamelijk het dreigende gevaar voor Hol land waardoor langer uitstel onverantwoordelijk wordt. De ondervinding van de verwoestingen door het Haarlemmermeer sedert 1531 toen zij nog slechts óooo morgen besloegaan- gerigt, levert de sterkste drangreden op om daaraan paal en perk te stellen. Zelfs zonde men hiertoe ongetwijfeld in vroe gere tijden reeds zijn overgegaan, ware het niet dat de oude regeringsvorm dezer landen altijd een bezwaar daartegen had opgeleverd naardien toen iedere stad en heemraadschap eene soort van souvereiniteit uitoefende; en zelfs, zoo als nog b'j gelegenheid van het 'aanleggen van den straatweg van Haarlem naar 's Gravenhage gebleken is dorpen zich tegen nuttige ondernemingen verzettedenals zij hunne belangen daardoor benadeeld achtten. Nog werd als eene belangrijke drangreden voor de aanne ming der wet aangevoerd het nut van eene zoo belangrijke vermeerdering van vruchtbaar land, te midden van het rijke gewest Holland waar zoo vele kapitalen aanwezig zijn om de ontginning der droog komende landerijen met kracht door te zetten ietsdat bij ontginningen in andere provinciën niet altijd het geval is. Tegen de bedenking, dat de geheele onderneming aan de provincie Holland als in deze de voornaamste belanghebben de behoort te worden overgelaten, werd aangemerkt, dat reeds uit de provinciale kas van Holland eene aanmerkelijke bijdrage werd verleend en dat toch ook de overige provin ciën uit de droogmaking middelijk of "onmiddefijk groote voor deden zullen trekken. Dit gevoelen werd ook door leden uit andere provinciën ondersteund. Ter wederlegging van de bezwaren welke door het heem raadschap van Rijnland waren ingebragc werd betoogd, in de eerste'plaats dat dit polderbestuural werden ook des- zelfs bijzondere belangen of inzigten eenigzins benadeeld zich niet tegen maatregelen van algemeen nutdoor de re gering vastgesteld kon verzetten en dan nog, dat hec Haar lemmermeer voor de uitwatering van Rijnland zoo volstrekt noodzakelijk niet is daar ook andere waterschappen in ons Vaderland, die zulk een uitwateringsiniddel niet bezitten, zich staande houden. Wat dé oude régtén van Leyden öp de visscherij in eenge» deeice van het meer betrefcwaren de genoemde sprekers van gevoelendat die regten niet den eigendom van den bodem van het water, waarin men visschen mag, met zich voer den, en dus geene bedenking regende wet konden optevereu. De heeren van Swinderen Schimmelpenninek en Sytzama verklaarden zich niet bepaalddoch gaven te kennen dat zij van de inlichtingen der regering hunne stem zouden doen afbangen. De heer van Dam van Isselthoezeer de droogmaking van het Haarlemmermeer als wenschelijk en zelfs als noodzakelijk beschouwende, verklaarde zich nogtans tegen de wee. Hij meende dat er in ons Vaderland openbare werken van drin gender noodzakelijkheid waren, en dat de provincie Holland volgens de spreuk Wien water deertdie water keert," de kosten behoorde te dragen. Allermeesc echter achtte liij, bij den tegenwoordigen toestand onzer geldmiddelenbij de ver meerdering van den schuldenlast in 8 jaren met een ontzet tend aancal niiilioenên, bij hec bestaande jaarlijksche te kort, eene onderneming ongeraden die eenmaal aangevangen wel zal moeten worden voortgezet, en dan in de plaats van 8 millioenen oneindig meer zal kosten. Ook de heeren Luzac en van Alphen spraken nog tegen het ontwerp en ontwikkelden in het breede de gevaren welke uit het droogmaken van het meer voor Rijnland zoudeb voor tv loe ij enals geheel en al omringd zijnde door hoogefe landen. Na dat nog het ontwerp door de ministers van blnnenhmd- sche zaken en van financiën verdedigd -waswerd hetzelve bij hoofdelijke omvraag met 45 tegen 6 stemmen aangeno men. Tegen hebben gestemd de heeren komtne Sandberg van Nagcllvan Dam van Isselt, Luzac en van Alphen. Niéts meer aan de orde van den dag en ook geen onc- \Verp aanhangig zijnde, ver genoeg gevorderd; om thans in behandeling te worden gebragtverklaarde de voorzitter ge- magtigd tè zijnde vergaderihg onbepaald tot nadere bij eenroeping, te verdagen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is den 19 mede ver gaderd geweest. In hare zitting heeft dé centrale sfdeeling verslag gedaan over het bij de Kamer aanhangig en in hare zitting van den 18 dezer ingekomen ontwerp, betrekkelijk de muntterwijl de Kamer Voorts heeft ontvangen het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp, ten aanzien vaii de droogmaking van het Haarlemmermeer. Z. M. heefc den heer A. J. Kerweydethans kandidaat bij de Walsche gemeente te Amsterdam, benoemd tot predi kant der Protestancsche gemeente te Smyrna. Naar men verneemt, zal er vaii den 15 april aanstaan de af eene geregelde dienst van de waggons 2t la Diecz cusschen 's Hage en Scheveningeuworden daargesreld. Zie hier een kort verslag van de zittingen der Belgische kamer van vertegenwoordigers van den 18 en 19, over de wet waarbij vorst Leopold tot de onderceekening van hec eind-verdrag gemagtigd wordt, welke zittingen met eene gave aanneming dier wet zijn geëindigd. In her laatste gedeelte der zitting van den 18, heefc de minister van oorlog, generaal PKilltnarden stap der Belgi sche regeringom den Poolschen generaal Skrzynecki naar Belgie te roepen zoo goed mogelijk trachten te regtvaardi- gen. Hij heeft gezegd, dat reeds in 1834 onderhandelingen met dezen generaal waren aangekuoopc geweest, om hem naar Belgie te doen komen; dat men van den beginne af niet voornemens was geweest, om hem met hec opperbevel hebberschap te bekleeden maar hem enkel tot divisie-gene raal op disponibiliteic wilde benoemen met het inzigtom hem het bevel over de eerst openvallende of nieuw te vor men divisie van het Belgische leger toe te vertrouwen en dat de tegenwoordigheid van een man als Skrzynecki bij dat leger noodzakelijk was gekeurdomdat geen der daarbij dienstdoende generaalshoeveel talenten en dapperheid zij anders ook bezatenooit een geheel leger had aangevoerd. De heer Meeusde bestuurder der maatschappij voor de volksvlijt, heelt daarop voor de aanneming van het eind- verdrag gesprokeneg de genoemde geldelijke instelling ver- dedigd tegen allerlei beschuldigingenin den loop der be raadslaging tegen haar ingebragc. Hij meende, dat men aan de maatschappij voor hetgeen zij ter bevordering der nijver heid in Belgie had gedaanerkentelijkheid verschuldigd was. Daarop wilden eenige leden nog het woord voerenmaar liet geroep, om tot de sluiting der beraadslagingen over te gaan, was zoo sterk, dat zij zich niet konden doen ver staan. Te vergeefs trachtte vooral ook de heer Dumortier bet gedruisch te overschreeuwen. Men ging tOC eene j,oaf. delijke stemming over, en mee 61 tegen 36 stemmen wer den de beraadslagingen gesloten verklaard. De verschillende op het oorspronkelijk ontwerp van wet voorgestelde amendementen lagen nu aan de beurt. Dat van den heer Pirsovstrekkende om de beslissing over de wet voor een en onbepaalden tijd uit te stellen werd met 60 te gen 36 stemmen verworpen. De heer van den Bossche deed eene poging, om het denkbeeld van uitstel te ondersteunen

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1