MIDDELBURGSCUE CDU K A IV i N0, 34. Diugsdag 1839ÉI 19 Maart. 'C *7 jy* Hatiotiale IWtUtic. ijckcubmafcu'geu. NIEUWSTIJDINGEN. (Sk'oot-ISrittatiic. JftNinfcrijfu fleberlanbcn. -v De abonnement* prijs dcxer Courant is f 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3, De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrir 10 uren indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Adveiitentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uiUondering tan Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen«aarvan de prijs van één tot zes regels is i,6o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennisse van al degenen, die daarbij eenig belang mogcen hebben, dat de tweede Zit ting van den Militie-Raad voor het iste Militie-Kanton zal plaats hebben op Woensdag den 27 dezer, des namiddags ten éën uur, op het gewone lokaal in de Abdij binnen deze Stad en dat voor denzei ven moeten verschijnen al de in dit jaar geloot hebbende Personenwelke verineenen regt op vrijstelling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aange maand, om zich op voorschrevene plaats en uur, voor den Militie-Raad te vervoegen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de zer Sc ids Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIjPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, ge-zien de Staten van ten achteren zijnde Belas tingschuldigen nopens de vervallene termijnen der Personele Belasting, over het loopende Dienscjaar 1830 opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad verwittigen mits deze de belanghebbenden dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen be reids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen wor den beteekendherinneren hen aan de Bekendmaking van Hun Edel Achtbare, op den 28 Maart 1836, achtervolgens het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie van den 21 te voren {Provinciaal Blad no. 35) ge daan waarbij de belanghebbenden op de kosten welke de tegen hen uit te vaardigen Dwangmiddelen 11a zich sle pen opmerkzaam worden gemaakcen manen hen aan om als nogtot voorkoming dier meerciere kosten ten spoe digste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. 13 E C I U S. Het KANTON-GEREGT te SLUISArrondissement Middelburg, Provincie Zeeland, heefc, met goedkeuring van Zijne Excellentie den Heere Minister van Justitiedes- zelfs gewone zittingen bepaald als volgt Des Dingsdags voor Strafzaken. Des Vrijdags voor Burgerlijke, Handels- en alle overige zaken van Administrative Jurisprudentie. Zullende die zittingen telkens des voormiddags ten elf ure een aanvang nemen. Sluis, den 14 Maart 1839. In kennis van mij, T. J. JANSEN, Griffier. FRANKFORT den 12 maart. Het dagblad van Hnno- ver behelst een half officieel artikel, strekkende tot regt- vaardiging van het gedrag der regering ten opzigte van de kamersen waarbij tevens wordt te kennen gegevendat het bewind, bijaldien er geene behoorlijke verkiezingen ge daan rnogten worden en de leden niet opkomenzonder de kamers voort zal gaan het land te besturen. Onlangs is in Beijeren door het b'ewind een besluit ge nomenten gevolge waarvan aan alle militairen, onverschil lig van welke geloofsbelijdenis, gelast wordt, bij het voor bijgaan eener processie, te knielen. Die maatregel onder vindt bij de Protestanten grooten tegenstand. Deswege heb ben zij bij het hooger bestuur hunne bezwaren ingediend. Hetzelve is echter bij het genomen besluit blijven volhar den en heeft voor reden aangevoerddat die daad van knie len geene innerlijke godsdienst-handeling, maar slechts een uiterlijke vorm is. De Protestanten hebben daarmede echter geen genoegen genomen, zoodat men verwacht, dat dit niet onbelangrijk geschil voor de vergadering der stenden zal worden gebragc. De vergadering der stemgeregtigdenden 7 dezer in de vier hoofdkerken te Zurich gehouden, hebben, in weer wil van alle daartoe aangewende pogingen geene andere uitwerking gehad, dan dat het adres van het centraal-comit- téwaarbij het zich tegen het beroep van dr. Strausz ver zet zonder verzachtende wijzigingen is aangenomen. Volgens besluit van den regeringsraad moet de groote raad van het kanton Zurich den 18 dezer vergaderen, om over de aangelegenheden te beraadslagen welke niet slechts in dat kanton zooveel gisting veroorzaken, maar ook in Bern en Aargau reeds haren invloed beginnen uit te oefenen. In bet laatste nommer van het Politische IVohenblatt Meest men: Het Fransch minis;erie deed vooral tegen de coalicie gelden dac een algemeene oorlog onvermijdelijk zijn zou indien zij aan het roer kwam dit schijnt te hebben gewerktwant onderscheidene hoofden der coalitie ver zekeren openlijk hunne vredelievende gezindheid.In geen gevalgelooven wijzal zelfs eene zege der coalitie die gevolgen hebben welke sommigen er van vreezen. Louis Philippe heeft zoo veelvuldige en voldingende bewijzen zijner behendigheid gegeven, dat men schijnt te mogen vast stellen dat hij in eene zaakdie geheel persoonlijk is geworden, ook in dat geval een behoedmiddel zal weten te vinden." De jongste berigten uit Posen luiden niet zeer gunstig. Er heersclue aldaar, voornamelijk ten gevolge der veroor deeling van den aartsbisschop, eene vrij bedenkelijke span ning. Van regeringswege was men dan ook op het nemen van krachtdadige maatregelen bedacht, en waren er, onder anderen, twee regemencen infanterie, benevens eenige eska drons ruiterijuit Pommeren naar Posen op marsch. Den 7 lebr. zijn op het slot Dunavecz in Ilongarye en 111 twee nabijgelegen dorpen sterke schokken van aardbe ving gevoeld geworden. De jongste berigten uit Arabie luiden zeer gunstig voor de wapenen van den onder-koning. Kurschid-pacha heeft eene volkomene zegepraal op de rebellen behaald de stad Denaieh ingenomen enden vorst van dat gewest, Ebn-Turki met zijne gansche familieals gevangenen naar Cairo opge zonden waarna hij toe op tien dagmarschen van Bossorrah dat aan de golf van Perzie ligtis voortgerukt. Men ge looft echter dat hij bij de Beduinen van Lachsa krachtigen tegenstand zal ontmoeten. LONDEN den 13 maart. Het lagerhuis heefc eergiste ren de aangevraagde sommen voor de marine toegestaan en gevolgelijk het in dienst houden van ruim -34,000 man voor de zeedienst van het rijk ingewilligd. Sir R. Peel heeft bij deze gelegenheid de toenemende noodzakelijkheid betoogd om de Engelsche zeemagt op eenen ontzagverwekkenden voet te houden, nu die van Rusland, FrankrijK en de Vereenigde Staten zich telkens meer en ineer uitbreiden. O Connell heefc van hier een brief aan den secretaris der voorloopige associatie te Dublin gerigtwaarbij hij zich op nieuw bekiaagc over den geringen steun dien de Ieren bij de Engelsche parlementsleden, en wel allerminst bij de ra dicalen, vinden. Hij is, zegt hij, voornemens, korc na de paasch-vacantiein het lagerhuis weder eene stemming te doen plaats hebbenover het voorscel om het kiesregt in lei land aan gelijke voorwaarden als in Engeland te verbin den; mislukt hem dit andermaal, dan zal hij zijn plan door zetten tot vorming eener nationale associatiedie de lierroe- ping der unie eischen moet. Alhier is tijding ontvangen, dat de stad Aden, aan de R.oode Zee, door de Engelsche troepen stormenderhand is ingenomenwaarbij deze laatste 13 en de Arabieren 1^0 dooden en gekwetsten gehad hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal dit puntdat voor de gemeenschap met Indie van zoo veel belang is, niet weder opgegeven worden. Eergisteren heeft lord Lyndfiurst de aandacht van het hoogerhuis op deze gebeurtenis gevestigd en den eersten minister Melboume afgevraagd wat daartoe aanleiding gegeven had naardien de sultan van Aden altijd in betrekkingen van goede vriendschap met de Engelsche regering geleefd had. Ook vroeg hij of het waar was dac bij die gelegenheid eene groote slagting onder de inwoners had plaats gegrepen. Lord Melboume antwoordde dat eenigen tijd geleden de inwo ners van Aden een aanval op een Engelsch schip gedaan had den waarvoor genoegdoening geëischc was. Korc daarna .waren tusschen de Oost-Indische compagnie en genoemden Sultan onderhandelingen aangeknoopt, die den afstand der plaats tegen geldelijke betaling ten gevolge hadden; maar toen de troepen van Bombay opgerukt waren, 0111 haar te bezetten, weigerde de zoon van den sultan de overgave, en onder deze omstandigheden achtte het koloniaal bestuur zich geregcigd, de stad met geweld te bemagtigen. Op de tweede vraag bleef zijn lordschap het beantwoord schuldig. PARIJS den 14 maart. De wederzamenstelling van het ministerie was voor een paar dagen veel verder gevorderd dan op het tegenwoordig oogenblik. De reeds gisteren ver breide geruchten, dat de doctrinairen zich met het Jinker cen trum niet konden verstaan, hebben zich volkomen bevestigd. De Constitutionel behelst een artikel over het Belgische vraagstuk dat hij beschouwt als onherroepelijk beslist door de diplomatie. Het is voor Belgie van gewïgt, dus leest men daarin zich met geene ijdele hoop te vleijcn omtrent de gevolgen eener kabinecs-verandering in Frankrijk. Voor dat rijk is de zaak beslist; ons gouvernement heeft zich verbonden en men zou zich bedriegenwanneer men reken de dat door eene onverwachte wending wederom kans zou gegeven worden, om op nieuw eene zaak op te vatten, die door de diplomatie is geëindigd. Bovengenoemd dagblad is de bekende tolk van den heer Thiersen het is meer dan waarschijnlijk dat bewust arti kel het werk is van den aanstaanden ministerdie het heefc afgekondigd als zijne gouvernementele geloofsbelijdenis, Bij eene ordonnantie van den 7 heden in den Moni. teur voorkomende, zijn de volgende personen cot pairs van Frankrijk benoemd geworden de vice-admiraal Rosamelge wezen minister van marine, de luitenant-generaal Sckramm de heeren Gay Lussaclid van de akademie van wetenschap pen, en de la Pinsonnière, de hertog Caumont-Laforcede baron Dupont-Delportede baron Nau de Champlouis en de staatsraad Maillard. Van deze nieuwe pairs behoorden er vier tot de vorige kamer der gedeputeerdenaan het mini sterie Molé toegedaandoch die bij de jongste verkiezingen niet herkozen zijnte wetende heeren Gay Lussacde la Pinsonnière, Caumont-Laforce en Schramm. De tegenstan ders van het voormalig ministerie beweren dat hetzelve al de niet herkozen leden, die met de 221 hebben gestemd, toe pairschap had willen verheffen doch daarvan terug ge komen was. Het Journal des Débats kondigt heden aandac de herkozene leden van de 221 die onlangs voor hec ministerie Molé gestemd hebben zich zaturdag avond bij den generaal Jacqueminot vereenigen zullen. Het Journal Général laat zich aldus uit Er is nog geene ministeriele combinatie tot stand ge komen. Een ieder wenschtdat deze staat van zaken niet lang dure; er is alle grond om te hopen, dat de krisis in dier voege zal eindigendat alle instellingen ongekrenkt blijven en alle meeningen in de hoofdzaak bevredigd wor den. De noodzakelijkheden der positie zullen voldaan wor den de politiek welke door de verkiezingen heeft gezege vierd zal ook in het bestuur de bovenhand behouden de beginselen van kracht, van parlementaire waardigheid, wel ke de coalitie heeft doen bovendrijven, zullen zich in het beheer verwezenlijken, gelijk mede de behoudende beginselen wier organen wij geweest zijn en steeds zullen blijven." Van de Spaansche grenzen schrijft men, dat Espartero steeds zijn hoofdkwartier te Lodosa heeft, en men zich al daar schijnt te vleijen dat de oneenighedendie tusschen de Carlisten ontstaan zijneen gunstigen invloed op bet eindi gen van den jammerlijken burger-oorlog zullen uitoefenen. Don Carlos trekt al de troepen te zamendie niet on der de orders van Maroto staan. De garnizoenen der plaat sen die volstrekt bezet moeten blijven zijn zeer zwak. Over de vier provinciën is op last van don Carlos eene belasting van 50,000 piasters omgeslagen. MIDDELBURG den 18 maart. I" <*e zitting van de Tweede Kamer der Scacen-Generaal van den 14 dezer, heeft de centrale afdeeling verslag gedaan over het ontwerp van wet becrekkelijk de droogmaking van het Haarlemmermeer. Daaruit blijktdat er nog veelvuldige aanmerkingen tegen dat ontwerp in de afdeelingen gemaakt zijn, waarvan eenige als nog door de Regering beantwoord zijn geworden en dat de Regeringter voldoening aan het door sommigen te kennen gegeven verlangen nog eenige veranderingen in het ontwerp gebragt heefc. Na eenige discussien werd bij meerderheid van stemmen besloten, de beraadslagingen over dat ontwerp te bepalen op maandag den 18. Vervolgens zijn de beraadslagingen geopend over het ont werp van wet tot wijziging van die omtrent het Nederland- sche muntwezen. Ter stemming overgegaan zijndeis hec ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 34 tegen 15 stemmen. Volgens berigten uit Weenenzal Z. K. H. de groot vorst troonopvolger van Rusland den 7 april aanstaande te 's Gravenhage aankomen. Z. M. heeft, met intrekking van vroeger gearresteerde bepalingeneenige veranderingen daargesteld in het bestuur en de administratie van de Nederlandsche etablissementen ter kusc van Guinea. Dienvolgens zal de inrigting van dac be stuur voortaan bestaan uit een gouverneur, een eerste boek houder, fiscaal en secretaris, een vice-gouverneur over hec Ilantasche grondgebied en de daaraan onderhoorig gestelde landschappen, twee residenten, een tweede boekhouder en ontvanger, tevens met de dienst als intendant van oorlog- voor de administratie van het depot der Afrikannsche wer ving te Elmina en elders, een fabrijk- en magazijnmeester te gelijk de funct.en waarnemende van opzigcer' van den trein 5 assistenten en een surnumerair agent voor de waar- neming van de funct.en als agent van het Nederlandsche gou vernement te Coomassie en directeur van het succursnal werf-depot aldaar een school-onderwijzev en een tolk voor de Fantynsche taal'; de gewone militaire bezetting zal ove.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1