MIDDELBUUGSCHE C 0 U R A »lü s Erwsfi jm ngën! N°- 32. Donderdag 1839. f 14 Maart. ^'y -f%\* TB Ülctrpachttttg. MERRIEN-KEUR. jOuilodtLvab. (Bvoot-Brittanjc. JfVajiifrijfi. ülebcvlanben- TS V* v De aboiinements prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vódr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is j,io en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, ajzoo het regt van zegel wordt betaald. De REGERING der Stad AXEL, zal, op Dingsdag den 19 Maart aanstaande, des namiddags ten drie ure, ten Stad huize aldaar, overgaan, om, voor den tijd van Zeven achtereenvolgende jaren ingaande den eersten Mei dezes jaars, publiek te Verpachten: de Stads KOORN-WIND- MOLEN mee de daarbij behoorende WONING waarvan de Conditiën ter inzage van een ieder, acht dagen te vo ren ter Stads Secretarie zullen zijn gedeponeerd. Gedaan ten Stadhuize ce Axel, den 22 Februarij 1839. Burgemeester en Wethouders der Stad Axel P. A. van DISHOECK. Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secretaris J. J. van DORTMONT. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND, brengt ter kennis van de belanghebbendendat op Woensdag den 20 Maart, in de Manege te Middelburg, des morgens ten 10 ure, andermaal de Keuring zal plaats hebben, zoo wel van de reeds aangegevenedoch op den vorigen Keur- dag niet aangebragte vierjarige nimmer gedekte MERRIEN, welke den 5jarigen ouderdom niet hebben bereikt, als voor zoodanige andere Merrien welke men als nog zoude ver langen aan gezegde' Keuring, toe het verkrijgen eener premie ViU1 75 te onderwerpen. De Keur-Hengst, die dit jaar voor de dekking bestemd is, bezit, ingevolge ontvangene mededeelingdie vereisch- ten welke voor een sterk Werkpaard verlangd worden. Middelburg, den 13 Maart 1839. J. H. LIEBERT Secretaris. Zeer welkom was de ontvangst van twee Tienguldenstuk ken bij onze hoog noodlijdende armen bij den Heer de biaecke de Ligny bezorgd door den Heer van Opdorp het Armbestuur ter hand gesteld. Dank zij den onbekenden gever of der onbekende geefster. Moge de Voorzienigheid nog vele harten openen, om deze liefdedaad na te volgenen alzoo ter leniging der groote armoededoor het gemis van onzen zeer waardigen Leeraar nog verzwaard zijnde, te helpen dragelijk makèn Arnemuiden den'12 Maart 1839. Uit naam van het Armbestuur H. W. HOGERHEY DE Ontvanger. FRANKFORT den 8 maart. Z. M.de koning van Pruis- seti is geheel hersteld van de zware verkoudheid die hoogst- denzelve genoodzaakc had gedurende eenige dagen zijne ka mer te houden. Te Zurich heeft zich een centraal comité gevormd om al de adressen te verzamelen die uit verschillende oorden des latids tegen het beroep van dr. Stransz ingekomen zijn, of nog nader mogten inkomen. Door dit comité is den 1 dezer een adres aan den regeringsraad ingediend strekkende om de heerschende gisting in het kanton af te schilderen de gevaarlijke gevolgen daarvan aan te toonen en als midde len tot afwering dier gevolgen voor te stellen: 1. dat het beroep van Stransz ingetrokken en tevens besloten worde hem nimmer aan eenige leerschool van het kanton aan te stellen, en 2. dat daarentegen een geleerd en uitstekend hoogleeraar in de dogmatiek van erkende Evangelisch-Chris- teluke denkwijze, worde beroepen. De regeringsraad heeft over dit adres beraadslaagd, enden 4 verspreidde zich het gerucht, hetwelk echter nog nadere bevestiging vereischc, dat met 10 tegen 8 stemmen besloten was dr. Stransz niet naar Zurich te laten komen, en den raad der universiteit met het opstellen van een adres te be lasten, hoe de eer van dien geleerde daarbij het best be- waard zou kunnen blijven. In een berigt uit Berlijn leest men dat de aartsbis schop van Posen niet tot eene gevangenisstraf van twintig maar van twee jaren veroordeeld is en dat alles schijnt aan te duiden dat dit vonnis spoedig zal voltrokken worden. Men wilde weten, dat met de gevangenisstraf ook verbonden is de ontzetting van zijne waardigheid. Overigens verza melen zich inderdaad onderscheidene afdeelingen troepen in Silezië doch zulks is alleen een voorzigtigheids-maatregel om van dezelve gebruik te kunnen maken ingeval onder de aanhangers van den aartsbisschopbij gelegenheid van des- zelfs vervoer, eenige bewegingen ontstaan mogten. LONDEN den 9 maart. Sedert eenige dagen verspreidt zich hier het gerucht, dat de regering der Vereenigde Sta ten de langdurige geschillen met Engeland over de noor delijke grensscheidinggewapenderhand zou willen beslis. sen en de landstreek tusschen den staat van Maine en de rivier St. Laurent betnagtigen. Bij de voortgezette behandeling der begrooting voor het zeewezen hebben verscheidene leden van het lagerhuis onder anderen de admiraal Codringtonzich weder sterk be klaagd over het ongenoegzame der in zee zijnde vloot en over de geringe pogingen die aangewend werden om ervaren zee lieden in dienst te honden of te verkrijgen. De tweede lezing der wet op de municipale corporatien in Ierland is gisteren met de groote meerderheid van 300 tegen 30 stemmen, doorgegaan. Ook heeft men zich be zig gehouden met een voorstel van den heer Shawom naar de menigvuldige moorden en geweldadigheden onderzoek te doen welke thans in dac landnaar zijn oordeel meer dan vroeger, uit politieke oorzaken gepleegd worden. O' Connel en éenige zijner vrienden wederspraken het gevoelen van den voorsteller, en beweerden, dat zoodanige misdrijven in Enge land talrijker dan in Ierland waren. De debatten over deze zaak zullen nader voortgezet worden. De staat der Engelsche zeemagc heeft donderdag ook in- het hoogerhuis weder stof tot ernstigen debatten opgeleverd. PARIJS den 9 maart. De ministers hebben gisteren aan den koning hun ontslag gevraagd en Z. M. heeft den maar schalk Soult bij zich ontbodendie heden op den middag bij hoogstdenzelve zijne opwachting moest maken. Naar men zegtheeft de koning het ontslag der ministers aangenomen na daarover een langen kabinetsraad te hebben gehouden en na de verklaring van den graaf Molé ontvan gen te hebben, dat het hem onmogelijk was aan het bestuur te blijven. Omtrent de leden die het nieuw kabinet zullen uitmaken heeft men niets dan gissingen. De maarschalk Soult zou werkelijk president van den raad worden, en vele lieden meenen dat de heer Thiers ook een aanzienlijken post daarin bekleeden zal. De heer de Broglie zou ook bij den koning eene audiëntie gehad, maar verklaard hebben, dat hij zich voortaan van alle staatszaken verwijderd wilde honden. De heer Dupin, die zich tijdens de verkiezingen naar zijn j landgoed begeven heeft, wordt heden alhier terug verwacht. Men ziet eene buitengewoon levendige zitting der kamers te gemoet, en reeds weet men dat de debatten over de deugd zaamheid van verschillende verkiezingen alleronstuimigst zul len zijn. Ter zake van het gebeurde zegt het Journal des Dé- bats onder anderen het volgende De uitkomst der verkiezingen is bekend. Wij zouden gewenschc hebben, dat zij gunstiger geweest ware voorde zaakdie wij verdedigd hebben. Intusschen behoeven de vrienden der orde zich nog niet ongerust te maken en men zou verkeerd doen met te dien opzigte gewigt te hechten aan de zegekreten der dagbladen van de oppositie. De uiter ste partijen hebben, wel is waar, eenige stemmen gewon nen en du was niet anders mogelijk. De rampzalige ver deeldheden in de constitutionele partij moesten wel ten voor- deele van onze vijanden strekken. De ongelukkige geschil len tusschen de vrienden der constitutie van 1830 moesten wel de eeuwige tegenstanders dier staatsregeling in de hand werken. En dat zijnwij zeggen het nog eenmaalde rampen die de coalitie heeft te weeg gebragtzij heeft den revolutionairen geest opgewekt; zij heeft de zoo dikwerf beteugelde regeringloosheid die onze maatschappij bedreigde, op nieuw ontbreideld. De coalitie zou wel willen doen ge- looven, dat het hier alleen een policieken strijd gold, die slechts tusschen kiezers en afgevaardigden gevoerd werd. Maar helaaszoo ver zijn wij in ons vaderland nog niet gevorderd. De lava begint er liaanwelijks te bekoelen; men kan daarop nog niet met vertrouwen planten en zaaijen. Het vuur smeult nog onder de asschedie men zich wachten moet aan te roeren. Nog gedurende langen tijden men bedriege zich daaromtrent niet, zullen in Frankrijk de vraag stukken die slechts van een staatkundigen aard schijnen te zijn middelen worden om de revolutie te doen herleven. Ofschoon nu de uiterste partijen eenige stemmen bij de verkiezingen gewonnen hebbenzijn zij in de kamer nog te zwak, 0111 het openbare welzijn in gevaar te brengen. Tot nog toe hebben zij alleen de rnagt om te dreigenmaar niet om te handelen en te belemmerenen de vrienden onzer in stellingen hebben nog altijd, zoo zij slechts willenhet middel in handen om meester te biijven." Door eenen hevigen brand zijn gisteren het gebouw van het Diorama en drie belendende huizenin weinige oogenblikken in weerwil van de spoedig aangebragte hulp geheel vernield. De partij die thans don Carlos beheerscht is de zoo genaamde gematigde, aan wier hoofd zich zijne gemalin, zijn zoon, don Sebastiaan pater Cyrillo Gornez, Villareal en Maroto bevinden. In Navarre loopt bet geruchtdat er pogingen gedaan worden om tot eene schikking te komen tusschen de Carllsten en de Spaansche regeringOn dit vindt aldaar te meer ingang na de nederlaag der partij die volstrekt van geene onderhandelingen wilde hooren. Het opheffen der blokkade van alle forten en sterkten die door de troepen der koningin bezet worden in de Baski' sche provinciën, heeft een gunstigen indruk op de Carlisci- sche bevolking aldaar gemaakt. Sedert het herstel der com municatie tusschen Bilbaoen het platte land, zag men in die stad vele boeien komen, die hunne producten weder ter marlet bragten en zich verheugden met hec uitzigt op het treffen van een bestand in afwachting van de eindelijke schikking der zaken. MIDDELBURG den 13 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 11 is beraad slaagd over het ontwerp van wet betrekkelijk den waarborg van gouden en zilveren werken. Onderscheidene leden heb ben zoo voor als tegen hetzelve gesproken. In het algemeen is de wensch geuit, dac de bestaande Fransche wetgeving op dit stuk zou worden afgeschaft en door eene geheel nieu we Nederlandsche zou worden vervangen. Nadat gemeld ontwerp door den minister van finantien is verdedigdis men ter stemming overgegaandoch is hetzelve met 25 te gen 22 stemmen verworpen, zoodat Z. M. eerbiedig zal worden verzocht dit in nadere overweging te nemen. Bij koninklijk ;besluic is de kapitein-ter-zee J C. Rijk, tijdelijk militair kommandanc van het koninklijk instituut der marine te Medemblik, gouverneur-generaal der Nederland sche West-Indische bezittingen, die als zoodanig tot den rang van schouc-bij-nacht verheven is, met den 15 dezer maand als tijdelijk militaire kommandanc van het voorschreven in- scituuc eervol ontslagen, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen goede diensten. Voorts is de betrekking van tijdelijken militairen kommandanc van het meergemeld instituut met den 16 dezer maand opgedragen aan den kapitein-ter-zee .7. C. Koopman, die zich thans op non-activiteit bevindt, en zulks voorloopig slechts voor één jaar, na verloop waarvan er eene nadere voordrage daarom trent aan Z. M. zal worden aangeboden. Van Palembang meldt men dat de commissie tot de vereeniging der residentie van dien naam met de afdeellng Benkoelenvoor de vestiging van den hoofdzetel der nieu we residentie, hare keus vermoedelijk op zeker punt, inde nabijheid van Tebing-Tingieaan de Moessie-rivier, zou laten vallen enzoo het schijntmoet reeds een aanvang zijn gemaakt met het oprigcen van een provisioneel campe- ment, hetwelk me.n.hoop had vóór liet invallen van den regen-mousson gereed te zullen hebben. De rust in de dis tricten aan de Klingie-Blitie- en Moessie-rivieren bleef aanhoudenhoezeer men desniettemin op zijne hoede moest zijn tegen de bevolking, vooral van het bijna regeringloo- ze district Ampit-Lawangzoo mede tegen de eenigzins onrustige bevolking tusschen La'nac en Tebing-Tingie. De militaire magcwaarover men te beschikken hadscheen echter meer dan voldoende, aangezien men goedgevonden had een honderdtal pradjoerits of inlandsche hulptroepen naar hunne haardsteden terug te zenden. Van het rijk van Idra-Girie, benoorden Palembang, wa ren de berigten, omtrent de goede verstandhouding tusschen den vorst aldaar en hec Nederlandsch gouvernementalle- zins voldoende. Ook van Moeara-Kompeh zijnde tijdingen gunstig. De Arabier Said-Mohamed die in de laatste tijden pogingen tot oproer in de omstreken van die plaats had aangewend moet zich hebben willen onderwerpen en zelfs niet ongenegen zijn om tot dat einde persoonlijk naar Pa lembang over te komen. Van Sumatra s wesckusc waren op ultimo october te Ba- cavia geene latere berigten ontvangen dan tot den 2 dier maand. In de oude Padangsche bovenlanden en in de zuid en zuid-oostelijke streken was de rust op dien tijd onge stoord gebleven. In de noordelijke districten van Sumacra's westkust werd de oorlog tegen het inlandsche hoofd Toeanko Tamboesy met veel succes gevoerd, zoo zelfs, dat men meende te mogen geiooven dat hij eerlang in onderwerping zoude komen. De Nederlandsche croepsn bevonden zich op slechts vier uren afstand van zijnen hoofdzetel Daloe-Daloe ten zuiden en zuid-oosten van welke plaats reeds de meeste volkstammen zich onder de bescherming van het Nederland sche gouvernement hadden gesteld of althans van hun ver langen ten dien opzigte hadden doen blijken. Zr. Ms. fregat de Maas was, ter vervanging van het fregat de Zaan, naar Padang gezeild. De laatsrge- melde bodem was reeds van die plaats op den 23 october te Batavia aangekomen. Ook Zr. Ms. korvet Triton die, zoo als vroegere berigten zulks gemeld hebben, in de eerste helft van julij 11. PontianakSarnbas en Riouw bezocht, en aldaar alles rus tig gevonden, en vervolgens de reis over Singapore, Ma- lakkaPadang en Benkoelen voortgezet hadwas op den 13 octooer ter reede van Batavia teruggekeerd. Zr. Ms. korvet B o r e a s welke bodem hier te lande da gelijks wordt terug verwachtlag te Batavia gereed om op den 8 november naar Nederland terug te keeren.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1