MïDDELBURGSCHE C O R A N zf 4S&& M°- 28. Diugsdag 1839. 5 Maart. sZEtFi r Lxte':, NIEUWSTIJDINGEN. JfvAitkvijfc. üicbcvlanbctt. i, iy Dc almiinctnents-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Dc inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents dc regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kantore, zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijenover het vierde kwartaal 1838. Middelburg, den 4 Maart 1839. De Administrateur voornoemd 1\ P O U S. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND residerende te Middelburg informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den vierden April 1839; en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog-of Tandmeester of Drogist, zich vóór deu 20 dezer maand bij requeste, met overlegging van de noodige bewijzen, te vervoegen bij den Heer J. R. de Fassy President derzelve Commissie. Middelburg, den 4 Maart 1839. De Provinciale Commissie voornoemd Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat, ingevolge de voorbe houding bij hare aankondiging van den 7 dezer gemaakt, de ter Verkoop aangeslagene en gespecificeerde partijen Koffij met de volgende hoeveelheden zullen vermeerderd worden als De Veiling op Woensdag den 13 Maart 1839, te Amster dammet 24,988 Balen en 550 Vaten Java KOFFJJ, lig gende aldaar, en de Veiling op Maandag den 18 Maart 1839, te Rotterdammet 21,688 Balen en 400 Vaten Java KOF FIJ, liggende aldaar; zullende de Monsters van deze Koffij, voor zooveel zulks blijken zal noodig te zijnop Woensdag den 6 Maart verkrijgbaar worden gesteld. Amsterdam, den 28 Februarij 1839. VAN DER HOUVEN President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. Westkapelle, den 23 Februarij 1839. Dank zij bij deze gebragt aan den gever of geefster van 50, sub lett. A., den 22 dezer bij den Heer 6". Roelse te Middelburg, ten onzen behoeve ontvangen. De Commissie ter voorziening in de bui tengewone behoeften der Armen L. van SIGHEM, Voorzitter. P. BACK Secretaris. FRANKFORT den 26 februarij. Z. M. de koning van Pruissen heeft zich sedert eenige dagen ten gevolge van gevatte koude, ongesteld bevonden. De dienstdoende gene raals zijn den 23 des morgens niet bij den koning toegelaten. Uit Praag wordt van den 16 geschreven, dat de ge malin en dochter van den voormaligen Poolschen generaal Skrzynecki zich tot haar vertrek gereed maakten met oog merk om zich eerst naar Brussel, maar vervolgens naar Pa- Ti.js of Londen te begeven. Volgens een der Duitsche dagbladen, zou de koning van Hanover, behalve de reeds bekende officiële stukken, ook nog eene derde acteaan de Duitsche bondsvergade ring gerigt, afgevaardigd hebben, om zijn gehouden gedrag, tot de herstelling der constitutie van 1819 betrekkelijk, te verdedigen, en aan te toonen dat hij daarin ten volle over eenkomstig de bepalingen der Weener slot-acte gehandeld heeft. Twee der afgevaardigden bij de Hanoversche stenden, na melijk die van Harburg en Mtinden, zijn opontboden om zich te verklaren of zij zich nog als leden der stenden-ver- gndering aanmerktenin welk geval men van hoogerhand hunne verschijning in de kamer eischte. Ilun antwoord, dat zij de verklaring deswege alleen aan de kamer zelve of aan hunne constituenten verschuldigd waren, is niet aangenomen. Ten gevolge der onrust, door het bekend beroep van dr. Strausz in het kanton Zurich veroorzaakt, heeft de re geringsraad den 19 dezer eene commissie benoemd, uit de beide burgemeesters der stad Zurich en drie leden van ge noemden raad bestaande, en haar belast met het ontwerpen eener geruststellende proclamatie aan de ingezetenen, die den 24 van de predikstoelen afgelezen en daarna aan de hui zen der ingezetenen rondgedeeld zou worden. In deze pro clamatie wordt de verzekering gegeven dat de regerings raad nooit ten oogmerk gehad heeft, door de goedkeuring van gemeld beroep de geringste inbreuk op de godsdienstige vrijheid der burgers, noch op de bij dc kantonale constitutie erkende Evangelisch-Hervormde leerbegrippen te makenmaar alleen, de jongelingen welke eenmaal leeraars der godsdienst worden moeten, eene grondige en veelzijdige wetenschappe lijke vorming te verschaffen. Ten slotte wordt op handha ving van rust en orde en op eerbied voor het gezag van alle wettig erkende collegien aangedrongen, en gezegd, dat tegen elke verstoring der orde strengelijk zal worden gewaakt. PARIJS den 27 februarij. Mogten de ophanden zijnde verkiezingen niet in den zin der regering uitvallen dan zou zoo als dezer dagen het gerucht wilde, de kamer der gede puteerden wederom ontbonden worden. Dit is nogtans niet alleen niet waarschijnlijk, maar zal, volgens de verzekering van het ministerieel ochtendblad, stellig geen plaats heb ben. Zoo het land zich voor de vijanden van de kroon mogt verklaren, dan zal (dus zegt genoemd blad aan de kiezers) de kroon zich onderwerpen en hun uwe politiek, uwe belangen, het lot uwer nijverheid, de rust uwer ste- den, het fortuin uwer familien en de toekomst uwer kinderen overleveren want het koningschap zal geen misbruik ma- ken van zijn regt van ontbinding, om u alle jaren in de kies-collegien op te roepen." De berigten van de Spaansche grenzen melden de fu sillering van de voornaamste chefs van het leger van don Carlostot de provinciale partij behoorende. In een berigt uit Baijonne van den 23 leest men daaromtrent het volgende Men weet dat Maroto sedert gisteren zes van de 14 of 15 officieren, die hij op last van don Carlos gearresteerd had, heeft doen fusilleren. Deze executie heeft den 10 ten 7 ure des morgens plaats gehadop het kerkhof van Estel- la. Twee kompagnien van het iste bataillon van Navarre zijn met deze treurige taak belast geworden. De gefusil leerde chefs zijn Francisco Garcia Guergue, Pablo Sanz CarmonaIbanezonder-staats-secretaris op het ministerie van oorlog en de intendant Uriz. Den vorigen dag te Es- tella gekomen, zijn zij onmiddelijk voor eene door Maroto gekozene militaire commissie teregt gestelden zonder ap pel ter dood veroordeeld. Zeven andere chefs zijn tot de zelfde straf veroordeeld. Men heeft hen den volgenden dag- moeten ter dood brengen. Geweerschoteu op hetzelfde uur op eenigen afstand van Estella gehoord doen het er voor houdendat die ongelukkiger, hetzelfde lot als Guergue en Garcia hebben ondergaan. Spoedig zal men daaromtrent ze kerheid hebben. In de berigten uit Baijonne wordt deze bloedige hande ling aan den invloed van Maroto en de prinses van Beira toegeschreven. Het zijn de chefs der provincialen partij, die voor den invloed der Kastiliaansche partij hebben moeten onderdoen. De oorzaak der verdeeldheid dier partijen dag- teekend reeds van 1837 tijdens de groote expeditie van don Carlos tot in de omstreken van Madrid, toen deze aan de ijverzucht der provinciale partij jegens de Kastiliaansche partij en derzelver chefs de mislukking zijner onderneming toeschreef. MIDDELBURG den 4 maart. Donderdag 11. zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver gaderd geweest, tot het onderzoek der voordragten van wet betrekkelijk de tienjarige begrooting. Den volgenden dag hebben zij zich bezig gehouden met het overwegen van de antwoorden der Regering betrekkelijk de ontwerpen van wet, ten aanzien van den waarborg der gouden en zilveren wer ken en nopens de droogmaking van het Haarlemmermeer. Men meldt, dat het onderzoek der tienjarige begrooting in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot verschillende beschouwingen aanleiding zou hebben ge- geveu. Sommige afdeelingenofschoon hulde doende aan het gouvernement, wegens de stipte observatie van de be palingen der grondwet, welke in dit ontwerp doorstraalt, hebben echter hetzelve niet onderzocht; op grond, dat wel- Iigtbij eene herziening der grondwet, eene tienjarige be grooting zal vervallen en onze tegenwoordige toestand met Belgie het niet raadzaam maaktnu reeds eene begrooting voor io jaren vast te stellen. Andere afdeelingen hebben dit ontwerp in deszelfs onder deden onderzochten voornamelijk aanmerkingen gemaakt op het hoofdstukdepartement van fmantien voor zoo ver de nationale schuld betreft. Men vermeende dat een te groot gedeelte der rente van de schuld van de tienjarige be grooting was weggelaten, en ook, dat de geheele som van 8,400,000voor het Belgisch aandeel der schuldna het onlangs door Z. M. aangegaan traktaat, niet langer van de 2A pet. werkelijke schuld kon worden afgetrokken. Onderscheidene andere bedenkingen zijn tegen het ontwerp gemaakt; zoo als het te hoog bedrag van 11 millioen voor het departement van oorlog in vredestijd, de hooge bezol diging van sommige ambtenaren, enz. De Staats-Courant behelst een besluit van den 20 febr. waarbij bepaald wordt, dat, ten gevolge van de bevaarbaar- making van het Brouwershavensche zeegatBrouwershaven voor Zuid-Holland als uiterste wacht- cn lichtingsplaats aan gewezen wordt. Door Z. M. is vastgesteld een tariefvolgens hetwelk, voorloopig voor den tijd van één jaar, van alle vaartuigen, de Willemsvaart bevarende een schuit- en doortogtgeld zal worden geheven. Z. M. de koning der Franschen heeft dezer dagen den heer Tindal, officier bij de Nederlandsche marine, en belast met het toezigt over de bibliotheekhet museum van het zeewezen enz. te 's Gravenhage benoemd tot ridder der orde van het legioen van eer. Bij de vermelding van deze be noeming, berigt het Parijsche ministeriele blad, le Moniteur Parisien dat deze onderscheiding aan den genoemden officier verleend ister vereering van deszelfs ijverige medewerking tot de daarsteiling van eene door de Fransche regering ver vaardigd wordende maritime bibliographie. Op de uitnoodi- ging namelijk van genoemde regering tot het leveren van bouwstoffen voor zoodanig werkheeft de heer Tindal een rijk ingebonden handschrift van 416 zijden in folio, getiteld Bibliographie maritime du P.oyaume des Pays-Basen be vattende eene beredeneerde en volgens de onderwerpen ge rangschikte lijst van al de tot heden in Holland omtrent de marine uitgegevene werken aan het Fransche bewind doen toekomen. Hulde doende aan de verdiensten van dit toe gezondene werk merkt het genoemde dagblad voorts aan dat tot nog toe uit geen ander land eene zoo volledige bij drage ontvangen is. De openbare zitting der Belgische kamer van vertegen woordigers waarin de heer Dollez alsnu het verslag der centrale afdeeling, betrekkelijk de door het ministerie inge diende wetten over het groote vraagstukmoest inbrengen heeft 11. donderdag plaats gehad. Men weet, dat fit ver slag strekken zou tot het verleenen der gevraagde magtiging aan vorst Leopold, om het door de Londensche conferentie vastgestelde eind-verdrag te onderteekenen. Aldus schrijft men wegens deze zitting uit Brussel den 28 februarij Heden namiddag, ten één ure, t: 1 ken verschillende compagnien infanterie en escadrons kavallerie naar het ge bouw der kamerin welks omtrek alreeds vele troepen bij een waren. De magtsontwikkeling echter was,minder en de aandrang des volks mede veel minder dan bij de vroegere zittingen. Tegen twee ure kwamen de afgevaardigden binnen in alle hoeken der zaal vormden zich groepen in welke le vendige woordenwisselingen gevoerd werden. De tribunes waren weldoch niet ongemeen talrijk bezet. Ruim half drie werd de zitting geopend. De gezanten van Engeland Frankrijk, Brazilië, Spanje en Portugal bevonden zich op de tribune voor de diplomaten bestemd90 afgevaardigden waren tegenwoordig. Ten 3 ure traden de ministers van oorlog, der openba re werken, en van buiten- en binnenlandsche zaken de zaal binnen en plaatsten zich op de bank der ministers. Na de lezing van het proces-verbaal der vorige zitting deed de secretaris voorlezing van een groot aantal petitien voor en tegen de aanneming van het eind-traktaat. Vervol gens werd het woord verleend aan den heer Dollez rappor teur van de centrale sectie, die het spreekgestoelte beklom en van daar zijn rapport voorlas. De heer Dollez begon met een overzigt te leveren van de werkzaamheden van elke sectie, en gaf te kennen, dat van de afgevaardigden zich verklaard hebben 42 voor de aanneming der voorgedragen ontwerpen van wet, dat 39 zich daartegen hebben verklaard en dat de overigen zijn buiten stemming gebleven. Vervol gens zeide hijdat de centrale sectie het incident over de bevoegdheid van de tegenwoordige kamers met eenparigheid van stemmen heeft verworpen en ontwikkelde tevens de redenenwelke de centrale sectie daartoe hebben geleid. Komende tot het onderzoek van het traktaat zelf, zeide de redenaardat de centrale sectie zich niet heeft opge houden met de beraadslaging over de regten al dan niet van de Londensche conferentie, om dat eind-traktaat vast te stellenmaar dat zij het traktaat zelf heeft aangemerkt te zijn eene wet van noodzakelijkheidopgelegd door het ge weld aan een land, hetwelk te zwak is, om aan zijne mag- tige en eendragtige tegenstanders wederstand te kunnen bie den. Omstreeks 5 ure eindigde de redenaar zijn verslag met het voorstel, om de twee ontwerpen van wetdoor het gou vernement voorgedragenaan te nemen. Het rapport zal gedrukt worden en de openbare dis- cussien zullen maandag den 4 maart beginnen. De heer Getidebien die aan zich zeiven gelijk blijft heeft vruchteloos getracht de kamer te bewegen tot het openbaar maken van al de stukken die tot de onderhande ling betrekking hebben de verwerping van zijn voorstel des wege bewijsc op nieuwhoedanig de meerderheid der kamer is gezind. Het zou ten slotte niet te verwonderen zijn indien de voorstellen van het gouvernement met algemeene stemmen, die van den heer Gendebien uitgezonderdwerden aangenomen. De stad is geheel rustig alles staat onder den invloed eener terreur pav.iquedie veel meer nog dan alle patrouil-

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1