MIDDELBURGSCHE W- 19. Diugsda S 12 Februarij 2üci>crlaub0dic 5°° l FOELIJ, iicbcirl/ïttböicïte ^anbcl-Miiatscïiappij. NIEUWSTIJDINGEN. lOuitdcItlattb. (Sttoot-lSirittanjc.. Gebeurtenissenwelke tot de ingewikkeldheid of ver- IfcAltlitijli. ülcfecirliïttöcn. In de haute dagen heef', een -vêdèr wit aan een vcldi* t)r alionnemcnts-prijs dezer Courant is 2 7 5 voor drie maandenen franco per Post 5> De abonnementen worden voor niet minder dan drrc maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertcntien behoort te geschieden des morgens vddr 10 urenindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van dén tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents, Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. De DIRECTIE maakt bekend, dat de VOORJAARS VEILINGEN der Maatschappij van 1839, zullen gehou den worden op de dagen en plaatsenen bestaan zullen uit de artikelen en hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Woensdag den 13 Maart 1839: 106,085 Balen en 343 Vaten JavaKOFFIJ, liggende aldaar. 9>983 Java KOFFIJ, liggende te Middelburg. Te ROTTERDAMop Maandag den 18 Maart 1839 81,477 Balen en 45 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. 8,362 Sumatra KOFFIJ 11,428 en 400 Vaten Java KOFFIJ ligg. te Dordrecht. Te AMSTERDAMop Donderdag den 28 Maart 1839 660 Vaten NOTENMUSCAATliggende re Amsterdam. 145 100 120 60 6 2 22 Pakken en 1 Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. dito dito Amboina NAGELEN, dito dito Kisten NOTEN-ZEEP dito Kanasser Java KANEEL De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring dat zij vóór hare gewone Najaars-Veilingen geen an dere Koffij en Specerijen dan de bovengemelde partijen aan de markt zal brengen onder voorbehoud alleenom met betrekking tot de Koffijopgemelde hoeveelheden te ver meerderen met de ladingen die tijdig genoeg rnogten aanko men om daarbij gevoegd te kunnen worden doch met be paling tevens, dat deze vermeerdering in geen geval 50,000 Balen zal te boven gaan. De Monsters van de voormelde thans aanwezige Koffij, zullen op Vrijdag den 22 Februarijen die van de Spece rijen op Vrijdag den 1 Maartverkrijbaar zijnterwijl de Notitien met de Veil-Conditieu in tijds zullen worden uit gegeven. Amsterdam, den 7 Februarij 1839. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Vrijdag den 22 Maart 1839: 1167 Kisten Java INDIGO, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Dingsdag den 26 Maart 1839: 845 Kisten Java INDIGO liggende aldaar. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds wor de 11 uitgegeven. Amsterdam, den 7 Februarij .1839. VAN DER HOUVEN President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. VERGADERING van het Middelburgsche Departement der MaatschappijTot Nut van 't Algemeen op Woens dag den 13 Febr. 1839, des avonds ten zes ure. Ver slag van de Spaarbank Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. de MAIIET TAK, Secretaris. PREDIKANTEN bij de Nederduitsche Hervormde en Walsche Gemeente te Middelburg, geven bij deze berigt dat sedert de laatste annonce ter herstelling van de afge brande Kerk te Hoornnog de navolgende giften zijn ont vangen door Ds. A. I. Snouck Hurgronje Den 29 December 1838 2 Banknoten, ieder f 25, zijnde No. 976 en No. 100050 3 Januarij 1839: in Goud- 7 dito van de Herv. Gemeente te Vere 9 dico Nieuw- en St. Joosland, - 17 dito n n n Gapinge. - 5 Febr. Vlissingen. - 1, 5 dito En door Ds. G, Wallervan de Hervormde Gemeente te Wissenkerke.- 12 Middelburg, den 9 Februarij 1839. 25 11 6 7 42 Koudekèrke. - 10 50 70 21 °4 FRANKFORT den 5 februarij. Verscheidene Rijn-Pruis- sische dagbladen behelzen gelijktijdig het volgende artikel gedagteekend van den Neder-Rhijn 2 februarij Belgische en andere dagbladen geven zich voortdurend moeite om door valsche of opzettelijk verzonnen berigten uit de Rhijn-proviucien onrust onder het publiek en de massa der weldenkende bewoners van die provinciën te verspreiden. Toen de Pruissische regering, hare pligten jegens het land erkennendezich genoodzaakt zag om de gestrengheid der wet te doen geldenten aanzien van eenige geestelijken die de waarheid van hun ambt miskenden en den kansel mis bruikten tot het bevorderen van fanatieke oogmerkenschil derden die bladen de handelwijze der regering af, als eene onderdrukking der Katholijke kerk. Toen de militaire overheid te Keulen genoodzaakt was om de buitensporigheden van eene den tempel verlatende en kunstmatig opgeruide volksmenigte met kracht te beteugelen, deden die dagbladen deze op zich zeiven staande en door de weldenkende Keulenaars van alle standen afgekeurde bewe ging voorkomen als het begin van eenen opstand, die zich weldra over het geheele Rhijn-gewest zou verspreiden. Thansnu het logenachtige dier voorspellingen reeds ge bleken is, nu de Pruissische regering aan de pogingen dier bladen en aan de zendelingen welke in de Rhijnsche grens provinciën eenen slechten geest trachten te verspreiden niets tegengesteld heeft, dan eene vaste houding, thans strooijen zij op hunnen eigen maar al te vruchtbaren bodem het zaad van inwendige onrust uiten wenschen niets vurigerdan dat hetzelve door den aangeblazen stormwind zoo ver mo gelijk ook over de grenzen verspreid mogt worden. Daar nu het verderfelijke zaad ginds vruchten draagt, en hier geen wortel wil schietengeven de buitengewone krijgstoerustingen onzer naburen aanleiding tot verontrusten de geruchten nopens eenen ophanden zijnden Europeschen oorlog, dieniet alleen buiten's lands maar ook in onze vreed zame landstreek eenig geloof vinden. Uit dien hoofde kan het welligt bevreemding wekken dat de Pruissische regering en hare overheden aan den Rhijn zich bij zulk eene gesteldheid van zaken aan de grenzen ver genoegenmet, in het belang der getrouwe en nijvere Rhijn- bewonersde ontwikkeling der gebeurtenissen en de bedoel de toerustingen vooreerst nog bedaard gade te slaan en in schijnbare onbezorgdheid slechts de verlofgangers van weini ge bataillons in de Rhijn-provincien te laten oproepen. Pruissen kent intusschen zijne taak te welom te ver onderstellendat de Duitsche grenzen door eenige duizenden manschappen meerder op de been te brengen, veiliger be waakt zouden zijndan door de bescherming van het Eu- ropesche v'olkenregt." LONDEN den 6 februarij. Gisteren namiddag heeft H. M. Victoriaovereenkomstig de vroegere bepalingde bijeenkomst van het parlement in eigen persoon geopend. Behalve de aanbeveling aan de ernstige overwegiug van de gezamenlijke huizen van zekere binnenlandsche aangelegen heden onder welke de hervorming en wijziging van de ge meente-besturen in Ierland, de daar te stellene maatregelen ter verbetering van de gevestigde kerk enz.eene eerste j plaats bekleeden zijn in Hr. Ms. troonrede de navolgende zinsneden, betrekkelijk de buitenlandsche aangelegenheden, voorgekomen Ik blijf, bij voortduring, van de vreemde mogendhe den de stelligste verzekeringen ontvangen van derzelver ver langen om met mij de vriendschappelijkste betrekkingen te onderhouden. Met den keizer van Oostenrijk heb ik een handels-trak taat geslotenvan hetwelk ik met alle regt eene verbete ring in de wederzijdsche betrekkingen tusschen mijne onder danen en die van gezegden keizer te gemoet zie. Ook met den sultan heb ik een dergelijk traktaat ge sloten ten einde den handel van beide rijken op voordeeli- ger en zekerder grondstellingen te vestigenen van welk traktaat u onverwijld een afschrift zal voorgelegd worden. In overeenstemming met Oostenrijk, Frankrijk, Pruis sen en Rusland heb ik mijmet het doel om de nog be staande verschillen tusschen Holland en Belgie tot een einde te brengen met onderhandelingen onledig gehouden. Dien ten gevolge is nieuwelings een definitief vredes-traktaatge grond op vroegere schikkingen welke door de beide par tijen aangenomen waren aan het gouvernement van Holland en Belgie voorgesteld. Ook heb ik het genoegen van u te kunnen mededeelen, dat van wege het Ilollandsche gouver nement reeds aan de conferentie deszelfs aanneming van dat traktaat is te kennen gegevenen ik verkeer in de over tuiging, dat eene eensluidende verklaring van de zijde van Belgie een einde zal maken aan de algemeene ongerustheid welke het onbeslist blijven van dit vraagstuk natuurlijkerwij ze moest voortbrengen. De waarborgen der vijf verbondene mogendheden geven mij alle gerustheid voor het behoud van den vrede. Met leedwezen zie ik, dat de burger-oorlog nog voort durend in Spanje blijft woeden. Ik zal daaraan mijne onaf- gebrokene zorgen blijven toewijden. Ontstane verschillen hebben de verwijdering van mijnen afgezant van het hof van Teheran veroorzaakt. Intusschen vlei ik mij met de hoop, dat eene voldoende schikking dier verschillen veroorloven zalom op nieuw onze betrekkin gen met Perzie op den vorigen vriendschappelijken voet aan te knoopen. zwaring van laatstgenoemde geschillen hebben bijgedragen hebben den gouverneur-generaal van Indie doen besluiten omter bescherming van de Britsche belangen in dat ge deelte der wereldzekere noodzakelijke maatregelen te ne men en verbindtenissen aan te gaanwelker volbrenging militaire operatien zouden kunnen vereischen. De toebe reidselen, welke tot dat doel gemaakt zijn, zullen voldoen de bevonden worden 0111 de aanrandingenvan welken kant ook te keer te gaan en om de ongeschondenheid onzer be zittingen in het Oosten te handhaven." Ten slotte van de troonrede gewaagt H. M. tevens van de bewerkstelligde afschaffing van den leertijd der neger-sla ven in alle de Britsch-West-Indische bezittingen zonder stoornis der publieke rust; alsmede van de jongste onlusten welke nieuwelings, zoowel in Opper- als Neder-Canada hebben plaats gehad en welker voorkoming voor het ver volg het onverwijld voorleggen van zekere maatregelen aan het parlement noodzakelijk maakt. PARIJS den 6 februarij. De Monitcur meldt dat de heer Persil, president van de commissie van de munt, uit die betrekking ontslagen is. De heer Persil behoorde, even als de heer Mottet, tot de coalitie inde kamer der afgevaar digden. Men schrijft zijne onmiddellijke afzetting aan een gesprek toe, dat hij met een'der ministers gehad hadwaar in hij er voor uitgekomen wasdat hij het tegenwoordig ministerie niet ondersteunen wilde. Men verwacht steeds nog meerdere destiiutien te hooren van ambtenaren van die in de jongste zitting zich kennelijk vijandig tegen het bestuur gedragen hebben. Onder de personen, die uit hunne betrekking ontslagen waren of zouden wordennoemde men heden ook den heer Calmon directeur van de registratie en domeinen. Dc tijding van de schorsing der Belgische kamers en van het vertrek der Oostcnrijksche en Pruissische gezanten uit Brussel, heeft alhier diepen indruk gemaakt. Het mi nisteriele Journal des Débats meentdat het vertrek der ge zanten gemakkelijk had kunnen en behooren te worden voor gekomen; doch keurt de schorsing der kamers goed, omdat de Belgische regering daardoor de handen vrij heeft, om no pens de voorstellen der Londensche conferentie eene met de waarachtige belangen des lands overeenkomstige beslissing (waardoor men hier wel eene aanneming zal moeten ver staan) te nemen. De revolutionnaire National zegt, dat vorst Leopold eene groote dwaasheid gedaan heefc, van Skrzynecki in Belgie te roepen, daar die Poolsche generaal door zijne ligtgeloovigheid en zwakheid van karakter, het verderf van zijn vaderland heeft voltooid, en juist geschikt is, om, als niet tegen de listen der diplomatie opgewassen, ook de zaak der Belgen te bederven. Over Noord-Amerika heeft men hier twee zeer uit een loopende berigten omtrent de krijgsverrigtingen van den admiraal Baudin in Mexico. Volgens het eerste had de admiraal Vera-Cruz ingenomen en de Mexikaansche troepen, die Santa Anna daar binnen gezonden hadniettegenstaande de gesloten capitulatieverjaagd. Hierbij zouden 500 Fran- schen 5000 Mexikanen hebben geslagenen zou de generaal Santa Anna gekwetst zijn en een been verloren hebben. Volgens het andere was de admiraal Baudin11a zich van de stad meester te hebben gemaakt, door 10,000 Mexika nen onder bevel van Santa Annaaangevallen en genood zaakt geweest de wijk aan boord der vloot te nemen. Hij had daarop begonnen cfe stad te bombarderen. Ook in dit berigt wordt van het kwetsen van Santa Anna gesproken. De Franschen hadden eenige stukken geschut in de stad verna geld en een gedeelte der vestingwerken vernield. Van Algiers schrijft men dat Abd-el-Kadergebruik makende van een oproer, dat in Ain-Madi uitgebarsten was den iojanuraij die stad binnengedrongen is en haar veroverd heeft. Zijn vijand Tedjini wasonder begunstiging van den nacht, met zijne voornaamste aanhangers gevlugt. MIDDELBURG den 11 februarij. Naar men verneemt, is dezer dagen Z. Exc. de directeur-generaal van oorlog ge- magtigdom ten spoedigstemet de fabrijkanten P. van Vlissingen en D. van Ileel, te Amsterdam, een contraktaan te gaan tot het aanmaken, leveren en opstellen van 2 stoom werktuigen voor het in aanbouw zijnde stoomschip Hèkla ieder van 140 paardenkracht. Den 1 januarij dezes jaars bedroeg de bevolking dei koloniën van de maatschappij van weldadigheid 8270 zielen hetgeen ongeveer 100 meer is dan in het jaar te voren. Dl sterfte is in 1S3S geweest 391 van de 8230 personen ol 3,66 van het tootal, hetgeen nagenoeg met de sterfte vai 1837 overeenkomttoen die 3,58 van de 100 zielen beliep Den 1 januarij telde men in deze koloniën iiói koeijen 78 paarden, 3155 schapen, enz. De sterfte onder het vee in 1838 heeft gunstige uitkom sten opgeleverd, en gemiddeld 3 pet. van de k.-.pifsle wa.u de bedragen.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 1