zeetijdingen. a4| - a5i 9*1 - 9*ï 79 79i 173J - 174® iooJ- ioo| 9«i- 98{ ADVERTENTIEN. STOOMJAGT PRINSES MA JU ANNE van Middelburg en Rotterdam. si 4 i' DE STOOMBOOT DE SCHELDE MIDDELBURG den 18 januarij. Ingevolge herige uit Veie is, bij nader onderzoek, gebleken, dat de brik, waar. op in den morgen van den 10 dezer in zee een Veersche loods (Jan de Loose~) is overgegaan, is geweest de Queen Victoria, van Newcastle naar Londenmet kolendes kapiteins naam onbekend. Van schip of loods is tot heden nog gecne tijding. Westwezel en Turnhout in batailie geschaard; dezelve werd ■door twee eskadrons van het eerste regement jagers geobser veerd." De ongerustheid over de aan deze zijde plaats hebbende be wegingen is in Belgie niet weinig vermeerderd op het ge rucht van eene ontmoeting tusschen de wederzijdsche ver kenningen aan de grenzen. Naar hetgeen men daaromtrent tot heden vernomen heeft, zou een Belgisch piket op het Hol- iandsch grondgebied door een onzer patrouilles zijn aange houden geworden en den wachtmeester van het Belgische piket naar het hoofdkwartier opgezonden zijn. Uit Antwerpen wordt nog gemeld dat eene batterij artille rie den 14 aldaar is aangekomen en naar de citadel gevoerd eene halve batterij veld-artillerie was naar Turnhout vertrok ken. Voorts was een bataillon jagers van het tweede rege ment te voet van Dendermonde over den spoorweg naar Turnhout vertrokken. Behalve de troepen die thans naar het kamp van Bever- loo trekken bevonden zich daar reeds het eerste en negen de regement infanterie, en drie kompagnien sappeurs-mi- ■neurs. De vijftien-de batterij artillerie moest mede der waarts trekken. Men meende den 15 te Brusseldac de heeren Metz en cP Ansembourg uit Parijs teruggekomen waren. Van hunnen feestelijken intogt zou derhalve niets gekomen zijn. Vóór hun vertrek uit Parijs hadden zij den heer Molé ïiog'eenige nota's ter hand gesteld, en waren nu teruggekeerd, om in de kamerbij de op handen hervatting der zittingverslag van hunne zending te doen. De Belgische bladen zijn niet zeer tevreden over den uitslag der discussie van de Fransche kamer, over de zin snede betrekkelijk Belgiein het adres van antwoord. De ministeriele Indépendant laat zich daarover als volgt uit De kamer van gedeputeerden heeft slechts ééne zitting aan de zinsnede gewijd, en dezelve aangenomen, versterkt door een amendement tegen ons hetwelk aan het ministerie eene grootere ruimte geeft om de beslechting onzer ge schillen met Holland tot stand te brengen. Wij hadden de hoop niet gevoed dat de kamer anders Zoude stemmenmaar wij hadden op eene grootere deelne ming gerekendop aanzienlijker verdedigers dan de heer ■Larabiten op leden, die meer invloed in de kamer hebben dan de heer Maugnin. De heer Thierswiens rede wij in der haast doorloopenheeft zich met de aanduiding van de moeijelijkheid der gesteldheid vergenoegd zonder de nieuwe Staatkunde van het Belgisch gouvernement te verdedigen. De luchtige wijs, waarop de kamer over deze zinsne de, die het teederste vraagstuk van het adres bevatte, zoo als het Journal des Débats zelf dit erkentheengestapt is bewijst meer en meerdatzoo de Fransche kamer gemakkelijk in vuur geraakt over questienwaarbij perso- nen of portefeuilles in het spel zijn, zij zich weinig be kommert over de groote maatschappelijke questien en die van menschelijkheidwelke aan jprankrijks eigen grenzen ter beslechting staan. Wat moeten wij thans hopen dat de conferentie de nieuwe aan haar gedane voorstellen en die naar wij niet twijfelen, het Fransche ministerie zal ondersteunen, in over weging zal nemen." In de op den 14 voortgezette zitting der Fransche kamer van afgevaardigden, zijn de discussien over het voor gestelde amendementnopens de zaak van Ancona (waar van wij den inhoud in ons vorig Mo. hebben medegedeeld), geëindigd, en is hetzelve met eene meerderheid van negen en-twintig stemmen aangenomen, waardoor dus alsnu het ministerie eene meer beteekenende zege dan bij de vorige stemmingen heeft behaald. Aldus laat zich het Journal des Débats hierover-hooren De zitting van heden is niet anders geweest dan een' worstelstrijd ttisschen den heer raadspresident en den heer Thierstusschen de staatkunde der depeche van den 14 maart 1836 en die van Casimlr-Périerwelke strijd met eene volhardende regtschapenheid door het tegenwoordig ministe rie is voortgezet. Ofschoon de heer Thiersen na hem de heer Moléniet dan zeer laat hebben begonnen te spreken, heeft deze zittingwij herhalen hetgeen ander karakter gehadzij is eene personele worsteling geweest tusschen ,den voormaligen en den tegenwoordigen minister van bui- tenlandsche zaken enz. Ten slotte dezer redenering drukt zich gemeld dagblad aldus uit Wat er gebeure, deze vereeniging van goede burgers kan niet meer verliezen maar winnen. Zij zal het kabinet in den edelmoedigen strijdwaarin het gewikkeld ison dersteunen." De alsnu aan de beurt liggende paragrafen van het adres betreffen Zwitserland en Spanje. In den I.ondenschen Standardeen tolk der behouden de partijvindt men thans berigten uit de Havanna!) van den 10 december, waarin vermeld wordt, dat het smaldeel van den Franschen vlootvoogd Baudin bij de vermeestering van Vera-Cruzop de paketboot Sheldrakedie de Britsche vlag liet waaijengeschoten en dus die vlag schandelijk ge hoond heeft. Iets stelligs is echter wegens dit voorval nog •niet bekend. Hetzelfde blad beweert, dat de generaal San ta-Anna den 29 novembertwee dagen na de vermeeste ring van St. Juau d'Ulloate Vera-Cruz gekomen is, en geweigerd heeft om de overeenkomst te erkennen, waarbij die stad in het wezen der zaak aan het gezag der Franschen wordt onderworpen. ZIERIKZEE den 14 januarij. Gisteren morgen, om streeks negen ureis midden op den Banjerddoor eene dikke luchtomhoog gezeild het Nederlandsch kofschip Juf er Heinskekapt. S. Kramervan Londen naar Rotter dam bestemdmet ballast. De bemanning, bestaande uit den kapitein, stuurman en 3 matrozen, hebben heden mor gen het schip moeten verlaten, en zijn met levensgevaar, in de bootnaar het strand gedreven met achterlating van meest al hunne goederen. Hetzelve iskort nadat het ver laten wasgeheel verbrijzeld geworden. De equipagie is reeds hier aangekomen. Wegens het verongelukken op den Banjerd van het Engelsche schoonerschip Malvina gevoerd geweest door kapitein John Huilstone (zie ons no. van 11. dingsdag) en waarvan de schipbreukelingen op één na gelukkig zijn ge red wordt nader het volgende medegedeeld Op woensdag den 9 januarij jl.bevond zich Pieter de Vos, schipper, voerende de boeijerschuit Hendrik en Maria met zijne gemelde schuitwaarop ook met hem waren zijn vader Hendrik de VosCorneüs Roeting en Jan Reijnhout allen wonende te Zierikzee in de haven van Burghsluis. In den morgen van denzelfden dag, ongeveer half negen ure, gehoord hebbendedat er een schip was gestrand op den Banjerdbegaven zich gemelde schipper Pieter de Vos met zijn vader Hendrik de Vosnaar eene der hoogste dui nen van het eiland Schouwen, ten einde zich te overtui gen of het aan hen medegedeelde werkelijk zoo ware. Op hetzelve duin, ongeveer een uur van Burghsluis gelegen, gekomen ontdekten zij met behulp van eenen verrekijker, een schip zittende op de noordzijde van den Banjerd maar van welke alleen twee masten zigtbaar waren en niets dan de masten van hetzelve kunnende ontwarenkeerden zij vermoedende dat de manschappen van het verongelukte schip of waren omgekomen of zich met de boot hadden gered naar Burghsluis terug. Dan niet zoodra vernemen zij in den morgen van den vol genden dag van Dirk van de Klooster dat deze van den vuur toren nu onlangs op het eiland Schouwen gesticht, bemerkt had, dat op het gestrande schip zich nog eenige menschen bevonden of zij, met het ongeluk dezer schipbreukelingen bewogen en daardoor bezield, om geene gevaren te ontzien, en ware het mogelijk het leven van hunnen medemensch 'van eenen gewissen dood te redden besluiten om zich naar het in nood zijnde schip te begeven en openbaren dit hun besluit aan hen die zich toen te Burghsluis bij hen bevon den ten gevolge waarvan Dirk van der Estschipper, IVessel VermeuleJan van der VeldeCornelis van de Kloos ter en Cornelis van der Estvarensgezellen, en Cornelis Kom mer arbeider, allen wonende te Burghsluis, zich dadelijk bereid verklaarden, dit hun menschlievend doel te helpen on derschragen. Alle deze, zoowel die van Zierikzee als van Burghsluisbegaven zich terstond aan boord van schipper Pieter de Vosen stevenden naar de plaats des onheils. De zee was beroerd en de golven hoogten gevolge der stor men welke dezelve vele dagen te voren hadden gegeesseld, doch hun besluit was onwrikbaar, want het leven van hun nen medemensch was in gevaar. Zij naderden het gestran de schip en op ongeveer eene mijl afstands van hetzeive zien zij dat een mensch zich van de eene mast naar de andere liet glijden nu overtuigd dat er menschenlevens te redden waren spanden zij alle krachten in 0111 het wrak van nabij te genaken. Op eenen afstand van ongeveer 30 ellen bij hetzelve gekomen wierpen zij het anker uit en ook een tros in de boot, welke zij achter hun vaartuig hadden medege nomen en lieten dezewaarin zich hadden begeven schip per Dirk van der Est met IVessel Vermeuledoor de tros te vieren, afzakken naar het gestrande schip, uit welks want, nadat de boot hetzelve had bereikt, vier schipbreukelingen oversprongenen alzoo behouden in hun vaartuig werden aangebragtdit nu had plaats des morgens half twaalf ure. Wie zal naar waarde afschetsen het gevoel en de dank baarheid van deze gereddendie gedurende den tijd van acht-en-twintig uren, half gekleed, zonder voedsel of drankeenen gewissen dood voor het aangezigtzich op eenmaal uit de kaken deszelven gered behouden gevoelden en door hunne redders de meest doelmatige verkwikkingen zagen aangebodenom hunne verstijfde ledematen te her stellen en hunnen honger en dorst te stillen. Jammer maar, dat een der schipbreukelingen, zijnde des kapiteins broeder, welke den vorigen dag, 's morgens tien ure, door vermoei- jenissen uitgeput, uit het want gevallen en zijn leven in de golven verloren hebbende, dit feest der redding niet heeft mogen helpen vieren. Zoodra de geredden zich aan boord bevonden van schipper Pieter de Voswerd het anker geligt en kwamen allen in den avond, ten vijf ure, te Zierikzee behouden aan. VLISSINGEN den 18 januarij. Alhier zijn ter reede gekomen: le JulesG. Martinet, van Newcastle naar St. Malo met steenkolen, en CatharinaJ. van der Schuyt van Rotterdam naar Antwerpen met stukgoederen. Van de reede zijn naar Rotterdam opgezeild the Hope Ch. Rade van Londen, met ballast, en theTid, W. Clark van Sunderlandmet steenkolen. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdamden 16 Januarij 1839. Werkelijke Schuld Idem Nieuwe Grootb. Rest. Uitgesl. dito. Kansbiljetten f Amortisatie-Syndic. 3J pet. Ha ndel- .11 aa tscha p pij I)iln Leening i3 m. Schatkist-Biljetten Rhijn Spoorweg Leening 1H37 Lnsr. Fransche 3 pot. 53 |a 53, j 100J - toof 102J -102 Engelsche gecons Rusland, Hope C. io5| Leening io5| Idem T-llï- Inschrijvingen 9«i 7>r 16 Spanje Ardoin Oostenr.Goll. C. 4 pet. Metaliek io5J Pruissen iR32. f Denemark. N. Lnnd. Napelsche ccrlificat. a - io5jf -106 - 99 - 7'i - if'4 Ml doelvrij ZES van de volgende Gras es enz. Middelburg, 17 Januarij 1839. Tarwe, de Nederlandsche Mudde 12 50 Tarwe, (nieuwe)„ - 11 25 Rogge, (nieuwe) -8,00 Gerst, - 4 i 60 Haver, - 3 75 Groene Erwten - 6 50 Zetting van het Brood. Tarwenbrood, 'c Nederlandsch Pond 21 Cts. Roggenbrood, 16 1 =-: ■éitsj-us—us J-Jeden overleed onze waarde aanbehuwde Moeder, ADRIANA CRIJNSE, Weduwe P. MAAS, in den ouder dom van 62 jaren. Middelburg D. GRANDIA. den 17 Januarij 1839. M. M. GRANDIA, geb. Ansermet. io4! A' de genen die iets te vorderen hebben van of verschul digd zijn aan de Nalatenschap van J. TERWIEL, in leven Mr. Timmerman te Vlissingen, gelieven daarvan opgave of betaling te doen, vóór of op den 1 Maart eerstkomende, aan H. of M. Terwiel, wonende binnen gemelde Stad. £)e Notaris Mr. Adriaan van de Gr aft zalingevolge daartoe bekomene Regterlijke autorisatieop Woensdag den 30 Januarij 1839, des morgens elf ure, op de Gemeente van SEROOSKERKE in de Herberg bewoond bij Cornelis Sturmpubliek bij opbod en afslagpresenteren te ver- koopen eerst afzonderlijk en daarna in massa de Nombre van een Bunder 44 Roeden 54 Ellen BOUWLAND gele gen tegen aan het Dorp Serooskerkebij den Molen, Sectie E. Numero's 172 en \72biswaaromtrent nadere informatien ten Kantore van gemelden Notaris te bekomen zijn. Uit de hand te koop twee HUIZEN, op de Bierkaai Wijk G. No. 207, en in de Nieuwstraat Wijk G. No. 210; te bevragen ten Kantore van den Notaris van de Graft. U- E- JUNES MANT heeft de eer hare geëerde Begun stigers te berigten, dat zij heeft ontvangen een groot assor timent witte en zwarte, Poid-de-SoieGoudlederen, Stoffen, Maroquinen en Waslederen SCHOENEN, LAARSJES met Maroqtiinen en Waslederen Omzet Brodequins met Bont gelakte en Waslederen Heeren-SchoenenGespjes, Kinder- Schoentjesalsmede eene sortering Zilveren en Gouden KAPSELS, Guirlandes met en zonder Perels; lange en kor te witte Cabaretten HANDSCHOENEN. Alles tot billijke prijzen. Bij dezelve is een LOOPMEISJE benoodigd. Versche gespeende Inlandsche OESTERS, bij Lameyn. Versche gespeende OESTERS bij IV. v.d.Aheele, Markt. Men vraagt een PLAATSVERVANGER voor de Mo bile Schutterijadres bij de Uitgevers dezer Courant. J)en KNECHT, het Timmeren en Metselen verstaande, met Maart benoodigd, bij .7. PVillemsete Vrouwen Polder. Jfen LEERLING en JONGEN benoodigd bij den Heer .7. A. Daman. E.en JONGEN benoodigd bij Bakker Eggel. Jfene DIENSTMEID, die goed met Huishouding en Pot kan omgaan, benoodigd tegen Mei, bij Mejufv. Belsey te VLISSINGEN. J)en MEISJE benoodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant. TOONEED-BERIGT. Qp HEDEN den 19Januarij 1839: LOGEN f.n WAAR HEID, Tooneelspel in vier bedrijven, naar het Hoogduitsch van Mevrouw de Prinses Amalia van Saxen; gevolgd door DE VERMOMDE GELIEVEN, Blijspel met Zang in een bedrijf. Tusschen beide de stukken zal door Mejufvrouw de Beste eene ARIA uit het Zangspel de Ekster en de Dienst maagd Muziek van Rossini, gezongen worden. Aanvang ten zes ure. Verwacht binnen kort: GEREGTIGtlEID en WRAAK, of de Vader Regter over zijnen Zoon Tooneelspel in vijf bedrijven, naar het ontwerp van Felicien Maliefillegeheel vrij bewerkt door den Heer A. Ruysch. Afvaart-uren in Januarij 1839. ur. van Rotterdam Dingsdag 22voorm. tVrijdag 25, fDingsdag 29 ur. van Middelburg FZondag 20, voorm. 6 Donderd. 24 Zondag 27, 9 jDonderd. 3 1 NB. De AANWIJZING der dagen en uren van afvaart voor het Stoomjagt (Januarij-ApriE) is, in klein formaat gedrukt, h 10 cts. te bekomen in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams, aan het Stoomjagt zelve. te Middelburgalsmede Van VLISSINGEN en BRJiSKJSNS vertrekt in de maand Januarij op de volgende uren van Vlissingen Zaturdag 19 namidd. ifur. Zondag 202 Maandag 21 2% Dingsdag 22, 3 Woensd. 23 niet varen. Donderd. 24, niet varen. Vrijdag 25voorm. 8 Zaturdag 26, 9 van Br es hens Zaturdag 19, namidd. 2fur. Zondag 20, 3 Maandag 21 3§ Dingsdag 22 4 Woensd. 23, niet varen. Donderd. 24 niet varen. Vrijdag 25voorm. 9 Zaturdag 26, 10 TER DRUKKERIJ VAN' DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1839 | | pagina 2