MIDBELBURGSCHE COURANT. W' 154. DINGSDAG 1838. 25 DECEMBER. !3Unfcmibigtng,. NÏEl W8rnj!)L\(iEN. ^uitschiet tib. <ÉH*0Ot~25 vittanjc. Jfvaufcirijfc. Dlebecianbcn. De a bon neme nis-prijs «lezer Courant is s. y5 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven Mo. wil geplaatst hebben. De Advcrtentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is 15o en voor iederen regel daarboven 22 Cents, Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnajzoo het regt van zegel wordt betaald. Dc STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat door het Departement der Opperhoutvesterij met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten in die Provincie de sluiting der groote Jagt is bepaald op «den 31 dezer maand, met zons-ondergang zullende die van de Jagt op GanzenEenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg den 21 December 1838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandgevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter keunisse van de belanghebbenden Vooreerst: dat de zoodanigen die verlangen als Leerlin gen der gemelde School bij den eerscvolgenden Cursus te worden toegelaten, zich ter inschrijving zullen behooren aan te dienen na alvorens te zijn geschikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toevoorzigt, wel ker Voorzitter, de Heer Med. Doctor .7. R. de Vassy daar toe zal vaceren, ten zijnen Huize, op de Noordzijde van den Dam, dagelijks, uitgenomen des Zondags, van 12 tot 1 uur in den namiddag. Ten tweede: dat de Lessen voor den eerstvolgenden Cur sus eenen aanvang zullen nemen op Donderdag den 3 Janua- rijna dat alvorens op Woensdag den tweeden derzelfde maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uitge- noodigdzich op laatstgenoemden dagdes namiddags ten één uur aan het Lokaal der School te vervoegen. En, ten derde: dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectorenen van den lieer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op dezelfde dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondigingwelke voor den Cursus van Augustus 1838 tot Januarij 1839 in der tijd is bekend gemaakt. Middelburg, den 22 December 1838. Dc In- en Opgezetenen, welke verlangen mogten deel te nemen aan de levering der gewone.benoodigdheden ten dien ste der Stedelijke Fabricagegedurende het jaar 1839, kun nen zich deswege, mits vóór den 29 dezer maand, vervoe gen bij den Stads-Arcliitect. Middelburg, 21 December 1838. De Predikanten der ]>Jederduitsche Hervormde en Walsche Gemeenten te Middelburg brengen bij deze ter kennis, dat, sedert de laatst-aangekondigde giften ter herstelling van de afgebrande Kerk te HOORN nog is ontvangen eene gift van f 10, gevonden in een ongezegeld pakje in de collecte van Vrijdag avond, den i2 0ctober 1838, bij de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk. Daar, op verzoek van het Ministerie te Hoorn, de inge zamelde gelden eerstdaags zullen opgezonden worden, mee- nen genoemde Predikanten de Leden dezer Gemeente die nog niet hebben bijgedragen nog eenmaal te mogen opwek keu tot mededeelzaamheidin navolging van andere Vader- landsche Gemeenten. Middelburg, 24 December 1838. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij deze haren dankvoor de vol gende ontvangen giften Den 21 dezer, van W. A. f 52 van W. F. f 52 den 22 dito, van S. E. I./ 400, en den 24 dito, van J. B. f 50. De Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL Secretaris. Arnemuiden, 23 December 1838. Dankbare melding maakt het Armbestuur alhier, wegens de ontvangst van een' Drieguldenonder de Letters T. B. P. Gave Goddat dit lieve voorbeeld anderen mogt opwek keu tot ware mededeelzaamheid Namens gemeld Bestuur, J. WANROOY. FRANKFORT den t8 december. De president der Duit- schebondsvergadering, graaf von Munch-Bellinghauscnheeft zich over Darmstadc en Wiesbaden naar Weenen begeven. Naar men hier verzekert, zou genoemde vergadering, alvo rens te adjourneren, eene zeer dringende nota, Luxemburg betreffendeaan de Londensche conferentie afgezonden heb ben daar zijin het algemeen belang der bondsstatenniet kon inwilligen dat ook het geringst gedeelte van dat gewest aan Belgie wierd afgestaan. De laatste brieven uit Berlijn bevestigen geenszins de geruchten omtrent het zamentrekken van Pruissische en bonds- troepen op de Belgische grenzen. De courierwissel te Weenen blijft steeds zeer levendig hetwelk voornamelijk aan de bemoeijingen van het Oosten- rijksche hof met de Hollandsch-Belgische questie wordt toe geschreven. LONDEN den 19 december. H. M. de koningin en hare moeder de hertogin van Kent zijn gisteren van Windsor naar het paviljoen te Brighton vertrokkenom aldaar eenigen tijd door te brengen. Maandag is nabij Liverpool een schip gearriveerd, aan boord waarvan zich 34 deelnemers aan den eersten Canade- schen opstand bevonden. Elf hunnerwaaronder de be ruchte Parkerwaren zwaar geboeid; men zeide dat zij ge durende de reis eene poging hadden aangewend om het schip te overmeesteren. Al deze gevangenen zullen denkelijk voor hun leven naar Nieuw Zuid-Wales verbannen worden. Lord Durham heefc geweigerd, een aan hem ingediend adres der hervormers in Westminster aan te nemenvoor re den gevende datofschoon hij het daarin met de onderteeke naars eens isdat in den voortgang der politieke hervor mingen het eenig middel bestaat om groote volksrampen voor te komenhij zich echter niet kan vereenigen met de mid delen welke sommigen hunner tot bereiking van dit doel willen aangewend hebben. Volgens berigten uit Ierland wordt aldaar, zoo voor de zeemagc ais voor he: staande leger, sterk aangeworven. Te Dublin is order ontvangen, dat al de infanterie- en ka- vallerie-regementen voltallig moeten gemaakt worden. De grootste aanwerving geschiedt voor de dienst in Oost-Indie. Ter wederlegging van menigvuldige artikelen in de op positiebladenwaarin onder anderen verzekerd werd dat de opstandelingen in Canada ondersteuning van Rusland ontvin gen en dat de Engelsche bezittingen in Oost-Indie door die mogendheid bedreigd wordenleest men thans in de ministe riele dagbladen dat het Engelsch gouvernement van de Rus sische regering de meest onbewimpelde verzekering van hare vredelievende gezindheid jegens Engeland ontvangen heeft gepaard met de stelligste ontkenning dat zijdoor openbare of geheime middelen, getracht zou hebbende Engelsche be langen in eenig oord der wereld te benadeelen. Te Lissabon liep, bij de afzending der jongste brieven het gerucht, dat zich eene partij gevormd had, die ten oog merk zou hebben den Spaanschen infant don Sebastiaan, zoon der prinses van Beira, op den troon van Portugal te plaatsen. Het geheele garnizoen van Almeida zou zich voor deze partij verklaard hebbendie gezegd wordt geregelde gemeenschap met verscheidene Portugesche steden en met de Cariisten in Spanje te onderhouden. Brieven uit Athene, van den 29 november, houden in, dat de rust in Morea op eene ernstige wijze verstoord is ten gevolge waarvan in den kabinetsraad het voorstel was ge daan om de martiale wet in dat gewest 10 doen afkondigen. PARIJS den 19 december. De lieer Desage is eergisteren te Parijs aangekomen. Hij is overbrengen van de laatste besluiten der Londensche conferentie, welke 'net traktaat der 24 artikelen in deszelfs geheel handhaven met opzigc tot het grondgebied. Het eenige wat Frankrijk heeft kun- nen verkrijgen bestaat in eene schorsing van de uitvoering tot aan den 15 februarijwelke de mogendheden wel aan Belgie hebben willen verleenen. Een meer dan gewoon gewigt wordt ditmaal aan de benoeming van eenen president bij de tegenwoordige zitting der afgevaardigden gehechtnaardien men van meening is dat zoo de meerderheid zich voor den heer Dupin ver klaart, het ministerie zich alsdan gemakkelijk zal staande houden doch zal moeten aftredenindien de partij van den heer Passij mogt zegevieren. PARIJS den 20 december. Bij eene derde stemming voor het presidentschap der kamer waarbij de keus tusschen de heeren Dupin en Passy moest gedaan wordenwaren er 365 leden tegenwoordig; de volstrekte meerderheid was 183. De heer Dupin verwierf juist dit vereischt getalde heer Passy 178 stemmener waren 4 briefjes in blanco. De heer Dupin werd derhalve tot president voor de zitting van 1839 geproclameerd. 1 cn 6 ure scheidde de vergadering onder «ie grootste be weging. De crisis van de bank te Brussel heefc onder den handel alhier eene groote ontsteltenis te weeg gebragt en al lerlei ongunstige geruchten doen verspreiden. Onder anderen verhaalde men dat de heer Cockerill van Luik daardoor in groote verlegenheid was geraakt; dat het huis van Lafitte en comp een' zwaren schok had gekregen. Het laatstgenoemde huis heeft zich genoopt gevoeldeen berigt in de bladen te plaatsen, dat deszelfs betrekkingen tot de Brusselsche bank steeds van gering belang waren geweest. s GRAVENHAGE den 20 december. In de heden ge houden zicting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal waren aan de orde van den dag de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot voorziening in de buitengewone behoef ten des Rijks voor 1 839. De heer Luyben heefc daarover het eerst het woord ge voerd, en verklaard, dat hij steeds van gevoelen is geweest, dat dezerzijds niet behoefde voorzien te worden in de rente betaling van het aan Belgie toegewezene gedeelte der Ne- deriandsche schuld; dat hij ook nu nog van dat gevoelen is, en zeer gewenschc haddat de Regering had toegegeven aan den algemeenen wensch der Kamer tot splitsing der aanhangi ge voordragewaarin te gelijk voor de voile rentebetaling en ter voorziening in de buitengewone oorlogs-kosten gelden ge vraagd woidendat hij echternu de Regering gemeend heefc niet aan dezen wensch te kunnen voldoenzijn gevoe len omtrent de rentebetaling ten offer wil brengen aan de onvermijdelijke noodzakelijkheid der voorziening in de bui tengewone oorlogs-kosten. De spreker eindigde"met de ver klaring, dat nu de maat van de door Nederland gebragte offers vol is; dat de Regering, ten aanzien van de staatkun dige geschillen heeft toegegeven al wat zij konde en moge toegeven, en dat geen duim breed grondsbij het traktaat van november 1831 aan Nederland gewaarborgc, behoort te worden afgestaan. De heer Tromp heeft de voordragt verworpen, uit hoofde daarbij ook voorzien werd in de volle rentebetalingwaar aan hij evenmin nu als vroeger zijne goedkeurende stem kon geven. Hij betreurde het zeerdat de Regering niec in de splitsing van het ontwerp heeft bewilligddaar anderzins de buitengewone ooriogs-kosten gewis mee algemeene stemmen door de Kamer zouden zijn toegestaan. De heer van Sytzama heeft in denzelfden zin het woord gevoerd. Hij voegde er bijdat hij nu nog minder dan te voren zijne stem aan de volle rentebetaling kon geven, om dat het chans meer en meer waarschijnlijk werd dat al de vroegere voorschotten voor die rentebetaling nooit door Bel gie teruggeven zouden wordenen dat ook de 1111 weder daartoe gevraagde som van f 8,400,000 als weggeworpen te beschouwen was. De heeren Romme en van Dam hebben mede hun leedwe zen over het niet splitsen der voordragt betuigd, en ver klaard dat zij dezelve alleen om de daarin voorkomende voorziening in de rentebetaling afkeurden. De eerstgenoem de dezer sprekers had gewenscht, dat de sommen voor oor logs-kosten en rentebetaling slechts voor de helfc, ter voor ziening in de behoefte van het eerste halfjaar, waren aan gevraagd geworden. De heeren van Hemertvan Alphen en Luzac verklaar den dat ook zij eene splitsing der voordragt gewenschc had den zoowel omdat zoodanige splitsing meer overeenstemde met de verschillende onderwerpen, die nu in het onderhavige ontwerp vereenigd warenals om dat daarcoe zou zijn te gemoet gekomen aan de bedenkingen der ledendie gaarne voor de buitengewone oorlogskosten zouden gestemd heb ben, doch steeds de volle rentebetaling afkeurden. Voor het overige verklaarden deze sprekers zich bij voortduring, zoo wel voor de volle rentebetaling, als Voor de buiten- tengewone oorlogskosten. De heer Luzac heeft inzonder heid in het breede aangedrongen op de reeds meermalen door hem ontwikkelde noodzakelijkheid en verpligting der bedoel de rentebetalingter instandhouding van het openbaar cre- diet des Lands. De heer Frets heeft zich voor het ontwerp verklaarden het gevoelen dat de voordragt moest gesplicsc zijnbestre den op gronddat tusschen de oorlogs-credieten en de vol le rentebetaling een naauw en onverbrekelijk verband bestaat. Z. Exc. de minister van financien heeft daarna de voor dragt verdedigden aangemerkt, dat de Regering, ofschoon gröoten prijs stellende op de eenstemmigheid onder de leden der Staten-Generaal, en derzelver eenstemmige medewerking met de Regering echter niet heeft kunnen toegeven aan den wensch omtrent eene splitsing der onderhavige voordrage eensdeels omdat, ofschoon, zoo als wel waarschijnlijk is, alsdan de gevraagde crediecen voor oorlog met een parige stemmen zouden zijn toegestaan, echter eenige le den zich tegen de afzonderlijke voorziening in de volle ren tebetaling zoudenverklaard hebben, en alzoo de eenstem migheid, welke niet, zoo als wel eens in andere vergade ringen het geval isfeene ijdele vercooning behoort te zijn toch niec volkomen zou zijn geweest, anderdeels omdat tus schen de hoofd-aanvragendie in het ontwerp begrepen zijn, het naauwste verband bestaatvermits zij uit dez'elfde staat kundige omstandigheden voortvloeijen en door hetzelfde mid del zullen worden bestreden. De minister deed hierbij

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1