MIDDELBURGSCHE C Cl ÏJ N"- 129. ZATURDAG 1838. 27 OCTOBER. S?cp«n*tcmfint uatt (ÜovJog. NÏEUWSTIJDINGEN. Dnitschlaub. jVfiiifctrijk. ilcbcvlrttlbCM. De abonnementsprijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3* De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geseniedt èomptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars, ï)c inzending der Adv c r t ent i en behoort te geschieden des morgens vóór 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodhekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 50 en ?oor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt vai> zegel wordt betaald. Ingevolge bckomene magtiging van den Heer Generaal- Majoor, Opperbevelhebber der Troepen in Zeeland, en on der nadere goedkeuring van het Departement van Oorlog, zal door den Militairen Onder-Intendantbelast met de Ad- ministrative Dienst in dat Gewest, in het openbaar, voor élen tijd van één jaaraanvang nemende met primo Januarij aanstaandeworden aanbesteedde Leverantie van benoo- digde CAMPAGNE-VIVRESbestaande in Brood, Vlcesch Zout, Rijst, Jenever, Azijn, Brandhout en Legstrooten behoeve der Troepen in het 4de en 5de District van meer gemelde Provincie. Deze bestgding zal plaats hebbente weten Te BRESKENS op Dingsdag den 6 November 1838, des middags ten 12 ure, ten Btireele van den Heer Plaatse lijken Kommandant aldaarten behoeve der Troepen in het 4de District. Te NEUZENop Donderdag den 8 November daaraan volgende, des middags ten 12 ure, ten Bureele van den Heer Plaatselijken Kommandant aldaar, ten behoeve der Troepen in het 5de District. Noodigt mitsdien de gegadigdentot de Inschrijving naar opgemelde Leverantie, met informatie, dat de voorwaarden waarop die Aanbesteding zal plaats hebben, van af heden in de Bureaux van opgemelde Heeren Plaatselijke Komman dantenmitsgaders bij den Ouder-Intendant voornoemd, te Klissitigcti ter lezing leggen en alle verdere inlichtingen te bekomen zijn. Vlissingen, den 19 October 1838. De Militaire Onder-Intendant voornoemd, S. MULDER. FRANKFORT den 20 october. HH. MM. de keizer en keizerin van Rusland benevens de grootvorstinnen zijn den 9 dezer te St Petersburg teruggekeerd. Des avonds is de stad verlicht geworden. Het gerucht wildat de keizer zich in het laatst der maand naar het zuiden des rijks bege ven zalom de aldaar verzamelde troepen in oogenschouw te nemen. [11 onderscheidene Duitsche landen is de 18de october, als de dag waarop het lot van Europa 111 den slag van Leip- zig beslist is, plegtig gevierd. Bij die gelegenheid is op den heuvel bij Meusdort in de nabijheid van genoemde stadop e plek waar de ontmoeting der drie monarchen plaats vond, het gedenkteeken voor den toenmalige.) opper bevelhebber der geallieerde troepen, prins Karei van Schwarzenbergingewijd. PARIJS den 22 october. Reeds voor eenige dagen werd van eene verandering onder het personeel der prefecten in de departementen gesproken. Heden behelst de Monitcur wer kelijk eene ordonnantievan den 20 dezer geteekend de be noeming en verplaatsing van een groot getal prefecten hou dende. Sommige dier verplaatsingen worden als een bewijs van het ongenoegen des bestuursoverliet gedrag van enkele prefecten met opzigt tot het ministerie, aangemerkt. liet gertipht loopt wederom, dat de kamers tegen het einde van november zuilen bijeen geroepen worden. Men zou er veel belang in stellenom de meerderheid te kennenen zoo die niet gunstig voor het ministerie wasde kamers onmid dellijk ontbinden om nog in tijds de nieuwe verkiezingen te kunnen doen plaats hebben; het was dan ook met die ge dachten dat men thans eene zuivering in de prefecten had gebiagt. Intusschen is. het bij ondervinding bekend dat er telkens kort voor de opening der zitting van eene mogelijke ontbinding gesproken wordten zulk een maatregel wordt ook door velen te bedenkelijk gehoudendan dat het minis terie er ligt toe zoude overgaan. Er zijn tegenwoordig in Parijs 18 verzekerings-maat- schappijen tegen brand en in de departementen telt men er 42. Voorts bestaan er 21 zee-assurantien12 tegen den hagel11 levensverzekerings-maatschappijeneen groot ge tal dergelijke assurantiën tegen de sterfte onder het vee men heeit er, 0111 aan het arbeidsvolk werk te verschaffente gen ziek te onder de arbeidende klasseenz. Gisteren zijn uit deze hoofdstad'een honderdtal werk loden vertrokkenwelke aangenomen waren om in de Fransche bezittingen op de noordkust van Afrika werkzaam te zijn. In de berigten van de grenzen wordt gemeld dat de oudste zoon van don Carlosde prins van Asturie thans 20 jaren oud, benevens zijne tante, donna Therezaprinses van Beira sedert kort de gemalin van den pretendenthei melijk de Fransche grenzen zijn overgetrokken en in het leger der Carlisten zijn aangekomen. In berigten uit Baijonnevan den 18 wordt gemeld dat d.e kruidfabriek der Carlisten te Duna in de lucht gespron gen waszonder groote ongelukken te veroorzaken. Uit Estella wordt van den 15 gemeld, dat de Christinische ge neraal don Dicgo Leonvan de Ribera komendemet 8 bataillons te Pampeluna was binnengetrokken. De typhus maakte onder zijne troepen voor gang meer dan 800 lijders aan die ziekte lagen in de hospitalen. Sommige Carlisti- sche bataillons hadden zich door los Arcos naar de Ebro in de 1 igting van de Ribera begeven. Espartero hield zich steeds te Logroiïo op geen zijner bataillons had hij de Ebro laten overtrekken. Op het verzoek van Munagorri had lord John Hay naar men zeide eenige ingenieurs afgezon den om een fort op Spaausch grondgebied nabij de Fran sche grenzenaan te leggen zoodanig dat bij een' aanval der Carlisten de kogels tevens op het Fransch grondgebied moesten vallen. Men had hem ook artilleristen toegezonden om de werken te beschermen. De gewone Parijsche correspondentie behelst het vol gende: „Men heeft alhier het bcrigt ontvangen, dat de Londensche conferentie eindelijk haar ultimatum betreffende het traktaat der 24 artikelen, had uitgevaardigd, en dat de aan Belgie opgelegde voorwaarden van eenen weinig gunsti- gen aard zijn. Het is zelfs waarschijnlijkdat de komst van vorst Leopold in deze hoofdstad met dit besluit in ver band staat. De conferentie vordert de stiptste uitvoering van het traktaat der 24 artikelen. Wat het grondgebied betreft heeft men erkenddat de Duitsche bondsvergaderingdoor de Noordsche mogendheden ondersteund, geenen afstand van Luxemburg en Limburg zoude dulden. Ten aanzien van de schuld is de aangenomen vermindering onbeduidend, en was het niet der moeite waardig zich daarmede bezig te houden. Van het oogenblikdat de conferentie had erkend dat de grondslagen van het traktaat der 24 artikelen ten hoogste or.regtvaardig waren behoorde men de in het vlugschrift van den heer Dumortier aangeduide cijfers te on derzoeken en alle regt aan Belgie te laten wedervaren of wel had men zich aan de letter van het traktaat moeten hou den en weigeren daarin iets te veranderen, poch hoe het zijde nieuwe regeling van dit punt door de conferentie zal zonder uitstel plaats hebben en zonder aan de liquidatie van het syndicaat onderworpen te zyn. Wij weten niet of vorst Leopold zich aan eene zoodanige-beslissing zal on derwerpen maar het schijnt ons zekerdat men de grootste zwarigheden zal ondervinden, om hem de bevolkingen van Limburg en Luxemburg te ontnemen, welke niet onder Hol land willen komen. De opgewondenheid is in die provin ciën zoo grootdat een opstand aldaar te vreezen isen daar in dit geval de Pruissische troepen tusschen beiden zou den moeten treden, vragen wij ons zeiven af, of Frankrijk zich lijdzaam zal betoonen tegen-over gebeurtenissenwelke zoo nabij aan zijne grenzen zullen voorvallen." De Parijssche Tempseen dagblad, hetwelk door sommi gen wordt gezegd onder den invloed van de Belgische lega tie te Parijs te staan maakt ook van de bovenstaande be langrijke tijding meldingbetreilende eene oplossing van het IIollandsch-Belgische vraagstuk, en laat zich daarbij breed voerig uit over den tegenstand, welken deze beslissing der Londensche conferentie in Belgie zal te weeg brengen. Ge noemd blad spreekt met veel ophef van de hulpmiddelen, welke Belgie zoude bezitten, 0111 zich daartegen met kracht van wapenen te verzetten, en beweert, dat men aldaar in minder dan acht dagen een welgeordend en strijdlustig leger van 100,000 man met 200 stukken geschut en uitmuntende kavallerie zoude kunnen in het veld brengen. .De Temps be sluit met de verklaring dat de beslissing -der conferentie niets beslist, en dat men alsmi meerdere onderhandelingen zal behoeven ora eene botsing te voorkomen dan er hebben plaats gehad om deze onvermijdelijk te maken. s GRAVENHAGE den 24 october. Heden hebbende af- deelingen van de iweede Kamer het onderzoek aangevangen over de ontwerpen der begrootings-wetten voor den jare 1839. Na den afloop van dat onderzoek, daar er voorloo- pig geene andere werkzaamheden bij de kamer aanhangig zijn, schijnen vele leden huiswaarts te zullen keerentot dat de Regering zal geantwoord hebben op de bedenkingen, welke in de afdeelingen tegen de begrootings-vvetteu mog- ten gemaakt worden. Naar men verneemtis het plan der Hooge Regering om aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene wet voor te dragenwaarbij de Koning zal worden gemagcigd tot liet vaststellen van de tarieven, wegens salaris en honoraria, waarnaar de practizijns en de regterlijke beambten zich zul len moeten regelen. Men heefc reden te geioovendat de Regering die beiooning op eene meer ruimere schaal zai bren gen dan tot dusver bij de Fransche wetgeving het geval is geweest. I11 den ochtend van den 20 dezer is, even voorbij het badhuis te Scheveningen komen aandrijven en vervol gens op het strand gehaald het wrak van een groot onbe kend schiphebbende men tot nog toe niets van deszelf- equipagie of lading vernomen Door het departement vaB binnenlandsche zaken is aan de heeren gouverneurs der onderscheidene provinciën eene missive toegezondenter beantwoording van de vragen 1 in hoe verre de bepaling van art. 13 van het nieuwe Bur gerlijke Wetboek reeds aanvankelijk op den 1 october moet worden ingevoerd. 2. of bij dat artikel door plaatselijke besturen verstaan wordthet koilegie van dégelijksch be stuurof wel de gcheele raad, en ten 3. of de ambtenaren van den burgerlijken stand verpligt zijn, in persoon de werk zaamheden welke daaraan verbonden zijnte verritten dan wel of zij bevoegd zijn de adsistentie in te roepen* welke bij art. 95 van het reglement op het bestuur der ste' denmitsgaders in dat voor het bestuur ten platten lande wordt bedoeld. Omtrent de eerste vraag is een bevestigend antwoord gegeventerwijl op de beide anderen is te kennen gegeven dat onder plaatselijke besturen de geheele raad is bedoelden dat er geene reden bestaatom aan de genoem de ambtenaren de bewuste adsistentie te ontzeggen. Z. D. de hertog Bernhard van Saksen AVeimar lui tenant-generaal in dienst van Z. M. den Koning is den 8 dezer, met zijnen oudsten zoon uit Napels te Genua aan gekomen en zou zich van daar herwaarts begeven Me vrouw de hertogin en de overige kinderen zijn te Napels ge bleven. 6 MIDDELBURG den 26 october. Uit Zierikzee wordt van den 23 dezer het volgende gemeld Met genoegen kunnen wij berigten dat het plan tot daarstelling ecner commercie-werf alhier, met een gewensch- ten uitslag is bekroond gewordenen dat de voorbereidende werkzaamheden op de plaats harer oprigting aan de Zuid- Zelkebij het eerste sas reeds gisteren zijn aangevangen. Dienaangaande zijn wij in de gelegenheid gesteldom het onderstaande berigt mede te deelan De commissie ten nutte dezer stad volbrengt bij deze de haar zoo aangename verpligting, om hare mede-ingezetenen bekend te makendat hare pogingen om te dezer stede de scheepsbouw vpor de vaart op de Oost-Indien daar te stel len dien gewenschten uitslag hebben gehaddat bereids door eenige personen zoo binnen ais buiten deze stad, eene genoegzame som is ingeschrevenora op de alhier aan te leggen weif een eerste schip te bouwen; onder welke in schrijvingen zij het bijzonder genoegen heeft te mogen tel len twee aandeelen, ieder ft f 5000, genomen door Z. M. onzen geëerbiedigden en geliefden Koning terwijl het Z. M. al veidei behaagd heeft in te willigen het vroeger gedane verzoek, om de kosten der werf renteloos voor te schieten en daaitoe aan te wijzen eene som van f 10,000onder ver pligting eener jaarlijksche aflossing, Z. M. heeft alzoo wel een l ewijs van hoogstdeszclfs goedkeuring willen geven over onze bemoeijingen 'tgeen tot een blijk verstrektdatZ. M. gelijk elderszoo ook hier, niet ophoudt krachtig mede te werken tot alles wat het welzijn zijner beminde onderda nen en ook van deze stad kan verstrekken. De commissie twijfelt dan ook niet, of dit berigt zal hare medeburgers grootelijks verblijden, cn aller harten te meer vervullen Inec dankbaarheid en wederliefde jegens Neêrlands Koningen wenscht vurig, dat alle ondernemingen, welke in deze stad tot opbeuring en verlevendiging van welvaartreeds zijn daargesteld of nog worden zullencn ook inzonderheid de scheepsbouw, met Gods rijken zegen bekroond, tot hetge- wcnsclue einde mogen leiden, en ook het voorbeeld van onzen geëerbiedigden Koning strekken zalom velen aan te sporen ook het hunne bij te dragen0111 de voortduring cn bloei dezer onderneming te helpen bevorderen. De commissie voornoemd, Uit naam derzelve, (get.) H. W. le Sage ten Broek president." Men schrijft uit Rotterdam van den 24 dezer Naar men verneemtis door administrateuren 'van het fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raathwelks vestiging hier ter stede vroeger is vermeld, reeds binnen het tijdsbestek van slechts een half jaar, ongeveer duizend guldens tot het onderhoud of voorziening in de eersce be hoefte aan betrekkingen van schipbreukelingen in verschil lende deelen des lands wonende, uitgereikt; zoo is onlangs onverwijld na de bekendmaking van het droevig ongeval voor Huisduinen, de som van honderd guldens aan den'burge meester dier gemeenteter voorziening in de eerste behoef te der overgeblevene weduwen en kinderen overgemaakt. Wij kunnen aangaande de vreesselijke ramp, het Harlin- ger beurtschip .11 den avond van den 18 dezer getroffen be halve het reeds medegedeelde, nog melden, dat men aaden wal reeds dadelijk op middelen tot redding was beducht cü zie vonder anderen wendde, als het meest daartoe in staat tot den kapitein der scoomboot Prins Frederik, doch deze wees de smeekbede van de hand, onder voorgeven, dat op hem de verantwoordelijkheid van zijn vaartuig rustte; daar. op hernieuwde men dit aanzoek bij het personeel der l.-evls dtenst, waar insgelijks alle aandrang en overrede jn het werk gesteld, belangrijke sommen geld 1 --W; borg gesproken voor alles wat men mo~t begeren V

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1