MIDDELBÜRGSCHE CO ü'E.A N N°- 126. ZATURDAG 1S38. tik 20 OCTOBER. rpn fhïMiefstic. NIEUWSTIJDINGEN. ilcöcrlanöcn. De abonnementsprijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, cn franco per Post f 3« De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt comptantof bij ket einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adve.rtenti.en behoort te geschieden des morgens vóór 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven Np. wil geplaatst hebben. De Advcrtentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-, Geboorte- cn Doodbckcndmakingcn waarvan de prijs van één tot zes regels is f 15o en voor iederen regel daarboven 11 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dezer Gemeente, dat eene algemeene Brandschou- wing aan al de Huizen, Bakhuizen en Gebouwen zal plaats hebben door de Generale Directie over het Brand wezen vergezeld van den Heer Commissaris van Policie, op den 13 November aanstaande en volgende dagen. Woidpude mitsdien ecu ieder aangemaand om voorschrc- venc Ambtenaren i:i derzclver betrekkingen behoorlijk te er kennen in zijne Woningen en Gebouwen toe te laten en inspectie te laten nemen, mitsgaders dcrzelver uitspraak, omtrent bet aanleggen, verbeteren en veranderen der Vuur- plaatsenschoonmaken van Schoorsteenenverleggen van Brandstoffen als anderzins ten spoedigste naar te komen en in alles zich naanwkeurig te gedragen overeenkomstig de bestaande Reglementen van Policie en op het Brand wezen zullende, op de nalatigen en overtreders gestrengelijk worden toegepast de straffen en boeten bij gemelde Reglementen be paald en vastgesteld. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 19 October 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE S T O P P S L A A R. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. REGENTEN over het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering te Middelburgzullen, op Dingsdag den 23 October., ten tien uren precies, openlijk aanbesteden de le vering der onderscheidene Artikelenbenoodigd voor het onderhond der Gevangenen, gedurende het jaar 1839; lig gende de Conditiën in gemeld Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburg, aan de Ingezetenen derzelve Stad. Veel geachte Stadgenooten Het reeds gevorderde jaargetijde kondigt ons den ophan den zijnden Winter aan, waarin vele van onze Medemenschen door minder verdiensten en grootere behoeften geprangd] voorzeker weder reikhalzend naar hulp zuilen omzien, Gelukitig hijdie door de Goddelijke Voorzienigheid in de gelegenheid gesteld is aan dat verlangend uitzien van on ze mindei gegoede Stadgenooten onbekrompen te kunnen voldoen. De hulp en ondersteuningwelke wij, door ulieder milde bijdragen in deze onze bcmoeijingen nu reeds ettelijke ja ren hebben mogen ondervindenovertuigen ons dat wij door ulieder vertrouwen ons kunnen vereerd achten, en strekken o.is tevens ten spoorslag, om ook weder gedurende dezen Winter deze taak vrijwillig op ons te nemen. In die veronderstelling komen wij weder tot u veel ge achte Stadgenooten 1 niet verzoek om ons brj vernieuwing met uwe ruime bijdragen te willen ondersteunen, te meer, daar wij in den afgeloopen Zomer ons in de noodzaak ge vonden hebben eene niet onbelangrijke herstelling aan de in- rigting te laten doen. De pogingen van eenige Mcnschenvricndenom, doorliet verschaffen van werk aan Behoeftigenhunne middelen van bestaan te verbeteren, mogen ongetwijfeld medewerken 0111 veler lot te verzachten de uitreiking van de gewone voed zame Soep zal desniettegenstaande uiterst welkom en noodig zijndaar velen door hunne gevorderde jaren en ligchaams gebreken toe werken geheel ongeschikt zijn, en sommige le vensmiddelen minder goedkoop zijn dan op andere jaren. Wij zullen derhalve Olieden eerlang de inteckenings-lijst of biljetten ter Inschrijving aanbieden opdat wij, met behulp onzer dienstvaardige Commissarissenor.ze werkzaamheden .blijmoedig kunnen aanvangenaan welker uitoefening wij gaarne een deel van onzen tijd willen besteden, ten behoe ve van onze hulpbehoevende Stadgenooten. Middelburg, den 18 October 1838. D. j. de Sui'ERviLLE, President. S. de Wind. S. Bomme Thesaurier. M. C. Paspoort van Grjjpskerke. J VAN Reïgersberg Versluys. A. j. VAN DEN BroECICE. II. DU IjUISson Becius, Secretaris. FRANKFORT den 12 october. Uit Venetië heeft men het berigt ontvangen dat de keizer èn keizerin van Oosten rijk aldaar den 5 dezer, des middags ten 12 uren, hunnen plegtstatigen intogt hebben gehouden. Zij zullen daar tot den 17 verblijven. Zoo het scliijnc wil Venetie niet achter staan bij Milaan, en wachten daar het Oostenrijksche kei zerpaar de prachtigste feesten. Zoo als uit Petersburg, van den 3 october, gemeld wordtwerd de keizerlijke familie aldaar tegen den 9 stellig teruggewachtdoch wat den keizer betrof, deze zou maar eene korten tijd in zijne hoofdstad vertoeven, voornemens zijnde om al spoedig na zijne terugkomst eené reis naar het binnenste van Rusland te doen, welke zich tot aan de zui delijke provinciën des rijks uitstrekken zou. - Volgens de jongste berigten bleven de krijgstoerustin gen in Zwitserland nog altijd voortduren. Omtrent het vor men der beide observatie-korpsen heeft de landdag den 8 dezer nader besloten, dat elk daarvan uit tien bataillons in fanterie, vier kompagnien scherpschutters, twee kompagnien kavallerie en twee batterijen artillerie bestaan zou en te vens de contingenten dier onderscheidene kantons bepaald, tot wier dekking deze troepen in tijd van nood zouden moe ten dienen. levens wordt echter uit Lucerne berigt, dat de president van den landdag, en de kanselier Amrhyn zich dienzelfdcn namiddag naar den Franschen gezant de Montebcllo moesten begeven welke zich jegens den eersten hunner zou uitgela ten hebben dat hij hun een bevredigend berigt had mede te deelen. De heer Durand, redacteur van ons Journal de Franc fort is Nassausch burger geworden en tot de Protestantsche kerk overgegaan; in zijn tweede huwelijk heeft hij zich met eene Ilollandsche vrouw verbonden. Een der dagbladen dezer stad behelst een berigt uit Keulen, waarin gemeld wordt, dat men aldaar onophoude lijk gedrukte brieven uit Belgie, bepaaldelijk uit het Luik- sche ontving, waarin de bewoners van Rijn-Pruissen tot opstand tegen hunne regering opgeruid werden. Tevens deelt dat dagblad een woordelijk afschrift mede van een'de zer brieven, welke den 6 dezer te Keulen ontvangen is. In dit stuk, hetwelk, naar luid van het opschrift, door de Belgen aan de Duitschers, die in Rhijn-Pruissen' wonen, gerigt is, komt, onder anderen, het volgende voor: „Uwe vrijheid uwe godsdienst wordt onderdrukt. Wij willen op staan en het heiligste, hetwelk wij hebben, verdedigen. De gèlegenheid biedt zich aan om te heroveren hetgeen wij besloten hebben te handhaven. Staat op in naam van uwe onderdrukte en gehoonde godsdienst, in naam van uwe vrijheid, die door uwe beulen met voeten getreden wordt. Wij zijn twee volken, die uit 7 milljoen menschen bestaan en wie het noch aan goudnoch aan ijzer noch aan goeden wil ontbreektom re strijden tegen eene magt die door hare eigene provinciën bedreigd wordt. Vreest her Duitsch verbond niet! Oostenrijk en Beijeren zijn geheime vijanden des konings van Pruissendien wij gemeenschap pelijk bestrijden. Vreest Frankrijk en Engeland niet! De koning van Pruissen is de getrouwe geallieerde van keizer Nikolaas. Frankrijk en Engeland zouden juichen indien zij dengenen overwonnen zagen, die aan den Kozakken- en Tartarenvor.se de deur voor de alleenheerschappij over Euro pa opent. Indien wij zegepralen hebt gij dan niet het regtu als een zelfstandig volk te constitueren enz. liet dagblad van Augsbtirg behelst het volgende berigt uit Odessaden 23 september; De oorlogs-toerus tingen worden hier onvermoeid voort gezet. Voor eenige dagen heeft er eene algemeene wapen schouwing der bij Wosneschcnsk zamengetrokken ieger-afdee- ling plaats gehad. -Een aantal oorlogsvaartuigen is weder naar de Circassische kust vertrokkenom de 'blokkade dier kust met nog meer nadruk te handhaven. Re verschillende koipsenwelke allengs in liet zuiden des rijks van den Pruth tot aan de noordelijke punt van de Kaspische-zee aangekomen zijnbewegen zich langzamerhand naar de uiter ste grenzen. Men verkeert hier in gespannen verwachting, en ziet met ongeduld de gevolgen 'der bestaande verwikke lingen te gemoet. Engeland heeft Rusland in Konstantinopel verdrongen. De baron Rttchnatindie gedurende de afwe zigheid van den heer van Butenicff als zaakgelastigde van Rusland aidaar verbleven wasschijnt den naderenden storm niet voorzien of de noodigc bekwaamheid niet gehad te heb ben, om deszeifs uitwerking onschadelijk te maken. Voor een oogenblik hebben wij voor de kuiperijen van Engeland moeten onderdoen, weldra zal het blijken of het den heer van Butenief (die volgens de laatste berigten weder in Kon stantinopel aangekomen en bij zijn eerste gehoor door den sultan met groote onderscheiding ontvangen was) gelukken zal de positie weder te hernemen, dic'de heer Rückmatm genoodzaakt werd op te geven." - le Konstantinopel zou tijding zijn, dat de sliah van Pcrsie het Engelsch ultimatum had aangenomen. V tl Zl 4? KÏ J fj PARIJS den 15 october. Men zegt dat de kamers tegen liet laatst der volgende maand zullen bijeenkomen en dat ■onder de voordragten die haar gedaan Zullen wo'rcenwetten op bet inkomen der leden van Je koninklijke familie', op de daarstelljng van eene permanente eerewn'chc van vijf-en. twintig honderd man voor de dienst aan de koninklijke pa leizen op het bouwen van afzonderlijke forten rondom de hoofdstad en op het aanleggen van den spoorweg tusscben Parijs en Brusselzuilen behooren, In de dagbladen der oppositie wordt het getal der natio nale gardendie de petitiën ten behoeve der hervorming in het kiesregt reeds geceeketid hebben voor Parijs op twintig duizend en voor de departementen op dertig duizend begroot.' Uit de officiële vergelijkende staten der inkomsten van het rijk, gedurende de negen eerste maanden van 1836, 1837 en 1838, blijkt, dat zij in dit jaar vicrmaalbouderd twee-en-zeventig millioen, honderd vier-en-zestig duizend francshebben opgeleverdzijnde ruim dertien en een half millioen meer dan in 1837, en bijna twintig millioen meer dan in 1836. Prins Louis Bonaparte was den 11 dezer no-r nenberg waar men meende te weten da den 14 bepaald was, Hij zou volgen te Are- zijn vertrek op sommigeneen af scheidsmaaltijd aan de schuttersvereeniging van Thurgau geven. -- Vorst Leopold (van Belgie) wordt deze week alhier verwacht. Het doel zijner reis is onbekend. Men denkt, dat zij met het Hollandse!) Belgische vraagstuk in verband staat. Eergisteren is een buitengewone courier van het mi nisterie van buitenlandsche zaken naar Brussel afgezonden. Berigten uit Sarragossa van den 7 tot den 9 dezer, honden berigten van de gebeurtenissen nabij en in die stad ten gevolge der neerlaag van Pardinas. Den 6 was een vrij' aanzienlijk Carlistisch korps tot op Muel en Meuila voort getrokken. Cabrera was met groote wreedheid te werk ge gaan en had een groot deel zijner gevangenen doen fusileren. Op het bekend worden daarvan raakte het volk te Sarragossa in beweging deed wraakgcscbreeuw opgaan en wilde naar het kasteel om de Carliscische gevangenen te vermoorden. De generaal San Miguel verzamelde terstond eene junta van officieren om zien en zocht de volkswoede te doen beda ren door een aantal van Carlismus verdacht gehouden per sonen te doen arresteren; de volksmassa's waren daarmede niet te vredennoemende zulks halve maatregelen. De gis ting nam steeds toe de nationale garde kwam in de wape nen en nam vele lieden in verzekerde bewaring. Op 'dat oogenblik evenwel vernam men dat de Carlisten onder Ne- grizekere plaatsJalonverbrand en digt nabij de stad waren. Het oproer zvvichte voor de vrees; ieder was nu sleclus op de stadsverdediging bedacht en daardoor gelukte het om het dreigend gevaar van binnen te weren en meer af doende maatregelen tot in toom houding van het volk te be ramen. Den 9 was de kalmte wei nog niet hersteldmaar het oproer toch bedwongen. s GRAVENHAGE den 16 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden welke in het eerst door den heer Luzaclaatstvorig president, en daarna door den heer van Sytzamavoorzitter gedurende de laatste zitting, werd gepresideèrdzijn de geloofsbrieven van at de leden in orde bevondenen is cioor de commissien voor gesteld de gekozen leden der Kamer als zoodanig toe te la ten waartoe besloten werd waarna zij allen zitting namen. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van een drietal candidaten, dat, ingevolge art. 85 der grondwet, den Koning behoort te worden aangeboden, oin daaruit eeue keus te doen, tot bekleeding van het voorzitterschap der Kamer, gedurende de tegenwoordige zitting. Deze lijsc van drie candidatenzijnde de heeren jhr. mr. M. IV. de Jonge van Campens Nieuw landmr. L. C. Luzac en mr. P D baron van Sytzama, zal morgen Z. M. den Koning'worden aangeboden. Den 17. Heden is de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met he: aanbieden aan den Koning van eene lijst van drie candidaten voor het voor zitterschap bij hoogstdeuzeiven toegelaten. Naar men ver neemtheeft Z. M. te kennen gegeven, zich onverwijld met deze keus te zullen bezig houden. Men verzekert reeds heden middag, dat het Z. M. zou behaagd hebben jonkhr. mr. M. IV. de Jonge van Campens Nieuw landdie als eerste candidaat op de Ljst geplaatst is, tot voorzitter van de Tweede Kamervoor de tegenwoordige zittingte benoemen. M orgen zal de Tweede Kamer eene zitting houden waarin de nieuw benoemde voorzitter zijne functien zal aanvaarden en eene coramisie benoemd worden, belast met het opstellen van een adreszullende bevatten het antwoord der Staten- Generaal op de koninklijke aanspraak bij gelegenheid der opening van de tegenwoordige zitting. Of de financiële wetten reeds morgen zullen worden voorgedragen nog niet als zeker melden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft gisteren eene zitting gehouden en hare afdeelingen zamengesteld. tan men MIDDELBURG den 1 (^.october. der leerlingen van de zangschool heer W. R. Ceulcnhad eergisteren Het practisch examen order directie van den avond alhier plaats', in

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1