MIDDELBURGSCHE C O R A W N°- 118. 1838. JVanfctri)fe. DINGSDAG 2 OCTOBER. fhibltcatic. NIEUWSTIJDINGEN. Ü3uits>c(tlanb. «Sroot-iSrittrtuje. öc abonncments [irijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-, Geboorte- cn Doodbekendinakingcn waarvan de prijs van één tot zes regels is 1 5o en voor icderen regel daarboven 11 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE ZEELAND brengen bij deze ter kennis van allen die zulks zoude mogen aangaan dat de Provinciale Staten bij Hun Edel Groot-Achtb. resolutie van den 6 Julij 1838, hebben gearresteerd het navolgende, door Zijne Majesteit, bij be sluit van den 4 Augustus 1838, 110. 106, goedgekeurd, REGLEMENT op het beheer en onderhoud en de policie der BUURTWEGEN en VOETPADEN in de Provincie Zeeland. {Vervolg. Zie het vorig No. Art. 76. Zij doen in de maanden April of Mei en Augus tus of September van ieder jaar, met Wethouders of Asses soren eene algemeene schouwing over al de Buurtwegen en Voetpaden in hunne gemeentewelke veertien dagen te vo ren zal worden aangekondigd, en letten daarbijbehalve de de gewone visitatie op het onderhoudspeciaal op al de verbeteringen welke in den toestand dier wegen noodig of wenschelijk zijn. Art. 77. Voor zoo verre deze verbeteringen het gewoon onderhoud betreffendoen zij de wegpligtigen aanzeggen om dezelve binnen den door hen te bepalen termijn te be werkstelligen. Wanneer zoodanige verbeteringen niet onder het gewoon onderhoud kunnen gerangschikt worden raad plegen zij den Gemeente-raad daarover en doen de noodige voorstellen aan denzelvenom die ten koste der Gemeente te doen uitvoeren. Art. 78. Voorts houden zij met Wethouders of Assesso ren gedurende de maanden Mei of Junij rot en met October, ten minste eenmaal in iedere maand na gedane afkondiging schouw over de gemelde wegen en gedurende de overige maanden zoo dikwijls de staat der wegen zulks noodzake lijk zal doen oordeelen. Art. 79, Alle wegen en voetpaden moeten bij iedere schouw in behoorlijken staat en geëffend zijn. Art. 80. Al de bij voorschrevene schouwingen bevondene verzuimenin het behoorlijk onderhoud of ontdekte over tredingen van het reglement, worden op de wijze hierna be paald geconstateerden wijders aan de wegpligtigen door den Veldwachter of Bode der gemeente, eene schriftelijke aanzegging gedaanom het gebrekkige binnen den kortst mogelijken tijd, en uiterlijk binnen acht dagen te herstellen, of het in strijd met het reglement daargestelde weg te rui men bij laute waarvan zulks door of van wege het Plaat selijk Bestuur, ten koste der belanghebbenden moei worden gedaan. Art. 81. De Districts-Commissarissen nemen bij derzelver gewone toiirnëes ook den staat der Wegen en Voetpaden in oogenschouwen doen daaromtrent bij derzelver verslagen rapport. Art. 82. Gedeputeerde Staten doen des noodig oordee- lendede Buurtwegen en Voetpaden in de provinciedoor een lid of eene commissie uit derzelver midden, in oogen schouw nemen. Het Slot in ons volgend No.~) De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af ten zijnen Kan tore, zullen worden uitbetaald de Pensioenenover hec derde kwartaal 1838. Middelburg, den 1 October 1838. De Administrateur voornoemd P. P O U S. PREDIKANTEN der Nederduitsche Hervormde en TVal- sche Gemeentete Middelburggeven bij deze kennis dat tot herstelling van de afgebrande Kerk te Hoorn is ontvan gen door Ds. van der Feenop den 16 September 1838 1 in een ongezegeld pakjegevonden in de collecte der Oost-Kerk, des voormiddags. van Deinse, op den 10 September 1838, 10, ge zonden uit Arnemuiden door Ds. PVanrooy zijnde deze som gecollecteerd bij eene openbare godsdienst oefening aldaar. Borsiusop den 17 September 1838, ƒ50, onder letter R. van Hamelop den 23 September 1838, f 13. Middelburg 1 October 1838. FRANKFORT den 23 september. Volgens de berigcen uit Stockholm, van den 14 dezer, was het er toen volko men rustig. Van wege de stedelijke regering was eene belooning van 300 thalers gesteld voor hem die eenen bel hamel cn van 20 thalers voor hem die eenen deelhebber aan de laatst plaats gehad hebbende oproeren zou aangeven zoodanig dat dezelve geregtelijk gestraft konden worden. De leden der beurs hadden voorts eene inschrijving geopend om daaruit de regering tot het aanwenden van krachtige maatregelen ruim met geld te kunnen voorzien. Een Beijersch dagblad behelst de allocutie, welke de Paus in het consistorie van den 13 dezer gehouden zou heb ben. In dit stuk beklaagt Z. II. zich bij vernieuwing over de handelwijze der Pruissische regering jegens den aartsbis schop van Keulenen niet minder ernstig over die welke de aartsbisschop van Posen later heeft ondergaan, en roept hemel en aarde tot getuigen dat hij de regten van den H. Stoei ongeschonden bewaren en tegen alles wat haar kan benadeelen de stem verheffen zal. Het oorspron kelijke dezer allocutie is tot hiertoe niet door de dagbladen medegedeeld. Groot opzien geeft sedert eenigen tijd he; door een geheel dorp in Moravie, Kisselowitz verklaarde verlan gen om van de Katholijke kerk tot de Hervormde over te gaan. Een misverstand met den pastoor heefd daartoe aan leiding gegeven, en steeg langzamerhand zoo hoog, dat de ingezetenen, ofschoon te voren ijverige aanhangers der Ka tholijke kerkin onderhandeling traden met de te Bistritz bestaande Hervormde gemeente, en van Protestantschegees telijken onderrigt begeerden. De gemeente van Bistritz wees hun den wettigen weg aan, en zij gaven dienvolgens aan het opperste districts-bestuur van hun voornemen kennis. Daarop is eene geestelijke en wereldrijke commissie naar het dorp gezonden en door dezelve een protocol opgemaakt waarin de ingezetenen verklaard hebben van alle aanspraak op de plaatselijke kerk en kerkegoederen af cc zienen uit eigen middelen eenen Protestantschen zielverzorger te'wil len onderhouden. De district-overheid heeft zich bepaald met omtrent deze zaak hooger berigt in te zendenen nu is men in gespannen verwachting wat afloop die' zaak hebben zal. Te Pesthdat dezen winter zoo zwaar door waters nood geleden heeft, is den 15 dezer een zware brand uit gebroken, waardoor een aantal huizen in de asch zijn gelegd. Volgens brieven uit Alexandria zou de onder-koning woedend geworden zijn, op het vernemen der afschaffing van alle monopolie door den sultanen aan de Europesche consuls verklaard hebben dat hij nu, in weerwil van alle vertoogen en bedreigingenzijne onafhankelijkheid bevechten wilde. De Turksche regering bleef in de eerste dagen dezer maand hare krijgstoerustigen nog ijverig voortzetten, en het leger op de Aziatische grenzen 0p allerlei wijze versterken. Zij schijnt in geenen deele gerust te zijn wegens de plannen van den onder-koningen op den bijstand der mogendheden ingeval de oorlog uitbrakslechts in zoo ver te vertrouwen dat deze Konstantinopel met hare vloten tegen een aanval dekken zouden. LONDEN den 26 septemberGisteren zijn op nieuw de- peches voor den Engelschen gezant te 's Gravenhagesir h. Dtsbrowe afgezonden. Te Manchester hebben de radicalen eergisteren eene groote vergadering gehouden, nadat alles in hec werk gesteld was om menschen uit alle naburige districten derwaarts te doen zamenstroomen. Men berekent dat er dan ook meer dan veertigduizend personen grootendeels handwerkslieden tegenwoordig waren, zoodat deze bijeenkomst de grootste van dien aard was welke sedert 1819 in die stad heefc plaats gehad. Nadat zich de menigte, in stacigen optogt, door trompetten en banieren voorafgegaan naar eene groote nabij gelegen vlakte had begevendroeg men hec voorzitterschap aan het parlementslid Fielden opdie het eerste voorstel deed daarin bescaande dat deze vergadering zich met het besiuic ter invoering eener voiks-charteronlangs door de radicalen van Westminster genomen, vereenigen zou. Nadat die voorstel, benevens eenige andere, de bekende eischen om algemeen kiesregt, stemming bij balotage, eenjarige par lementen, enz. betreffende, aangenomen was, is de verga dering aan welke zich ten gevolge van hevige stortregens reeds velen onttrokken haddenuiteen gegaanzonder dat erzoover men weetverregaande baldadigheden zijn ge pleegd geworden. Soortgelijke vergaderingen zijn in verscheiden districten van Yorkshire en Lancashire tegen de cersce dagen van oc tober zamengeroepen. Vreemd klinkt het dat de hervor- mingsbilldie haren oorsprong grootendèels aan de vroegere pogingen der radicale partij te danken heefcin de rede voeringen bij deze gelegenheden gehoudenthans als de bron der ellende van hec volk wordt uitgekreten. De Engelsche dagbladen slaan geen geloof aan de be rigcen onlangs door eenige Duitsche papieren medegedeeld wegens eene overwinning die de Engelsche troepen op de Perzianennabij Bushire, behaald zouden hebben. Wat men hier van de expeditie naar Bushire weetmaakt het hoogst onwaarschijnlijk dat het gering aantal derwaarts gezonden Engelschen zich aan een gevecht met de troepen van den jhah gewaagd zou hebbenj ook is van eer.e zoodanige ont. moeting niets regtstreeks bekend. Uit Lissabon loopen de berigten tot den 18 sept. De verkiezingen in die hoofdstad waren nog niec afgeloopen maar zouden denkelijk in den zin der liberalen of zoogel naamde sepcembriscen uitvallen. De Miguelistische guerillas hadden Evora den 12 ernstig bedreigd, en hun getal groeide dagelijks aan. Baióa had dienzelfden dag het stadje Alvito overvallen en er de wapenen der leden van de nationale gar de weggeroofd. Te Chaves hebben daarentegen de ultra liberalen verregaande ongeregeldheden gepleegd. Omtrent de jongste merkwaardige luchtreis van den heer Green wordt gemelddat de onversaagde aëronaut met zijn gezelschap, ten kwartier voor acht uren des avonds van den 11 sepcemb.nabij de stad Lewes in Sussex met zijnen grooten luchtbol behouden op eene weide nedergekomen is De luchtbol was ten half zeven te Londen opgelaten, en had derhalve in 5 kwartier uurs 51 Engelsche mijlen afge legd. De luchtreizigers bereikten eene hoogte van ruim 27,000 voeten (meer dan 5 Engelsche mijlen). Op deze h-oogte daalde de thermometer tot op 27 gr. onder het vries punt en de barometer op n gr., hetgeen dus, den invloed der temperatuur daarbij in rekening gebragt, eene hoogte aanduidt van 27,550 voeten boven hec vlak der zee, zijnde het hoogste punt dat nog door menschen bereikt werd. De hoogste bergspits van hec Himalayagebergtede Dawalagiri, is slechts 26,460 Engelsche voeten hoog. De heer Green verzekert dat hij nog hooger had kunnen stijgen, maar zulks uit hoofde van de nabijheid der zeede ophanden zijnde dui sternis en de koude niec raadzaam oordeelende den luchrhm 111 II, had doen nederdalen. PARIJS den 27 september. De Moniteur deelt heden de volgende telegrafische depeche mede, uit Straatsburg giste- ren avond ten half vijf ure overgemaakt. De Ft ansche gezant in Zwitserland aan den president van den raad der ministers. rx Lucern. De president van het eedgenootschap deelc mij op het oogenblik eene nota mede welke door Lodewijk Bonaparte den 20 september aan hec gouvernement van Tlmrgau is ge zonden met verzoek om aan het algemeen bestuur aan te kondigen, dat hij gereed is te vercrekken zoodra hetzelve van de gezanten der vreemde mogendheden passen zal heb ben ontvangen waarmede hij zich naar eene plaats kan be geven waar hij een veilig verblijf zon vinden. In dezen brief spreekt hij van zijne verkregene regten, vermijdende om zich te verklaren over{afgebroken door de duisternis.) De bedreigingen van Frankrijk hebben alzoo hare uitwer king gehad en is prins Lodewijk er toe gekomen om zijn be sluit van Zwitserland te verlaten openlijk kenbaar te maken nog vóór dat de Zwitsersche landdag het antwoord op de nota des heeren de Montabello had gegeven hetwelk Zwit serland weliigt aan grootere moeijelijkheden had kunnen bloot stellen. Men wil hier, dat verscheiden aanzienlijke lieden in Zwitserland zoowel als de gezanten van sommige mo gendheden, ernstig bij den prins aangehouden hebben om door zijne verwijdering de gerezen moeijelijkheden uit den weg te ruimenmaar hec zou voornamelijk een brief zijn ge weest van zijn oom Jerbmehem uit Londen toegezonden waarin deze, in overeenstemming met de overige leden der Napoleontische familie hem aanspoorde om zijne eerzuch tige drooinen te laten varen en de geheele familie door dwa ze en misdadige stappen in geene rnoeijelijkheidte wikkelen, die hem tot bovengezegd besluit gebragt had. Men denkt dat prins Lodewijk Engeland tot zijn verblijf zal kiezen. Hec afbreken der depechejuist daar waar nog eenige min gun stige bijomstandigheden schijnen te moeten volgen doet vree- zen dat nog niet alle moeijelijkheden zijn opgelost en dat de prins weliigt geen waarborg zal hebben willen geven dat hij het Zwitsersch gebied voor altijd zoude verlaten. [[cc was juist op dit punt dat de heer Molé nu omstreeks eene maand geleden ten sterkste aandrongen het zal nu moeten blijken of de minister, na al het voorgevallene, nog zoo stellm daarop zal blijven aanhouden. - Sommige lieden willep ver zekeren -dat het Fransch gouvernement in allen gevalle op een verbannings-besluic van hec Zwitser^ „i 1 zal blijven staan. '-Wltsersch algemeen bestuur heHvtSt°zifn "er Hn' 0n.tVan£en van het bovenstaand telegrafisch berigt, zijn er depeches naar Lyon afgezonden, om de reeds feV,°j e"e ^°rmatie van eenige bataillons op den oorlogsvoer ven geen verderen voortgang te doen hebben. Men heeft d'ip gebeeie zaak aanzienlijke geldsommen gekost 5 01e uit de geheime fondsen zijn moeten gevonden wor den en voor een groot deel besteed werden met de bezoldi ging van geheime agenten in en om Zwitserland. De Constitutionnel behelst heden een brief va'11 de Zwit sersche grenzen, waarin als stellig verzekerd wordt, da c prins bodewijk, na het meerendeel zijner bedienden afgedankt te hebben, Arenenburg had verlaten om zich naar Italië te be geven. In een der .laatste Hommers van den Ttnhmtis leest men het yolgende

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1