MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 114. 1838. ZATURDAG 22 SEPTEMBER. Üloiiftcaitc. Publicatie. <S>j)c«ï).Tirc ^ïaufccslcbing. NIEUWSTIJDINGEN. Z3uit0ciilanb. JjVanfcrtjfe. £)c abciniicinonts prijs ilcier Courant is 2,75, voor drie maanden, cn Iran co per Post f 3. J)e abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertcntien behoort te geschieden des morgens vóór to urenindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van éin tot zes regels is/i,5o en voor iedcren regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester voor de Noordelijke Provinciën met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat in deze Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt op Maandag den 1 October aanstaande zal geopend zijn, mitsgaders dat, met betrekking tot de Lange Jagt, op het publieke Jagt- veld in het 3de, 4de en 5de District is vastgesteld: a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeksals: in het 3de Districtdes Maandags en Vrijdagsen in het 4de en 5de Districtdes Diugsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend worden. b. dat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mo gen worden gevangen. c. Óat geen verecnigde Jagt met lange honden zal mo gen gehouden worden, en dat degenen welke die Jagt uitoefenen, steeds 1000 Ellen of ongeveer eene Neder- landsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Er zal niet mogen worden gejaagd op gronden, waarop de oogst nog niet zal zijn nfgeloopen en geen Wild zal mo gen worden vervoerd naar Provinciën, alwaar de Jagt nog niet geopend iswordende de eigenaren van privatieve Jag- ten grenzende aan de Zee of Rivieren, aandachtig gemaakt dat dezelve mede aan de zijde van deze wateren behooren afgepaald te worden. Opzigtelijk de Gemeenten in het 4de en 5de Districtbui ten de linie der voorposten gelegenwordt de Jagt slechts voorwaardelijk en tot nadere opzegging geopendzullende op het jagtveld in die Gemeenten de Jagers steeds voor zien moeten zijnbehalve van hunne Jagt-actevan de Veiligheids kaart, voorgeschreven bij des Gouverneurs be sluit van den 28 Junij 1831. Middelburg, den 19 September 1838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENDURCH. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE ZEELAND brengen bij deze ter kennis van allen die zulks zoude mogen aangaan dat de Provinciale Staten bij Hun Edel Groot-Achtb. resolutie van den 6 Julij 1838, hebben gearresteerd het navolgende, door Zijne Majesteit, bij be sluit van den 4 Augustus 1838, no. 106, goedgekeurd, REGLEMENT op het beheer en onderhoud en de Policie der BUURTWEGEN en VOETPADEN in de Provincie Zeeland. EERSTE AFDEEUNG. Algemeenc Bepalingen. Art. i. Het beheer en de policie over de Buurtwegen en openbare Voetpaden in deze Provincie behoort aan de Plaat selijke Besturen, onder toezigt van Gedeputeerde Staten. Art. 2. De in het vorig artikel bedoelde Buurtwegen worden verdeeld in drie klassen. Art. 3. Onder de eerste klasse worden begrepen alle Hee renwegen of Heerbanen dienende tot communicatie tusschen de steden zoo binnen als buiten de provincieonderling cn de takken derzelve welke naar de groote wegen en over- zet-veren leidenvoor zoo verre dezelve geen gedeelte uit maken van de groote wegen der iste en 2de klasse. Art. 4. De -Buurtwegen der tweede klasse zijn diegenen welke de onderlinge communicatie dnarstellen van steden met dorpen en gehuchten of van dezelve naar de groote wegen cn overzet-veren leiden, voor zoo ver deze communicatien niet tot die der eerste klasse, in het vorige artikel omschre ven behooren. Art. 5. De Buurtwegen der derde klasse zijn de zooda- nigen welke ten algemeenen nutte in de gemeenten zeiven bestaan of de communicatie tusschen de tot dezelve behoo- rende dorpen gehuchten of buurten daarstellen. Art. 6. De Voetpaden in dit Reglement bedoeld zijn de zoodanïgen welke in het belang der ingezetenen bestaan en tot de gemeenschap tusschen de onderscheidene gedeelten der gemeente, of tusschen de naburige gemeenten onderling, zijn daargesteld. Art. 7. Gedeputeerde Staten zullen, bij de invoering van dit Reglement, na verhoor der Plaatselijke Besturen, eene Massificatie en aanwijzing van de voormelde wegen en voet paden vaststellen, welke vooraf, gedurende twintig dagen, in iedere gemeente ter visie der belanghebbenden zal worden gelegd die daaromtrent hunne bezwaren of aanmerkingen kunnen mededeelen. TWEEDE AFDEELING. Bepalingen wegens de verpligting tot het onderhoud der Buurtwegen en Voetpaden. Art. 8. Het onderhoud der Buurtwegenbenevens van de Voetpaden en van de daartoe behoorende werken wordt gelaten ten laste van diegenen, welke vóór het jaar 1810 °1 179S voor 200 veel het 4de en 5de district betreft, daarin voorzien hebben en blijft mitsdien het gewoon on derhoud der gemelde wegen ten laste der aanpalende land- gebruikers, respectivelijk tot het midden van den weg, voor zoo ver zij daarmede volgens de oude wetten en costumen der provincie, zijn belast geweest. Art. 9. Voor zoo verre het onderhoud dier wegen of voetpaden en daarmede in verband staande werkenbij het laatst, voorgaande artikel vermeld aan eenige personen eollegien corpora tien of communiteiten incumbeert of bij speciale octrooijen is opgedragenzorgen de Plaatselijke Besturen dat door dezelve behoorlijk aan hunne verpligting tot derzelver onderhoud worde voldaanvolgens de alge- meene bepalingen hierna omschreven. Art. jo. De Buurtwegen en Voetpaden, loópende over waterkeerende dijken en werken blijven uitsluitend aan het beheer der Dijksdirectien onderworpen hetgeen niede het geval zal zijn met alle zoodanige polder-wegenwelke niet onder de in art. 1 bedoelde wegen zijn opgenomen. Art. 11. De Buurtwegen en Voetpaden voor welke gee- ne wegpligtigen bestaan of kunnen worden aangewezen, zul len ten laste der gemeente worden onderhouden en de zul- ken die zoo slecht zijn, dat het gewoon onderhoud door de aangelanden of wegpligtigen niet voldoende is om dezelve in bruikbaren staat te houden zullen ten koste der gemeente worden verbeterd. Art. 12. Daar waar .geene bepaalde onderhouds-pligtigen tot onderhoud der bruggen en duikers in de wegen gelegen aanwezig zijnzullen die werken uit de gemeente-kas wor den onderhouden. Art. 13. Bijzondere personen of corporatien, hetzij door overeenkomsten of octrooijen hetzij uit eenigen anderen hoof de, tot het maken en onderhouden van Buurtwegen of Voetpa den of eenig gedeelte derzelve verpiigtblijven met dit onder houd belast en worden wederkeerig gehandhaafd bij het bezit der regten hun op eene wettige wijze toegekendvoor zoo verre deze regten niet wettig afgescha ft zijn. Art. 14. De verordeningen van policie en nopens de wijze van onderhoud gelijk mede de bij dit Reglement bepaalde boeten en dwangmiddelen zijn op gemelde perso nen en corporatien toepasselijk. De uitvoering dier maat regelenin geval van nalatigheid of onwilligheid, wordt op gedragen aan de Besturen en Ambtenaren, met het toe zigt over de Buurtwegen belast. Art. 15. Voor zoo verre in het vervolg nieuwe wegen of voetpaden mogten worden aangelegd of bestaande aan merkelijk verbeterd, zal deswege tusschen gemeenten, pol ders, corporatien, communiteiten en particulieren, de noo- dige overeenkomst kunnen worden getroffenen zullen al de daartoe betrekkelijke stukken, door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten en voorzien met derzelver consideratien aan de hiertoe bevoegde magt ter bekrachtiging worden in gezonden zullende met het ontworpene werk geen begin mogen worden gemaaktalvorens de gevraagde goedkeuring zal zijn verleend. Art. 16. Wanneer bij gemelde overeenkomsten, het regt tot het heifen van tol-, weg-, of brug-gelden mogt zijn bedongen, zuilen de daartoe strekkende verzoeken afzon derlijk gedaan en ingediend worden bij Gedeputeerde Staten die 11a verhoor der belanghebbenden met vaststelling van termijnende noodige voordragten tot het verkrijgen van octrooi aan Z. M. zullen doen. Het vervolg hierna.j KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente te St. KRUIS 4de District der Provincie Zeelandzullenonder nadere goedkeuring van het Provinciaal Coilegie van Toezigt over de Kerkelijke Administratien enz.op Zaturdag den 29 Sep tember 1838, des voormiddags ten tien uren, in de Consi storie-Kamer aldaar, aanbesteden: Eenige Reparaiien aan het KERKGEBOUW dier Ge meente met de levering der benoodigde Materialen waarvan het Bestek en de Voorwaarden ter lezing liggen bij den kerkelijken Ontvanger S. de Ridder, te St. Kruis. Het Coilegie van Kerkvoogden voornoemd, Namens hetzelve ABji. VERDOUW, Secretaris. DIRIGERENDE LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat door hen zal worden ge vaceerd op Dingsdag den 25 September 1838, des middags van twaalf tot één uur aan het Lokaal der gemelde Aka- demie, tot de aanneming van Leerlingen, zoo voor het Tee ltenen als voor de Bouwkunde alsmede op IVyensdag den 26 September 1838, des avonds ten zeven uren, voor de Oe fenaren die naar het levend Model verlangen te komen tee ltenen. FRANKFORT den 16 september. Uit Berlijn meldt men dat de voorwaarden, op welke men eene volledige schikking tusschen de Pruissische regeringen het hof van Rome zou mogen verwachten van daar naar Weenen afgezonden zou den zijnnaardien de beide hoven overeengekomen waren het aanbod der Oostenrijksche regering, ora als bemidde laarster op te tredenaan te nemen. Uit Rome wordt geschreven, dat de courierwissel met de Noordsche hoven sedert eenigen tijd weder ongemeen le vendig is en datnaar men meende te wetengewigtige onderhandelingen ten opzigte der kerkelijke aangelegenheden, onder de leiding van den secretaris van staat, kardinaal Lam- bruschiniop het tapijt waren. Op de Elbe is de Pruissische stoomboot de Stad Ber lijn, door een ongelukkig toeval, naar men denkt ten ge volge van wrijving, in de nabijheid van Dönnitz in brand geraakt. Slechts met moeite had men de passagiers en hunne goederen kunnen reddenwaarna de boot geheel en al eene prooi der vlammen geworden en in de rivier gezon ken is. De Stad Berlijn was eene der grootste en beste booten van de Pruissische stoomboot-maatschappij. PARIJS den 17 september. De Moniteur van gisteren meldtdat koning Lodewijk Philips achtereenvolgende onder scheidene vreemde gezanten die Zijne Majesteit de antwoor den hunner sotivereinen op de koninklijke brieven van ken nisgeving der geboorte van den graaf van Parijs hadden over te reiken in een bijzonder gehoor heeft ontvangen. Daar onder wordt in de eerste plaats Zijne Exc. de generaal ba ron Fagelbuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Zijne Majesteit den koning der Nederlanden genoemd. Naar men verzekert, moet de Fransche regering dezer dagen zeer gunstige berigten uit Konstantinopel ontvangen hebben. Er bestaat alle reden om te geloovendat er voor als nog geene botsing tusschen de Porte en Egijpte zal plaats hebben. De krachtdadige vertoogen van de Fransche en En- gelsche gezanten moeten den Egijptischen onder-koning heb ben doen besluitenom zijne plannen van onafhankelijk-ver- klaring te laten varenen zelfs voor het oogenblik niet ver der aan te dringen op de erfelijkheid van zijn onder-koning schap ten voordeele zijner afstammelingen. Dien ten ge volge zoude Mehemet-Ali alreeds rijke geschenken naar den sultan gezondenen aan de Egijptische vloot het bevel ge geven hebbenom in de haven van Alexandrie terug te kee- ren. Volgens een Zwitsersch dagblad moeten er in Zwit serland verschillende toebereidselen plaats hebben ten einde des noods aan de vorderingen van Frankrijk eenen krachtda- digen tegenstand te kunnen bieden. De vestingwerkende tuighuizen enz. zijn in den 'besten staat gebragtterwijl het eerste contingent onmiddellijk bijeen kan getrokken worden. De Revue de Paris beweertdat eenige leden der Lon- densche conferentie erkennendat het bedrag van de Hol- landsch-Belgische schuld zoude kunnen gewijzigd worden en dat lord Palmerston ten dien aanzien stappen gedaan heeft bij Z. M. den koning der Nederlanden als ook bij vorst Leopoldterwijl deze zelfde leden der conferentie het eens zijn, om dit bedrag te bepalen, zonder de beide belangheb bende partijen tot de debatten daarover toe te laten. Wat het grondgebied betreft, zoo moet, volgens deze Revue daarover in de zamenkomsten nog niet gehandeld zijn want eene eigenlijke zitting der conferentie is niet gehoudenen zal eerst den 25 dezer plaats hebben. Bij het ministerie van marine zijn tijdingen uit Mexico ontvangenwier inhoud bij het publiek niet bekend is maar ten gevolge waarvan telegrafische bevelen naar Brest zijn afgezonden. Het gerucht wil, dat zich hoop op eene minnelijke schikking der geschillen zou opdoen. De eerste vijandelijkheden tusschen Mexico en Frankrijk hebben den 23 julij ter hoogte van Tampico plaats gegre pen. Een Mexicaansch. vaartuigdoor een schip varUhec blokkade-eskader veivolgd, werd door de equipage verlaten en was door de Franschen zonder tegenstand bemagtigd toen van de kust verscheidene geweerschoten tegen deze ge- rigt en daardoor eenige matrozen gekwetst werden. De uitrustingen in de haven van Toulon worden nog altijd met den grootsten ijver voortgezet. De dagbladen deelen een treffend voorbeeld van moed cn tegenwoordigheid van geest bij een jong meisje mede. Den 13 dezer ontstond brand in de stalling achter het huis van den heer Cartelrijtuigverhuurder te Chapelle St. De- nis diebenevens zijne vrouw afwezig was. Reeds had den de vlammen de bovenste verdieping van het woonhuis bereikt, waar zijne elfjarige oudste dochter Josephineeen ander nog zeer jong kind en beider meer dan tachtigjarige- grootmoeder sliepen, toen eerstgenoemde', zoodra zij her ge vaar vernam, uit het bed sprong, haar zusje la.jgs eenen trap op de binnenplaats brngt, toen weder naar bovc-n klom,

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1