ileöcvUtifccn. ZEETIJDINGEN. AD VERTENT I EN. Op den 29 Augustus 1838 is te Groëde bevallen van een' ZOONC. E. M. CATS geboren NEETESON. Eenige kennisgeving. STOOMJAGT PEISSES MARIANNE, van Middelburg cn lloltcrdam. NB. De AANWIJZING der dagen en uren van afvaart voor het Stoomjagt {Sept.-December} is, in klein formaat gedrukt, a 10 cts. te bekomen in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams, te Middelburgalsmede aan het Stoomjagt zelve. DE STOOMBOOT DE SCHELDE ui ur. 3 3è uitcrlijken schijn van kalmte beeft overal iets dat aan oorlog doet deuken. Dit vloeit daaruit voort, dat achter de mees te vraagstukken, die de wereld nog verdeelen en in de stilte der kabinetten gevoerd wordende oorlog schuilt. Wij wenschen dat die oorlog niet uitbreke wij verlangendat Frankrijk zijne overwinnaars van 1815 niet uittarte, dat de verdragen geëerbiedigd worden dat de grens van den Rhijn niet worde overschreden. Maar onze tijd gaat van geheel andere kiemen van staatkundig misverstand zwanger, die de toekomst plotseling kon ontwikkelen. Waakt dus, minister deskonings! soldaten, generaals, houdt u gereed Erfge namen van den troon, vergeet niet, dat het leger het eenige verdedigingsmiddel van een land isdat geen Noordelijke grens meer bezit! Graaf van Parijs, herinner u, dat de stad Parijs u een degen gegeven heeftom de punt daarvan is het nood over twintig jaren aan Europa te toonen In eenen bijzonderen brief uit Madrid, van den 20, vindt men de volgende berigten Het schijnt dat men zich met het huis Rotschild niet heeft kunnen verstaangeene overeenkomst is geteekendenzoo men de geruchten ge- looven mag, zijn de onderhandelingen onbepaald uitgesteld. Daarentegen is het aan het ministerie gelukt eene overeen komst met de bank te sluitenom in de voorloopige be hoeften te voorzien. Dezelve heeft aangenomen 6 millioen realen voor'te schieten, waarvan er dadelijk vier naar den" generaal Espartero gezonden zijn, ij naar den generaal Oraa en het overige naar Narvaez MIDDELBURG den 31 augustus. Gisteren avond werd deze stad op het treurigst getroffendoor het onverwacht overlijden van den Edel-Achtbaren Heer Mr. J. F. Lants- heerBurgemeester dezer stadeen mandie zich in de zen post door zijne werkzaamheid en naauwgezetheid onderscheidde. Zijne nagelatene betrekkingen betreuren in hem een liefderijk echtgenoot en vaderen deze stad eti het vaderland verliezen in hem een achtenswaardig regent en nuttig burger. Omtrent den brandwelke den 27 dezer in de stad Tholen heeft plaats gehad kunnen wij nader melden dat dezelve op den middag in eene schuurtoebehoorende aan den heer J. de Wit, staande in de Minnepieterstraatis ontstaan, welke, niettegenstaande de dadelijk aangebragte krachtdadige hulp van ingezetenen en der brandspuiten in weinige minuten zoo hevig toenam dat aan het redden der schuuren van de belendende en aan de overzijde van de straat staande schurenniet te denken wasdaar het hooi strooongedorschen granen en brandstoffenin dezelve aan wezig, den brand allerhevigst deden woeden. Met groote moeite en inspanning is het mogen gelukkendat de brand zich niet aan de woonhuizen in de naburige straten heeft medegedeelden eerst ten 6 uren in den avond was men denzelven geheel meester. Door Gods goedheid mogen zich de ingezetenen verblijdendat een groot gedeelte der stad hetwelk in een dringend gevaar verkeerdeis behouden ge blevenen de vernieling zich bij zes schuren heeft bepaald. Van wege den directeur voor de marine is aan de zeevarenden bekend gemaakt, dat-dcop het westeinde van het eiland Schouwen gebouwd wordende kustlichttoren be stemd om de zich aldaar op de duinen geplaatst vindende twee steenkolenvuren door een draaijend lenzen-lamplicht der eerste grootte te doen vervangenthans zoo hoog is opgetrokken, dat dezelve uit zee over de duinen zigtbaar is. In het belang van handel en scheepvaart is het niet onverschillig om meerdere bekendheid te geven aan den vol genden maatregel, waaraan tot nog toe door het gouverne ment van Zweden en Noorwegen met de meeste stiptheid de hand gehouden wordt De bevelvoerders van schepen, namelijk, welke het voor nemen hebben om naar eene Zweedsche of Noorweegsche haven te zeilenmoeten in de havenvan waar zij vertrek ken hunne manifesten door den Zweedschen consul laten viseren daar het verzuimen van deze bepaling in Zweden met eene boete van twee honderd kroonen bestraft wordt. In de Javasche couranten tot den 28 april vindt men, onder anderen een besluit van Zijne Exc. den gouverneur- generaalwaarbij bepaald wordt, dat, tot en met ultimo maart 1839, alle werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, van waar en onder welke vlag ook aangebragt, vrij zullen zijn van de betaling der inkomende regten waar aan zijkrachtens het tarief no. 3 gearresteerd bij publi catie van den 25 septémber jl. Staatsblad no. 47), als begrepen onder de daarbij bedoelde artikelen ijzerwerk en machinerienzouden onderhevig zijnmet uitdrukkelijke verklaring tevensdatna ommekomst van den voorschre ven termijngeene vrijstelling van inkomende regten hoe genaamd meerten behoeve van de onderwerpelijke werk tuigen en gereedschappenverleend zal worden. Prins Leopold is, in den avond van den 23, in het kamp bij Beverloo aangekomenmaar het slechte weder heeft de wapenschouwing tot den 25 doen uitstellen. Na afloop daarvan is de prins des avonds te Brussel terugge keerd en heeft zich den volgenden dag naar Gent begeven. De bekende graaf de Montalembert heeft in genoemd kamp een bezoek afgelegd, is er, als de verdediger der Belgische belangen in de kamer der Fransche pairs, zeer luidruchtig ontvangen, en heeft, bij zijn afscheid, beloofd, in Frankrijk te zullen verhalen dat hij het schoon en goed gedisciplineerd leger gezien hadwaarop men zich als op de natuurlijke voorhoede der constitutionele regeringen en vrijheden van Europa verlaten mogt. Het Journal d"" Anvers behelst uit Antwerpen den 27 augustus het volgende Wij hebben het reeds meermalen gezegd. De middelen en wegen om tot eene schikking onzer zaken met Holland te geraken moet men niet willen zoeken in die genen onzer bladen, die zich uitsluitend patriotsch en onafhankelijk noe men. Die tolken eener doldriftige drukpers verliezen veelal, beide het algemeen belang van Europa en de gebiedende wet <ler noodzakelijkheid uit het oog. Wat hun voegt vinden zij billijk; wat met hunne gevoelens of belangen strijdt, noe men zij willekeurig. Zij kunnen niet begrijpen dat er bui ten hun belang eenige regten kunnen bestaan en zij zouden eenen algemeenen oorlog berokkenenzonder in het minst te bedenkendat hun verderf het gevolg daarvan zou kunnen zijn. De verbonden mogendheden hebben dit onweder van schreeuwen en declameren laten uitrazenen hetzij ver- moeijenis, hetzij betere beradenheid, de staatkundige gezigt- einder schijnt van lieverlede op te klaren. Mag men eene Duitsche correspondentie betrouwenzoo wijst het weer glas minder op oorlog dan wel voor eene wijlen de hiervoor bestaan hebbende vrees begint te verdwijnen. Men verze kert dat het Brusselsche kabinet bevredigende verklaringen heeft gedaandie volkomen strooken met de schikkingsge- zinde antwoordendoor vorst Leopold aan de onderscheidene afvaardigingen gegeven. Zoo de volkswoelingen en de drif ten der partijen de zaken niet op nieuw in de war sturen kan men eenen goeden afloop der onderhandelingen verwach ten, en zich vleijen eenen vasten termijn voor de werkzaam heden der conferentie te zien bepalen, De dagbladen die slechts aan een enkel punt blijven hechten, hebben de vraag, die onze belangen het meest betreft, geheel ter zijde gelaten. „Een der voornaamste punten, die bij onze schikking met Holland te bedingen zijnis voorzeker de onbeperkte vrij heid van de vaart op de Schelde. In plaats van te bewil ligen in eenige tollen of tonnegelden of eenig regt van visi tatie zou het honderdmaal beter zijnden jaarlijkschen last dien wij te betalen hebben in evenredigheid te ver meerderen, zoo als dit bij het traktaat der 24 artikelen reeds voor de vaart op de binnen-vvateren van Holland gedaan is. Een tweede punthetwelk ons bedunkensernstige en volhardende opmerking verdientis dat niets voor Belgie noodlottiger zou zijn dan eene kapitalisering der schuld ofschoon men, om tot een einde te komen, in eene reduc tie, welke dan ook, bewillige. Daar onze naburen steeds de middelen bezitten om ons den ingang van de Schelde te versperren, en dat zij daarin eenen genoegzamen waarborg moeten vinden voor onze naauwgezetheid in het aan hen uitbetalen van onze jaarlijksche schuldzoo heeft Belgie er aan den anderen 'kant belang bij, om Holland alle lust tot het belemmeren van onzen handel te ontnemendoor de welgegronde vrees van onsin zoodanig geval de beta ling onzer schuld te zien staken. Met nu alle tol of ande re regten op de Schelde, door jaarlijksche betalingen te doen vervangenzou men derhalve alle aanleiding tot geschil of misverstand omtrent ietshetwelk zonder deze voorzorg steeds een steen des aanstoots tusschen de beide landen zou verblijvendoen vervallen. En met nimmer in eene kapita lisatie der schuld te bewilligenzouden de Belgen geene chicanes te duchten hebben van de zijde van Hollandhet welk uit hoofde van de dwangmiddelen welke het steeds aan den mond der rivier in zijne magt blijft houden, niets voor de regelmatige betaling van onzentwege te duchten zal hebben. „Zoo men in tegendeel onze jaarlijksche schuld kapitali seert, zou niets de Belgen waarborgen voor het behoud der regten die voor hen bedongen zouden worden bij eene eind- schikking, die des te getrouwer zal worden nagekomen wanneer de bedingen en voorwaarden, die wij verlangen, de beide partijen verhinderen zullen dezelve straffeloos te schen den." PRIJZEN DHR EFFECTEN. Amsterdamden 20 Augustus 1838. Werkelijke Schuld 54 a 54J Idem Nieuwe Grootb. 101J- 101J Rest. Uitgest. ditc. - Kansbiljetten f a4|- a4| Amortisatie-Syndic. g5 - gSf 3§ pet. yg - 791 Handel-Maatsehappij 1671-167! Dito Leerling 10 m. - Schatkist-Biljetten - Lecning i856 - Dito 1K37 Losrenten 994- 99$ Fransche 5 pet. - a - io5| -106 - 97! Engelsche gecons Rusland, Hope C. io5J Leening io5| Idem„ fflï- 97ï Inschrijvingen Spanje, Ardoin 194- ig§ Oostenr.Goll. C. - 4 pet. Metaliek Pruissen i832. f Denemark. N. Lnnd. Nopelsche certificat. io3|-io3| Middelpr rjZES van de volgende Graxes enz. Middelburg, 30 Augustus 1838. Tarwe, de Nederlandsche Mudde 10 50 Rogge, (oude) - 7 25 Gerst, - 4 00 Haver- 3 00 Zetting van het Brood. Tarwenbrood 't Nederlandsch Pond 20 Cts. Roggenbrood, 15^ VLISSINGEN den 31 augustus. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: ForenungenG. Nassen, van Sundswald met houtwarenElectraT. Colledge van Newcastle, met steenkolen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild die HofnungJ. H. Hanssennaar Embdenmet stukgoederen; HoppetA. Kroijer, naar Fin land met ballast. Middelburg, den 29 Augustus 1838. JJeden beviel voorspoedig van een' ZOONVrouwe S. M. van REIGERSBERG VERSLUYSgeb. DE IIAZE BOMME. f-Jeden verloste voorspoedig van een' ZOON, H. H.van den Droecke geliefde Echtgenoot van Zuidzande C. I. O E F F Notaris. den 29 Augustus 1838. Middelburg, 26 Augustus 1838. JJeden overleed alhier, na eene ongesteldheid van weinige dagen in den ouderdom van ruim <58 jaren, de Wel-Edel- Gestrenge Heer JOHAN CORNELIS ANDRIESSEN Lid van de Kamer van Koophandel en Fabrijkenenz. EJeden overleed plotseling, in den ouderdom van 47 jaren, de Wei-Edel Geboren Heer Mr. J. F. LANTSHEER Bur gemeester der Stad Middelburg en Lid der Staten van Zeeland. Middelburg, den 30 Augustus 1838. PUBLIEKE VERKOOPING, Dingsdag den 4 September 1838, voor de Bank van Leening binnen de Stad Middel burg van al de PANDENverpand tot en met den laatsten Junij 1837. VERKOOPING op het Strand bij DISHOEK, tus. schen 7.outelande en Vlissin genop Woensdag den 5 Sep tember 1838, des voormiddags ten 11 uren, van het Wrak van het aldaar gestrand liggende Zweedsche BRIKSCHIP FrithiofKapitein C. F. Eklundmet deszelfs Mesten Boeg spriet, Sloep, Anker, Kabel en hetgeen meer zal worden gepresenteerd. Aldaar bevorens te zien. Informatien bij de Heeren J. Smith en J. Borgkmanste Vlissingen. P)e ondergeteekendenFabrijkamen in blanke en bruine SIROOP en gebrande of zoogenaamde KOFFIJ-SIROOP brengen ter kennis van den Handeldat zij een Depot van voornoemd Fabrikaat voor de Provincie Zeeland hebben ge vestigd ten huize van den Heer A. J. C. Snijdersop den Kortenburg te Middelburgalwaar zulks in onderscheidene kwaliteiten en tegen Fabrieksprijzen in het groot, verkrijg baar is. Heusden, GERLACH VERHOEVEN. 15 Augustus 1838. P)e ondergeteekendeEigenaar geworden zijnde van de BROODBAKKERIJ in de lange Breestraat, en voornemens zijnde deze Affaire ten tweedenmale te openen op Maandag den 3 September, beveelt zich op nieuw aan zijne vorige Begunstigers en verdere Stad- en Landgenooten aan, als voor maals door hem met goed succes bediend zijnde terwijl hij dan ook niet twijfelt, door eene zindelijke en prompte be diening zoo van BROOD als andere Gebakken zich der- zelver gunst weder waardig te zullen maken» Dezelve zal ookbij voortduringzijne Affaire in den Langendelft blijven continueren en heeft een BAKKERS KNECHT en een JONGEN benoodigd. A. M E IJ E R. J)e ondergeteekende, voornemens zijnde op Maandag den 3 September zijne BROODBAKKERS-AFFAIRE te begin nen op den hoek van de Bree beveelt zich in de gunst van zijne Stad- en Landgenooten belovende eene prompte en exacte bediening. M. GOOR. TJit de hand te koop een Burger HUIS geschikt voor den Handwerksman te bevragen bij den Drukker Auër. Te koop eene opene C11A1S voor een a twee Paarden te bevragen bij den Huurkoetsier de Bruynin de Suikerpoort. Ren bekwame HOEFSMIDS-KNECHT terstond benoo digd bij J. Franszen, aan de Noordbrug te Middelburg. Een BAKKERS-KNECHT benoodigd met November; adres bij den Boekverkooper Z. de Buisonjéte Vlissingen. Met November eene KEUKENMEID benoodigd, bij Mevrouw van der Heim. Eene bekwame DIENSTMEID, van middelbare jaren, benoodigd, bij M. van OuwerkerkLangenburg, Lett. B. No. 8. Bij denzelven is ook weder Hollandsch LUI- WIJVEGOED te bekomen. Afvaart-uren in September 1838. van Rotterdam Zaturdag 1, middag 12 ur. Maandag 3, voorm. 4 Woensd. 5, 5 Zaturdag 8, Maandag 10, 8 van Middelburg Zondag 2, voorm. 10 ur. Dingsdag 4, 11 J Vrijdag 76 FZondag 9, 7 Van VLISSINGEN en BRESKENS vertrekt in de maand September op de volgende uren Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag van Vlissingen 1 2 3 1 4' 5 i 6, 7: voorm. 10 ur. 11 11 n| 1 2 oi ^2 namidd. Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensd. Donderd. Vrijdag Zaturdag van Breslens i voorm. 2middag 3, 4 , 5, 6namidd. 7, 11 12 I 2 12* 12 i 2 Van VLISSINGEN naar NEUZEN en terug. Woensdag 5, namiddag 1* uren. Terug namiddag 3^ uren. TEIl DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 2