3LBURGSCHE COURANT. M. N°- 99. ZATURDAG 1838. 18 AUGUSTUS. NIEUWST!! fï) INGEN. 23uit0c!ilft«b. (Svoot-iSrittanjc. JxAufctrijfc. ücberlanbcn. rzi^rr^5 V00rSedraSen, bleek, dat de maatschap- nnS over eenen toenemenden bioei moge S&3 De abonncments-prgs dezer Courant is f 2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der shlvertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie, worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-, ucboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes re-els is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEU ZEN verwittigen bij dezen dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stad zal beginnen op Maandag den 17 Septem ber eerstkomendeen eindigen Donderdag den 20 der zelfde maand. Gedaan ten Stadhtiize van Neuzen, den 13 Augustus 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. W. STEENKAMP. Ter ordonnantie van dezelve, J. C. STEENKAMP Pz. BERLIJN den 8 augustus. Uit alle provinciën luiden de berigten zeer bedroevend over de aanhoudende zware regens en het ruwe weder, hetgeen eenen slechten oogst ten ge volge zal hebben de granen welke zich op het veld be vinden kunnen onmogelijk daardoor aan het droogen gera ken en moeten vochtig in de schuren geborgen worden hetgeen dezelve bijna onbruikbaar maakt. Indien het on gunstige weder niet spoedig ophoudt, moet men den oogst van dit jaar als bijna mislukt beschouwen. Uit Rome wordt onder dagteekening van den 24 julij gemeld dat Z. H. de Paus sedert eenen geruimen tijd aan de kanker in den neus was lijdendewelke voor eenigen tijd wel eenigzins verminderd doch nu op nieuw zeer toe genomen was. DUSSELDORP den 13 augustus. Steeds is het betreu renswaardig wanneer bij feestviering een ongeluk gebeurt en dubbel is het zulks wanneer de gelegenheid zoo verheu gend en de ramp zoo aanmerkelijk is als waarvan de Triersche courant dezer dagen melding maakt. Op den 3 augustus waren tot het vieren van's konings verjaardag, een aantal arbeidslieden van het Neukircher ijzerwerk bezig met kleine stukjes geschut vreugde-schoten te doen. Op een maal slaat de brand, zoo men meent door eene tabakspijp medegedeeld in het vaatje buskruid hetwelk hunnen voor raad bevatte. Het springen daarvan doodde drie man op de vreesselijkste wijs. Van vier gekwetsten stierven er twee korten tijd daarna. De dood van den zesden werd verwacht, en de zevende was in groot gevaar. N1EDERMENDIG den 11 augustus. In den afgeloopen nacht ontstond alhier bij hevigen wind een zoodanige brand dat tot op dit oogenblik (9 uren des morgens) reeds 162 gebouwenmet net grootste gedeelte van hetgeen dezelve bevatten, eene prooi der vlammen zijn geworden, en de brand nog voortwoedt. De gebouwen zijn allen voor brand verzekerd doch slechts één persoon heeft zulks zijne roe rende goederen en meubels gedaan. LONDEN den n augustus. In den Herald leest men: Tijdens de hertog van Nemours zich alhier bevond ging er sprake, dat Z. K. H. voornemens was om herwaarts terug te keeren, met het doel, om gedurende het jagtsaizoen Schotland te bezoeken. Eenige dagen geleden heeft echter eene aanzienlijke Schotsche familie in antwoord op eene uitnoodiging aan dien prins eenen brief ontvangen waarin Z. K. H. zegt, dat hij, uit hoofde van zekeren zamenloop van omstandigheden, de jagt in het noorden, voor dit sai- zoen moet opgeven." Gisteren is te Maidstone uitspraak gedaan in de zaak van acht personen, bij het dolle boeren-oproer van Courte- naij op den 31 mei II. betrokken. Zij zijn, als schuldig aan het vermoorden van den luitenant Henry Boswell Bennett allen ter dood veroordeeld, doch hebben tevens de verzeke ring ontvangen dat hun leven gespaard zal blijven. In de Dover Chroniclevan den 10 augustus, leest menToen heden voor acht dagen de digte mistwelke den horizont bedektegeheel verdwenen was werd des morgens, omstreeks 10 uren, de lucht zoo buitengewoon hek er, dat de tegenover gelegen kust een gezigt opleverde, als bij menschen geheugen nog nimmer gekend was. Het was laag en bijzonder stil water, en als of plotse ling een gordijn werd weg geschoven, zag men de geheele uitgestrektheid van de Fransche kust, zoo duidelijk, als of zij slechts op eenige mijlen afstands lag. Calais was volko men goed te onderscheiden, terwijl, in vergelijking van den afstandzeer kleine voorwerpen goed te herkennen waren. De steenen beeren aan het havenhoofd te Boulogne waren volkomen zigtbaarmen kon de zeilen der in de haven liggende schepen ontwarenen al de dorpen aan de kust vertoonden zich zoo klaar, dat men van het havenhoofd te Dover af, dezelve zoo nabij zou geloofd hebben, als de Marteilo Tervers, in de ontniddeljjke nabijheid van Folke- stone gelegen. Met betrekking tot den staat der zaken in Zuid-Afri- ka zegt de Courier van heden avond in zijn City-berigt Met een van de Kaap de Goede Hoop aangekomen schip hebben wij brieven en papieren uit die kolonie tot den 10 junijvolkomen bevestigende de vroeger van de grenzen ontvangene berigten, betrekkelijk twee zware veldslagen, geleverd tusschen de verhuisde boeren en de stammen der Kaffersche inboorlingen in het land van Dingaan. In het eerste gevecht hadden de Kaffers de nederlaag bekomen maar in het volgende waren de planters te Port Natal vol komen geslagen en hun vee en goederen weggevoerd gewor den. Het verlies aan den kant der inboorlingen werd op 3000 man begroot, dat der planters op ongeveer zoo vele honderden." Naar men verneemt, wordt de ijzeren spoorweg van Cairo naar Suez met buitengewonen spoed voortgezeten men denkt, dat hij binnen een jaar zal geëindigd zijn; on afgebroken arbeiden 18,000 werklieden aan denzelveii.On geveer twee jaren geleden heeft de onderkoning van Egypte in Engeland de sporen en andere benoodigdheden doen ver vaardigen, welk een en ander op meer dan 1,250,000 p. st. Cf 15,000,000) te staan komt. De ijzeren sporen zijn te Birmingham vervaardigden wegen nagenoeg 20 fg de voet. Reeds beraadslaagt het Egyptische gouvernement met de vreemde consuls over de vracht, door reizigers, en voor het overbrengen van brieven en het vervoer van koopgoe deren, langs den gezegden weg, te betalen. In een wetenschappelijk weekblad vindt men het vol gende De gebroeders Landauer van Stutgard, hebben een pa tent verkregen voor eene nieuwe soort van koord of touw van hetwelk de draden niet, zoo ais gewoonlijk, over'elkan der gedraaid zijnmaar in eene evenwijdige rigting naast el kander liggen. Een zoodanig koord van duim in om trek draagt een gewigt van 1,300 ponden zonder breken en wanneer het eindelijkdoor de kracht van bijgevoegd gewigt, breekt, heeft de breuk het voorkomen als of het koord met een scheermes doorgesneden was ten blijkedat al de draden even sterk waren en evenveel gedragen hadden. Een zoodanig koord van 504 draden van 3^ duim omtrek en 111 voet lang, weegt slechts 19 pond, terwijl een ge woon koord van dezelfde lengtevan denzelfden omtrek en van hetzelfde aantal draden 51J p0nd weegt." PARIJS den 13 augustus. De heer Fabricius is eergiste ren met zijne familie van hier naar *s Gravenhage ver trokken. Sedert zeven-en-dertig jaren bevond hij zich hier onafgebroken in diplomatieke betrekkingen. De Nouvellistc zegt van goederhand vernomen te heb ben dat vorst Leopold binnen 8 of 10 dagen naar Londen zal vertrekkenten einde zijne belangen bij de Londensche conferentie in persoon voor te staan. Volgens berigten uit Marseillé, heerscht aldaar eene buitengewone hitte. De koele zeewindendie nog gedu rende de laatste dagen van julij dan dampkring verfrischten hebben opgehouden. Sedert drie maanden moet er in die streken slechts eene enkele maal een weinig regen gevallen zijn. Daarentegen klaagt men in berigten uit de Fransche epartementen aan het kanaal steeds over de menigvuldige he- vige slagregens. Een ernstig ongeval en dat de noodlottigste gevolgen had kunnen hebbenheeft gisteren-avond tegen negen uren op den ijzeren spoorweg van deze hoofdstad naar St. Ger- main plaats gehad. Twee wagentreinen zijn op het midden van den weg tegen elkander aangebotst. Verscheidene rijtuigen zijn door den schok geheel verbrijzeld. Zoo men zegt, zijn acht of tien personen gevaarlijk gekwetst. Eene dame heefe beide de armen gebroken. Tot nu toe hebben wij niet vernomen dat iemand bij deze gelegenheid omge komen is. Algemeen legt men aan het bestuur van den spoorweg groote nalacigiieid in het regelen van het vertrek der wagentreinen ten laste. Vooral op de zondag-avonden laat men de personen die op het bepaalde uur van vertrek der wagentreinen aan het station aankomen, schandelijk lang ja somtijds twee of drie urenwachten. Natuurlijk wordt het publiek daardoor verbitterd. Gisteren-avond moet de ontevredenheid onder de 12 of 1500 personen, die met den laatsten trein wilden vertrekken ten toppunt gerezen zijn. Men heeft dien ten gevolge nadat men eenmaal op weg wasde stoomwerktuigen harder laten werkenen dit moet de oorzaak van de botsing geweest zijn. Wij vleijen ons nog, dat de plaats gehad hebbende ongelukken niet zoo erg zijn, als men beweert. Naar men verhaalt zullen de gekwetste personen de bestuurders van den spoorweg, tot vergoeding van de geledene schaden voor de regtbanken vervolgen. Naschrift. Het aantal der personen, die gisteren op den spoorweg naar St. Germain kwetsuren hebben bekomen bedraagt 40, waaronder 7 bedenkelijk gekwetsten. Aan eene zwangere dame is het dijbeen verbrijzeld. Eene geregtelijke aanklagt tegen de bestuurders van den spoorweg is dezen ochtend bij den maire van Ainiéresin de nabijheid van het station van welke gemeente het ongeluk heeft plaats gehad ingediend. Door de mededinging der stoombootvaart-ondernemers te Boulogne is het zoo ver gekóraen dat de overvaarc uit die haven naar Londen niet meer dan 60 centimes bedraan. Eene der maatschappijennamelijk heeft laten bekend ma ken, dac zij voor een schelling (120 centimes) per hoofd passagiers innam waarop de andere den prijs op de helft °-e- bragt heeft. e Het Journal des Débats deelt eenen brief uit Lucern mede, waarin voorkomt, dat, na eene op den 8 dezer gehoudene bijeenkomst van gedeputeerdenzoude besloten zijn om een weigerend antwoord op de nota van het Fransche gouvernementbetrekkelijk het verblijf van prins Lodewijk Buonaparte in Zwitzerlandte gevendoch dat genoemde prins te gelijker tijd zoude verklaard hebben, geene moeije- lijkheden aan den bondsdag te willen berokkenenen zich "al- zoo uit eigen beweging te zullen verwijderen. Het genoem de blad voegt er bijdatals de Zwitzersche eigenliefde zich met deze verklarfng tevreden stelt, men redenen heeft zich te verblijden over eene zoo volkomen en zoo gemak- kelijk verkregene uitkomst. Zekere Rameauhouthandelaar, had een buitenee- meen grooten dog, gewoonlijk op de plaats van het huis vastgeketend. Deze hond betoonde zich jegens niemand an ders vriendelijk dan jegens de vrouw des huizes, die hem verzorgde. Gisteren namiddag bevond mejufvrouw Rameau zich op de plaatsmet haar sjarig kind op den arm het welk zij teederlijk liefkoosde. De honddie steeds' hare bewegingen volgde, begon te blaffen, zich in zijn hok te draaijen, blijkbaar door eene soort van jaloerschheid aange daan. De moederdie zich met de vertooningen van het dier vermaakte, liefkoosde het kind des te meer, toen de hond zich van den keten losrukt, zich woedend op' het kind werpt, en hetzelve in een oogenblik aan stukken scheurt. Te vergeefs stelt de moeder zich te weerop hare angst kreten snellen de huisgenooten ter hulp toe maar het kon hun niet gelukken den dog zijne prooi te ontnemen. Eerst toen men denzelven een mes in de keel kon stoot'en viel hijmaar stervende nog hield hij zijne prooi vast. 's GRAVENHAGE den 14 augustus. Z. M. en de Prin ses Albert van Pruissen hebben gisteren middag een uit stapje per rijtuig naar Loosduinen gedaan. Bij gelegenheid van de nakermis dier plaats was er eene menigte volks en rijtuigen op halfweg tusschen die gemeente en de residentie verzameld zoodat de Vorstelijke Personen genoodzaakt wa ren zich aldaar korten tijd op te houdenvoor en aleer de weg zonder ongelukken te passeren was. Z. Exc. de vice-admiraal Gobius is heden alhier ge arriveerd. AMSTERDAM den 14 augustus. Heden hield de maat schappij tot Nut van t Algemeen hare 54ste algemeene ver gadering. Dezelve werd door den voorzitter, den heer Bruno Tidemanin de Luthersche Nieuwe kerk alhier, ge opend met eene redevoering houdende het betoog Dat in de meer algemeenepersoonlijke medewerking der "Leden van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een kracht vol middel ligt opgesloten ter volkomener bereiking van het edel doel harer instellingF De redenaar toonde hierbij aan hoe die medewerking werd voorondersteld, i°. door den aard der maatschappij20. door hetgene zij gedaan heeft; en 30. door hetgene haar nog te doen staat. Vervolgens schetste hij de vereischten welke de persoonlijke medewer king in ons vordert; de wijze waarop zij zich zou kunnen openbaren; en de vruchten daarvan te verwachten; terwijl eene opwekking tot algemeene medewerking zijne rede besloot Na het eindigen der redevoering, welke door vocale en instrumentale muzijfc werd afgewisseld ontvingen Johannes Sterk en Bastiaan van Griekenuit handen van den voor zitter, de hun toegewezen eereblijken voor edelmoedige be" drijven, en werd de gouden eereprijs voor den heer J JV L. van Oordt, aan zijne bekroonde prijsverhandeling, in het verleden jaar ten dee gevallen, bij afwezigheid van dien heer aan den secretaris ter hand gesteld Deze plegtigheid afgeloopen zijnde, begaven zich de af gevaardigden der onderscheidene departementen naar de kerk der Doopsgezinde gemeente, alwaar de werkzaamheden de vergadering een aanvang namen. Uit het algemeen verslag nö n. Zij had in het afgeloopen jaar eene zuivere aan winst van niet minder dan 12 departementen en 211 leden zoo t at de maatschappij thans bestaat uit 231 departe menten bevattende 13721 leden. Vervolgens gaven hoofd bestuurders berigt, dat uit hun midden tot voorzitter der algemeene vergadering van het volgende jaar, de wel-eerw. neer J. Boeke en tot nieuwe leden van het hoofdbestuur de heeren mr. J. Smits Ferburg en PF. H. de Friese ver kozen waren die zich deze keuze hadden laten welgevallen. Daarna werd gelezen het verslag wegens de door de maat-* schappij opgegeveue prijsstoffen; waaruit onder anderen bleekdat op de vraag Een naar de vatbaarheid des gemeenen mans ingerigt vertoogwaarin het spreekwoord Zei de tering naar de nering uit een gezet en ontwikkeld

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1