MIDDELBURGSCHE C O R A W T. N0 90. 1838. ZATURDAG t </vr-/ h' ■.h II AUGUSTUS. (Apenbare ïlcrkooptug fhiblicfcc Clnnbcstcbiug. NIEUWSTIJDINGEN. ÏDuttechlAub. <£>vo ot~i3 rit tan jc. ^Icbctrlaubcn. 'V Dc abonncments-prijs dezer Courant is a "]S voor drie maandenen franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der yt<Ivertentien behoort te geschieden des morgens vd<5r lo uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald. Op 's Rijks Werven der Marine te VLISSINGEN, op Dingsdag den acht-en-twintigsten Augustus aanstaandedes voormiddags ten tien uren, van voor 's Rijks dienst afge keurde GOEDEREN, bestaande in: 8 h 9000 Ned. Ponden zoo gesmeed als gegoten oud Ijzer, gemaakt Ijzerwerk in soort, Koperen Kastrollen, Ketels en Pannen, Gereedschap pen en Scheepsbehoefreneene partij oud Touw, oude Vlaggen, Katoenen Dekens, oude Duigen en Boderastukken een aantal KleedingstukkenKooijen en Kooigoederen Voorts eenige Oost-Indische Victualie, bestaande in: Sago, Meel, Koffij en Kadjang; alsmede vijf Sloepen en Jollen, en eene partij BrandhoutMot en meer andere voorwerpen. Zullende alles twee dagen vóór en op den Verkoopdag voor een ieder die daarbij gading mogt hebbenop de ge melde Werven te zien zijn. Vlissingen, den 7 Augustus 1838. De Vice-AdmiraalDirecteur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departement van de Schelde, Bij deszelfs afwezigheid De Secretaris bij de Directie der Marine te Vlissingen J. C. VERVATE. Op Donderdag den 23 Augustus 1838, des voormiddags ten 10 uren, zal het Plaatselijk Bestuur van 's HEER- ARENDSKERKE, op den Dorpe aldaar, in de Herberg- bevvoond door Jacobus Minnaarpubliek en aan den minst- mijnenden trachten aan te besteden liet uitdiepen en verbeteren van de Haven aan de Zuid- CraaijertGemeente 'j Heer-Arendskerkebenevens het maken van eene geschikte ligplaats voor de Vaar tuigen. Zullende de Conditiën van Aanbesteding in de gemelde Herberg ter lezing liggen; bij den Heer Secretaris der Ge meente, den Heer Bosdijk, wonende te Heinkenszandinfor- inatien te bekomen zijnen daags vóór de besteding aan wijzing in loco geschieden. 's Heer-Arends kerke den 9 Augustus 1838. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd L. de F O U W Jz. Vt. Ter ordonnantie van hetzelve, De Secretaris B O S D IJ K. De PLAATSELIJKE SCHOOL-COMMISSIE brengt ter kennis van belanghebbendendat de Jongelingendie verlangen met den in deze maand Augustus beginnenden Cursus tot dc Latijnsche Scholen te worden toegelaten daarvan in persoon zullen moeten kennis geven aan den waarnemenden Voorzitter, den Heer D. Borking vóór of uiterlijk op Donderdag den 16 dezer: zullende hun de dag van het te houden examen alsdan worden opgegeven. Middelburg, den 10 Augustus 1838. ADr. P. van DEINSE, waarnemend Secretaris. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverterendat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag 15 Augustus 1838, des middags ten 12 uren, aan het Lokaal der Akadeinie. BERLIJN den 2 augustus. Z. H. de Paus heeft in zijne laatste handelingen met het Pruissische kabinet herhaaldelijk den wensch geuitdat de afgezette aartsbisschop van Keu len den heer Visscheringin die hoedanigheid mogt hersteld worden. Z. M. de koning van Pruissen heeft daarop het gevoelen van zijnen staatsraad ingewonnen, die, na lange beraadslagingverklaard heeftdat de gewezen bisschop zich te dikwijls aan ongehoorzaamheid jegens het Pruissische gouvernement had schuldig gemaaktom ooit wederom eenen openbaren post bij onze regering te kunnen bekleeden. Dien ten gevolge heeft Z. M. de kabinetsorder van den 13 jumj uitgevaardigdwaarbij dr. Husgen als generaal-vica- ns van het Keulsche domcapittelofficieel bevestigd wordt. Volgens de laatste berigten uit Stokholm, van den 27 juli] was de rust in die hoofdstad in de laatste dagen niet weder gestoord geworden en was de politie ijverig bezig om de bewerkers van het plaats gehad hebbende oproer op te sporen hebbende zelfs eene premie van 100 rijksdaalders op de ontdekking derzelven gesteld. Ook te Reichenbach leeft nog een veteraan uit den 7jarigen oorlog.Paul IVilhelm geboren den 12 october 1741 te Franzdorfbjj Neissevolgde zijnen vader, toen die bij het uitbreken van gemelden oorlog tot de militaire dienst geroepen werden nam weldra zelf de wapenen op vocht in de beroemdste veldslagen dapper mede en bleef tot het jaar 1802 als soldaat dienen. Daarna verdiende hij langen tijd als vlijtig arbeider zijn brood tot elks tevredenheid. Thans echter moet de zwakke grijsaard van de ondersteuning van mildadige menschen leven. Zijne vrouw is hem voor lang ontvallen en van zijne 5 kinderen leeft er nog eendie 3 kinderen heeft. FRANKFORT den 5 augustus. De Russische troonop volger is eergisteren avond, over Münden ën Kassei, al hier aangekomen maar heeftdaar hij in cognitoonder !den naam van graaf von Borodinskoi reistalle eerbe wij zingen en feesten van de hand gewezen. In Hanover wil men onderrigt zijn dat de Duitsche bonds-vergadering zich onbevoegd zal verklaren om uit spraak te doen over de bezwaren door de besturen van een aantal Hanoversche steden tegen de nieuwe staatsregeling bij haar ingediend. De voorstanders der constitutie van 1833 zijn door dit gerucht diep pedergeslagen. Tusschen Coblenz en Mainz heeft den 4 dezer de stoomboot Leopold, door het stooten op de zoogenaamde drie Kroonenrotszulk een zwaar lek bekomen, dat de voorkajuit in een oogenblik onder water liep. Ter naauwer- nood had menvóór nog de machines hare dienst weigerden en het vaartuig zonk tijd om hetzelve met het hoofd naar het land te keeren. De honderd vier-en-twintig passagiers die zich aan boord bevondenzijn dadelijk door eene gelijk met de Leopold opvarende stoomboot, de Hertog van Nas sau overgenomen. De goederen die aan boord waren zul len echter door het water bedorven zijn. Den Iaatsten julij heeft, in de nabijheid van Bonn, het Rijnschip Onrustvan Rotterdam naar Mannhein, ge voerd door kapitein Baumeistermede door het stooten op eenen steenachtigen grond een zwaar lek gekregen waar door het onderste gedeelte der ladingvoornamelijk uit sui ker bestaandezeer beschadigd is. Daar er zich geene lig- ters op de plaats van het ongeval bevondenheeft men zoo goed mogelijk het lek moeten digten en, dodr eene stoom boot op sleeptouw genomennaar Keulen moeten terug va ren alwaar men onverwijld aan het ontladen gegaan is"; het grootste gedeelte der lading wasnaar men meentbij de Rijnscheepvaart-assurantie-maatschappij verzekerd. In Opper-Italie is hec zamentrekken der troepen voor de aanstaande krooning des keizers te Milaan aangevangen. Zelfs de garnizoenen van Treviso, VicenzaPadua Man tua en andere meer afgelegene plaatsen zullen zich in den omtrek dier stad verzamelen. Later moeten deze gezamen lijke troepen naar men verzekertte Montechiaro nabij Verona, groote manoeuvres verrigten. De kosten, welke te Miliaan zoo wel door de stedelijke regering als door partiknlieren worden aangewend, om het krooningsfeest luister bij te zetten, gaan alles te boven wat vroeger bij soortgelijke gelegenheden gezien is. In de na bijheid der hoofdkerk zijn verscheidene huizen afgebroken opdat het uitzigt opdat beroemd gebouw, tot welks ver- fraaijing men nog dagelijks groote sommen aanwendt, door mets verhinderd zou worden. Reeds bevindt zich eene groote menigte vreemdelingeninzonderheid Engelschete Milaan waardoor de prijs der woningen en levensmiddelen beduidend is gestegen, welke laatste, naar men vooruitziet, weldra van zes- tot tienmaal duurder zullen zijn dan in ge wone tijden. Van de Montenegrijnsche grenzen wordt gemeld dat de zaken aldaar steeds een meer bedenkelijk aanzien beko men. De Montenegrijnen zetteden hunne krijgstoerustingen voortden 29 junij was het wederom tot een gevecht ge komen waarbij de Turken het onderspit hadden moeten del ven. Overal wierpen de rebellen verschansingen op, om zich tegen hunne vijanden te weer te stellen.. LONDEN den 5 augustus. Verleden woensdag is op het ministerie van buitenlandsche zaken eene langdurige kabi- nets-vergadering gehouden. Gisteren hebben de Fransche Russische en Belgische gezanten op het ministerie van bui tenlandsche zaken gearbeid. Op den 1 dezer is te Birmingham de emancipatie der negerslaven plegtig gevierd. De heer J. Duntan horologiemaker te Glenluce heeft onlangs eene kleine stoommachine van hóoge drukking vervaardigd, welke daarom opmerking verdient s dat de stoom tweemaal in den cylinder werktvóór dat zij in den damp kring wordt uitgelatenwaardoor men de helft der brandstof en van het water bespaart. Wanneer men de lucht-en pers pomp op deze machine toepastzoo kan zij ook bij lagere drukking met dezelfde spaarzaamheid werken. Eenige des kundigen, die het werktuig in oogenschouw hebben geno men, achten het zeer dienstig, 0111 bij locomotiven en voor schepen, die lange reizen doen gebruikt te worden. Volgens sommige LondeUsche dagbladenmoet de En gelsche zeemagt tegenwoordig veel minder zijn dan die der Franschen en der Russen wel zijn de Engelsche schepen veel in getal maar velen zijn slechts half gewapendniet voldoende bemand en van gering charterals van 2 tot 26 stukken. Te vergeefs heeft de bevelvoerende admiraal in de Oost-Indien verzocht, dat het admiraalschip Wcllcsley de .cusschendeks stukken, welke in Engeland zijn gebleven, mogt terug erlangen0111ingeval deze of gene belangrijke gebeurtenis mogt plaats hebben behoorlijk uitgerust te zijn de beide vlagschepende Melville en Cornwallisvoor 74 stukken gebouwd verkeeren in denzelfden toestand. De Russische scheepsmagt in de Oostzee gelooven wij te mogen stellen als volgt: vier driedekkers van 110 stuk ken zes en-twintig linieschependoor elkander gerekend van 80 stukkentwintig fregatten eenige van 60 andere van 44 stukkengemiddeld berekend alzoo van 50 stukken. In de Zwarte Zee heeft Rusland vijftien linieschepen en een aantal fregatten van 60 stukken en daar beneden zoo dat Rusland kan gezegd worden 54 55 groote liniesche pen te bezitten en 30 k 40 fregatten welke alle bemand behoorlijk uitgerust en geoefend zijn. Een der dagbladen van Glasgow verhaalt hec volgende ongelukhetgeen eenigen tijd geledendigc bij die stad plaats heeft gehad: De daglooner John Baird is den 28 julij in den ouderdom van 62 jaren levend verbrand, in den kalkoven van Benston bij Crunnokalwaar hij sedert 40 jaren gewerkt had. Hij was bezig met steenen te verbrijze len bij de opening van den ovenen had de onvoorzigci"'- heid zijnen voet tegen eenen steen te houden, welke digt bij de opening lag; de steen plotseling omkantelende, scorc- te de ongelukkige meer dan 20 voeten diep in den branden den oven. Zijne makkers snelden toe, om hem uit de vlam men te reddenen het gelukte hun ook hem uit dien vuur- kolk te halendoch het hoofd van den ongelukkige was reeds geheel verbrand. GRONINGEN den 6 augustus. Heden morgen zijn on der eenen verbazenden toevloed van menschen en met eenen langen crein van koetsen, de lijken der vijf jongelingen, welke te Waterswolde tè zamen in hec water den dood von den gelijktijdig begravendezelve werden behalve door hunne diep bedroefde maagschap, door een vijftigtal jongelie den, meest allen kennissen van de overledenen voor de rouw koetsen uitgaande, grafwaarts begeleid. De lijken in het graf neêrgelaten zijnde, wierpen deze jongelingen de eerste schoppen met aarde op de overblijfselen hunner vrienden en hieven daarna vierstemmig aan het 4de vers van gezang 21 Diepe wijsheid zijn uw padenenz., en hec iste vers van gezang 182: Stille rustplaats van de doodenenz. Niet tegenstaande duizende menschen de begraafplaats vulden heerschce eene doodelijke stilte bij deze treffende plegtigheid het treurige einde eener gebeurteniswelke aller harten bin nen deze stad met ontroering had vervuld, en gisteren meest al het onderwerp was der leerredenen in de kerken van on derscheidene gezindheden. HOORN den 7 augustus. Groot is de rouw onder de ingezetenen over het verlies onzer fraaije kerk, hec groot ste sieraad dezer stad. De belendende huizen hebben niet geleden hoezeer de vrees aanvankelijk groot was. De kerk is geheel uitgebrand en maakt eene ontzagwekkende vertoo ningdaar het metselwerk van pleister en sieraden ontbloot het bewijs oplevert van eene groote stevigheid de klokken zijn in het schip der kerk nedergescort en verbrijzeld; slechts het praalgraf van den admiraal Pieter Floriszoon is nog ge deeltelijk in wezen, doch verminkt, denkelijk ten gevolge van brandende balken als anderzinswelke daarop neerge komen zijn. Hec verlies der boekerijhoe klein ze ook was, is zeer te betreuren, dewijl er zich verscheidene zeld zame boeken in bevonden, als, onder anderen, een exem plaar van den Spieghel onzer behoudenissedoor Laurens Koster gedrukten dat voorzien was van eene aanteekening van Jacobns Koning. Vrij algemeen denkt mendat de brand aan onachtzaamheid der werklieden, die des morgens aan her stellingen bezig geweest waren, toegeschreven moet worden. Met betrekking tot deze zoo ongelukkig vernielde hoofd kerk leest men in de beschrijving der stadvoorkomende in het 15de deel van het in 1744 door Isadk Tirion uitge geven werk Dc tegenwoordige staat van alle volken nou de volgende bijzonderheden De groote kerk staat tusschen de Kerkstraat en de Nieuwscraat. Hec is een ruim en deftig kruisgebouw, dat 300 voeten lang, 120 voeten breed en 67 voeten hoog is. De middel kerk rust op 12, het koor op 14 pilaren. De co- ren dezer kerk is kunstig gemaakt en 179 voeten hoog. Behalve deze toren steekt er nog een net spitsjeter hoog te van 40 voeten, uit het kruiswerk. De groote kerk werd in den jare 1369 aangevangen, en den H. Johatmes den Doo- per en Cyriactis immers aan den eerstentoegewijd. Voor dien tijd was er eene houten kerk te Hoorn geweest, die, in den jare 1328, door de vlam verteerd was. Naderhand is de groote kerk van tijd tot tijd verbeterden na verloop van vele jaren eerst tot volkomenheid gebragt. In het jaar 1523 werd er het groote orgel in geplaatst en in het jaar 1528 is de toren gesticht. In het jaar 1602 werd het nieuwe speel-

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1