MIDDELBURGSCHE C O U R A M T. 1838. j\°- 90. ZJTURDAG 28 JULIJ. 8'V. q - .r PROVINCIE ZEELAND. Cï.inbcötcïnuqen. NIEUWSTIJDINGEN. üDuitödil.uib. JTrtufcirijk. ^cbcvlanbcn. ZEETIJDINGEN. Ue alionnemcnts prijs deier Courant is f 2,75, voor drie maanden, cn franco [>erI'osty'3- j) 1: abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vótfr 10 uren indien men dezelve in hel eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. .Qe Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakingen waarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is f i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn alzoo het regt van zegel wordt betaald. Op Donderdag den 9 Augustus 183S, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij des- zelfs afwezigheid door dén der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie, aan het lokaal van het Gou vernement te Middelburgworden aanbesteed: De noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende Provinciale WATERSTAATSWERKEN en WE GEN als 1. Aan de Veerdatnmen van het Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Aardendam buiten den Zeedijk beoosten het Forc Bath. 3. Aan de Contr'escarpen der Stad Tholen. 4. Aan de Havenwerken der Stad Vere. 5. Aan de werken behoorende tot liec Posthaventje te Goriskpek. 6. Aan de Havenwerken van Bresken".. 7. Aan de Havenwerken te Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar het Zijpeen den daarbij behoorenden Steiger of Aanlegplaats. 9. Aan den Straatweg van den Tolpaal no. 4, naar de Stad Sluis. Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande Werken en Wegen, tot 1 Julij 1839. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. Zullende het bestek ter lezing liggen op de plaat sen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedten gedurende drie dagen vóór de Aanbesteding de noodige aan wijzingen worden gedaan terwijl bij den Hoofd Ingenieur te Middelburg, voor de Werken in bec algemeen, en bij de Ingenieurs te Zierikzee Tholen GoesBreskens en Neu zenvoor de Werken onder elks ressort behoorende, nadere informatien te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCII. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt ter kennis van de Ingezetenen van hec iste District der Provincie, dat, met den 24 dezer, met de Practische Artillerie-oefeningen, in de Vesting Vlissingen een aanvang is genomen en dac het voornemen bestaat om den 30 dezer maand met het vuren een begin te maken zullende zulks dagelijks van 's morgens 7 uren tot 3 uren namiddag plaats hebben eerst op het Strand aan den Vijgëter en daarna van de courtine 8-9 binnen de Vesting y.issingett: Geschiedende deze kennisgeving, op dac niemand hiervan onkundig zoude zijnen elk een zich voor ongelukken zou de kunnen hoeden. Middelburg, den 27 Julij 1838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCII. BERLIJN den 15 julij. I11 de staatkundige kringen al hier houdt men den vrede van Europa als gevestigda! mogcen ook sommige policieke vraagstukken zeer ingewik keld schijnen. Het zamentrekken onzer troepen naar de Belgische grenzen, het uitrusten eener krijgsvloot van de zijde des sultans en Mehemed-/Hialsmede de krijgstoerus tingen in de overige landen van Europa worden alhier slechts als demonstratiën beschouwd, en waardoor iedere magt ge noodzaakt worde zich binnen deszelfs grenzen te bepalen FRANKFORT den 22 julij. In het Zwicscrsch kanton Schwijz is het den 15 dezer weder tot dadelijkheden geko men. De landdag had namelijk cwee commissarissen der waarts afgezonden om te zorgen dat de partijen zich niet tegen elkander wapenden. Een daarvan, de heer Schmidvm Uridie bij het volk zeer gehaat schijnt te wezen, is te Lachen in zijn logement door de klaauwmannen aangevallen, en hierop is een bloedig gevecht cusscben deze en de aan hangers der hoornmannen of aristocratische partijout staan waarbij verscheidene menschen gekwetst zijn en één zelfs het leven zou verloren hebben. De biand in Cairo is niet zoo hevig geweest als de eersce berigten inhielden. liet getal der verbrande woningen vele waarvan zeer onaanzienlijk warenbedraagt ongeveer 200. De weinige Egyptische soldaten welke zich daarbij aan plundering hebben schuldig gemaaktzijn terstond met den dood gestraft. PARIJS den 23 julij. Gisteren hebben, in tegenwoordig heid der hertogen van Orléans en Nêmoursen van den prins de Joinvillegroote manoeuvres der artillerie te Vincenues plaats gehadter gelegenheid der inwijding van den nieu wen veelhoekdie daar is opgerigt. Des avonds is een schitterend vuurwerk afgestoken. Men heeft de berekening gemaakt datgedurende de jaren 1836 en 1837, niet minder dan veertig-duizend Engel- schen te Boulogne ontscheept zijn, om zich naar onderschei dene oorden van het vasteland te begeven. Ruira zeven-en- veertig-duizend leden dier natie, waarvan te Parijs alleen twintig-duizend, worden thans op onderscheidene plaatsen van Frankrijk geteldwier jaarlijksche vertering, dooreen gerekendop ruim honderd-en-acht-millioenen francs begroot wordt. Dezer dagen heeft zich een nieuwe Casper Hauser opgedaan. Voor omtrent 6 maanden werd de vrouw van zekefen JVillandporcelein-schilderwonende in de voor stad du Temple, in het Hotel-Dieu gebragt. Zij was zie kelijk en werd door de geestelijke dochters verzorgd. Toen zij dacht te stervenverzocht zij de priorin bij zich en openbaarde haar een geheim. Gisteren morgen ten 5 uren begaf zich een commissaris van politievergezeld van een vrederegter, naar de woning van JVilland. Aldaar aange komen vroeg hij dadelijk waar zijn zoon was en zonder hec antwoord af te wachten, deed hij onderzoek. Hij vond in een donker vertrek een inenschelijk ligchaam op een hoop stroo liggen, een mismaakt jongeling van 22 jaren, geheel naakt, vermagerd en verwaarloosd. Dit was de zoon van JVilland en van de armoedige zieke van het Hotel-Dieu van zijne geboorte af was hij opgesloten gehouden, nimmer op de straat geweest, en wanneerJVilland moest verhuizen werd zijn zoon in dekens gepakt en vervoerd, zonder dat iemand er iets van bemerkte. Niemand wist van zijn bestaan noch in de huizen waarin IVilland vroeger gewoond heeft noch in dacwaarin hij sedert 4 jaren op de vierde ver- dieping, woonachtig is. Hij zorgde dat niemand boven bij hem kwam. Hij zegt, dat zijne armoede niet toestond zijn kind beter te behandelen, maar dac hij hoopte naar Duitsch- land terug te keerenen aldaar hem beter te verzorgen. Nimmer heeft hec ongelukkige kind kleederen aan gehad zelfs in de strengste winters niec. Hij kende in de wereld slechts zijn vader en zijne moederaan welke hij zeer ge hecht schijnt, daar hij met de arrestatie van zijn vaderzeer bewogen was. Ofschoon deze hem had leeren lezen weet hij van godsdienst, van wetten en van gebruiken niets af. Zijn voedsel heeft altijd uit brood bestaan. Hij is naar het hospitaal Sc. Antoine gebragt om verzorgd te worden. De arrestatie van JVilland heeft onder het volk grooten weerzin tegen hem verwekt. Het bureau van politie was den gehee- len dag met menschen, meestendeels vrouwen, omringd, en des avonds ten 7 uren had men moeite om hem naar de prefeccure van policie over te brengen, ofschoon hij met municipale garden vergezeld werd. MIDDELBURG den 27 julij. Volgens berigt van de Theems, van den 25 dezer, zou Zijne Exc. de baron van der Capellen zich op zondag aanstaande met deszelfs gevolg op Zr. Ms. stoomschip Cerberus embarkeren om de reis van Londen naar Rotterdam aan te nemen. Aan het Nieuwe Diep is den 21 dezer met groote plegcigheid de eerste steen gelegd voor een kerkgebouw ten dienste der Hervormdenin dac gedeelte der gemeente van den Helder. Blijkens de jongste uit onze Oost-Indische bezittin gen ontvangen berigcenschijnt het werk der uitdieping van de haven te Batavia bij voortduring de aandacht van het bestuur in Indie gaande te houden. Volgens de laatste peilingen moet men voor de zeehoofden eene diepte aan treffen van 3 i 4 vademen, tusschen dezelve van 17 voet, en verder binnenwaarst niet meer dan van 7 I 8 voeten. Het voornemen schijnt te bestaan om de diepte binnen de zeehoofden te brengen op 20 voeten en toe dat einde zou een stoom-moddermolen uit Nederland zijn ontboden ge wordenter vervanging van den thans gebruikt wordende, die om deszelfs zamenstelling niet zoo doelmatig schijnt te kunnen werken als wel wenschelijk zou zijn. Daardoor zal eene wezenlijke dienst aan den handel worden bewezen gelijk ook een ander berigt uit dat oogpunt als belangrijk mag worden beschouwdte weten dat het gouvernemen op maatregelen bedacht zou zijnom de schepen te kun nen voorzien van goed drinkwater waaraan zoo het schijnt tot dus verre een wezenlijk gebrek moet hebben bestaan. Ter gelegenheid van een patriottisch feestmaal, den 21 dezer te Brussel gehouden, werd naar den Parijschen National een artikel overgezonden waarbijin den toon der republi- keinsche partijhoog werd opgegeven van de gisting in Belgie en van het voornemen om zich met geweld tegen de bepalingen der conferentie te verzetten; vooral, heet hec daarin, worden volksgenootschappeu opgerigt, om krachti- gen tegenstand te bieden; het getal der jonge lieden die op het eerste sein naar de grenzen willen snellen om zich tegen den vreemden inval te verzetten, bedraagt reeds 25,000 enz. Zoo het schijnt hebben de Belgische bewindslieden vrees opgevatdat een dergelijk artikelhetzij binnen- of buitenlands, eene nadeelige werking mogt doen; althans hun bladrindépendantheeft in last gekregen om het gezegde artikel over te nemen en door eenige aanmerkingen te doen volgen, ten einde de welgezinde lieden te waarschuwen te gen alle wegslepingwaartoe de partij die de National ver tegenwoordigten die ook hare aanhangers in Belgie vond, hen zoude willen brengen. Degene (dus vervolgt rindé pendantj die aan het republikeinsch blad geschreven heeft dac geheel Belgie in eene buitengewone gisting verkeerde heeft het voorbedachcelijk misleid maar hij had zeker hec oogmerk om die gisting te willen bevorderen die zeer ge schikt zoude zijn om onze zaken te bederven, maar waar schijnlijk naar den wensch der anarchisten zoude zijn." De Messager de Gand spot met de bemoeijingen der patriot ten om de menigce in beweging te brengen zeggendedat in het tegenwoordig oogenbiik, nu over het lot van Belgie beslist wordt, nu de kamers uiteen zijn, en Leopold, voor het eerst dac zijne tegenwoordigheid in Belgie welligt van eenig nut kon zijn en nog iets te beteekenen hadher- en der waarts doolt; dac het nu of nimmer wel het oogenbiik was, om zich revolutionair en ontembaar te toonen maar alles was zeer stil en rustig, alle revolutionaire geestdrift scheen voor goed uitgedoofd. VERVOLG van de uittreksels uit het Verslag van HH. Gedeputeerde Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 3 Julij 11. Middelen van Vervoer. „De dienst der in het beurt- veer tusschen Rotterdam en Middelburg bestaande stoom boot wordt met de meest mogelijke regelmatigheid waar genomen en dit belangrijk middel van vervoer voldoet, door deszelfs goede inrigting en de loffelijke dienstverrigtin- gen van het daaraan verbonden personeelaan de behoefte van het publiek; de tweede in aanbouw zijnde stoovnbooc voor dat veer zal in den loop dezes jaars voltooid en van eene binnenlands vervaardigde stoommachine van 70 paarden krachten voorzien worden. Deze vaart levert voortdurend zeer gunstige resultaten op. Zulks is minder het geval mee de stoomboot in het veer tusschen Vlissingen en Breskens welke, niettegenstaande aanzienlijke bijdragen uit de provin ciale fondsen en uit de stedelijke kassen van Middelburg en Vlissingen, geene voldoende inkomsten heeft, om de nu en dan noodige buitengewone uitgaven te kunnen bestrijden. Dientengevolge hebben wij ons wederom aan het gouverne ment geadresseerd, ten einde door eene subsidie uit 's Rijks kas gedeeltelijk te mogen worden te gemoet gekomen in de buitengewone kostenwelke die stoomboot thans weder zal vereischendaar behalve eene belangrijke herstelling aan de ketels, het vaartuig bevonden is, na tien jaren dienst, eene aanmerkelijke reparatie te behoeven, welk een en ander op eene som van f 13,080 is begroot; tot bestrijding van welke bij de administratie dier onderneming geene fondsen aan wezig zijnaangezien de voorloopig aan ons ingezondene rekening der gewone administratie van het afgeloopen jaar een te kort opleverc. Wij vleijen ons datuit aanmerking van het groot belang dier stoomboot voor de communicatie in dit gewest, en van het nut, hetwelk dezelve in buitenge wone gevallen voor de dienst van oorlog en voor de mari ne te Vlissingen kan aanbrengen, Z. M. op het gedane ver zoek eene gunstige beschikking zal nemenhebbende wij uit aanmerking van hec belang der communicatie met hec 4de district, aangeboden, om dier kosten uit de provin ciale fondsen te voldoen, en tot dac einde autorisatie ge vraagd, om eene som van ƒ4360 op de nog beschikbare fondsen der begrooting van 1836 te mogen imputeren. De dienst der beurtveren wordt regelmatig verrigc, en door goede naar de bestaande verordeningen ingerigte regle menten geregeld. Btiicen de opgemelde bestaan er in deze provincie gee ne openbare middelen van communicatie, dan de diligence van Zierikzee naar Zijpein verband met de vaart der stoomboot van Middelburg naar Rotterdam vice versa, welke dienst successivelijk wordt verbeterd en behoorlijk wordt waar genomen." (Het vervolg hierna. MIDDKLJjURG den 26 julij. Gisteren is op de reede gearriveerd het Noordsche brikschip Aurora, kaptein C. A. Gronvoldvan Drammenmet houtwaren voor deze stad. Heden is van Vlissingen gearriveerd de Engelsche brik Exchange kapitein Robe. Davidsonvan Sunderlandmee kolen, naar Middelburg. ZIERIKZEE den 23 julij. Heden morgen ten zeven uren is op deze kust verongelukt het Zweedsche schoonerschip de Eurydicekapitein Fred. Lindbergkomende van Hal- singforsgedestilleerd naar Antwerpenmet houtwaren. De equipagie bestaande uit acht man is door eenige manschap-

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1