MIÖÖELBURGSCHE COü A N T. N°- 87. ZATURDAG 1838. •21 JULIJ. fhtbltcatic. SUgemccnc ilcbctUubodtc itUat- schappij. NIEUWSTIJDINGEN. iDuitschlattb. /iMtikrijk. ilcbcviati&ciu De abonncments prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens r 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot zes regels is i5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zotide mogen aangaan, dat door den Heer Staats raad Gouverneur der Provincie is invorderbaar verklaard het Kohier der Personele Belasting voor de dienst van 183®, bevattende de aanslagen ten gevolge van eigene aangifcen van Belastingschuldigen, in de Wijken L tot Q en Ambachten A tot E en dac hetzelve ter invordering aan den Heer Ont vanger der Directe Belastingen is toegezonden. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Scad Middelburg, den 20 Julij 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. PUBLIEKE VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg. A. W. MI11ANDOLLE Agent van den Algemeenen Rijks- KassierHoofdplaats Middelburg, belast met het beheer der Domeinen en Tienden van de Algemeene Nederlandsche Maatschappijin de Districten Middelburg en Goes, zal op de oiidergemelde dagen en plaatsen, publiek aan de meest biedenden verpachten: de TIENDEN over den jare en oogst van 1838 als Te VLISSINGENop Dingsdag den 24 Julij 1838, en Te VERE op Zaturdag den 28 Julij 1838. Middelburg, den 10 Julij 1838. MIRANDOLLE. BERLIJN den J5 julij. Volgens de laatste telling be droeg de bevolking der onderscheidene Pruissische pro vinciën, bij het einde van het vorige jaar, 14,098,125 zie len zoodat zijsedert de telling op het einde van 1834 met bijna 600,000 zielen is vermeerderd. PARIJS den 16 julij. Heden morgen is hier een courier uit Weeneu aangekomen als overbrenger van depeches uit Konstantinopel aan den president-minister Molédie terstond daarop den minister van marine bij zich heeft ontboden. Naar men verzekert, is onverwijld last gegeven om ver scheidene oorlogschepen te Toulon en te Brest te wapenen, terwijl drie oorlogsvaartuigen nog heden uit eerstgemelde haven zouden moeten uitloopèhom het eskader onder den admiraal Gallois te versterken. Men leest in het blad Anti 'de la Réligion. Op het eigen oogenblikwaarop men verzekerdedat de keizer van China zich in de Christenleer laat onderwijzen en allen eerbied voor dezelve betoont op dat eigen oogenblik is er eene vreeseiijke vervolging uitgebarsten in eene provincie waar de godsdienst langen tijd de grootste verdraagzaamheid had ontmoet. Deze provincie is die van Chan-Siwaar de zending onder het bestier staat van Italiaansche geestelijken derwaarts door de propaganda afgevaardigd. Er bevonden zich twee bisschoppen, vijf Europesche zendelingen, ze ventien inlandsche priesters en ongeveer 60,000 Christenen. Men had er kerken gebouwd et) de godsdienst werd er open lijk uitgeoefend. De zendelingen hebben de vlugt moeten nemen de kerken zijn geplunderd en onder den voet ge haaid gewórden. De schrik was ontzettend onder de Chris tenen naar welke ten strengste nazoek werd gedaan. Men heefc nog geen volledig verhaal van de plaats gehad hebben de gebeurtenissen, maar uic het weinige, hetwelk men er van weetblijkt reeds maar al te zeerdat de ellende bij die belangwekkende zending ten top gestegen is. MIDDELBURG den 20 julijDe drie-en-twintigste vergadering van de synode der Nederlandsche Hervormde kerk is den 18 dezer te 's Gravenhage op de gewone wijze gesloten. Dingsdag 11. is in het nieuw aangelegde drooge dok te Vlissingen met Het beste gevolg op de blokken gezet Zr. Ms. onlangs buiten dienst gesteld corvet Ajax ten einde aldaar te worden onderzocht en eenige reparatien te ondergaan zijnde dit het eerste schip dat van die nuttige inrigting gebruik maakt. Te Rotterdam had eergisteren namiddag eene van die menschlievende en stoutmoedige daden plaatswelke wel waardig zijn bekend gemaakt te worden. Drie jongens van omtrent 12 k 13 jaren oud, in de vest bij de foinnenweg- schebrtig zwemmendewerd een hunner plotseling vermist. Op het geroep der overigen snelden dadelijk eenige menichen- vrienden ter hulp, zonder echter de juiste plek te weten alwaar de drenkeling lag waarop Jan Blacquiire zeilma ker, het moedig besluit nam dadelijk geheel gekleed van den kant te duikelenen, 11a tweemalen vergeefsche pogingen aangewend te hebbenten derdemaie die met dat gelukkig gevolg bekroond zag, dat hij, schoon zelf zeer afgemat, met den drenkeling te voorschijn kwam die inet dadelijke en gepaste hulp wederom in het leven terug gebragt werd Van Nijmegen den 17 julij schrijft men: Gelijk in den winter het ijs, voor het schaatsenrijden, zoo vindt het water in den zomer deszelfs slagcoffers door het baden. Zaturdag 11. verdronk, ruim een uur van hier, in he, Wielermeer, een landbouwersknechtdoordien hij onbekend met de diepten in eenen kolk verzonk. Na uit het water opgehaald te zijn is nog alle mogelijke moeite aangewend om hem in het leven terug te roepen maar te vergeefs." Men meldt uit Leyden, den 17 dezer: Gisteren avondomstreeks 9 uren is er een beginsel van brand ontstaan ten huize van den heer P. H. van den Heuvell boekhandelaar, op de breedescraatzijnde in een boekverl trek op de bovenste verdieping in het achterste gedeelte van het huis aangekomen doch is gelukkig zeer spoedig gebluscht. Slechts ééne brandspuit is in werking geweest. De boekhandel van den heer van den Heuvell zal door dit on geval volstrekt geen verlet ondervinden en alle correspon dentie onverhinderd worden voortgezet. Dezer dageruwerd te Breda door de kadetten van het vier. de studiejaar, bestemd voor de dienst in O. Indiehet exa men voor den hoogleeraar Roordtt van Eysingaafgelegd waarbij door gemelde kadetten zeer voldoende proeven zijn gegeven zoowel van het vlug schrijven van het Arabisch karakter en van het schoon soloschriftals van het lezen van onduidelijke Maléidsche brieven met Arabische en ver- verschillende moeijelijke Javaansche karakters. Gedurende het tweede kwartaal van 1838 zijn 578 geladen schepen252 stoombooten met goederen daaronder gerekendop den Rijn bij Dusseldorf aangekomen en van daar afgevaren. Door de Nederlandsche stoombooten zijn gedurende deze drie maanden, 42,676 centenaars, alzoo 23,431 centenaars meer dan gedurende dezelfde drie maan den van het vorig jaaraangevoerd. Omtrent het vertrek naar Londen van den graaf von Senftt-PilsachOostenrijksch gezant bij het Nederlandsche hofverneemt men nog de volgende bijzonderheidwelke als een nieuw bewijs zou kunnen dienen, dat eene spoedige afdoening van het Nederlandsch-Belgische vraagstuk ailezins te wachten is. Bij deszelfs vertrek uit 's Gravenhage werd deze diplomaat door een' warm vaderlander op de vol gende wijze toegesproken ik „eern de vrijheid aan uwe Excellentie de belangen van mijn land aan te bevelen waarop de graaf tot antwoord gaf, deze zijn zoo billijk en gegrond dat er geen twijfel bestaat of daar zal regt aan gedaan worden. Men meldt uit Brussel, dat de heer von Grünne ge zant van Z. M. den Koning der Nederlanden bij de bonds vergadering uic Frankfort aldaar is aangekomen. De Revue des deux Mondes, een tijdschrift, dat ge- zeg worc t onder den invloed van den Franschen raadspre- sident te staanen hetwelk zich vroeger meermalen niet zeer gunstig voor de Nederlandsche belangen heeft uitgela ten, geeft in deszelfs nommer van 15 julij te kennen, dat de groote mogendheden alsnu op de uitvoering der 24 arti kelen beliooren aan te dringen, daar de territoriale kwestie, 111 den zin van het traktaat van 15 november 1831 bepaal delijk is beslist geworden. Alleen het punt der schuld zou, volgens genoemd tijdschrift misschien later eene wijziging in het voordeel van Belgie kunnen ondergaan. De Biusselsche patriotten willen eene vereeniging daarstellen, om de Luxemburgers en de Limburgers in de handhaving hunner voorgewende regten te ondersteunen. Verscheidene leden van den senaat en eenige representanten zouden aan het hoofd dier vereeniging staan en eene com missie van drie leden de gemeenschap met de provinciën onderhouden. Ie Luik wil men weteiidat een bondsleger van 50,000 man op de Belgische grenzen zal zamentrekken. Het adres, hetwelk de provinciale raad van Luik tegen de uitvoering der zoogenaamde 24 artikelen aan vorst Leopold heeft ingezondenwordt thans door de Belgische bladen medegedeeld. Het luidt aldus ff Sire 1 Te midden van het wantrouwen hetwelk door de late toetreding tot een tot nu toe afgewezen verdrag is opgewektzijn wij doordrongen gebleven van de overtui ging dat gij als koning en als eerste burger van Belgie welks eer en waardigheid in alle opzigten met de uwe za- mensmeltenalle de regten van dat land zoudt doen erken nen, uitvaardigen en bekrachtigen. Wij meenen, dat, al hadden wij Het stilzwijgen bewaard, ons vertrouwen daar om niet minder volkomen geregtvaardigd zou zijn geworden. Maar nu de geheele bevolking zich beweegtnu zoo vele stem men te regt de onschendbaarheid van ons grondgebied de ver» ligting van eenen geldelijken lastwaarvan de aanleiding en de oorsprong ons grootendeels vreemd zijn, en de geheele be vrijding van de vaart op de Schelde met welke zoo ve lerlei bronnen van handelsvoorspoed in verband staan vor deren nu schijnt het ons toe dat al wat voor de gepast heid en voegzaamheid van het stilzwijgen pleitte zijne kracht verloren heefcdat wij even eenstemmig moeten zijn in de uitdrukking van ons gevoelen, als 111 dat gevoelen zelve; en dat het onze pligt isom aan U. M. op eene eerbiedi ge openbare en plegcige wijze onze wenschen uic te druk ken opdat zoo dierbare belangen krachcdadig verdedigd worden." VERVOLG van de uittreksels uit het Verslag van HH. Gedeputeerde Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 3 Julij 11. Landbouw. Over het algemeen is de staat van den landbouw over het afgeloopen jaar niet ongunstiger gewor den, daar de wet van den 29 december 1835, Staatsblad no. 41) eenen gunstigen invloed heefc gehad op de graan prijzen, en de oogst redelijk wei is geslaagd; die der tarwe is zeer voldoende geweest en wordt op 26 mudden per bun der gerekend ook die der gerstwaarvan het prodnee op 45 mudden per bunder wordt geschatde aardappelen waren mede zeer goed en bragten 200 mudden per bunder op ter wijl de inzameling van de roggede erwten en paardeboo- nen, insgelijks aan de verwachting van den landman beant woordden; daarentegen was het koolzaad minder voordeelig, hetvvelkofschoon droog gedorschen en goed van kwaliteit, gemiddeld niec meer dan 22 mudden per bunder uitleverde gelijk ook de mee wel in kwaliteit voldeed, maar minder opbragcals wordende het uitgedolvene op 2400 fg voor de driejarige en op 1400 fg voor de tweejarige per bunder berekendde gunstige prijzen van het koolzaad hebben ech ter de mindere opbrengst eenigzins vergoedhetgeen met de meede geenszins het geval is_geweest, daar dezelve bij minder producc ook lage prijzen heeft ondervonden, waar door deze kostbare cultuurwelke door de gunstige uickom- scen van de vorige jaren veel was uitgebreid niet dan scha de voor den landman heeft opgeleverd. Uic den staat welke wij ons de eer geven hierbij over te leggen zullen UEd. Groot Achtb. ontwaren, dat de middelprijs der voornaamste producten van onzen landbouw sedert het vorige jaar, we derom eene verbetering heefc ondergaan, zijnde volgens de zelve onder anderen de middelprijzen op onze markten ge weestvan de tarwe ƒ6 60, van de rogge ƒ4 915 en van de gerst 3 57 per mudde, welke prijzen zonder groo te veranderingen bijna gedurende het geheele jaar hebben stand gehoudenen van eene aanzienlijke rijzing in den loop dezes jaars zijn gevolgd welke vele landliedendie hunnen oogst later hebben gedorschen, of denzelven niet dadelijk hebben behoeven af te zettenhebben kunnen benuttigen. De te velde staande oogst belooft geene zoo voldoende uitkomsten, ais die van het vorige jaar, hebbende de tarwe door de koude geleden de rogge staat daarentegen goed de winter-gerst die goed was opgekomen is door de vorst veel beschadigdhet winter-koolzaad stond zeer voordee lig en was door den zachten voor-winter welig uitgegroeid maar de opgevolgde strenge koude heefc de bijkans geheele mislukking van dit gewas ten gevolge gehaden het gure en drooge voorjaar is voor de zaaijing van het zomerzaad niet voordeeiig geweestook voor de meede is de felle vorst na- deelig geweest. Men mag zich nogtans vleijen dat de felle vorstna zoo veie zachte wincersover het algemeen de vruchtbaarheid van den akker veel zal hebben vermeerderd en dat de zomer-vruchtenwelke in plaats van het door de koude verloren gegane zijn gezaaidde daardoor geledene verliezen eenigzins zullen vergoeden. Onder het vee heerschten geene besmettelijke ziekten of buitengewone sterften. Nogtans heefc zich in het begin de zes jaars op eene hofstede in het eiland Schouwen de long ziekte, welke elders reeds zoo veel verwoestingen heeft aan- gebragt, onder de runderen geopenbaard. Ten einde zoo mogelijk de provincie van dezen ramp te behoeden heefc de heer staatsraad gouverneur der provincie, nadat door een opzettelijk onderzoek het werkelijk bestaan dier ziekte was geconstateerd, op voordrage van de provinciale commissie van landbouw last gegeven, om al de op die hoeve zich bevindende runderen af te maken en onder den grond te be delven het in de stallen aanwezige voeder te vernietigen, de stal en stalgereedschappen cc zuiveren. Door dezen krachtdadigen maatregelten gevolge van welke 4 reeds zie- *e en 12 gezonde runderen zijn afgemaakt, is tot nog toe e verspreiding der besmetting voorgekomen, en vleit men zich ofschoon de aard dezer verderfelijke ziekte, welke in deszelfs eerste ontwikkeling zeer bedekt en langzaam voort gaat hieromtrent niet alle vrees mag doen ter zijde stellen datzoo dezelve niet van elders worde aangebragc, deze provincie daarvan zal mogen bevrijd blijven. Inmiddels zijn de noodige aanbevelingen gedaan, 0111 overal stipt op den gezondheidstoestand van het vee toe te zien, bij het ontdek ken van verdachte teekenen, het zieke vee dadelijk afge-

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1