ZEETiJ DING! EN. ADV ER TENTi EN. De Notaris Jan Loef, residerende te Koudekerke zalop Dingsdag den 31 Julij 1838, des voormiddags ten Elfuren, in de Herberg genaamd het Kojjijhuisbewoond bij L. Ga- brielse te WESTKAPELLEpubliek presenteren te ver koopen STOOM.JAGT PRINSES MARIANNE van Middelburg op Rotterdam. si 'figgende in den fihroen-Amstelbij de Kerkstraat, te zien teene berline en een char-a-banc voor 42 personen bestemd <vo6r>den spoorweg -naar Haarlem. Morgen ochtend zullen de beide rijtuigen gelost en voorloopig bij Sloterdijk in eene lootjs opgesloten worden. Beide rijtuigen onderscheiden .zich door hunne sierlijkheid en hechtheid. Wij vernemen dat twee soortgelijke rijtuigen en voor den zelfden spoorweg bestemd, heden''van Londen per stoomboot Giraffe naar Rot terdam verzonden worden. Men verneemtdat de regering eerstdaags zal overgaan tot de openbare aanbestedingen betreffende den Rijn-spoor weg, waarvan het toezigt aan twee ingenieurs zal worden opgedragenals een voor den weg van Amsterdam naar Utrecht, en den anderen van Utrecht naar Arnhem. Men ver neemt tevens, dat de werken, daartoe betrekkelijk, tot bespoedigingin onderscheidene vakken zullen worden aan besteed." Men verneemtdat de heeren Johannes Enschedé en 'Zonen te Haarlem eene nieuwe Javaansche drukkerij ten dienste van het gouvernement in Indie, zullen leveren. "Reeds in den jare 1835, werd de heer J. H. Palm, die zich als afgevaardigde van het Nederiandsche bijbelgenoot schapin Indie ophield, tot de zamenstelling van eene zoo- ■danige drukkerij naar Nederland overgezonden en aan hem de Javaansche radin Pandjie Poespa IVilogo ter adsistentie toegevoegd. Met de zamenstelling werd reeds spoedig onder het toezigt van het hoofdbestuur van het Nederiandsche bijbel genootschap een aanvang gemaakt doch de heer Palm zijnde komen te overlijden, zou de zaak, in weerwil der kun digheden van den in Nederland zich bevindenden radin Sa- Jek althans voor het oogenblik hebben moeten gestaakt worden, zoo niet de hoogleeraar Taco Roordate Amster dam zich geheel belangloos tot de voorzetting van het werk had aangeboden. De uitkomst heeft doen zien dat het aan goede handen vertrouwd wasimmers de proeven die de heer Roorda naar Indie heeft gezonden moeten al t-ar zoowel aan Europesche als aan inlandsche zaakkundigen zeer voldaan hebben terwijl men verwonderd was over de sierlijkheid en juistheid der letters en teekens. De zoo gun stige afloop dezer zaak mag behalve eene wezenlijke be vordering daardoor van 's Konings dienstook uit een we tenschappelijk oogpunt beschouwd, als zeer belangrijk wor den aangemerkt. Uit Weenen verneemt men, dat Z. M. keizer Fcrdi- narid aan Z. K. H. den erfprins van Oranje hec grootkruis de St. Stephanus-orde geschonken heeft. Den 8 des avonds is Z. K. H.steeds onder den naam van graaf von Buren reizende, ce München aangekomen en in het Gouden Hert afgestapt. Hoogscdezelve zou, na eenige dagen iti de Beijersche hoofstad vertoefd te hebben, naar Wiesbaden ver trekken. Te Regensburg is dezer dagen een geschrift uitgege ven naar men zegt, door eene vrouw van hoogen rang, waaringelijk beweerd wordtde afkomst van Kasper Hau- seren andere inlichtingen omtrent het leven en den dood van dien raadselachtigen persoonopgegeven worden. Het geschrift baart opzien maar of het eenig geloof verdient -blijkt niet. Naar men meldtworden de afdrukken van hetzelve door de politie med veel ijverook bij bijzondere personen opgehaald. Men leest in le Commerce Beige, uit Brussel den 22 dezer. Men verzekert ons, dat er door eenige grooce bankiers en kapitalisten van Brussel, Gent, Luik, Antwer pen enz. eene maatschappij met een aanzienlijk kapitaal zal worden opgerigt. Het oogmerk van dezelve zal wezenhet aankoopen van inlandsche actiën van handel en nijverheid en zelfs ook van vreemde actiën met name onder anderen van de Nederiandsche HandelmaatschappijHet kapitaal een maal tot deze operatien besteedzal de maatschappij certi ficaten of eenige obligatien uitgeven. Door de vereeniging van onderscheiden waaiden zal zij eene soort van mutualiteit daarstellen, maar evenwel op andere grondslagen dan die der reeds bestaande soortgelijke maatschappijen. Zij zal zij takken hebben in onze voornaamste steden en te Amsterdam. De statuten zijn op dit oogenblik aan de goedkeuring des konings onderworpen. Eerlang zullen wij nadere bijzonder heden mededeelen." Volgens berigt uit Antwerpen is de citadel van Ant werpen thans volkomen bewapend geworden en wordt er nog met ijver aan de versterking gearbeid men heeft onder anderen een klein fort voor den ingang van het kasteel aan gelegd hecvvelk de Schelde bestrijkt en met twaalf stukken geschut en houwitsers bewapend is. VERVOLG van de uittreksels uit het Verslag van HH. Gedeputeerde Staten van Zeelandgedaan in de vergadering van den 3 Julij 11% Onderwijs. Trok het lager onderwijs in ons Vader hand reeds vroeger de béwondering onzer overheerschersnog onlangs werd hetzelve 11a een opzettelijk onderzoek door vreemdenhoog geprezen en deszelfs inrigcing als de hoog ste aanbeveling waardig opgegeven. Aangenaam is liet ons UEd. Groot Achcb, te kunnen mededeelen, dat wij rekenen mogen in dien lof te deelen dat hec lager onderwijs 111 de ze provincie gelijken tred gaat met de overigedat aan het hoofd van vele onzer lagere scholen mannen gevonden wor den die het belang hunner roeping gevoelendehunne taak waardiglijk vervullen, dat zij door de aanmoediging welke zij, zoo wel van de openbare autoriteiten als van ouders en leerlingen ontvangen met ijver hunne pligten vervuilen en zich toeleggen om zich meer en meer voor dezelve ce be kwamen dat van de zijde der plaatselijke besturen met lof- feliiken ijver alles wordt aangewendwat tot bevordering- van het lager onderwijs strekken kan dat de buitengewone uitgaven, welke hiertoe soms vereischt worden-, door de ingezetenenuit belangstelling in hec onderwijsgewillig wor den opgebragt, en in sommige gemeenten door vrijwillige bij dragen of rentelooze voorschottenworden gevonden. Iti de 154 lagere scholen dezer provincie, welker ge tal met ééne is verminderd, door de vereeniging der twee cc Tholcn bestaan hebbende tot eene algemcene schoolin wel ke ten koste der stad al de leerlingen gratis zullen onderwe zen worden, is aan 10009 jongens en aan 6633 meisjes, te zamen 16642 kinderen onderwijs gegeven, waaronder 4115 gratis tot het onderwijs zijn toegelaten terwijl buiten dien op de avond-scholen 784, die niet op de dag-scholen gaan, aan het onderwijs deel hebben genomen, benevens 988 op 34 scholen van de tweede klasse, zoo dat het cotaal der -onderwijs genoten hebbende 18414 bedraagtzijnde het ge tal scholieren alzoo in 1837 1987 meer geweest dan in het voorgaande en meer dan der geheele bevolkingzoo dat wanneer men in aanmerking neemtdat vooral ten platten lande de kinderen vroeg de scholen verlaten, het ervoor ge houden kan worden dat slechts zeer weinige van het ouder wijs verstoken blijventerwijl de aanzienlijke vermeerdering van het getal «choolgangers de aangename voldoening ver schaft, dat de voortdurende bemoeijingen der provinciale en plaatselijke autoriteiten en die der discricts-schoolopzieners om het lager onderwijs te bevorderen en uittebreiden niet vruchteloos zijn maar dat de bitkomsten aan de daarvoor be stede moeiten en zorgen beantwoorden. De verbetering der scholen en schoolmeubelen is in het afgeloopen jaar voortgezet. Tot vestiging der weduwenbeurs van onderwijzers is eene subsidie van ƒ1338 uitbetaald; deze telt 132 leden en heeft negen pensioen trekkende weduwen ten haren laste, die ieder too pensioen genieten. De ce Middelburg, Zierikzee en Goes aanwezige La- tijnsche scholen, voldoen aan de behoeften en zijn doelma tig ingerigt; de aan dezelve aangestelde docenten geven stof tot tevredenheid het getal leerlingen blijft gering en heeft in het afgeloopen jaar 34 bedragen, te weten: 21 te Mid delburg 7 te Zierikzee en 6 te Goes. Het onderwijs aan de Clinische school te Middelburg beantwoordt aan de verwachtingenzoowel leeraren als leer lingen beijveren zich, eerstgemelden om hec hun toevertrouw de ouderwijs doelmatig in ce rigten, en laatstgemelden om zich hetzelve zoo veel mogelijk ten nutte te maken. Het ge tal leerlingen aan voormelde school heeft in het afgeloopen jaar 51 bedragen, te weten: 31 voor de heelkunde, 18 voor de artsenijmengkunde en twee vrouwelijke voor de verlos kundevan deze hebben zes als heelmeesters en een als art senijmenger na afgelegd examen bij de provinciale genees kundige commissie, de schoolverlaten, terwijl 5 tijdelijk in militaire dienst zijn; van de 85 thans ten platten lande in deze provincie aanwezige heelmeesters zijnacht-en-dertig kweeke- lingen dezer school geweesten de betere opleidingwel ke deze voor de uitoefening der inwendige praccijk hebben genoten, is eene zekere waarborg, dat de geneeskundige be-- handeling der plattenlands inwoners reeds veel heefc gewon nen en de oprigting dezer school, welke door eene betrek kelijk geringe jaarlijksche bijdrage uit de provinciale fond sen woidc in stand gehouden, reeds ruime vruchten draagt. De Teeken-akademie te Middelburgen de Teekenschool te Zierikzee, Goes en Vlissingenworden mee belangstel ling en ijver in stand gehouden hec onderwijs aan dezelve is volgens de bestaande voorschriften ingerigt en voldoet aan het beoogde doelom aan den handwerksman gélegenheid te geventot het verkrijgen van de voor zijij bedrijf noodige kennis in de teekenkunst. Het getal leerlingen heeft in den afgeloopen winter 333 bedragen, van welke 143 gratis on derwijs hebben genoten." Qhet vervolg hierna'). VERBETERING. In het gedeelte deies Verslags in ons »orig No. geplaatst staat, in het artikel Personeelachter den naam van dciï heer hoofd-inge- nieur S, 1 icrens: op verzoek naar elders verplaatst men leie: op deszelfs verzoek naar elders verplaatst. VLISSINGEN den 16 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomenJiltheB. Olsen van Bergen met stokvisch en traan; Neptunes, A. J. Adriaansen, van Dantzig met deelen; ZephyrJ. A. Kirchkoif, van Stee- tin, met raapzaad; SelinaW. Evans, van Messina, met fruit; le Jean BartP. Monièrre, van Scville, met wol en lood; ElizeF. van der Zweep, van Marseille met fruit en wijnPeaceR. Breckon van Londen met stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Atlas, M. L. Schmidt, naar Liver- pool, met vlas en schors; la JennyJ. Menard naar lla- vre-de-Grace met stukgoederen. Ook is nog gezeild: het plezier-jagt the Noran J. M. Mill, van Holland naar Engeland terugkeerende. jVJijne geliefde Echtgenoot, N. van der Maat, beviel heden zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON. IJzenduke F. P. E R M E 111 N S den 13 Julij 1838. Rijks Ontvanger. f jeden verloste van eene welgeschapene DOCHTER D. F. de Borst Verdoorn, geliefde Echtgenoot van den Ka pitein bij de isce Divisie van het korps Mariniers Vlissingen den 14 Julij 1838. J. H. van S O E L E N. I-|eden beviel voorspoedig van een welgeschapen' ZOON ADommissegeliefdè Echtgenoot van Vlissingen v r -T v den 15 julij ,838. K. BLONK. Eenige kennisgeving. fjeden overleed alhier, aan eene borstkwaal met verval van krachten, onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder Vrouwe JOHANNA VINCENTIA van DORTMONT Weduwe van wijlen den Heer G. IV. Ca/lenfelsin den ouderdom van ruim 68 jaren- Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Sluis Uit aller naam den 11 Juli; 1838- H. A. CALLENFEI.S. JJe Boekverkooper E. HENDRIKSE te Middelburg zal op Maandag en Dingsdag den 23 en 24 Julij 1838; in de lange Noordstraat, Wijk C No. 31 ten overstaan van den Notaris Mr. A. van de Gr aftverkoopen: eene kleine doch fraaije Verzameling wel geconditioneerde Latijnsche, Hoog en Nederduicsche BOEKEN voornamelijk de Genees-, Heel- en Verloskunde betreffende, en waaronder vele belangrijke werken voorkomenalsmede eene uitmuntende Verzameling HEEL- en VERLOSKUNDIGE INSTRUMENTEN, SCE- LETTEN, Natuur- en Ziektekundige PREPARATEN enz. Alles nagelaten door wijlen den Wel-Edelen Heer Johann Gottfried Lahrin leven Lid der Provinciale Com missie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt Stads Operateur en Verloskundige te Middelburg. Breeder om schreven in den daarvan gedrukten Calaloguswelke bij bo- vengemelden Boekverkooper voor vijf Cents te bekomen is. PUBLIEKE VERKOOPING binnen de Stad VEERE op Donderdag den 26 Julij 1838, des nademiddags om 3 uren, in het Logement genaamd den Ouden Kampveerschcn Toren op de Markt aldaar ten overstaan van den Notaris A. Stuart Makkers, residerende te Middelburg, van de vol gende VRUCHTEN te Velde, staande in den Soelenkerke PolderEiland van Noord-Bevelandbestaande in circa 4 Bunders Erwten, 9 Bunders Tarwe8 Bunders Gerst, 8 Bunders Boonen2 Bunders Zomerzaad en Bunder Wincerzaad. Eene HOFSTEDE met zijn HuisSchuur, Stalling, Bak- keetgevolgen en toebehooren van dien staande eti gele gen onder de Gemeente fVestkapellemet de nombre van Acht Bunders 56 Roeden en 10 Ellen, zoo WEI- als ZAAILAND; naderbij de uitgezette Kaarten omschreven; zijnde met het rooven van den Oogst buiten Pacht. Nadere informatien te bekomen bij de Weduwe Izaak Jati IVilleboordse en den Heer L. IV. Roelsete fVestkapelle en ten Kantore van opgenoemden Notaris. JJit de hand te koop de HUIZING, KOEPEL en PAARDENSTAL te Zijp Gemeente Bruinisse District Zierikzee, waarin sedert onheugelijke jaren en tot heden nog met goed succes Herberg wordt gehoudenen waar dagelijks de Stoomboot van Middelburg op Rotterdam visa versa aanlegtte bevragen bij den Eigenaar Johannis Zoctensaldaar. j\l de genen welke iets verschuldigd zijn aan, of te vor deren hebben van wijlen den Heer G. G. VOGELVAN GER in leven Hoofd-Inspecteur der Directe Belastingen In- en Uitgaande Regten en Accijnsen in de Provincie Zee land, gelieven daarvan betaling of opgave te doen ten Kan tore van den Notaris A. Stuart Makkers in de lange Sin- gelstraat te Middelburg, voor of uiterlijk den 31 Jüly 1838. Een ieder die genegen is groene MEEDE, teelt 1838, ter bereiding te zenden in de Stoof te MIDDELBURG, wordt verzocht daarvan opgaaf ce doen voor den 15 Au gustus aan den ondergeteekende om na dien tijd een ieder zijne beurten van Reeden te bepalen. W. F. H A M A N. ENGELSCH ZINK. pij den ondergeteekende is wederom ontvangen een nieu we voorraad van ZINK in Bladen van verschillende breed te waaronder er zijn van buitengewone groottealsmede opzettelijk vervaardigd tot het bekleeden van Scheepsbodems en het bedekken van ziltige Muren. Ook DAK-BLADEN HAKEN en SPIJKERS kunstmatig bearbeid tot het be leggen en genoegzaam potdigt sluiten van Daken, zonder te solderen welke zich om de doelmatigheid en min kostbare wijze ten hoogste aanbeveelt, en door ieder belanghebben de gezien en beproefd kan worden zijnde de bestanddee- len in dier voege gezuiverd, dat dit Zink in kracht en taai heid meer overeenkomst heefc met het Koper dan Looden hetwelk als de oorzaak te beschouwen is waardoor de Bla den zoo glad en glansrijk zijnterwijl zulks mede een waarborg oplevert voor de duurzaamheid en gemakkelijke bewerking;waarvan de menigvuldige gebruikers de vol- doendste getuigenis kunnen geven. Ook blijft hij ruim gesorteerd in BLIK en LANTAREN HORENS, alle van extra 'goede kwaliteiten. Rotterdam, den 21 Mei 1838 W. van HOUTEN, Kantoo'r in de BaanC. No. 595. A'-i-een bij den Apotheker C. J. van Overbeeke alhier wordt steeds voor geheel Zeeland afgeleverd de van ouds beroemde GOMMA, voor Tering, Hoest, Bloedspuwing en andere Borstkwalen zoo uitmuntend heilzaam bevonden zoo dat elke aanprijzing overbodig is alsmede Professor Hofman,Ts KINDER-TANDKORALEN en Dr. JacquitTs Maagversterkend POEDER. jVJec November eene KEUKENMEID benoodigd nadqr adres bij Benthem Jutting. Eene bekwame Burger DIENSTMEID benoodigd, die met de Pot en Wasch kan omgaan niet beneden de 40 ja ren en van de Hervormde godsdienstte bevragen in de Seisstraat, M. 52. 'ferstond eene DIENSTMEID benoodigd; adres bij de Uitgevers dezer Courant. Afvaart-uren in Julij 1838. van Middelburg Dingsdag 17, voonn. 7fur. Vrijdag 20, iof Zondag 22, nf tDingsdag 24, JVrijdag 27 Zondag 29, 7 4 van Rol Ier dam Woensd. 18, voorm. Zacurdag 21 Maandag 23, Woensd. 25, Zaturdag28, Maandag 30, 3 ur. 4 5 6\- 8 «1 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 2