MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1838. JVanfetrijfe. 85. DINGSDAG \.x>' 17 AU LIJ. iJiotiftcatic. Bcfscnbmaïïtttq. NIEUWSTIJDINGEN. Dmtocltlrtiife. (Sroot-fitrittanjc. Hebctrtanbcn. l)e abunnpmcnls prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de beta ling geschiedt coinptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie» worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van een tot zes regels is fi 5o en voor lederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn alzoo het regt van zegel wordt betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat door Z. Exc. den lieer Opperhoutvester voor de Noor delijke Provinciën niet overleg van Hun Edel Groot Acht bare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat de Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippenin die Provincie zal ge opend zijn op den 1 Augustus aanstaande; met dien ver stande echter, dat dezelve, wat de publieke Jagt aanbe langtop het water, langs de Stranden en Oevers van wa terplassen en op lage moerassige Landen alleen geopend wordten bepaaldelijk gesloten blijft in en langs Bosschen alsmede op Bouw- en Weilandentot het gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente Besturen, ter affixie, worden toege zonden. Middelburg, den 13 Julij 1838. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat de Heer Arrondissements-Yker andermaal zal va ceren voor den Herijk der Nederlatidsche Maten en Gewig- ten te Middelburgin de beneden-kamer van het groote woonhuis in de voormalige Glasblazerij, van Donderdag den negentienden tot Dingsdagden een-en-dertigsten dezer maand, des voormiddags van negen tot twaalf en des namiddags van drie tot vijf uren en dat daarbij de volgende orde zal in acht genomen worden Des Maandags voor de IJzeren en groote Koperen Gewig- tcn. Des Dingsdags voormiddags voor de kleine Koperen Gewig- ten. Des Woensdags voor de lengte en inhouds Maten. Des Donderdags voor de Maten en Gewigten der landlie den. Des Vrijdags voor het Goud en Zilver Gewigt. Zullende na den 31 Julij, overeenkomstig het besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten van deze Provincie van den 6 April jl. No. 7 Provinciaal Blad 110. 39) de Herijk geslo ten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Julij 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. Uit hoofde van dringende reparatien zal de Langeville- Poortbrugvan af Dingsdag den 17 dezer maand, tot nadere aankondiging voor Rij- en Voertuigen gesloten zijn. FRANKFORT den 10 julijZ. M. de keizer van Rus land bevond zich den 3 dezer nog te Warschau waar hij den vorigen dag wapenschouwing over de troepen heeft ge houden en een grooten maaltijd gegeven tot welkenbe halve den aartshertog Ferdinand van Oostenrijken vorst Paskewitscheen honderdtal militaire en burgerlijke beamb ten genoodigd waren. Uit Messina verneemt mendat de Napelsche regering hare toestemming tot het bouwen van een Protestantsch be dehuis aldaar heeft gegeven dat het eerste zijn zal hetwelk op het eiland Sicilië gevonden wordt. Volgens brieven uit Konstantinopeltot 18 junijhad de sultan verscheidene oorlogschepen in oogenschouw geno men en zijne hooge tevredenheid over de goede inrigting er van aan den dag gelegd. De vloot was nog niet uitgeloo- pen en de geruchten luiden minder oorlogzuchtig. Zelfs zouden de vreemde gezanten hun woord verpand hebben dat Mehemed-ali de rust niet zal verstoren, terwijl die van Engeland en Frankrijk daarbij de verzekering gevoegd had den, dat eene aanzienlijke scheepsmagt werd uitgerust, om zich voor Alexandria te vertoonenen bijaldien de onder koning zich onafhankelijk verklaren mogtvijandelijk tegen hem te handelen. Van den Pruissischen Nederrijn wordt van den 5 de zer geschreven dat men met zekerheid vernomen had dat in de Rijn provinciën een leger-korps op voet van oorlog gebragt zou wordenom deel uit te maken van een bonds- leger hetwelk eerlang aan de Belgische grenzen post zou vatten. De reserven van sommige bataillous warén daartoe reeds opgeroepen en in de grensplaatsen reeds bevel tot het nemen van maatregelen voor de inlegering der troepen gege ven. Even als (leest men in den brief) deze maatregel aan den eenen kanthet bewijs moet leveren dat het Pruis- sische gouvernementondanks de kerkelijke tweespalt niet aarzelt om zijne krachten naar buiten te ontwikkelen, even zoo bewijst deze maatregel op nieuw de stille maar magti- ge werking van den Duitschen bond. Voor de eerstemaal zal het bondgenootschap zich thans met uitgetogen zwaard vertoonen, tot waarborging van regten en aanspraken die men hetzelve betwisten wil. Wat zal Belgie tegen deze demonstratie doen Van de beantwoording dier vraag hangt thans alles af." De Kölmsehe Zeituvg deelt thans den officielen tekst mede van den Pauselijken brief aan het Keulsche domkapittel waarbij de heer Johannes Hiisgenals vicaris-generaal van den aarstbisschopin het beheer van het aartsbisdom beves- tigd wordt. LONDEN den u julij. Maandag morgen heeft H. M. in Hyde-Park eene groote revue over de troepen gehouden. Reeds vroegtijdig had zich eene aanzienlijke menigte aldaar verzameld en men begroot het getal der aanschouwers op ongeveer 150,000. De hertog van Nemours, de maarschalk Soultde graaf Sebast/anide hertogen van. Nassau en baxen-Coburgen vele andere voorname vreemdelingen woon den deze wapenschouwing bij. In de noordelijke graafschappen van Engeland heeft 11. woensdag, den 4 dezer, een allervreesselijkst onweder, van storm hagel en plasregens vergezeld gewoed. In de om streken van Manchester, Rochdale Boltonen Bury is daar door aanzienlijke schade veroorzaakt, en heeft men den dood van een aantal menschen en kinderen te betreuren, welke in de kolenmijnen door het instroomend water zijn overvallen of wier woningen in het water dei^ opgezette riviertjes be dolven zijn. De jongste berigten uit de Vereenigde Staten, alhier met de stoomboot the Great Western ontvangen, die hare terugreis van Nieuw-York in minder dan 13 dagen volvoerd heeft, geven allen grond om te verwachten, dat het bestuur dier republiek ernstig met het gouvernement in Canada zal medewerken in het nemen van maatregelenom de roove rijen op de meren en rivieren te doen ophouden, en de schul digen naar verdienste te straffen. Het Amerikaansch leger moest versterkt en een cordon troepen langs de oevers der Niagara getrokken worden ook zouden waar men zulks noodig oordeelde, nieuwe fortificatiën worden aangelegd De president van Buren heeft den 20 junij eene bood schap aan het congres gezonden, waarbij hij'zich allezins bereid betoont 0111 de goede verstandhouding met Engeland te bewaren. Intusschen bleven de ongeregeldheden nog altijd voortdu ren. Ongeveer 3i 400 uitgewekenen, door zekeren BW Johnson aangevoerd hadden zich na in de stad Detroit wa penen geroofd te hebben op Canadeesch grondgebied ver- geni,rar °P aanDaderinS va» Engelsche troepen de vlugt Alhier ontvangen brieven uit Konstantinopel, van de helft der vorige maand, blijven verzekeren, dat de Egyp tische onderkoning den 4 mei eene oHiciele nota aan de En gelscheFranscheOostenrijksche en Russische consuls heeft doen overhandigenwaarin hij hun verzoekt hunne ho- Vrü "!et, Z,1Jn bes'ulc bekend te maken om zich geheel on afhankelijk van de Porte te verklaren. Uit Liverpool is thans mede eene stoomboot, the Royal Wtlltam, naar Noord-Amerika vertrokken. De laatste be rigten uit dat land maken weder melding van twee vreesse- lijke ongelukken met stoombooten. Nabij de Niagara is de stoomboot Washington den 18 junij door brand vernield, en den 14 dier maand is de stoomboot Pulaskidie met 150 reizigers van Carlestown naar Baltimore voer, door het springen der ketel vergaan. Bij de eerste ramp zijn 50, bij de tweede meer dan 100 menschen op eene jammerlijke wij ze omgekomen, PARIJS den 12 julij. Het geregtshof der pairs heeft den 10 dezer, 11a eene nieuwe beraadslaging, die verscheidene uren heeft geduurd uitspraak gedaan in de zaak van Laity. Die gewezen luitenant wordt bij het door het hof vastge stelde vonnis schuldig verklaard aan eenen aanslag tegen de veiligheid van den staat en eene aanranding van den bestaan- den regeringsvorm, tot doel hebbende, om de regering om- verre te werpen. Hij wordt dienvolgens tot vijfjarige tucht huis straf (waaraan in dit geval ook eerloosverklaring ver bonden is) en tot 10,000 franken geldboete veroordeeld; hebbende het hot tevens bepaalddat hij zijn leven lang onder het toezigt der hooge politie blijven zal, en dat het vlugschrift, over den aanslag van prins Lodewijk Napoleon ïetwelk hein dit vonnis berokkend heeftopgehaald en ver nietigd zal worden. Heden is de tegenwoordige jaarlijkschc zitting van de beide wetgevende kamers, bij eene koninklijke ordonnantie gesloten geworden. Een aide-de.camp van den oorlogsminister, de gene- raai Bertrandis gisteren avond met depeches van konin- Leopold naar Brussel vertrokken. De maarschalk Soult zal, zegt men, eerst \usschen den toen 15 augustus te Parijs terugkeeren doch er slechts weinige dagen verblijven, om het schoone jaargetijde ver der op zijn landgoed te St. Amand door te breng°en en 0111 tevens, door zijn verblijf in de hoofdstad, geen voedsel te geven aan de geruchten nopens eene verandering van ministerie Uit Baijone schrijft men van den 7 julij: Espartero heeft nogmaals eene plotselijke beweging ge maakt die generaal is met zijne geheele magt den weg naar Miranda ingeslagen; men denkt dat hij over de Rioga op Logrono wil terugtrekken. Marotte is terstond op Esteila getrokken. Men gelooft dat het oogmerk van den graaft 'at: Luchana is om die plaats aan te vallen." MIDDELBURG den 16 julij. In de afgeloopene week had men het genoegen in het Museum Medioburgensis eenige schilderijen te bezigtigen van onzen verdienstelijken kunst schilder C. Kimmcl. Wij hadden vroeger uitmuntende minia tuur-portretten en ook landschappen in olieverw van dezen onzen stadgenoot gezien; dit laatste vak schijnt hij te wil len verlaten om zich meer bijzonder op het portret en ta bleau de genre toe te leggen. 'De tentoongestelde stukken bestonden 111 een mans- en vrouwen portret, waarvan de gelijkenis treffend isen de behandeling onmiskenbaar de be kwaamheid en vorderingen des kunstenaars getuigden. Een ander stukverbeeldende een Italiaansche roover met zijne vrouw voor hem geknield, welke hem van een misdadig oog merk schijnt te willen terug houden heeft men me" zeer veel goedkeuring gezien. Ook hetgeen die heervan vroe- geren arbeiden in andere manier bij deze tentoonstelling heeft willen voegen, werd met algemeenen lof opgemerkt. Wij danken den heer Kimmel voor de gelegenheid waarin hij ons kunstminnend publiek gesteld heeft, om de vruchten van zijn talent te aanschouwen en hopen in het vervolg dit genoegen meermalen te mogen genieten waartoe wij wen- schen dat het hem niet aan aanmoediging zal mogen ontbreken. Van twee andere stadgenooten de kunstschilders W. en M. Pouwelsen die thans eene studie-reis ondernemen zijn weder nieuwe schilderijen herwaarts gezonden, welke hun voorma lige onderwijzer en beschermer, de heer F. J. van Vree, alhierbereidwillig aan de kunstminnaars ter beschouwing aanbiedt. Wij willen van deze kunstgewrochten thans niets anders zeggendan dat zij den roem dien de gebroeders Pouwelsen reeds verworven hebben niet weinig vermeerderen zullen. Men meldt uit Zierikzee van den 7 dezer Dezer dagen aan Z. M. den Koning een algemeen ver slag gedaan zijnde van den stand der zijdeteelt in dit rijk vernemen wij met genoegendat het Z. M. heeft behaagd ten gevolge daarvan aan de heeren Boeije en Ie Sage ten Broek alhierwelke op eene vrij uitgebreide schaal eene proeve nemen, ter invoering van dezen belangrijken tak van nijverheid op dit eiland, en behalve eene aanzienlijke kwee- kerij van witte moerbezien-boomenreeds ruim een bunder gronds met 65,000 h 70,000 dezer hoorntjes van 12 en 3 jaren hebben beplantuit het fonds der nationale nijverheid te scheuken eene som van 500, ter gemoetkoming in de vele uitgaven door hen gedaan voor deze onderneming, welke, bij goeden uitslagvoor het algemeen van groot belang zou kunnen worden. Tevens zal, ingevolge eene resolutie der parmanente commissie uit het amortisatie-syndicaat, als daartoe door Z. M. gemagtigd, door eenen ambtenaar der domeinen aan gemelde heeren eene zekere uitgestrektheidaan 's Rijks domeinen aankomende duingrond worden aangewezenten einde aldaar op hunne kosten eene proeve te nemen van be planting met robinia pseudo acacia Bij koninklijk besluit zijn de steden Geertruidenberg en Neuzen uithoofde van het belang hetwelk dezelve in de laatste tijden als vestingen hebben verkregen, tot plaatselij ke kommandementen van de 3de klasse verhevmi Uit Amsterdam wordt gemeld, dat op het paleis aldaar vertrekken in gereedheid gebragt warenter onvangst van den grootvorst troonopvolger van Rusland, die in het einde der aanstaande week aldaar verwacht wordt. Bij het be- zoet at men voornemens is met den grootvorst in het huis- je van zaar Peter te Zaandam af te leggen, verneemt men t at in dit huisje zelf aan den doorluchtigen gast en zijn ge volg een collation zal worden aangeboden, terwijl in daar toe ingerigte tenten voor de overige personaadjen verver- schingcn gereed zullen staan. Men zal aan dit bezoek de meeste plegtstatigheid bijzetten onder anderen zal de aan komst en het vertrek der hooge personen met kanonschoten worden aangekondigd. Nog wordt uit Amsterdam den 11 dezer gemeld Wij hebben heden het genoegen gehad op een vaartuig

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1