MIDDELBURGSCUE COURANT. N°- 84. 1838. ZATURDAG 14 JULIJ. liegtbaufc wan eersten aanleg (Apenbare QLiubestcbiug. PS4EUWSTIJDINGEN. Z3utt0chlaub. Jfvanferijk. ülcbetrlanbcn. ©e abonnements prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, cn franco per Post ƒ3. I)e abonnementen worden voor miert minder dan drie maanden genomen, cn de beta- ünl5 geschiedt compLantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De nntending der Advertentie» behoort te geschieden des morgens vddr 10 uren, indien wen dezelve in het eerst uit te geven No. wii geplaatst hebben. De Advertentie.! worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs van één tot 1es regels is/1 'm en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt vamzegel wordt betaald. ■te MIDDELBURG. VEREENIGDE KAMERS. Maandag den 9 Ju lij 1838. De REGTBANK VAN EERSTEN AANLEG, zitting houdende te MiddelburgHoofdplaats van de Provincie .Zeeland Gehoord het requisitoir van den Heer Officier bij dezelve, betrekkelijk het daarstellen der Kamer, voor deweike de za ken, gedurende de Vakantie, van den 29 Julij tot en met <len 30 September aanstaande, zullen moeten gebragt worden; Gezien de Artikelen 75, 76, 77 en 78 van het Decreet van den 30 Maart 1808, op de Regterlijke Organisatie; Heeft na deliberatie goedgevonden te bepalen: Dat de Kamer van Vakantie dit jaar zal zijn zamengesteld voor de maand Augustusuit de Hecren en Mrs. Lambrecht- sen waarnemend Vice-PresidentJhr. Sc hor er en Schuurbe- 'lue Boeije, Rcgters, en voor de maand Septemberuit de Heeren en Mrs. Jhr. van Doom'President, Berdenis van Berlekotu en Jhr. Kersluijs van KrabbendijkeRegtcrs. Dat deze Kamer hare teregtzittingen zal houden tweema len ter weeken wel des Donderdags en Kr ij dagsden 2 3' 9. 10 i '6, 17. 23, 24, 30 en 31 Augustusen den 7» '3 1 '4> 2021 27 en 28 Septembertelkens des voormiddags te tien uren. En zullen afschriften dezester diligentic van den Heer Officier, gezonden worden aan den Heer Procureur-Gene raal bij het Hoog Geregtshof te 's Gravenhage, alsmede aan de Heeren Vrederegters in het ressort dezer Regtbanken voorts daaraan door afkonding, aanplakking en insertie in de Courant dezer Stad, de noodige publiciteit worden gegeven. Aldus gedaan en gearresteerd in de Algemeene Vergade ring der Regtbank voornoemd, dezen negenden Julij acht tienhonderd acht-en-dertig, bij de Heeren en Mrs. Jhr. van DoornPresident, Lambrechtsenwaarnemend Vice-Presi- ■denc, van Dcinsewaarnemend Regter ter Instructie, Bsr- dents van fSerlckom Jhr. SchorerSchuurhequc Boeije Reg- ters, en HerklotsRegter-Praatsvervangerten overstaan van de Heeren en Mrs. de IKindOfficier, en Jhr. Bod. daertSubsti111 c-Officierpresent de Griffier. E11 is deze door den President met den Griffier onderteekend. (Get.) A. P. vak DOORN. A. VRÉKE, Griffier, Voor eensluidend Afschrift, De Griffier A. VRÉKE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Sc. EAU HENS c. a. zijn voornemens om, ten gevolge der daartoe bekomene autorisatie van de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, op Dingsdag den 17 Julij 1838, des middags ten één uur, in de Ge meente-kamer ten Huize van Jakobus van Galen te Brig- damme onder nadere goedkeuring van dezelve Heeren Gede puteerde Staten, publiek aan te besteden het veranderen en bijna geheel vernieuwen der SCHOOLONDERWIJZERS WONING en de bouwing van een geheel nieuw SCHUUR TJE, op het Dorp St. Laurensmet leverantie der daar toe benoodigde Bouwstoffen De Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek en de conditiën waarop de voorschreve Aan besteding zal geschiedenmitsgaders de teekening der te vernieuwen Schoolonderwijzers-Woning en het te bouwen Schuurtje liggen van heden af dagelijks (des morgen van 9 tot 12 uren) ter visie en lezing ten Huize van den Burge meester der voornoemde Gemeente tet Middelburg. Zullende de aanwijzing op de plaats één dag te voren en wel van 10 tot 12 uren des voormiddags, gedaan worden; terwijl inuisschen alle nadere inlichting te bekomen is ten bovenge- noetnden Huize. Sc. Laurens c. a. den 4 Julij 1838. Burgemeester en Assessoren der Gemeente Sc, Laurens c. a. HUBERTUS REKKER. Ter Ordonnantie derzelve P. van de GRAFT, Secretaris. Uit hoofde van dringende reparacienzal de Langeville- Poortbrugvan af Dingsdag den 17 dezer maand, tot nadere aankondiging voor Rij- en Voertuigen gesloten zijn. Van af den 23 Julij aanstaande zai de overtogt der Buiten- Brug, aan de iKarwijksche Poort te KERE voor Rij- en Voertuigen gestremd zijn. FRANKFORT den 6 julij. De Luxemburgsche zaak schijnt nu wat de voorname punten betreftdoor de bonds vergadering afgehandeld te zijnnadat men zich overtuigd heeft, dat de mogendheden der Londensche conferentie de vorderingen van Belgie ter verandering van de bepalingen der 24 artikelen, aangaande bta grondgebied volstrekt niet zullen ondersteunen. Het gerucht wildat de diplo matie nu ook met meerderen ernst de zaak van Spanje zal gaan behandelen. Uit Hanover schrijft mendat de 34 leden der op positie, dadelijk na hec schorsen der stendenvergadering een geschrift aan de Duitsche bondsvergadering ondertee kend hebbenwaarin zij hun gehouden gedrag verdedigen tegen de beschuldiging, dat zij gevaarlijke plannen zochten te verbreiden. In de nabijheid van St. Pecersburg zal een etablisse ment opgerigt wordenom zijdewormen zonder moerbe- zienbladen aan te kweeken en zijde te winnen welke die van Piemont in hoedanigheid evenaren zal. In de mij nen nabij de Russische hoofstad zijn onlangs vijf lagen goudf zand ontdekt. Men hoopte daaruit 20 milioen pond goudt zand te trekken, welke, na derzelver zuivering, i00 pond goud zouden opleveren. De koning van Saksen heeft op zijne reis naar Dal- macie eetien merkwaardigen uitstap gedaan naar het woeste oorlogzuchtige volk der Montenegrijnenhetwelk in zijne bergkloven geene opperheerschappij erkent (ofschoon het zich onder die van Rusland gesteld heeft) en alleen zijnen opperscen priester of bisschop (door hen Vladika genaamd) gehoorzaamt. Dezeonderrigc van het voornemen des ko- nings om de hoofdplaacs van het gewest ce bezoeken be greep denzelven aan de grenzen te moeten ontvangen', het welk eerst door de aanzienlijksten des lands niet goedge keurd werd mtar later toch gebeurd is. De bisschop in persoon heefc den koning aan de grenzen begroet, en hem een uitstekend paard aangeboden waarmede hij den steilen gevaarlijken weg over de voetpaden in het gebergte veilig kon afleggen. Het geleide dat den koning omringde, tracht te hein door hec onophoudelijk losbranden der geweren eer ce bewijzenwaarbij evenwel niemands leven veilig was daar er niet anders dan met scherp geschoten werd. Ter hal ver wege tusschen de hoofstad, of beter het hoofddorp Cettigne (want eene stad bestaat in het landje niet), was een maaltijd gereed gemaakt, uit een gebraden schaap be staande, dat in zijn geheel op een houten schotel opgedra gen werd. Daar er geene messen of vorken aangeboden werden, bleef het ontbijt onaangeroerd staan, tot dat ie mand uit 'skonings gevolg met zijnen sabel hec dier klein maakteen de gasten in staat stelde om zich met hunne vingers te bedienen. Het avondeten te Cettigne daarentegen was geheel op de Europesche wijze ingerigt en door eenen Franschen kok uitstekend toebereid. Voor den koning was een zeer goed slaapvertrek gereed gemaakt, maar zijn ge volg moest zich met stroo op den grond behelpen. Die be zoek des konings is voorzeker een buitengewoon verschijn sel en mag een grooc waagstuk genoemd worden. Zijn ver, heven stand beschermde hem niet bij den woesten wraak- zuchtigen en bloeddorstigen aard vaneen volk, dat nog gee ne beschaving hoegenaamd kent, welks land nog slechts zeer zeldzaam door een vreemdeling, en nog nooit door eenen vorst bezocht isen hetwelk alle vreemden als spion, nen beschouwt en zoekt te weren. PARIJS den 9 julij. Heden is. voor het hof der pairs iet regcsgeding aangevangen van den luitenant Laity160 pairs waren bij deze zitting tegenwoordig. Na het requisi- tou van den procureur-generaalheeft de heer Laity eene ge schreven redevoering uitgesproken waarin door hem de aan- leidende oorzaken tot zijne betrekking mee den prins bodewijk en tot zijne gehechtheid aan dien persoon worden opgesomd en. verklaarddat zijne gezindheden ten opzigte van dien prins niec dan met den dood zullen ophouden. Daarna heefc de advokaac van den beschuldigde, de heer Michel de Bour- ges, het woord gevoerd, ten betooge1°. dat hec onder havige proces eene schennis was van de wetten op de vrij heid der drukpers 20. dat hec hof der pairs in deze zaak incompetent was, en 30. dat de bewuste brochure geene aansporingen behelsde toe opstand maar alleen eene verde diging tegen de miskenningen en lasteringen den prins door het publiek ministerie van Straatsburg aangedaan. Ten vier ure was deze pleitrede geëindigdwaarop het hof tot de beraadslaging is overgegaan. Voor het paleis van het Luxemburg was eene talrijke menigte geschaard. Om echter alle ongeregeldheden te voor komen, had de politie scerke voorzorgen aangewend. Vorst Leopold en zijne gemalin bevinden zich thans op het kasteel van Neuilly waar zijzoo men nu wederom beweert, vertoeven zullen tot 11a de bevalling van de herto ginnen van Orleans en van PKurtemberg. Onderscheidene dagbladen behelzen heden morgen het berigcdat de maarschalk Soult door het ministerie Molè in last zoude gekregen hebben om met het Engelsche gouver nement te onderhandelen over eene vergunning tot het op graven van de assche van Napoleon op St. Helenaeii het overbrengen dier overblijfselen naar Frankrijk. Zij beweren tevens dat de maarschalk zich reeds de medewerking van den hertog van. IKellington verworven heeft, maar dat het kabi net nog blijft aarzelen om deszelfs toestemming te geven. Des avonds van den 5 dezer is in een koffijhuis" te Toulon een vrij ernstige twist ontstaan tusschen inwoners dier stad en eenige Engelsche officieren die een liedjeszan ger met geweld beletten wilden eenige coupletten ter ecre van Napoleon ce zingen. Voorts beklaagt men zich in brie ven uit die zeehaven dat men den Engelsche ingenieurs niet beletplannen van de reede en werken van verdediging te teekencn. MIDDELBURG den 13 julij. Men verneemtdat de heer Borghstijnte Vlissingen door Z. M. is aangesteld tot opzigter en bewaarder bij 's Rijks betonningen en bebake- Hingen der Wescerschelde8ste district, en Zeeuwsche zeegaten. De hooggeleerde heer Gerard IVttewaalte Utrecht, den 26 april 1776 geboren, en sedert den jare 1822 hoog' leeraar in de landhuishoudkunde aan de hoogeschool ce Ley- den, is den 6 dezer op zijn buitenverblijf IKickenbur"ge- incente HoutenoverJeden. Met genoegen verneemt mendat het Z. M. behaagd heeft, aan den heer A. Scheerboot», te Amsterdam, een oc trooi voor den t.jd van 15 jaren te verleenen op de uitvin ding van een toestel, om bij heet en drukkend weder ofbii eenen onzuiveren dampkring, enz., i„ paleizen, bu'reaux kazernen hospitalen en in bijzondere woningen ook op' schepen, alsmede in gevangenissen, de temperatuur te ver koelen de lucht te zuiveren en te veraangenamen. Deze gelukkige ontdekking, die als van zeer veel belang ter be vordering van gezondheid en leven mag beschouwd worden kan bij het publiek niet dan weikom zijndaar Jjp't bfi veiJ gelegenheden de genoegens des levens zal vermeerderen en vele ziekten en ongemakken kan voorkomen. Wij twijfelen alzoo geenszins of deze ontdekking zal voornamelijk de aan dacht der natuur- cn geneeskundigen tot zich trekken. Naar men verneemthebben de Staten van Holland zich gunstig verklaard voor het droogmaken van het Haar lemmer-meer enuit hoofde van de belangrijkheid eener dergelijke onderneming, jaarlijks, gedurende 10 jaren, f 60,000 verleend, gelijk te verdeeien over beide de afdee' iingen der provincie. In hec verslag wegens den toestand der provincie Oost- Vlaanderendat onlangs aan den gewestelijken raad aldaar is gedaan, leesc men, dat hec Belgische bewind het consis torie der Procestantsche gemeente van Maria-Hoorebeeke (een nederig dorpje in de nabijheid van Oudenaarden al waar sedert de tijden der hervorming eene Procestantsche ge meente zich staande heeft gehouden) gemagtigd heeft, om de aan die gemeente vermaakte nalatenschap van eene harer leden, mejufvrouw van den Berghete aanvaarden; welke nalatenschap op 60,000 fr. aan vaste en onroerende goede ren geschat werd. Een deel van de inkomsten dezer nala tenschap moest ten behoeve van Protescancsche armen wor den besteed. Belgische minister van financiën heeft eene com missie benoemd belast om een verslag op te stellen nopens de schuld ten laste van Belgie en de callooze vraagstukken, welke zich hieromtrent, bij de aanneming der 24 artikelen, kunnen opdoen. Voornoemde commissie is zamengesteld uit den minister van financiën, als voorzitcer de heeren Dumor- tier Ch. de BrouckereFallon en Dujardin. Behalve den provincialen raad van hec Belgisch gedeel te van Luxemburghebben ook de provinciale raden van HenegouwenOost.Vlaauderen en Limburg, tegen eene on bepaalde uitvoering der 24 artikelen een protest opgemaakt waarbij zij zich voornamelijk tegen elke verbrokkeling van grondgebied verklaren. In den provincialen raad van Namen is insgelijks eene commissie benoemdonTzoodanig een pro test op te maken, zoodat de tegenstand tegen de 24 artike" len steeds meer en meer in Belgie schijnt toe te nemen ter' wijl de voorstanders der bestaande orde van zaken in dat land de tegenwoordige bijeenkomst der provinci e aden willen gebruikenom vertooningen ten behoeve der zooge naamde ondeelbaarheid van Belgie, op allerjei wijze uit te In de Javasche Couranten leest men onder anderen het geen volgt Uit berigten van de westkust van Sumatra, van den 22 ebruanj j]., blijkt, dat de maatregelen tot algcheele her stelling der rust aldaar, bij voortduring, met een gevvensch- ten uitslag worden bekroondDe geheele Tigablas Kotta's zijn thans ook toe onderwerping gebragtna eenen vcldcogt van slechts weinige dagen en eenige schermutselingenwaar bij van de eigenlijke militaire magt geen enkele "en 'van de Maleidsche hulptroepen slechts drie man zijn gesneuveld en een gewond is. De gezamenlijke wettige hoofden hadden reeds den eed van onderdanigheid en trouw afgelegd, in han den van den civilen en militairen gouverneur ter westkust

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1