MIDDELS URGSCHE C O II A N T. ar». 78. Zaturdag BERIGT. De ondergeteekendenreeds sedert eenigen tijd bedacht geweest zijn de om hunne Courant eene meerdere uitgebreidheid te geven ten ein de bij de plaatsing der stukken van Besturen en Administratien en Advertentieneen ruimer bestek te winnen voor de Nieuwstijdingen welke zij veelal genoodzaakt waren met beperking of bij verkorting mede te deelcn hebben thansook vooral op verlangen van eenige hunner geabonneerden beslotenom ten dezen aanzien eene verande ring daar te stellen, en diensvolgens hunne Courant, met den i Julij aanstaande op grooter formaat en in drie kolommen gedrukt uit te geven. Deze vergrootingwelke eene noodzakelijke vermeerdering van uit gavenaan papier, zegeling enz. ten gevolge heeft, zal echter voor het Publiek geen noemenswaardig bezwaar veroorzaken, alzoo de prijs der Courant in de drie maanden zal worden gesteld op f 2 75 en franco per post f 3dus slechts eene verhooging van 25 centen. Daarentegen zullen de Advertentien die nu eenigzins korter van regel zul len loopenuit dien hoofde eene vermindering van prijs ondergaan, en berekend worden op 22 centen de regel; terwijl Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekendmakingen blijven bepaald op 1 50, van 1 tot 6 re gels en voor iederen regel daarboven 22 centen. B11 hiermede bevelen zij hun dagblad voortdurend in de belangstel ling hunner Stad- en Landgenooten. Middelburg, den 29 junij 1838. DE GEBROEDERS ABRAHAMS, Middelburg, den 28 Junij 1838. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van Maandag den 2 Julij 1838, ten zijnen Kantore, zullen worden uitbetaald de Pensioenen over het tweede kwartaal 1838. De Administrateur voornoemd P. P O u s. CUgcmccti Buvgerlijk fJcttsiocMfrmbs. Ten Kantore van den Ontvanger van het Fonds te Middelburg, zul len gedurende de maanden Julij en Augustusworden betaaldde Pensioenen over de eerste zes maanden van 1838 met overlegging van Attestatie de Vita en op vertoon der Acte van Inschrijving. De Ontvanger A. J. BOE SS ES. Qlgemcette iSïcbcvlAubscïte fïlaat schappij ter fccguustigiug sau bc dslksulijt. KANTOOR VAN DOMEINEN HULST. AANBESTEDING. Op Zaturdag den Zevenden Julij 1838, des namiddags ten vier uren, zal de Rentmeester der Domeinen te Hulst, ten Huize en Herberge van G. Adriaansenste YVALZOORDEN Gemeente Hontenisse, 5de Di strict van Zeeland, in het openbaar aanbesteden: Het jaarlijks geheel vernieuwen en onderhonden van de KRAM WERKEN aan de Zeedijken van de Watering van IValzoorden en zulks voor een termijn van drie volle en achtereenvolgende jaren, ingaande den eersten Julij 1838, en zullende eindigen denzelfden dag des jaars 1841. Alles breeder bij het bestek en voorwaarden omschreven, welke van nu af voor een ieder ter lezing liggen, ten Kantore van den onderge- ■tcckende, voornoemden Rentmeester, op den Huize te Zandebij Hulst. Mr. J. M. C ALLENFELS. De fungerende MARKTMEESTER te Middelburg, Hoofdplaats der Provincie Zeeland, berigt bij deze, dat de KERMIS of JAARMARKT dit jaar zal aanvangen op Maandag den 23 Julij aanstaande en eindi gen op Zaturdag den 4 Augustus daaraanvolgende; dat de aanvragen tot het bekomen van Plaatsen voor Tenten of Kramen met opgave der grootteuitgedrukt in Nederlandsche maatbij gefrankeerde Brieven aan hem Marktmeester moeten worden ingezonden zullende de inzen ding dier aanvragen vóór den 15 Julij aanstaande moeten plaats hebben, na welk tijdstip niemand zal kunnen aanspraak maken op de Plaats welke hein ten vorigen jare was toegewezen. De Marktmeester voornoemd, A. DUIK HENDRIKSE. NI EUWSTIJI) S NGEN. Öuitöcïilaub. FRANKFORT den 23 junij. Men weet, dat vroeger de Londen- sche conferencien zijn afgebroken om dat de toestemming der bondsver gadering tot het afstaan van een gedeelte van het Luxemburgsche aan Belgie ontbrak eene toestemming welke de bondsvergadering toen wei gerde, om dat de koning der Nederlanden geene schadevergoeding in grond gebied aan Duitschland meende te kunnen aanbieden; zoo als men ech ter thans wil wetenzouop een nader voorstel van het kabinet van 's Gravenhage dienaangaandede bondsvergadering dit voorstel eenparig goedgekeurd hebbenen alzoo de eenige struikelblok opgeheven zijn welke de hervatting van de Londensche confercntien in den faeg stond. BERLIJN den 20 junij. Uit Neumark berigt men een voorval, dat even gruwelijk als onverklaarbaar schijnt. In de streek tusschen Ko ningsberg en Schönflies bemerkt, namelijk, eenige dagen geleden, een veldwachter eenen wagen, die, in weerwil van alle geroep, over eenen akker rijdt. De man snelt den wagen na grijpt de paarden bij de teu gels en ontwaart thans in het tamelijk nette rijtuig eenen levenloozen man dien een kogel door het hoofd gejaagd was. Met ontzetting ver vuld voert de veldwachter den wagen naar het naburige dorpwaar men in het lijk terstond eenen jongen boschbeambte erkentdie des mor gens vroeg met zijn rijtuig, men wist niet werwaarts, uitgereden was. Dadelijk verzekerde de justitie zich van den veldwachtervermist van verschillende zijden het vermoeden geuit werd, dat deze wel zelf de 30 Jinvrf 1838. daad kon hebben gepleegd enom het zeer slim te maken en alle ver denking van zich af te werenhet vertelseltje van den over de akkers rijdenden wagen kon hebben verzonnen. Misschien had men ook wel de eene of andere kleinigheid die den vermoorde te voren behoordebij den veldwachter ontdekt; genoeg, de arme man werd in hechtenis ge nomen en een hard lot scheen hem te verbeiden. Daar verscheen den volgenden dag eene jonge schoone vrouw voor het geregt, eene vrouw die eerst onlangs met eenen rijken man gehuwd was en de dochter van gegoede ouders op een ander dorp isen verklaarde zichzelve voor de moordenaarster van den doorschoten boschbeambte. Vroegeren dit w-ist iedereen uit den omtrekhad zij eenen liefdehandel met den vermoorde gehad nadat deze haar echter gevraagd en van hare ouders eene wei gering geleden had, huwde zij den man, dien de laatsten tot schoon zoon hadden uitgekozen. M Hij heeft mij na mijne bruiloft geschreven zeide de jonge vrouwen onder eeden verzekerddat hij zich wre ken en mijnen man zoowel als mijne ouders doodschieten zou. GeeH menschgeen maatregel had hem daarin kunnen verhinderen: daarom heb ik de ontzettende daad voorgekomen. Ik noodigde hem uit tot een ge sprek in eene eenzame streekhij kwam sprong uit het rijtuig en terwijl wij ons omarmden, drukte ik hem het verborgen pistool in het hoofd af." In haar vaderlijk huis had de jonge vrouw reeds met schiet geweer leeren omgaan zij stond als eene goede schutteres bekendphy- siek is dus de daad niet onwaarschijnlijk, maar zielkundig begrijpt men niet hoe eene teedere jonge vrouwalvorens andere naderbij liggende middelen te baat te nemen, om eene bedreiging te ontgaan, tot eene zoo wanhopige en toch zoo bedachtzaam uitgevoerde daad want zij had het lijk daarna in het rijtuig gelegden het de teugels in de han den gegevenbesluiten kon. Welligt zal het nadere geregte!tj|t on derzoek dit raadsel meer ophelderen. jfv.iufcrijk. PARIJS den 26 junij. De kamer der pairs heeft gisteren met eene zeer groote meerderheid de stemming over eene zaak uitgebragt, waar aan (volgens het Journal des Débats~) de rust en voorspoed des lands ten naauwste verbonden waren. Namelijk, het ontwerp van wet op de conversie der 5 pets. renten is met 124 tegen 34 stemmen verworpen. De jongste berigten uit Algiers meldendat aldaar een aanmerke lijke brand heeft plaats gehad, zijnde de eerste sedert de Franschen er zich gevestigd hebben. Dezelve was ontstaan in eene inrigting voor stalÜHg en transportwaarin al de voorraad en 32 paarden verbrand wa ren. De oorzaak werd aan de kwaadwilligheid van een bijzonder persoon toegeschreven. Uit Spanje worden de volgende berigten medegedeeld. De natio nale garde van Sarragossa is verpligt geworden om de dienst op het ka steel der stad waar te nemendaar het garnizoen uitgetrokken was om een konvooi van 200 wagens met munitie, projectielen en levensmid delen naar het leger te vervoeren. De generaal Qraa bevond zich thans te Valencia waar hij toebereidselen maakte voor het beleg van Morilla. ilcbevlAtibcn. MIDDELBURG den 29 junij. Op 11. maandag zijn alhier geopend de zittingen van het hof van assises in de provincie Zeeland, voor het tweede kwartaalgepresideerd door den heer mr. M. J. Paauvraads heer in het hooggeregtsh of. Wij zullen onzen lezeren van de behan delde zakenna de sluiting der zittingen verslag mededeelen. Z. Exc. de minister van financien is dezer dagen naar Amsterdam vertrokken. Naar men verneemt houdt men zich tegenwoordig bij het departe ment van financien bezig met het bijeenzamelen en opfnaken der stuk ken en beseheidenwelke bij het ten einde loopen van het tweede fi nanciële tienjarige tijdvak gevorderd wordenzoo wel om de belangen van het amortisatie-syndicaat in aanmerking te nemen, als om den ge- heelen staat vau *s lands geldmiddelen na te gaan en aan de Staten-Ge- neraalin hunne eerstvolgende zittingdaarvan een uitgebreid verslag te kunnen onderwerpen. Men verzekert, dat Z. M. het verlangen heeft doen te kennen gevendat aan de betrokken autoriteiten en collegien de bestaande ver ordeningen, tot wering der heerschende veeziekte, herinnerd worden, en dat vooral de plaatselijke besturen worden aangeschreveno.ra zich het middel ter afsluiting ten nutte te maken, waardoor welligt de ziek te, reeds sedert lang, in hare uitbreiding zou zijn beperkt geworden. Dienvolgens zijn de gemeente-besturen aan de vroeger gegeven voor schriften herinnerd, en de stiptste naleving daarvan op nieuw hun aan bevolen, met ernstige aanschrijvingom te zorgen, dat, in voorkomen de gevallen het zieke van het gezonde vee afgezonderd worde en blij- ve, in voege zoo als zulks vroeger reeds is gezegd; zullende, om de naleving van dien maatregel te beter te verzekeren, de politie-beamb- ten door die besturenten aanzien van het toezigt op de afzondering der zieke beesten onder eene oniniddelijke verantwoordelijkheid kunne» gebragten bij de minste oogluiking of afwijking deswege bestraft wor den. Aan de geregtelijke overheid is het voorgekomendat het stellen van eenige voorbeeldendoor de overtreders te doen vervolgen en straf fen overeenkomstig de daarbij aangehaalde artikelen van het wetboek van strafvordering, of (in die gevallen waarin deze niet kunnen worden ingeroepen) ingevolge de bepalingen der wet van 6 maart 1818 (^Staats blad no. 12)indien zulks tevens algemeen bekend gemaakt wierdhet beste middel zou aanbiedenombij het bevorderen der zaakhet kwaad te beteugelenen bovendien het verkeerde denkbeeld wegnemen hetwelk sommigen schijnen opgevat te hebbenals of van wege het be stuur in deze met te veel toegevendheid zou worden te werk gegaan. Dezer dagen heeft de Court ier de la Meuseeen blad dat onder den invloed der Belgische geestelijkheid wordt geschreven, en zich bij zonder onderscheidt door deszelfs vijandigen geest tegen Nederland, zich zeer merkwaardige woorden laten ontvallen waaruit genoegzaam is op te maken welk lot Nederland zou te wachten hebbenindien de va derlandsliefde der burgers en de wijsheid der regering zulks niet wis ten te verhoeden. Sprekende van het vertrouwendat het Belgische volk op de geestkracht van vom Leopold behoort te stellenIaat ge- Redacteurs en Uitgevers.

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1