MIDDELBURGSCHE COUR W. 75. Zaturdag 23 Junij 1838. iWiutötcric t»ati ïfcoïotiictt. NlEliWSTIjl)Ji\GEi\. ZDutlodtlanb. jAMWfevijk. i De MINISTER van KOLONIËN, als door Zijne Majesteit ge- magtigd tot het doen bevrachten van drie of vier Schepen (bij voor keur Kofschepen)tot afhaling van Hout uit de Kolonie Suriname en bestemd naar Rotterdamom van hierbij tusschenruimte van drie of vier weken naar die Kolonie te vertrekken en welke Sche pen de Rivier Coppename zullen moeten opvaren, alwaar zich het voorhanden zijnde Hout bevindt: noodigt bij deze de belanghebbenden om tot afhaling van dat Hout hunne Schepen aan het Ministerie voornoemd aan te biedenmet opgave van derzelver grootte en van de verlangde Vrachtper kubiek voet berekendde uit en te huis rcize daaronder begrepen ééns zonder meer. ne Bilierren van Inschrijvingwaarin tevens vermeld moet worden het tijdstip waarop de Schepen tot vertrek gereed kunnen zijn, zul len'aan het Lokaal van het Ministerie voormeld, te 's Gravenhage moeten worden ingezonden, vóór of op den io Julij 1838; terwijl de zoodanige, welke in aanmerking zullen kunnen komen, aan eene in spectie van de zijde van het Ministerie zullen kunnen worden on derworpen. - 's Gravenhageden 18 Junij 1838. De Luitenant-Generaal, Minister voornoemd, J. van den BOSCH. De KERMIS te WESTKAPELLE zal dit jaar aanvangen den 1 en eindigen den 8 Julij 1838; hiervan zal op den 6 het Gaaischieten en op den 7 het Ringrijden worden uitgeoefendterwijl alle Neringdoenden behoorlijk zullen moeten voorzien zijn van Patent, hetwelk vooraf aan j den Burgemeester zal moeten worden vertoond. De Burgemeester der Gemeente N. W. V E R H U L S T. Bij gelegenheid van de KERMIS te SLUIS zullen, op Maandag den 25 Junij 1838, des namiddags ten 3 en des avonds ten 10 uren, op de Beestenmarkt aldaardoor een Fijftigtal Muzijkanten uitmakende de beide Muzijkgezelschappen van Aardenburg en Sluiseenige Muzijk- stukken worden uitgevoerdonder directie van den Muzijkmeester A. Steinz. HANOVER den 16 junij. De koning heeft het verzoek van den bur gemeester dezer stad, om Z. jVl, aan het hoofd eener deputatie uit de stedelijke regering, bij gelegenheid van hoogstdeszelfs verjaardae. te mogen begroeten, van de hand gewezen ten gevolge zijner ontevreden heid over het gedrag dier regering, door te protesteren tegen de acte waarbij Z. M. de constitutie heeft ingetrokken doch tevens heeft de hof-courant bekend gemaakt, dat de ontevredenheid des konings alleen de magistraat betrof en zich geenszins uitstrekte tot de burgerijdie Z. M. als trouw en welgezind beschouwde, en uit wier midden hij gaarne eene bezending zou hebben ontvangen. De tweede kamer der stenden heeft, 11a eenige voorloopige debatten, eindelijk het groote werk der nieuwe voorgedragen constitutie begon nen doch behalve de koninklijke commissaris, die het ontwerp, als zijnen arbeid, tegen de veranderingen der commissie wilde verdedigen, en de afgevaardigde voor Nienburg, die hem nu en dan hierin behulp zaam was, heeft geen der leden het woord gevoerd, en aldus is het eerste hoofdstukhandelende overliet koningrijk, den koning, de troon opvolging en het regentschap, spoedig afgedaan en met 28 tegen 21 stemmen voor de eerstemaal aangenomen. FRANKFORT den 17 junij. Z. M. de keizer van Oostenrijk is na eenige dagen over verkoudheid en ligte ongesteldheid geklaagd te hebben, den 9 dezer ziek geworden, hebbende zich de mazelen geo penbaard. Gelukkig echter bevindt zich Z. M. buiten alle gevaar; de mazelen komen goed uit en met eene zeer ligte koortsen er laten zich geene buitengewone toevallen zien. Van de Italiaansche grenzen den 4 dezer wordt gemeldUit zekere bron verneemt men van Florence, van den 30 mei,- dat de graaf van St. Leu zijn voorgenomen tweede huwelijk geheel heeft opgegeven ook wordt het door sommige dagbladen medegedeelde berigtals of de gewezen koning van Holland in onmin met deszelfs zoon prins Lode- vtijk Buonapartezou zijntegengesprokenlaatstgemelde zal zich integendeel uit Zwitserland naar Florence begeven." KEULEN den 16 junij. De redactie van een onzer dagbladen, spre kende van het onlangs door den heer van Bommelbisschop van Luik openlijk bekend gemaakte geschriftwaarbij hij verklaartdat hij zich nooit in de aangelegenheden der Rijnprovinciën heeft gemengd betuigt deszelfs verwondering, dat die geestelijke niet vroeger met de gezegde verklaring te voorschijn trad. Zij vraagtzouden ook welligt de taal des bisschops en de plotseling meer gematigde toon van het Journal Historique in verband staan met de laatste beslissing van den Paus, de officiële afkeuring van Spinellien de ontevredenheid van den Heiligen Vader, over het verbittering wekkend gedrag van sommige Katholijke partijhoofdenwelke niets hebben uitgeregtdan dat zij de ware zaak der godsdienst in gevaar bragten? Naar het schijnt, heeft hier nog een andere invloed plaats, namelijk die der wereldlijke overigheid, en be staat er thans meer dan ooit redenom de stemming van Duitschland jegens Belgie te verzoenen welks regering zich thans in den hagehelijk- sten toestand bevindtdaar zijtegenover den beslissenden wil der groote mogendheden staandein den eigen boezem met de driften van verschillendevoornamelijk de orangistische en republikeinsche partij te worstelen heeft. Hetgeen omtrent de Belgische zaken ook in zeker Duitsch dagblad voorkomtweet mendat van eenen kant uit Brussel spruit, welke geen bijzonder vertrouwen verdient. De Rijnlanders mo gen in vele zaken verandering wenschenmaar om tot Belgie terug te keerendat verlangen zij gewis niet. PARIJS den 18 junij. De maarschalk Soult is gisteren naar Londen vertrokken. Zijne reis is zoodanig aangelegddat hij eerst den 20 te Londen zal aankomenen alzoo de plegtige viering van den slag te Waterloo op den 18 junij niet zal bijwonen. Reeds sedert eenige dagen waren alhier ongunstige berigtenom trent den stand van zaken in het Oostenin omloop. Gisteren echter schenen dezelve eenige meerdere vastheid te verkrijgenen verzekerde men vrij algemeendat gewigtigc tijdingenbetreffende de Oostersche aangelegenhedenbij het ministerie van buitenlandsche zaken binnen deze hoofdstad waren ontvangen. Men sprak van eene botsing tusschcn den onder-koning van Egypte en de verhevene Porte. Naar men wil zou Mehemed-Ali zijnen onwil te kennen gegeven hebben, om langer de verschuldigde schattingkrachtens het traktaat van Unkiar-Skelessi aan den sultan te voldoen, en wordt dit als de oorzaak opgegeven der buitengewone wapeningen, die onlangs in de havens der bewuste rijken zijn opgemerkt. Sommigen bewerendat dien ten gevolge aanzienlijke versterkingen naar de Fransche vloot, in de Levant, zouden worden afgezondenten einde alzoo op alle mogelijke omstandigheden voorbe reid te zijn, en de belangen van Frankrijk in die streken des noods kachtdadig te kunnen bevorderen. Men heeft tijdingen uit de stad Constantine tot den 25 mei. De generaal Negrierdie den 14 aan het hoofd zijner mobiele kolonne weder uit die vesting was uitgetrokken, vooral ook om debewegingeu van Ach- med-bey in het oog te houden die zijne gewezene hoofdstad weder meer scheen te naderen en de aan de Franschen onderworpene stammen drukte, werd binnen een paar dagen te Constantine terug verwacht. De geneiaal had nergens vijandelijkheden behoeven te plegen, en ook geene krijgsmagt van Achmed ontmoethij wasvolgens het laatste berigt dat nen van hem had, op 10 uren afstands van Constantine, in een bekoorlijk en vruchtbaar dal gelegerd. Het beleid en de moed die de ze generaal Negrier gedurende zijne onderscheidene togten door de pro vincie Constantine aan den dag heeft gelegd, worden zeer geroemd. Ten gevolge dier togten erkennen thans vele Arabische stammen in den om trek van Constantine het gezag der Franschenenheerscht op de groote wegen eene tamelijke mate van veiligheid. De markten van Constanti ne worden dan ook druk bezocht. De aldaar door het bombardement besciadigde gebouwen zijn fraaijer dan te voren hersteld en de Fran sche ingenieurs houden zich druk met het aanleggen van wegen in den omtrek der stad bezig. Intusschen is het gezegde wegens de vredelie vende stemming der bewoners van de provincie Constantine geenszins op den woesten stam der Kabylen toepasselijk die zich hunne aloude on afhankelijkheid niet willen laten benemen van uit hunne gebergten toen generaal Negrier laatstelijk die doortrok hem hebben bestookt, en tot nu toe het bezetten van Storaaan de zeekust, door de Franschen on mogelijk maken. Het in bezit nemen dier plaats blijft voor hen van groot belangomdat Stora veel nader dan Bona bij Constantine ligt. De afstand tusschen de laatstgenoemde stad en Stora bedraagt slechts 22 uren. In de bijzondere briefwisseling dezer hoofdstad vindt men het vol gende van de boorden van den Mein geschreven: Wij vernemen uit eene geloofwaardige bron, dat de Londensche conferentie op het punt is om de onderhandelingen betrekkelijk de Hol- landsch-Belgische zaak te hervatten. De mogendhedendie de conferen tie te Londen uitmakenhebben intusschen aan den koning der Belgen verklaarddat de letterlijke ten uitvoer legging van het traktaat der 24 artikelen het eenig middel was om de geschillen tot een einde te bren gen. Welk besluit zal koning Leopold nu nemen? Hij heeft aan het Fransch gouvernement verklaard dat hij afstand doen zou wanneer de conferentie op de uitvoering van de 24 artikelen bleef staan. Ten ge volge dezer verklaring zou het kabinet der Tuilerien, naar men zegt, gezind zijn om onderhandelingen bjj de conferentie aan te knoopen, ten einde eene voordeelige schikking in het belang van Leopold te verwerven. Zulks verklaart de dezer dagen opgemerkte levendigheid in den courier- wissel tusschen Brussel en Parijskoning Leopold heeft voorde tweede maal zijn secretaris van Praet met bijzondere instructien (dewijl de ge neraal Sebastiani zich gereed maakt om naar Londen te vertrekken) aan koning Lodewijk Filips gezonden. De Belgische gezant te Londen heefc van zijnen kant instructien in dien geest ontvangen. Men voegt daar bij dat de Hollandsche gezant, de heer Dedelte Londen reeds, na mens zijn hof, aan lord Palmerston bepaalde openingen heeft gedaan, die van den kant van koning IVillem de strekking aanduiden van in gee ne concessie te bewilligen, en voornamelijk betrekking hebben op het Luxemburgsche vraagstuk, waarover de Duitschc bondsvergadering op dit oogenblik beraadslagen moet. De Constitutionnel bevatmet betrekking tot het overlijden van de hertogin van Abranteshet volgende artikel Junotde getrouwe vriend van den keizer, zijn adjudant in Egypte en bij Marengo; Junot, een man zoo dapper als zijn degenwas een van diegenen welke Napoleon met zijne weldaden bij uitstek gaarne overlaadde en die zich dezelve het waardigst betoonde door zijne weelderige ver kwistingen. Als vice-koning van Portugal had de hertog van Abrantes zoo men weet om de dienst der posterijen te organiserenpaarden van het edelste ras tusschen Parijs en Lissabon onderhouden, zijne pracht- betoonitig had iets fantastisch even als zijne krijgsbedrijven en toch heeft men de hertogin van Abranteswier laatste levensjaren door let terkunde en vriendschap slechts weinig konden worden opgevrolijkt dezer dagen genoegzaam in ellende den geest zien geven. Genoodzaakt hare gemakkelijke woning te verlatenja zelfs de dagelijksche gerief lijkheden zich te ontzeggen, stierf zij binnen drie dagen, meer uit ver driet dan door ziekte. Eenige generaals van het keizerrijk doch slechts zeer weinigevergezelden de hertogin naar hare laatste rustplaatsen j in deze laatste woning schijnt een klein houten kruis, hetwelk ter naau- wernood groot genoeg is om het opschrift van al de familie.titels van i eenen telg der Comnenen te bevatten de eenige aanwijzing te zijn van dit graf, op hetwelk tenminste menig groot letterkundige met opregt en vroom gevoel eene krpon heeft nedergelegd.

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1