MI DIIËLBURG SCHE COUR A N T. N'. 05. Donderdag Middelburg, den 29 Mei 1838. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND •adverteert, dat van heden af, ten zijnen Kantore en bij de respectivc Ontvangers hunner woonplaatsenzullen worden uitbetaald de Ridder- Soldijen over het eerste 'kwartaal 1838. De Administrateur voornoemd P. P O u s. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SINT-LAU- RENS c. a.verwittigen bij deze de belanghebbenden, dat de KER MIS in die Gemeente, dit jaar, zal beginnen den 3 Junij aanstaande en eindigen den 9 daaraanvolgende, terwijl op laatstgemelden dag, bij ge legenheid derzclve Kermis, naar den RING zal worden gereden. Sint Laurens c. a..den 29 Mei 1838. v Burgemeester en Assessoren der Gemeente voornoemd, HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie derzelve P. VAN DE G II A F T Secretaris. De COMMISSIE van de BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bekend dat het BAD-i'AVl LJOENeven als ten verleden jareop Vrijdag den j Jnnij aanstaande zal geopend vvorden. Zullende de tijd wanneer het gebruik der Baden kan aanvangen nader worden aange kondigd. Namens de Commissie, G. J. S PRENGER. N I E f J W 8TÏJI) f N(-ï EN. Zjuilöchlanb. BERLIJN den 22 mei. De tot de voorjaars-manoeuvres alhier ver zamelde troepen hebben gisteren hunne exercitien begonnen met eene groote parade. Dit militaire feest werd niet weinig opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den keizer van Rusland en den koning van Ilanoverdie beiden met den koning te paard de gelederen hebben in oogenschouw genomen. H. M. de keizerin van Rusland en alle de ko- ninklijke prinsessen bevonden zich in hof-rijtuigen en werden gevolgd door eenen schitterenden en talrijken stoet. Bij het defileren der troe pen voorbij den koningplaatste zich de keizer van Rusland ge kleed in het Pruissische kurassiers-uniform, aan het hoofd van het6de regementook de grootvorst troon-opvolger en de koning van Hanover volgden dit voorbeeldde eerste het 3de regement lanciers en de ande re het 3de regement huzaren aanvoerende. FRANKFORT den 25 mei. In brieven uit Rome, van den 15 de zer wordt de hoop geuitdat eerlang de geschillen met Pruissen iangs den vreedzamen weg der onderhandelingengeheel vereffend zul len worden. Het antwoord op den bekenden brief van het Keulsche domkapittel zou den Pruissischen zaakgelastigdeter verdere verzen ding overgegeven zijnen eenen zeer vredelievenden geest ademen. Ook zeide men dat de Paus zijn misnoegen had te kennen gegeven, we gens de ongevergde moeitewelke sommige geestelijken in Beijeren en andere landen zich gaven0111 de openbare verdediging zijner zaak op zich te nemen. MUNSTER den 14 mei. Den 10 dezer is de stad Drolshageop weinige gebouwen na, geheel eene prooi der vlammen geworden meer dan 400 personen hebben have en bezittingen verlorenenbij den snel toenemenden wind ter naauwernood het leven kunnen redden. Binnen een half uur stonden 80 huizen in brandterwijl dezelve door den damp en den gloed ontoegankelijk waren en alzoo tot den grond toe zijn afgebrand. Met de grootste inspanning heeft men eene kerk en weinige andere gebouwen nog behouden. Menschen zijn er niet om gekomen. JVrttiftrijfc. PARIJS den 26 mei. Het hof van assises heeft gisteren ITubcr en zijne medebeschuldigden die door de jury vrijgesproken zijn van een aanslag op het leven des koningsmaar schuldig verklaard aan een kom- plot tegen het gouvernementveroordeeldHuber tot deportatiezul lende hijtot dat er eene plaats voor deportatie bepaald zijn zalin eene staats-gevangenis opgesloten blijveninejufvrouw Grouvelle Stcu- ble en Annat tot vijf jaren en Vincent Giraud tot drie jaren gevangenis. Huber is, toen hij de uitspraak van de jury vernam, in schrikkelijke woede vervallenhij heeft zich met een mes van het leven willen be- rooven en is met moeite door de gendarmes tegengehoudenook heeft bij de leden der jury met beleedigingen en scheldnamen overladenen uitgeroepen, dat het bloed van Morey (een der medepligtigen van Fie- schi) gewroken zou worden. Men leest heden in het Journal des Débatsdat de moeijelijkhe- denwelke de regering ondervonden had in hare onderhandelingen met de maatschappijen, welke zich aanboden voor het aanleggen der ijze ren spoorwegen van Parijs naar Havre en van Parijs naar Orleansthans vereffend zijnen dus bij gevolg de wetten houdende concessie der we gen spoedig aan de kamer der afgevaardigden zullen aangeboden wor den. Door eene buitengewone gelegenheid heeft men heden alhier be- rigten uit Madrid van den 19 ontvangen. De commissie voor de nieu we leening, vergaderd zijnde om te beraadslagen over de voorslagen van de heeren .7. Lafitte conip. heeft dezelve met eenparige stemmen verworpen. De Moniteur behelst de beide volgende telegrafische depeches be treffende Spanje Baijonne den 20 mei. Don Carlos heeft Estella den 19 verlaten. Hij komt in Guipuscoa. Denzelfden dag heeft Léon eene verkenning gedaan toe aan Oleiza en is naar Ldrin teruggetrokken. Niets belangrijks van Madrid tot den 19." Den 8 heeft Oraa het beleg van Alcanin doen opbieken. Cahreia heeft zijne artillerie te Morella teruggebragtwaar zich ook Nègri 31 Mei 1838. bevindt. Den 17 was Mirino te Chelva en blokkeerde Forcadell Legorbe. De Meer is op Salsona aangetrokken. Den 22 hebben 3°°o Carlisten Gallieja aangetast. De generaal Breton is tegen hen in aantogt. De generaal Ayerbe heeft in de leger plaats van Tarragona het leger van Llarch geslagenhetwelk daarbij 150 man aan gesneuvelden en 83 aan gevangenen verloren heeft." 2JÏcbctrI«möcii. MIDDELBURG den 30 mei. Gisteren had weder het examen plaau der in deze stad gevestigde provinciale clinische school, hetgeen door de leden der commissie van bestuur over dezelve en der provinciale geneeskundige commissiebijgewoond en met genoegen gehoord werd. Hetzelve werd afgenomen door den hoogleeraar jhr. B. de Jonge, in de Therapievan J. J. van de Ven en A. Ileystek. In de Pathologie en Materies Medicavan S. de Graag, D. N. van der Linde, J, J. van de Ven, A. HeystekH. J. van der Schrieck J. C. Lette, P. L. Vcrheeke, C. M. Bal, II. VV. Ferleman en G. van Rhee. En in de Natuurlijke Historievan alle de mannelijke leerlingen in de Genees- en Heelkunde, en eenigen in de Artsenijmengkunde. Door den heer lector J. de Man Jz.in de Ontleedkundevan S. de Graag, D. N. van der Linde, II. J. van der Schrieck, J. J. van de Ven, A. Heystek, P. L. Verheeke, H. W. Ferleman, G. van Rhee, J. C, Lette, C. M. Bal, A. C. K. Reuse, M. H. Damme. J. L. J. de Bats, S. Landsberg, C. J. Snijders, D. Borking, A. VValraveP, Lente en C. de Geus. I11 de Physiologie, van D. N. van der Linde, S. de Graag, H. J. van der Schrieck, J. J. van de Ven, A. Heystek, P. L. Verheeke, H. W. Ferleman, J. C. Lette, G. van Rhee, C. M. Bal, A. C. K. Reuse, M. II. Damme, J. L. J. de Bats, S. Landsberg, C. J. Snij ders en A. Walrave. In de Verloskundevan de mannelijke leerlingen A. Heystek en J. J. van de Ven. En in de Verloskundevan de vrouwelijke kweekelingen A. M. Koo- man en J. A. van Meteren. Door den heer lector J. H. C o R N1 e lj e in de Heelkundevan J. J. van de Ven, A. Heystek, S. de Graag, D. N. van der Linde, H. j. van der Schrieck, J. C. Lette, P. L. Verheeke, H. W. Ferle man C. M. Bal en G. van Rhee. En door den heer lector J. Priester, in de Kruid-, Schei- en Artsenijmengkundebehalve van de bovengenoemde mannelijke leerlin gen, ook van de jongelingen P. A. Pieterse, A. MagielseD. J. Mun tendam, P. C. de Winter, W. P. van de Kamer, L. van Bloppoel, G. J- van Bel, W. M. Kok, F. Baert, W. A. Vroom en M. M. van Rijssel. Voorts zijn acht mannelijke leerlingen afwezig geweest, waaronder vijf uit hoofde hunner tijdelijke militaire betrekkingenen hebben vier zonder en zeven na hunne examina voor de geneeskundige provinciale commissie" te hebben afgelegd, de clinische schooi in den loop van dit jaar verlaten. Bij koninklijk besluit van den 26 dezer, is door Z. M. tot hoog leeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Leyden benoemd de heer Rooijcns, thans hoogleeraar te Arasterdam. - Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer, wordt de heer J. Loois, klerk op het bureau van equipagie, bij het hoofd-departement der Ma rine van de Schelde, te Vlissingenmet 1 julij aanstaande, eervol uit die betrekking ontslagen en met gelijken datum met bevordering over geplaatst: de heer G. B. E. Bilheimerklerk bij het bureau van con- struccie op dat van equipagieen de heer J. C. Ockersklerk bij de directie, op het bureau van constructie, en ter vervulling van die be trekking aangesteld de heer M. M. von Hof. Zr. Ms. oorlogs-fregat Bellona, kapitein Arriensvan Cal. cutta te Madras aangekomen, aan boord hebbende Z. K. II. prins fVil- lem Frederik Hendrik der Nederlandenis over de Kaap de Goede Hoop en St. Helena naar Nederland vertrokken. Zr. Ms. korvet Ajax, kapt.-ter-zee Koopsis den 25 ter reede van Vlissingen na eene afwezigheid van vier jaren en zes maanden uit de Oost-Indien teruggekeerd. De luitenant-ter-zee Rink Zoutman, welke met Zr. Ms. korvet Boreas, kapt.-luit.-ter-zee Palingwas uitgezeild en met bovengenoemden bodem was gerepatrieerd is be nevens de luitenant-tcr-zee Löben Seisop de terugreis overleden. Een gedeelte der equipagie lijdt aan oogziekte, overigens alles wel aan boord,. Het Journal de la Haye behelst het volgendevoor onzen stad genoot den heer Freitzeer vereerend artikel Wij hebben in der tijd verslag gedaan van de uitvinding door den beeldhouwer Freit te Middelburg, betreffende kunstmatige armen niet beweegbare handen. Wij hebben alstoen met genoegen de buitenlandsche- bladen onze beschouwingen daaromtrent zien overnemen te meer, de wijl daarvan het gevolg is geweest, dat de hoogleeraar de Serre van Montpcllierdie vroeger te vergeefs beproefd hadden kunstmatigen arm te volmakenwelke voor eenen door hem geamputeerden scherm meester was bestemd, daarvan op die wijze doormiddel van een Fransch blad heeft kennis gekregen en dezelve daarop onmiddellijk aan de Ga- zette des llopitaux heeft aanbevolenals al de aandacht van buiten landsche heelmeesters en werktuigkundigen ten volle waardig. Inder daad voegt de lieer de Serre er bijis het voor eenen heelmeester ver nederend die genoodzaakt is geheel of gedeeltelijk den arm eens lijders af te zetten om aan dezen ongelukkige niets in ruil te kunnen geven dan een stak houtonvoldoende om zelfs op ccnc onvolmaakte wijze deszelfs verlies te. vergoeden. En zoodanig toch is tot dus verre de staat der kunst in Frankrijk 1" Z. M. heeft, bij beslnit van den 23 dezer, bevolen, dat het mo del van een werktuig tot redding van personen en goederen, ingeval van brand hetwelk aan lioogstdenzelver. door den heer D. Snatichvan 's Hage., was aangeboden, in de rijksverzameling van modellen zal geplaatst worden en heeft Z. M. aan genoemden heer eene gratificatie van f 300 toegelegd tot aanmoediging en dekking der bij de vervaardi ging gemaakte kosten.

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1