courant. M IDDELBUItG! SCHE W. 57. Zatürdag 12 Mei 1838. Burgemeester en Wethouders bevelen de daarbij gemaakte bepalingen elk en een iegelijk met dien ernst en aandrang aan welke het gewigt der zaak en de erkentelijkheid aan eene zoo weldadige en menschlievende Maatschappij verdienen; kunnende nopens dit onderwerp, des verlan gende, inlichtingen worden verkregen bij Jhr. B. de Jonge Med. Doet. en Professor bij de Provinciale School tot aankweeking van Heelmees ters en Vroedvrouwen Correspondent dier Maatschappij binnen deze Stad. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 26 April 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, Vt. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. B E C I U S. ©pcnïj.ire Glcrkoojmig. De OPPER-STRANDVONDER Beoosten de Schelde, Provincie Zeeland zal ten oversaan van den Heer Burgemeester der Stad Zie- rikzee in het openbaar ad opus jus habetitium verkoopen Eenige SCHEEPS-TUIGAGIESLOEPEN, BALKEN. WRAK HOUT enz,afkomstig van bet verongelukte Schip de Zeeuw. Deze Verkooping zal plaats vinden Te Zierikzceop Maandag den 21 Mei 1838, des voormiddags om 9 uren Te Bruinisseop Dingsdag den 22 Mei 1838, des voormiddags om 9 uren Te Burgsluis en Haamstedeop Woensdag den 23 Mei 1838, des voormiddags om 9 uren. Zierikzee den 7 Mei 1838. De Opper-Strandvonder voornoemd, W. D. de JONGE. NIEUWSTIJDINGEN. 23uit0cftlaub. WEENEN den 28 april. Ofschoon de meeste dagbladen vele ge schriften, betreffende de Keltische aangelegenheden, hebben openbaar gemaakt, zoo is echter eene zaak van veel belang nog niet algemeen bekend. In de hoogere kringennamelijkwordt beweerddat vorst Metternich zich toe de hoven van Berlijn en Rome gewend heeft, om als bemiddelaar, door zijne raadgevingen, die zaak, zoo doenlijk, te schikken; hoe dit zijn moge, men hoopt en wenscht, dat de bewuste questie geene aanleiding tot onaangenaamheden geven zal. FRANKFORT den 4 mei. Een geacht Duitsch dagblad behelst uit Berlijn het volgende*. De gebeurtenissen in het Luxemburgsche wor den hier niet met onverschilligheid aangezien. De poging, die daar wordt aangewendom dat gedeelte van hetzelvehetwelk aan het Duitsch-Verbond moet blijven, op nieuw te revolutioneren, en alzoo de onlusten van het jaar 1830 te herhalen, is allezins geschikt, om aan den eenen kant de vijf mogendheden, die het traktaat van 15 november 1831 onderteekend hebben, de noodzakelijkheid van deszelfs handhaving te doen inzien en om aan den anderen kant de waakzaamheid en werk- dadigheid van de bezetting der bonds-vesting Luxemburg op te wekken. Moet eene Duitsche bevolkingen eene zoodanige is hetdie het aan den groothertog verblijvende deel van het Luxemburgsche bewoont, het zich andermaal laten welgevallen dat buitenlandsche agenten haar Cene vreemde nationaliteit opdringen, en de grenzen van bet Duitsche bonds- gebiedondanks alle verdragen schenden Het moge eene goede rui ling zijnindien Duitschland voor eenige Waalsche districten van Lim burg de Duitsche Maas-streken van Limburg als schadeloosstelling ont vangt; maar, indien de Hollanders hier het Duitsch-verbond deskelfs regt moeten doen genietendan zal gewis ginds ook van de Belgen het zelfde gevorderd kunnen worden." Omtrent het ongeval op den spoorweg van Petersburg naar Zars- koje-Selo wordt nader gemeld dat het gebruik van hout eti slechte steen kolen als de oorzaak daarvan moet worden aangemerkt, terwijl bij het berigen van Engelsche of andere goede steenkolen geringe vrees voor zoodanige gevolgen bestaat. Een gruwelijk gevaldezer dagen in de nabijheid van Cöslln ge beurd toont weder het gevaar van het vrijlaten van bulhonden.Éën jong meisjewier arme moeder te Cöslin leeftdiende op de heerlijk heid van Bannaren had bij gelegenheid van het PaaschfeestVerlof bekomen om hare moeder te gaan bezoeken des aVonds terugkeerende wordt zij van losloopende bulhonden overvallen en op de ijsseiijkste wijze vermoord. HANOVER den 4 mei. Het dagblad dezer stad meldt heden, dat de tweede kamer der stenden-vergadering nu in genoegzamen getale bijeen is; alsmede, dat H. M. de koningin gisteren avond vbor het ëèfst de opera met hare tegenwoordigheid vereerd heeft, en door de vef-gadërde menigte met veel gejuich is ontvangen. (Siruoi-ÏStrittatijc. LONDEN den 6 maart. De Morning Post van heden zegt, opzig- telijk de jongste voorvallen in Luxemburg, van goederhand te kunnen verzekeren, dat de regeringen van Frankrijk en Engeland te gelijker tijd aan de Belgische bewindvoerders door hunne vertegenwoordigers te Brussel zouden hebben doen weten, dat zij het dezer dagen in Luxem burg voorgevallene diep betreurendat zij hoopten dat het Belgisch gouvernement alle noodige maatregelen zonde nemen om voor het ver volg, dergelijke beroeringen te voorkomen; en dat de beide hoven, onherroepelijk besloten haddengeene inbreuk van den kant van Bél- gie te zullen gedoogen op het grondgebied hetwelk zoo van Luxem burg als van Limburg, krachtens het traktaat dei* £4 artikelen, ahn Holland is afgestaan." jHeterlfttibcu. MIDDELBURG den 11 mei, Gisteren namiddag, omhtrèeks 6 Ufifl had het zevenjarig zoontje van den heer C. A. Klein, Winkelier ift deft Langendelft alhierhet ongeluk in de gracht op het Molehwateï te val len doch is hetzelve na dat er vooraf reeds eenige pogingen met eefl haak tot redding waren aangewenddoor het in het water springen van Gèrard Bosmanserjant-majöor bij het 3de bat. der afd. ZeemVschfc mobiele schutterijgelukkig nog tijdig genoeg gered geworden. Het kind, hoezeer een geruimen tijd onder water gelègen hebbebcte» en zich bij het uithalen bijna in eenen levenloozen toestand bevindetttfe is al spoedig weder bijgekomen en bevindt zich thans in eelt vtfij gtnu. stigen toestand. Zondag middag had voor Vlissingen het volgende ongeluk plaatst Drie varensgezellenmet namen Gerrit Verbeetzoon van den Rottet- damschen schipper Verbeet, Pieter de Kinderen en Johan van der Ve* met eene boot, door hen toegetuigd voor plezier naar de reede gevl- ren zijnde, hadden het ongeluk, door bijkomende omstandigheden, tfer- wijl zij eene binnenkomende kof aan lij passeerden, daarna dóór hfet op eens weder invallen van den wind in hunne zeiltjes, om te slaan, en zouden, naar allen schijn, daarbij zijn omgekomen, zöö biet dë lóods- aanboord/.etter J. L. Speckensmet zijne werrie en de loodsen B. Streef kerk P. Lems Jr., .7. Audenaardealsmede de stuurman van Zr. Mi. fregat Ebridice, .7. E. Mulder, aan boord dezer Werrie dè haven waren uitgezeildora deze loodsen op de binnenkomende schepen ovtëi* te zettenwelke het geluk hadden nog ih tijds de omgeslagen boot té mogen bereikenen met alle inspanning en ijver hunne natuurgenoote# ter hulp snellende, het genoegen hadden dezelve in hunne boot over te nemenhetwelk echter met veel moeite en overleg gepaard wasdewijl reeds een van hen nog met de bootshaak werd opgevischt. Vervolgens werden alle drie naar de stad gebragt, en aan hunne ouders en vrienden teruggegeven, ten aanschouvve van eene groote menigte menschen, wel ke deze menschlievende daad toejuichten. - De stad 's Gravenhage heeftweinige dagen geledenmede eene redding opgeleverdwelke eene opzettelijke vermelding verdient. Aan het hoekhuis, den naam van de Loopschans dragende, bij de Groote- of St. Jacobs-kerk aldaar, waren werklieden bezig feetté waterwel te herstellen. Eenige jonge knapen zich daar ter plaatse be vindende had een derzelven het ongeluk van in den put te storten welke destijds met bijna zes voet water bezet was. De steilte van den put en oogenblikkelijk gebrek aan eenig voorhanden zijnd middelom den zich in levensgevaar bevindenden te hulp te komen, deden den per soon van H. Roos, die daar voorbij ging, en hoezeer zelf vadei* Vian een talrijk huisgezin een mensch die reeds meer dan eens soortgelijke bewijzen van zelfopoffering heeft gegeven zonder verder beraad tot de kloekmoedige daad besluitenom zich in den put neder te latëfi. Doch hier trof hem het ongevaldat een balkwaarop hij was nèdér- gekomen onder hem brakwaardoor nu ook de moedige én mehsch- lievende redder te gelijk met den jongeling in een hoogst gevaarvollen toestand geraakte. Eerstgetnelde zijne tegenwoordigheid van geest be houdende, greep den zinkenden jongen bij de hand en hield hem tot aan den mond in het water staande, tot dat het, door het aanbrengen van een ladder enz.den omstanders mogt gelukkenbeide schier be zwijkenden gelukkig uit den put en op het drooge te halenen alzoo als het ware aan het leven terug te geven. Men zal zich herinneren dat de kapitein Hoedtbevêlvoerifer van het Rotterdamsche koopvaardijschip Phcnomène, onlangs de e^tli- pagie en gedeeltelijke kostbare ladiiig vit het ÈngêlSthe schip Sè Cb- lumbidgevóerd geweest doóf kapitein thörntbn (fciê brts Hó. 3$), heeft ^abSi-k VERVOLG en SLOT der PUBLICATIE van HH. Burgemeester en Wethouders dezer Si ad, waarbij ter kennis van de In- en Opge zetenen wordt gebragt de hoofd-inhoud eener bekendmaking van Directeuren der Maatschappij tot redding van Drenkelingen te Amsterdam. Zie liet vorig No, PRIKKELENDE MIDDELEN. Van het begin al aan brengt* men door middel van ecue pennenveer of penseel een weinig Brandewijn, Ruin, liofmansdruppels of eenig ander geestrijk vocht, of ook wel Mosterd in den neus en in de keel, ten einde het slikvermogen op te w pk k en® AL (IE MEE NE OPMERKINGEN, Niet eerder, dan nadat hel vermogen om te kunnen slikken is teruggekeerd, en dan nog met behoedzaamheid diene men den drenkeling een weinig VVijn, Bran dewijn, Pepermuntwatereenige liofmansdruppels met water of iets dergelijks toe. Zoodra zich neiging tot braken of misselijkheid upenbaart, trachte men dezelve te bevorderen, door de zoo even vermelde middelen, of ook door een weinig warme Rullij of ander warm drinken. Terwijl het aan deskundigen alléén bekend is wanneer een Braakmiddel in dergelijke omstandigheden kan en moet toegediend worden. A D E R L A TI N G. Wanneer nu de drenkeling meer en meer uit den staat van bewusteloosheid te rugkeert, kan het in enkele gevallen noo.lig zijn eenc kleine Aderlating te dnen. De verschijnselen, die dezelve noodzakelijk maken, zijn: een volbloedig ligchaams-ge- slelloodkleurige opzetting der hlnedvaten van het hoofd en aangezigt, gepaard met zware hoofdpijn of een gevoel van drukking op de hersenen, slaapzucht, benaauwd- heid en spanning op de horst ril hevige pijn in de zijde, die bij elke inademing ver meerdert. In zoodanige gevallen zelfs zorge men steeds dat de aderlating door eenen deskundigen bepaald en gedaan worde. Men boude met bet beurtelings aanwenden der opgenoemde middelen niet te schielijk op aizoo men voorbeelden kan aanwijzen dat zelfs na verloop van 3 en meerder uren zich wederom teekenen van leven vertoond hebben, al ware het ook dat zich verschijnselen hadden opgedaan die in hel algemeen voor doodelijk gehou den werden. Alle de benondigdheden tot de behandeling en die der Maatschappij als de hoogst noodzakelijkste zijn voorgekomen, vindt inen in de thans op nieuw ingerigle kistjes met Instrumenten, die enz. Verdere redmiddelen, in sommige gevallen met voordeel aangewend, en aan kun dige. rrdders niet onbekend heelt de Maatschappij niet raadzaam geoordeeld hij deze bekendmaking algemeen aan te prijzen, opdat dezelren in onbedrevene handen niet lot groot nadeel der ongelukkigen zouden strekken. Directeuren verzoeken overigens, dat, zon iemand cenen drenkeling gered heb bende, daarvoor evenwel geene premie mogt verlangen, zij echter eene beschrijving van hel geval inngen ontvangen. Eindelijk wordt een ieder, die bij eenen GesiiktenVerhangenen of anders schijnbaar dooden het leven weder heelt opgewektverzocht daarvan aan de Maat schappij een omstandig bcrigt mede te deelen, ten einde dezelve in de gelegenheid te stelle» de beste middelen tot behoud dier ongelukkigen ineer en meer te ont dekken en bekend te maken. Ook in die gevallen zal de Maatschappij niet in gebreke blijven den redder naar verdiensten te heloonen. Amsterdam, den ro Januarij i838. Directeuren der Maatschappij tot redding van Drenkelingen Uit naam derzelven, ANs. WILLINK, President. J. A. VEHUAMME, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1