Ml PD Ëiill UllGSCU S G O li A N T. M». 51. Zaturdag Publicatie. VERKOOPING van STRANDGOEDEREN. 28 April 1838, N IK|J W$Tlj DIAGEN» Jfvaufivtjfc. ilcöcrlatrfrcM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, igefet hebbende op de Resolutie van de Edel Groot-Achtbare Ileeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 6 April j 1. no. 6 QPro- vinciaalBlad no. 39) betrekkelijk den Herijk der bevorens reeds geijkte en herijkte Lengtematen Inhoudsmaten en Gevvigten voor het jaar 1838 Gezien eene missive van den Heer Arrondisseraents-IJkervan den 18 April jl. no. 5; Brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan dat met de Verificatie en Herijk der Lengte-Inhoudsma ten en Gewigten binnen deze Stad eenen aanvang zal worden gemaakt op Dingsdag den eersten Mei aanstaande, in de Beneden-Kamer van het groote WDtmMris in de voormalige Glasblazerij, en voorts alle dagen (Z011- en Feestdagen uitgezonderdj des vooruiiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 uur, en zulks tot en met den 9 Junij daar aanvolgende als wanneer het Kantoor tot het doen der IJktoumde zal gesloten worden. En dat, ten einde de werkzaamheden geregeld en met de meeste naauw- keurighcid zouden kunnen geschieden, door den Heer Arrondissements ijker stiptelijk de navolgende orde zal worden in acht genomen, als: Des Maandags voor- en namiddags alsook des Vrijdags namiddags voor de IJzeren en groote Koperen Gewigten van één Nederlandsch Pond en daarboven. Des Dingsdags voormiddngs voor de kleine Koperen Gewigtenen •iles namiddags, tot het justeren en in orde brengen der te ligt bevonden stukken, welke alsdan kunnen worden afgehaald. Des Woensdags voor- en namiddags, voorde Lengte- en Inhoudsma ten voor Drooge Waren. Des Donderdagsvoor de Maten en Gewigten der Landlieden ei) Bewoners der Landelijke Gemeenten. Des Vrijdags voormiddags voor de Vochtmaten. Des Zaturdags voormiddags, vpor het Medicinaal Gewigtzullende het Kantoor des Zaturdags namiddags gesloten zijn, en de verificatie van het Goud- en Zilver-Gewigt na gedane IJlttoumée plaats hebben. Dat alle Maten en Gewigten behoorlijk schoongemaakt en gereinigd moeten worden aangeboden; zullende dezelve bij gebreke van dien, als wordende de verificatie daardoor onmogelijk gemaaktwcuden afgewezen. Burgemeester en Wethouders willen bij deze gelegenheid de In- en Opgezetenen, bij vernieuwing opmerkzaam maken op de verpligtingen welke, zoo ten aanzien van hut gebruik der Nederlandsche Lengtema ten en Gewigtenals met betrekking tot het gebruik der Inhoudsmaten voor Granen, Zaden, Peulvruchten en Meel, en van de Vochtmaten voor den Handel in het klein, tot den ijk en herijk derzelve, op een iegelijk berusten en tevens de belanghebbenden waarschuwen dat de Heer Arrondissements-Ijker is geautoriseerd om zich door een opzet telijk onderzoek, te overtuigen, in hoe verre door een iegelijk aan de voorschreven verpligtingen voldaan wordten dat de nalatigen zichzel- vcn zullen te wijten hebben de nadeelige gevolgen, welke uit dit onder zoek voor hen zouden mogen voortvloeijen. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden ge drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Scads-Courant geplaatst. Gedaan ten Rnadhnize der Stad Middelburg, den 26 April 1838. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSIIEER, Vt. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECI.U S, Bij opene Brieven van Z. M., gegeven in dato 24 Maart 1838, op den Requeste van FRANCISCUS MORAbijgenaamd MITANCÉ wonende te Middelburg, is aan gezegden MORA of MITANCÉ ver leend Rehabilitatie of herstelling in zijne Burgerlijke regtenen is hij mitsdien ontheven van al de onbevoegdheden ten zijnen opzigce voort spruitende uit het Arrest door het Hof van Assises in de Provincie 'Zeeland, in dato 25 Maart 1822, ten zijnen laste uitgesproken. De OPPER-STIIANDVONDER Bewesten Schelde adverteert, dat op Woensdag den 2 Mei 1838, in Noordbevelandte beginnen des voormiddags ten 10 uren, aan den Sop'hia-Pilderbij openbare Veiling ad opus jus habentiumzullen worden te gelde gemaakt twee Scheeps WRAKKEN, twee MASTEN en ander Scheepshout, voorts WRAK HOUT en SC11EEPS-AFBRAAK bestaande in Eiken Balken, Knien Dekdeclen enz.; en op Zaturdag den 5 derzelfde maand, in IValcheren «des voormiddags ten 10 uren, op de Hofstede de Oranje-Zoneen MAST, eene aanzienlijke partij SCHEEP.S-AFBRAAK bestaande in Ei ken Deelen Knien Koper, Ijzer enz., mitsgaders eenig WRAKHOUT eindelijk, op Dingsdag den 8 derzelfde maand, des voormiddags ten 10 uren, te Vereeene partij SCHEEPS-TUIG en SCHEEPS-HOUT, drie einden KABEL en eenig TOUWWERK een LIJZEIL eenig Koper, Ijzer en verderen SCHEEPS-AFBRAAK mitsgaders een par tijtje beschadigde SUIKER en KOFFIJBOONEN. Nadere iiiformatien zijn te bekömen zoo bij den ondergeceekende als bij ,den Opper-Strandmeescer ijl NoordbevelandJ. H. L. Vaderte Wissenkerke. Middelburg, den 26 April 1838. De Opper-Strandvonder voorn., J. P. HERKLOTS. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL-COMMISSIE over het Ressort Middelburgbrengt bij deze ter kennis van het alge meenen meer bijzonder van degenen welke tot instandhouding van het alhier bestaande Instituut van Onderwijs Chesed Negnurim bijdragen, dat op Woensdag den 2 Mei aanstaande, aan te vangen des morgens ten 10 uren, in het Gebouw des gemelden Instituuts, bet gewoon jaarlijksch .onderzoek der Leerlingen zal plaats hebben tot hetwelk op de gewone wijze toegang zal worden verleend. D.e Scbool-Commissie voornoemd Middelburg, den 27 April 1838. Namens dezelve, S. W. PRAAG, Lid en Secretaris. Westkapcile den 24 April 1838. De Commissie ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen en Behoeftigen te JVestkapellehare werkzaamheden in het afgeloopen winter-saizoen geëindigd hebbende voegt bij haren meermalen bemigden dank aap de begunstigers dezer inrigtingvoor de boven verwach ting ruime bijdragen, bij uitnemenheid door Inwoners van Zeelands Hoofdstad betoond, de vermelding: dat zij, behalve eenigen geldelijken onderstand in bijzondere gevallenter voorziening in de noodwendigste behoeften aan ruim 500 personen heeft kunnen uitreiken 1500 bossen Brandhout (Staken), 63* mudden Erwten, 27 mudden Gort, 2i mudden Meel, 73 mudden Aardappelen, 121 stuks Dekens, 59 Buizen56 Broeken, 60 Doeken, r43 Hemden, 100 Vrouwe Rokken, 207 paren Klompen, 138 paren Sokken; De Commissie voornoemd L. van Sigciiem Voorzttter. W. Verhulst. P. I. Roelse. H. Roelse Thesaurier. A. L. Roelse. p. Back Secretaris. PARIJS den 23 april. De pairs hebben, met 120 tegen 22 stem men hunne goedkeuring gegeven aan hec gevraagd crediet voor de be taling van den intrest der Grieksche leening. In de kamer der afgevaardigden is den 21 eene petitie gehandeld, van de leeraars en andere onde leden van het voormalig consistorie van Crest, die jaarlijks op de daarsceiiing eener Protesrantsche theologische faculteit te Parijs aandringen. Dit verzoek door sommigen tegenge staan vond bij andere leden warme oudersteun'ing. De minister voor het openbaar onderwijs verklaardedat hij in het rapport aan den koning over het budget van zijn ministerie, de noodzakelijkheid had aangetoond van het onderwijs der Protestantsche theologie te Parijs dat men zich derhalve bij de discussie van het budjet daarmede kon bezig houden Door de meerderheid werd beslotengedaehte petitie ter nadere inlich ting na?r voormelden minister te verzenden. Onder de menigvuldige geruchten die hier aan de orde van den dag zijn, verhaalt men, dat de zwarigheden, die van den kant van Bel gië tegen het schikken der zaken met Holland worden ingebragthoofd zakelijk de grensscheiding en hec aandeel in de publieke schuld betref- len en dat de president van het Fransch ministerie in eene officiële nota verklaard zou hebbendat Frankrijk geen genoegen neemt met de eischen van Belgie, rakende de grensbepaling, doch dat hec zich de belangen van Belgie omtrent de schuld in de conferentie van Londen zal aantrekken, met verzekering echter dathoe ook de uitslag dier onderhandelingen zijn mogehet niet verstaan zal dat de tegenstand van Belgie een hinderpaal zal kunnen wordeu tot het vereffenen der geschil len tusschen Belgie en Holland. Gisteren heeft de koning den gezant van Abd-el-KaderBen-Ar- rachin een buitengewoon gehoorwaarbij de prinsen en de ministers tegenwoordig warenontvangen. De gezant deed eene aanspraak in het Arabischwaarin hij zeide gezonden te zijn om aan den koning de ver zekering te brengen vau de opregte vredelievende gezindheid en goede trouw des emirs tevens was hij belast om den koning eenen brief en geschenken van zijnen meester over te brengen. Het antwoorddoo.r den koning gegevenhield hoofdzakelijkdat hij met genqegen de gedane betnigingen en de geschenken ontvingdat hij de tegenwoordige zending een waarborg van den vrede hoopte te zijn, welks handhaving vooral van den emir afhing, cn die .hem inzonderheid door den handel, die weldaad des vredestot voordeel gn tevens tot .beschaving zijner onder danen zou strekken waardoor Frankrijk zoo grootmagtig en vrij ge worden wasals de gezant op zijne reis zich had kunnen overtuigen terwijl de koning in hec streven daarnaar den emir uit al zijn vermogen wilde bijstaan. Na de voorstelling, heeft de koning de door Abd-el- Kader ten geschenke aangeboden paarden bezigcigd. Een dier paarden, voor den hertog van Orleans bestemdwas prachtig opgetuigd. Van Toulon schrijft men dat dagelijks nieuwe troepen naar Afrfr ka gezonden worden. Sedert den 1 maart zijn zesduizend man der waarts ingescheept en ongeveer duizend afgedankte soldaten of verlof, gangersoin reden van ziektevan daar terug gekomen. Uit Sainc-Omer (Pas-de-Calais) wordt geschreven. Den 8 om streeks middernacht hoorde men een groot gedruisch in de voorstad du Hauc-Pont. Meu schoot toe om te zien wat het was en ontwaarde een wicachcigeu klomp, die dan eens boven zwom en dan eens onder dook men dacht eerst dat hec misschien eene koe mogt wezen maar eene nadere beschouwing deed het weldra als eenig vreemd dier erken nen. Niemand wilde er zich aan wagen het te naderen. Een geweer- schoc trof het in het voorhoofden na eenig spartelen viel h0c dood. Met een schuitje sleepte men het aan wal en zag toen dac het niet minder was dan een witte beer uit de IJszee. Men veronderstelt dat dezelve in den Oceaan verdwaald geraaktdoor de sluis van Duinker ken zal zijn binnen gekomen. Het dier is aan hec museum van Sainc- Omer ten geschenke gegeven." MIDDELBURG den 27 april. Omtrent de komst van Z. M. te Amsterdam wordt van den 24 het volgende gemeld Bij eenen der helderste en aangenaamste ochtendenwelke dit zoo gure voorjaar nog had opgeleverd, was gisteren reeds vroeg dé stad feestelijk opgesierd en in vrolijke verwachting op de aangekondige komst van Z. M. en de Prinsen. Ten half zes uren namiddags is de Koning, vergezeld door den generaal Fagelop het paleis aangekomen. Z.M terstond op het balcon verschenen zijndeiszoo wel aldaar als reecjs vroeger bij het doorrijden der stad, door dc talrijk zamengevloeide me nigte met onbeschrijfelijke geèscdrift en luid gejuich begroet, wftlke liefde- en vreugdeblijken Hoogstdezelve minzaam'beantwoord heeft.' De audiëntie is heden wederom zoo luisrerj-iik als talrijk geweest. Tegen drie uren in den namiddag is Z. K. H, de Prins'van Oranje met Iloogstdeszelfs beide oudste Zonenalhier aangekomenzijnde

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1