MIDDEJLli UllGSCHE CO U II A JN T, N°. 20. Donderdag 15 Februarij 1838. N1 EU W STIJ1) S NGEN. Duüdcfilatib. <6ro0t~25irittAttjc. Jftratifetrijfi. Dlebctrlattben. BERLIJN den 7 februarij. Omtrent de onderhandelingen te Rome, over de Keulsche aangelegenheden zijn de jongste berigten over het algemeen nog niet zeer gunstig. GOTIIA den 3 februarij. Dezer dagen is van Lissabon alhier aan gekomen dr. Carl Schütze Evangelisch predikant aldaar in de maand augustus van het vorige jaar heeft hij Lissabon verlaten, 0111 eene groo- te reize te doen. Over Engeland en Schotland ging hij van Dene marken naar Berlijn alwaar hij zich eenigen tijd heeft opgehouden. Van daar begaf hij zich naar Leipzig en Altenburg, en zal van hier over Meinungen Coburg, Frankfort, Brussel, enz., langs den kort- sten weg naar Lissabon terugkeeren. Dat hij op zijnen moeijelijken postberadenheid verstand en standvastigheid noodig heeft zullen wij wel niet behoeven te betoogen. Sedert zeven jaren in de gezegde betrekking te Lissabon geplaatst, leefde hij onder de regering van dom Miguel steeds in doodsgevaar, omdat toenmaals de uitoefening der Pro- testantsche godsdienst op straffe des doods was verboden. Openlijk en in het geheim werd hij belaagd en sluipmoordenaars werden tegen hem afgezonden. Maar sedert de terugkomst van dom Pedro is het grootste gevaar voor hem geweken. Sinds dien tijd genieten de Pro testanten de vrije uitoefening hunner godsdienst. ALTSTAÜ den 3 februarij. In het dorpje Wild heeft, in den nacht van 30 en 31 jan narijeen verschrikkelijke moord plaats gehad. Zes vermomde personen drongen in het huis van den gemeente-regter, Heitirich Lichtbinnen, vielen denzelven met geweld aan, mishandel den hem met stokslagen, waardoor hij gewond werd en den volgen den dag aan de gevolgen daarvan overleed. Deze bende nam een kisje waarin zich 500 fl. aan geld bevond, mede, en niettegenstaande het geschreeuw van de vrouw des huizes, wisten de dieven te ontko men. Reeds hebben eenige arrestatien plaats gehad men denkt de moordenaars op het spoor te zijn. FRANKFORT den 7 februarij. Over Petersburg heeft men tijdingen uit Odessa, van den 28 der vorige maand. Den 23, des avonds ten 9 uren 10 minuten, had aldaar eene zeer zware aardbeving plaats ge had welke 67 seconden duurde en waarvan de rigting van het noord westen naar het zuidoosten was. De barometerwelke bij den aanvang 28° 3' 10" stond steeg gedurende de aardbeving 7", en alzoo tot 28° 4' 5". Men onderscheidde duidelijk twee stooten, waarvan de eerste eene verticale, de tweede eene horizontale rigting had, zoodat in het begin eene slingerende beweging plaats vondwelke weldra in eene sidderende of schuddende overging. De thermometer teekende 17^ graad onder 1H1I ReauiuurZeer vele huizen werden beschadigd, zonder dat nogtans ergens een belangrijk ongeluk voorgevallen is de schrik intusschen was algemeen daar men voor verdere aardbeving vreesde. Sedert eenige dagen zijn hier vijffrancs-stukken in omloop met de beeldtenis van den hertog van Bordeauxwaarop de woorden Hetiri F., rot de Fratice staan. liet jaartal is van 1831 doch dezelve schij nen later geslagen te zijn. Op den rand staat eenigzins onduidelijk dnmine saivum fac regent. De stempel is bijzonder schoon en ver schillende personen betalen een dergelijk stuk tegen goud. Onlangs verscheen te Parijs een boekgetiteld don Carlos et se.s dcfenseurs met 20 portretten. De schrijver daarvan is Isidor Ma- gucsdie zich thans te Munchen bevindt. Men heeft verschillende pracht-exempiaren aan de vrienden van don Carlos rondgezonden ook hier zijn aan eenige personen zoodanige exemplaren geschonken. Uit Napels wordt, van den 25 der vorige maand gemeld, dat het gerucht zich heeft bevestigd, dat H. M. de koningin zich in eenen gezegeuden toestand bevindt. Sedert eenigen tijd doorkruisten des nachtssterke patrouilles Zwitsersche soldaten en vele dienaren van de policie de straten hetgeen men toeschrijft aan den overlast welken men van de bedelaars en verdachte personen heeft, die zich niet ontzien met den dolk in de hand van de voorbijgangers geld af te persen. Men wilde thans zeker wetendat de verwijdering van den baron Schmuckher niet op bevel des koningsmaar op het verlan gen van II. M. de koningin-weduwe zelve geschied is, tusschen wie en dezen haren eersten kamerheer een hevige twist ontstaan zou zijn. Volgens een berigt uit Messina van den 18 der vorige maand, bedraagt het getal der aan de cholera te Palermo, in ruim 2 maanden, gestorven menschen35,000en te Catania in eene maand 7 8000. Thans is geheel Sicilië van deze plaag bevrijd. Den 20 jannarij kwam voor het eerst11a het uitbreken der cholera en der daarop gevolgde beroerten wederom eene stoomboot uit Napels te Palermo aanhet geen eene groote vreugde onder de inwoners verwekt had. LONDEN den 8 februarij. Den 5 heeft de heer Roebuck, gewezen lid van het lagerhuis, voor de balie der lords eene soort van pleitge ding ten voordeele van de opstandelingen in Canada gehouden, de maat regelen welke de gezagvoerders aldaar sinds lang genomen hebben sterk misprezenen beweerd dat de schorsing van de staatsregeling in Neder-Canada de gemoederen der kolonisten nog meer van het moe derland vervreemden zou. Intusschen is de tweede lezing van de mi nisteriële voordragt nopens Canada bij de lords doorgegaan. Bij ver andering derzelve tot wetzal deze in Canada eerder worden ten uit voer gelegd dan de graaf van Durham aldaar zal zijn aangekomen. De jongste berigten van het tooneel des opstandstot het begin van januarijhouden in dat de oproerigen het op het eiland in de Niaga- ra nog steeds hielden, en zich, onder den zoogenaamden generaal van Rensselaertot ernstigen tegenstand gereed maakten. Met scheen uit gemaakt, dat zij voortdurend versterking van de Noord-Amerikaansche grens-districten bekwamen. LONDEN den 9 februarij. Men wil hier weten, dat het Fransch bewind voornemens is, eene nieuwe hulpmagt van ten minste zes dui zend man naar de Christinos in Spanje te zenden en dat voorts meer dan ooit aan eene schikking van de Spaansche zaak door de groote mo gendheden gedacht wordt. Daartoe zouden de gezanten te V/een111 of Londen, maar in geen geval te Parijs, bijeenkomen. Gisteren avond is in het hoogerhuis de ministeriele voordragt no pens Canada voor de derdemaal gelezen en aangenomen, waarin op voor stel van den minister Russelleene belangrijke verandering gemaakt is, welke ook reeds door het lagerhuis is goedgekeurd. Die verandering bestond in de bepaling, dat de leden van den raad des gouverneur- generaals den eed van getrouwheid zouden moeten afleggen vóór dat zij in dien raad zitting namen. De bill heeft nu alleen nog de goed keuring van H. M. noodig, om kracht van wet te hebben. Bij de dis- cussien in het hoogerhuis hebben ook een paar leden aangedrongen op de vrijverklaring der volkplantingdoch zulks heeft geen gevolg gehad. Er heeft gisteren alhier weder een zware brand plaats gehad in een magazijn van scheeps'nout enz. Eene moeder is met hare twee kin deren inde vlammen omgekomen; een derde kind is aan deszelfs won den kort na zijne redding overleden. De scheepvaart op den Teemswelke omtrent 30 dagen door het ijs gestaakt was is weder begonnen. PARIJS den 9 februarij. Sedert eenige dagen merkt men eene ver dubbelde waakzaamheid op bij de Tuilerienen zijn allerwege policie- agentcn verspreid. Er wordt wederom van eene zamenzwering op het leven des konings gesproken. Een Zwitsersch dagblad meldt, dat de Fransche gezant zich naar Luzerne had begeven, 0111 met het voorzittend kanton conferentien te houden. Dit moet wederom de zaak van prins Napoleon Lodewijk Bona parte betreffen. Die prins heeft zich den 30 der vorige maand op het kasteel van Gottlieben gevestigd. Op den weg, welken hij voorbij moest, was een eereboog opgerigt met de wapenen der koningin; een groote toevloed van menschen had hem onder het geroep van leve Na poleon! begroet. Het Zwitsersch blad voegt er bij, dat de pogingen van den hertog de Montebello vruchteloos zijn geweest. De Russische ambassadeur heeft veel werklieden doen aannemen die zich onverwijld naar Petersburg moeten begeven om aan den op bouw van het nieuwe paleis behulpzaam te zijn. Men meldt, dat de Araerikaansche consulde heer IFarden gisteren in de akademie der wetenschappen heeft verklaard, dat men hoop mogt voeden, dat de werkzaamheden van het kanaal, 'twclk de landengte van Panatna moet doorsnijden in het volgende jaar voltooid zullen zijn. Dit kanaal zoude eene lengte hebben van 243 Engelsche mijlen. Een zeer opmerkelijk voorval beeft onlangs in de gemeente Beaumont-sur-Vingeanne plaats gehad. Twee oude lieden, man en vrouw de een oud 90, de ander 82 jaren, zijn, na eene gelukkige vereeniging van 64 jaren, op een en denzelfden dag, bijna op het zelfde uur, gestorven aan eene ziekte welke, hoewel verschillend van aard hun te gelijker tijd is overvallen. Beide zijn in één graf ingra ven in dezelfde kerk waarin zij in den echt zijn vereenigd geworden. Nabij St. Quentin is een arend op de volgende hoogst zonderlinge wijze gevangen geworden. Een arbeider zag hem met eene waterhen in den bek, zich op den tak van een boom nederzetten. De man be proefde of het ook mogelijk was, hem doop het maken van gedruisch te doen verschrikken en zijne prooi te doen ontvallen. De waterhen kwam werkelijk naar beneden, maar de arend bleef op den tak, of schoon hij blijkbaar alle pogingen deed om weg te vliegen. Nu ont dekte de man dat de staart van den arend, die bij het duiken naar de waterhen nat geworden wasaan den tak was vastgevrorenwaardoor het dier gevangen zat. De arbeider is hierop in den boom geklommen, heeft den tak afgehakt en vervolgens den arend bemagtigd. Hij be waart hem thans in eene kooi. Onder de belangwekkende voorvallen van dezen winter is voorze ker het volgende niet het minst belangrijkste. Uit Grenoble den 1 de zer wordt gemeld dat den inwoneren van het dorp Avers door her ge lui der klok eener naburige gemeente, ten 10 uren des avonds, werd bekend dat aldaar brand was ontstaan. Gehoor gevende aan den moed en hulpvaardigheidwelke de bevolking van Dauphine steeds ken schetst, snelden mannen en vrouwen in haast naar het dorp waar de brand plaats had niet denkende aan de gevaren welke hun in eenen winternacht bedreigden, daar de wolven, door den sneeuw uit het ge bergte verjaagd om de woningen rondzwerven. Niet lang waren zij op weg, toen drie hunner door eene groote wolvin werden aangevallen die een hunner, een bejaard man, bijzonder wondde; andere inwoners die volgdenallen zonder eenig middel van verdediging bij zich te hebben werden mede aangevallen en het einde van dit treurtooneel. was niet te voorzien maar stond allerverschrikkelijkst te wordentoen een jonge boer aankwam, die eene bijl bij zich hebbende, om bij den brand te gebruikenden moed had dadelijk op het woedende dier los te gaan en hetzelve gelukkig ter neder velde. Verscheidene personen zijn erg gewondterwijl de wolvin voor doi werd gehouden. MIDDELBURG den 14 februarij. Bij besluit van Z. M., van den 26 januarij 11. wordt de termijn voor het branden van het oude aanwe zige vaatwerk ten laatstenmale verlengd tot I julij 1838, met bepaling dat op zoodanige plaatsen, alwaar, tot op het tijdstip der invoering van het Nederlandsche vaatwerkeen afzonderlijke ijk van het oude vaatwerk mogt in werking gebleven zijn geene andere vaten met het merk OV zullen mogen gebrand worden, dan dezulke, welke reeds van den voormelden ijk voorzien zijn; dat de bierbrouwers, azijnma kers, enz., zullen uitgenoodigd worden, om, door openbare oproe ping, te zorgen dat het, bij de gebruikers nog berustende vaatwerk, hun vóór het einde van den voorschreven termijn terug gezonden wor de om de branding te kunnen ondergaan, en dat, na 1 julij 1838, de ongebrande oude vaten niet meer tot vervoer zullen mogen gebruikt wordenten ware dezelve op eenen bepaalden inhoud geijkt zijn overeenkomstig art. 1 van Zr. Ms. besluit van den 1 december x836. Z. M. heeft den 29 januarij 11. een besluit genomen belrekkelijk den door het stedelijk bestuur van Amsterdam te kennen gegeven wenscb dat er maatregelen tnogteu worden genomen', om hei verblijf

Middelburgsche Courant | 1838 | | pagina 1