c o MIDDELB ÜRGSCIIE IV». 138. Zatürdag 18 November 1837, NIEÜ WSTIIJ) i Sil Ei\. JVauktrijk. HebevlAttben. ■,;-v ■^r t-i^'' ■.- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad NEUZEN zul len, op Maandag den 20 November 1837, des voormiddags om 10 uren, ten Raadlmize aldaar, in het openbaar presenteren te verpach ten: de Stads KOORN-WINDMOLEN voor den tijd van zeven ja ren, ingaande met primo Januarij aanstaande, waarvan de voorwaarden voor een ieder ter Secretarie ter lezing liggen. Heeren DEELHEBBERS in de Nederland%che Maatschappij van fee-verzekering worden bij deze verzocht tot het bijwonen eener al- gemeene Vergadering, welke zal gehouden worden op Zatürdag den 2 December 1837, des middags ten half één ure, in het Schuttershof St. Sebaitiaan binneii deze Stad. Middelburg, den 15 November 1S37. Namene de Directie P, DE MARET TAK, f. van SORGE Administrateur. Directeur. als ter betaling hunner kunst en waarde meenen deze heeren het re« te hebbeneene som van viermaal honderd duizend franken te moffen vorderen. Wij gelooven nietdat ooit eene koninklijke ziekte zoo diinr IS genezen, noch dat Hippocrates, Galienus m Arioste te zamenhunne visites zoo duur hebben doen betalen. Lord Lincolm, echtgenoot der zieke, en de hertog Hamiltan, haar vader, meenende deze zaak groots te behandelen, stelden 1000 p st (25,000 fr.) in mindering van rekening, bij hunnen bankier ter'be schikking van de doctoren Koref en fVakski. De beide geneesheeren hebben dit aanbod als eene beleediging beschouwd en hebben hunne lordschappen door eenen deurwaarder, doen arresteren, op h^t oogen blik dat zij gereedstonden Parijs te verlaten. De edele lords hebben hunne vrijheid met kunnen bekomenvóór dat zij behoorlijke, borgstel ling gegeven hadden. Deze zaakdie door eenen langen gelithoïra- phieerden brief, overvloedig in alle gezelschappen, clubs en salons te Parijs IS verspreid is het onderwerp van alle gesprekken. Het proces zalzegt men spoedig een aanvang nemen en zoo de partijen het zelve vervolgen, zuilen wij merkwaardige bijzonderhedeu vernemen. Men zegtdat mr. Cremieux voor de beide doctoren zal pleiten eii dat mr. de Benjer de verdediging van lord Lincolm en zijnen scbW- vader zal opnemen. Sedert eenigen tijd worden sommige onzer gewesten weder door missionarissen doorkruist, die predikingen houden of ook op de open bare pleinen kruissen oprigten. Te Montfaucon, niet verre van Nan tes heeft de tegenwoordigheid dezer geestelijken aanleiding tot een oemd herinnert zich dankbaar de bijdragen welke treurig ongeluk gegeven. Men had in de kerk aldaar, opdat de predi den afgeloopen Winter, heeft mogen ontvangen; kingen der missionarissen door een grooter aantal geloovigen zouden bekende müddadiglieid der eesoede Inffezetenen kunnen worden bijgewoond, eene stellaadje met bankben gebouwd Den welke Middelburg, 16 November 1837. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoef- tigen, door het Stedelijk Bestuur dezer Stad uitgenoodigd zijnde om, even als nu zeven achtereenvolgende j^ren heeft plaats gehadin het aanstaande Wintersaizpen weder werkzaam te willen zijn, ten einde het lot der Armen en Behoeftigen zoo veel mogelijk te verzachten: heeft zich tot dat einde op heden zaniengesteldwaarvan zij de eer heeft Middelburgs Ingezetenen kennis te geven. De Commissie voornoemd herinnert zic|i dankbaar de bijdragen zij vroeger, en ook inden afgeloopen Winter, heeft mogen ont.-..o-.., en vertrouwende op de bekende milddadigheid der gegoede Ingezetenen, vleitit z-ij zich pok vopr den naderenden Winter weder in staat te zullen worden gesteld het doel haper zamenstelling te bereiken. Aanvankelijk is het der Commissie aangenaam dankbare melding te kunnen maken van de volgende aan haar overgemaakte giften als Den 4 October jl. van eenen onbekenden vijf Coupons Werkelijke Schuld, No. 404P5 tot 404PP a 12,37^ ieder; en og heden, van NN, 52. De Commissie voornoemd. Van Reigkrsbero Versluys, President. N. H. VooRZEE DE Vries. S. ROELSE. M. J. BOONE. J. H. Sistermans. Abm. Lang. N. W. Praag. Dirk Appel, Secretaris. FRANKFOPvT den 12 november. Den 6 dezer, den verjaardag van den beroemden slag bij Liitzen in 1632, is in de nabijheid dier stad het gedenkteeken voor koning Gustaaf Adolf van Zweden ingewijd. Uit al de omliggende steden was eene groote menigte menschen zamengc- vloeid om deze plegtigheid bij te wonen inzonderheid merkte men er vele studenten van verschillende Pruissische en Saxische universiteiten op. De feest-trein bestond uit zoo veel personen dat hij meer dan een half uur wegs besloeg. Te midden daarvan werd een oud Zweedsch vaandel gedragen, dat na den gemelden slag aan het bakkersgilde te Lüt- zin geschonken was. Na het aanheifen van een statig koorgezang, be klom de Evangelische bisschop Draseke het spreekgestoelte, dat te mid den van het ruime plein was opgerigten sprak eene treifende redevoe ring uit, in welke hij historische herinneringen aan Christelijke verma ningen paarde. Daarop werd het gedenkteeken, dat uit ijzer gegoten is, op den Schwedensteinonder het gebulder van het geschut ontdekt, waarop de stoet weder stadwaarts keerde. Te Worms is men bedacht op het bijeenverzamelen van gelden om aldaar een gedenkteeken voor den hervormer Luther op te rigten. Te Weenen is den 5 dezer een muzijkfeest gevierd, welligt het grootste dat tot hiertoe iramer heeft plaats gehad. Meer dan iioo zangers en spelers hadden zich daartoe in de keizerlijke manége ver- eenigd alwaar, ten aanhoore van ruim 5000 menschen, het beroem de oratorium de Schepping van Haydn uitgevoerd werd. Op nieuw verbreidt zich het gerucht, dat de Fransche troepen Ancona en de Oostenrijksche de Legatien zullen verlaten, naardien de Pauselijke regering zich sterk genoeg gevoelt om zelve de binnenland- sche rust te handhaven. De Sckwiibischer Merkur geeft eenen brief uit Amsterdamwaar in het volgende voorkomt: „De onderhandelingen tusschen de Neder landen en Engeland, betrekkelijk een handelsverdrag, moeten op zwa righeden gestooten hebbenwier beslechting door velen in twijfel ge trokken wordtof die ten minste slechts zouden kunnen worden over wonnendoor dezerzijdsche opoiFeringen, welke de uit het verdrag voor Holland te wachten voordeden ligt konden overtreffen." PARIJS den 13 november. Het bevestigt zich, dat Z.M. den hertog van Nemours den rang van luitenant-generaal heeft geschonken welke rang mede aan de maarschalken-de-camp Trezcl en Rullière is verleend. Er is geen bijzonder nieuws uit Afrika noch uit Spanje. Men spreekt in onze gezelschappen thans van een proces, dat, voor de liefhebbers van dergelijke zaken veel stof tot onderhoud zal opleveren. Het proces zelve is niet minder merkwaardigdan deszelfs nijzonderheden. Twee geneesheereneen Duitscher en de andere een iool, zeer door de groote wereld gezocht, en door hunne groote prac- tijk beroemd, hebben, gedurende vijf maanden eene ?,ekere jonge en schoone lady onder hunne geneeskundige behandeling gehadwelke et hun gelukt is, van eene gecompliceerde zenuwziekte, waarvan de 'oev^illen zoo geheimzinnig als theatraal waren te geneza». Voor de "lenigvuldige moeke, welke hun deza genezing heeft gekost zoowel op het oogenblik dat de missionaris den kansel beklomen de ge- heele kerk tot stampens toe vol was, stortte dit stellaadje, waarop om streeks 300 personen zich bevondenmet groot gedruisch inen vielen menschen en balken op de daaronder gezetene toehoorders. Eene vrouw jnoeder van zes kinderen, werd door een vallenden balk verpletterd, 10 andere toehoorders werden zwaar of zelfs doodelyk gekwetstter'w^l 40 ligtere of ?waardere kneuzingen bekwamen. De Franschman Bessondie sedert 1820 in dienst van den onder» koning van Egypte wasen door dezen tot vice-admiraalgeneraal $d bey verheven werd, is dezer dagen aan boord van het Egyptische ad- miraalschip, in den ouderdom van 55 jaren, overleden. De onder-ko ning heeft vooral ook aan dezen Franschman het ontstaan zijner oorlogs vloot te danken, die thans 10 linieschepen7 fregatten en verscheidene kleinere vaartuigen telt. In 1815 was Bessen nog slechts luitenant-ter- zee in Fransche diensten werd onder Lodewifk XFIII daaruit verwij, derd, omdat hij, na den slag van Waterloo, aan Napoleon had aange,. bodenom dezen aan boord van een hemBessontoebehoorend koop. vaardijschip, van uit de zeehaven Rocheford naar Amerika over te voeren. Hij had zeer slimme maatregelen genomen, om den gevallen vorst bij het uitzeilen in het schip verborgen te houden; doch Napoleon, die jq het eerst het aanbod had aangenomen, en reeds een deel zijner kost baarheden op het schip had doen overbrengentrad weldra terug en be-; gaf zich aan boord van een Engelsch oorlogschip. Daar het schip zonder eene enkele maal onderzocht te zijn, behouden in Amerika aan kwam zou zoowel het lot van Napoleonals van Bessonzonder het terugtreden van den eerstenzeker eene geheele andere wending geno- men hebben. 's GRAVENHAGE den 14 november. In de afdeelingen van de Twee de Kamer der Staten-Generaal is in de vorige maand ook onderzocht geworden het ontwerp van wet, strekkende tot voorziening in de uit gaven voor het volgende jaar. Ter gelegenheid van dit onderzoek zijn er weder bedenkingen gemaakt nopens de door de Regering voorgestel de'vermindering van opcenten, welke men, in verband met den staat van 's lands geldmiddelen beschouwende voor ondoelmatig en onaan nemelijk hield. Te dien aanzien is opgemerktdat zoo wenschelijk men ook eene vermindering van lasten voor de schatpligtigen anders beschouwt, het tegenwoordig oogenblik daartoe nog ontijdig toeschijnt dat men immers wettige verpligtingen slechts pro memorie op de be grooting heeft geplaatstdat onze schuld nog jaarlijks toeneemt en er werkelijk op onze gewone inkomsten een te kort bestaatdat intus- schen de bevestiging en vermeerdering van het openbaar crediet he; middel is, om, zonder aangegane verbindtenissen en verkregen regten te krenken, en om, zonder benadeeling der renthefFers van den Staat, tot vermindering van uitgaven voor de staats-schuld te komen welke men immers langs alle wegen, tot hiertoe te vergeefs, zoekt te be werken dat wanneer alzoo de vermindering van opcenten het gevolg ware eener bezuiniging op onze gewone behoeften, dezelve werkelijk als eene verligting der lasten van de natie zou kunnen worden aange merkt dat zij echter thans gevonden is door eene uitkeering uit onze overzeesche bezittingen dat intnsschen deze baten bij voorkeur toe vermindering van de staats-schuld behooren te worden gebezigd, en dat eene vermindering van opcenten te minder is aan te raden omdat het hoogst moeijeHjk zal zijn, daarop later terug te komen en de lasten weder te vermeerderen. Andere leden echter, die wel gewenscht hadden, dat de opcenten in de gegevene omstandigheden niet waren verminderdvinden thansnu werkelijk de regering die vermindering heeft voorgesteldgeene vrijheid meer van dezelve af te slaan, Wa: de verdeeling der af te schaffen opcenten betreft, hebbeu sommige le den op de afschaffing der twee opcenten op de grondbelasting aange drongen waarvan de heffing voor de gemeenten was voorbehouden doch welke het Rijk later aan zich getrokken had terwijl andere lel den hebben verlangd dat de grondbelasting bij voorkeur boven andere lasten met eene vermindering van derzelver opcenten zou worden be gunstigd, daar de regering ten vorigen jare daarvan de toezegging had gedaan en die belasting ook eene bijzondere soort van eigendommen bij uitsluiting, treft. Ten opzigte van de geldmiddelen van de overzeesche bezittingen, beeft men zich over den voortdurenden gewigtigen staat van derzelver geldmiddelen bijzonder verheugd doch heeft men den wensch geuit

Middelburgsche Courant | 1837 | | pagina 1