MIDDELUÜRGSCHE C o Efm A N a W». 97. DiNGSDAG ■■»?.^r?v^M 15 Augustus 1837. Ni EU WSIljl) LNGExX. CH*oci-i5srittaKjc. ^cbevlanDcn> hii insclirijving en opbodin een der lokalen op de Constuctie-AVerf (Ier Marine te VLISSINGEN, op Donderdag den een-en-dertigsten Au- austns aanstaande des middags ten twaalf uren van de gedeeltelijke of o-eheele vernieuwing der besclioeijing langs de Zuidzijde van het natte Dok ter voorzeide plaitse, over eene lengte van loo Nederlandsche Ellen, waartoe de Materialen door de Marine zullen geleverd worden, en van de opruiming van den Dam in evengemeld Dok; alles vol gens het Bestek en de Voorwaardenwelke ter lezing liggen ter Secre tarie van, de'Marine te Vlissingen alwaar de biljetten van inschrijving ep Zegel en gecachetteerddes morgens vóór twaalf uren van den dag der Aanbesteding franco moeten bezorgd zijn. Door of van wege den Constructeur der Marine alhier zal aan de daarbij gadinghebbenden zich daartoe aanmeldende, drie dagen vóór e„ op den dag der Aanbestedingaanwijzing van het werk in loco ge schieden. Vlissingen, den 12 Augustus 1837. De Vice AdmiraalDirecteur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departement van de Schelde, Ijij deszelfs afwezigheid De Secretaris bij de Directie J. C. VERVATE. Het gecombineerd Collegie van KERKVOOGDEN en NOTABELEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te ZIERIKZEE, Provincie Zeeland, maakt door deze bekend, dat op Dingsdag den 5 September 183/1 des voormiddags om uuren, inde Directie-Keet op het Lokaal in liet openbaar en onder nadere goedkeuring zal worden herbesteed Het otivollooid gebleven Gedeelte van den KERKBOUfV der voorzegde Cemeeiite, Liggende de conditien en voorwaarden van heden af ter inzage bij den Kerkbediende A.Phaff; terwijl achx dagen voor de Herbesteding de noodige aanwijzing op de plaats zeJve zal gedaan worden. Gedaan te Zierikzee, den 12 Augustus 1837. Het gecombineerd Collegie voornoerad K. DE KRUYFF, Vt. Ter ordennantie van hetzelve DE JONGE Kerkvoogd. Op Zaturdag 19 Augustus 1837, des voormiddags ten tien uren, zal, op het Raadhuis der Stad IJZENDIJKE aan den minstdoende publiek worden aanbesteed Ikt èouven eener nieuwe KAZERNE tot huisvesting der Troepen geheel in Steen en van twee Verdiepingen met leverantie der daartoe benoodigde Bouwmaterialen. Het Plan en Bestek zal van heden af voor een ieder ter visie liggen bij den Logementhouder .7. B. Bouwenste IJzendijke. in parlements-plaatsen, door is eene stellaadje ingestort, voet zijn geraakt en twee hec FRANKFOPvT den 8 augustus. Te Weenen liep in den aanvang de zer maand het gerucht, dat aldaar, na de terugkomst van den prins vow Mttternich, conferentien der ministers van de groote Europesche ho ven zullen plaats grijpen, die den staat der zaken in Spanje, Sicilië en Hanover ten onderwerp zouden hebben. De Oostenrijksche Beobachter geeft wederom eenige nadere tijdin gen uit Napels, gaande tot den 21 julij. Daarin wordt bevestigd, dat de heerschende ziekte steeds afnam, hoewel langzaam. Den 18 waren er van de 279 personen, die door de ziekte aangetast werden, nog 208 bezweken. De berigten uit Palermo ontvangen waren hoogst treurig. Bij eene bevolking van iio tot 120,000 zielen, die achtergebleven wa ren, waren er dagen geweest dat het getal sterfgevallen tot 1800 was gestegen. Van den i tot den 14 julij waren er 18,551 personen gestor ven; den 10 julij, binnen 24 uren, 1803. Sedert is de ziekte zoo afgenomen, dat er van den 15 tot den 17 slechts 2 of 300 sterfgeval- Ie» geteld werden. De schrik was onder alle standen algemeen en al wat kon nam de vlugt. De gemeenschap met Palermo werd afgebro ken; de bewoners der omstreken bragten geene levensmiddelen meer naar de stad. Gruwzame moorden werden er gepleegd. Door de goede hou- ™g der troepen en de maatregelen van het bestuur, 't welk na den eer. sten schrik zich welberaden gedroeg, bleef de stad voor verdere bui- 'ensporigheden bewaard. Anders was het in de omstreken gesteldwaar w bewoners de overheden vermoordden en naar Palermo wilden optrek ken om de stad te plunderen. Gelukkig voor de stad bleef de bezet ting getrouw, nam eene vaste stelling buiten de stad en ging in mobiele kolonnen op de plunderaars af. Op het eerste berigt van dit oproer door den telegraaf naar Napels overgebragtliet de koning dadelijk 600 l'gers inschepen. Deze kwamen te Salonto, in weerwil van den tegen stand der ingezetenen, aan land. Daar men niet wist hoever het op roer zich uitbreiden kondewerden er in den nacht van den den 15 of 16 nog 3000 manonder bevel van den generaal Desaugetvan Napels "aar Sicilië ingescheept; men hooptfi dat deze raagt voldoende zou ^•in om de rust te herstellen, doch had de koning nog ruim 3000 man n reserve gesteld om des noodig insgelijks naar Sicilië te worden ge bonden. Napels bleef desniettemin van een genoegzaam aantal troepen voorzien. Te Messina heeft den 12 ook een oploop plaats gehad, op 2 verschijning van een koninklijk transportschip in de havenals wan neer men het gemeen zocht in den waan te brengen, dat door dit schip e cholera zou worden aangebragt. Eerst na deszelfs verwijdering werd rust hersteld. - - Swenciany niet ver van Wilna in Lithouwen, had in het jst van julij het ongelukkig voorval plaats dat in eene Kacholüke evaartkerk, bij de viering eenes heiligen met welke groeten sga.u verbonden was en bij welke gelegenheid de landlieden van heinde en verre der kerk hunne gaven meest in natura bragten eene boerin die slechts eenige bundels vlas op het ofFer-altaar neer te leggen had daarmede eene kaars te na kwam waardoor hare gave en in weini'^è oogenblikken het geheel van hout gebouwde godshuis in vlam geraakten. De in hetzelve zaamgedrongen menigte kon zich te minder doo^rdeeeni" ge kerkdeur redden, daar, op het eerste alarm van binnen, nog de zich buiten bevindenden tot het verleenen vanliulp naar binnen tracht ten te dringen. En zijn op deze wijze meer dan honderd menschen jammerlijk omgekomen, door vertrapping, verstikking en verbranding terwijl een vid grooter aantal verwondingen heeft' bekomen. LONDEN den 9 augustus. Voortdurend luiden de berigten uit de Engelsche graafschappen steden en burgten betrekkelijk de verkie zingen van nieuwe parlemencsleden voor de zoogenaamde behoudende partij gunstig, zoo dat, niettegenstaande die partij in Ierland en Schot land minder roemens-scof heel'tdezelve over het geheel meer gewon^ nen dan verloren zal hebben, en in het aanstaande parlement gewis een driehpnderdtal voorstanders tellen zal. In Dublin heeft O'Conne/l met eene kleine meerderheid gezegepraald, maar op eene wijze, die het zeer bedenkelijk maakt of die keuze niet als onwettig zal vernietigd worden. Ook is de schandelijke handel dien woelgeest gedreven bewezen. Gedurende de stemming te Belfast waardoor honderden menschen onder den leven hebben verloren. r— De berigten uit Nieuw-York tot den 17 julij, doen zien dat de aldaar aangebragte tijding, van het failleren der Amerikaansche'bui zen te Londen, niet dien ongunstigen indruk gemaakt heeft, als in Engeland wel verwacht werd, uit hoofde de belanghebbende personen in Nieuw-York bij bewuste huizen dien slag genoegzaam vooruit gezien schijnen te hebben. Ook hebben zich aldaar het publiek vertrouwen en de fondsen, die aanvankelijk door deze tijding eenigzins gedrukt wer den weldra op nieuw hersteld. Overigens zijn met het paketschip Engeland, met hetwelk deze berigten aangebragt zijn, tevens 500,000 dollars specie voor onderscheidene handelhuizen alhier ontvangen. PARIJS den 9 augustus. De koning heeft den 4aan boord van de brik la Reine Ameliemet welke hij uit de kleine haven Tréporc uit liep, reeds een zeetogtje gedaan, doch is, daar sommige lieden van zijn gevolg dadelijk zeeziek werden, binnen anderhalf uur terug gekeerd, De prins de .hinville is den 4 dezer van Toulon uitgezeild, aan boord van het linieschip Ie Hercule. Volgens berigten uit Bona, van den 26 julij, hebben de troepen van den bey van Constantine een nieuwen aanval op de Fransche leger plaats te Guelma gedaan, doch zijn zij weder met verlies afgeslagen. Er komen thans gedurig versterkingen te Bona aan. Te Oran is het rustig, doch men vreest nog altijd, Au Abd-el-Kader aan het gesloten vredes verdrag niet getrouw zal blijven, Omtrent Spanje is de volgende telegrafische depêche bekend ge maakt: Bordeaux, 9 augustus. Den 31 julij was F.spnrtero te Fortanete aangekomen; denzelfden dag hield Oraa Mosqueruela bezet, na eenige vijandelijke bataillons die zich tegen zijnen marsch verzetteden, te hebben geslagen. Een bulletin door den gouverneur van Sarragossa'den 4 dezer bekend gemaakt, behelst, dat eene sterke afdeeling Carlisten in de rigting van Belchete zou zijn gekomen, en Mosquela en Blesa-Zuara bezet hield. De expeditie van Kastilie bevond zich den 30 juiij in de omstreken van Roa, zonder dat men hare rigting kende," Het Journal des Débats laat op dit berigt de onderstaande aanmerkin- gen volgen Volgens deze depêche hantlhaaft don Carlos zich steeds in het gebergte van Cantavija en gaan de generaals der koningin voort met den kring rondom hem te vernaauwen terwijl de Carlistische ex- peditienlaatstelijk uit Navarre gekomenmanoeuvreren om eene afwending in Kastilie te maken, doch hebben ook zij twee hen ver volgende mobiele kolommen van het constitutionele leger achter zich." VLISSINGEN den 13 augustus. De heer chirurgijn-majoor van den isten rang bij de marine, belast met de directie over de geneeskundige dienst der landmagt in de provincie Zeeland is binnen deze vesting terug gekeerd, van zijne inspectiereis, over den geheelen omvang van de geneeskundige dienst op last des gouvernements gedaan, zoo wel te Middelburg, alhier, als in het 4de en 5de district, het fort Bath enz. enz.; waarin men alzoo andermaal het bewijs ziet der zorgen van het gouvernementom namelijk ziekten voor te komen met welke ver scheidene andere landen zoo zeer zijn bezocht waardoor men niet ge noeg kan danken voor de zegeningen met welke de Voorzienigheid ons bedeelt, MIDDELBURG den 14 augustus. Bij besluit van Z. M. zijn be noemd, bij de afdeeling Zccuwsche mobiele schutterij: Tot eerste luitenantsMarinus Johannes Soutendam Gerard Rottier en .John Klcinman Jr. Tot tweede luitenants Anthonie BcnierLanibertus Carel Turk Matheus Elias van den Broeckc en Adriaan Zonnevijllc. Men verneemt dat aan een Russisch genie-officier is vergund om de vestingwerken enz. van den Staat in oogenschouw te nemen. Zaturdag 11. hebben de koninklijke Nederduitsche toonecllisten hunne voorstellingen in onzen schouwburg gesloten. Ook weder even als ten voorleden jareheeft het tooneelminnend publiek alle reden gehad hoogst tevreden te zijn over het genoegen dat hen ter gelegen heid dezer kermis, is aangeboden om de kunsttalenten te aanschouwen van eenige der uitmuntende mannen en vrouwen die nog altijd ons na tionaal tooneel tot roem en sieraad verstrekken en als zoodanig er kentelijkheid en aanmoediging verdienen, Men schrijft van Neuzen, dat het bouwen van een kapitalen steenen beer in den Oost-havendijk dier vesting, 't welk achtervolgens twee tnalen '>.'a5 aanbesteed, doch welke aanbesteding niet was ge«p.

Middelburgsche Courant | 1837 | | pagina 1