-r O Jï». 91. DiXGSDAG 1 Augustus 1837. Bij deze Courant wordt een Bijvoegsel gratis uitgegeven. MEüWSTIJDlNGEiY 2Dutt$dtlanb. 1!,,. .i*.V C De CENTRALE DIRECTIK van hec Eiland WALCHEREN zal, Her nadere approbatie van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, Donderdag den 3 Augustus aanstaande in tegenwoordiglieid van "Y Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland 1 in het Locaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormid- J es ten 10 uren, publiek presenteren aan te besteden: de leverantie n DITKS-MATERIALEN, benoodigd voor den aanstaanden Winter «n het dienstjaar 1838 bestaande in: Dra^hout, MastboomenIJzer, Wormnagels, HoUandsch Rijs, Ha- iringband, Walchersche Staken, Brabandsch Rijs, Gaarden en Staken, Lroo<' RietDoorniksche- Vilvoordsche- en Briksteen. T Zullende de conditien acht dagen te voren, ter lezing liggen ter friffie van voornoemde Directieen nadere infonnatien te bekomen zijn hij de" Opper-Commies 6'. Roelsete iViiddeiburg. Qp Maandag den 4 September 1837, des namiddags ten één uur, zal door Burgemeester en Wethouders der Stad SLUIS, ten Raad- li'iiize worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van de STADS VERLICHTING, gedurende het Wintersaizoen van 183J, waarvan de voorwaarden voor een ieder op hec Secretariaat ter inzage liggen. BERLIJN den'ij ju/if. Alhier is officieel een verdrag bekend ge waakt, hetwelk den 3 junij II, in deze stad, door de heeren Michaëlis Jfindhorn en ïVestphalals gevolmagtigden van Z. M. den koning van Pillissen, en de heeren von Scherf en Rocktissen als gevolmagtigden van Z. M. den koning der Nederlandenis gesloten, ter bevordering der wederzijdsche Pruissische en Nederlandsche handelsbetrekkingen. Het zelve behelst, onder anderen, dat de Pruissische schepen, welke in de Nederlandsche havensen wederkeerig de Nederlandschedie in de Pruissische havens binnen komengeene hoogere tonnen-sluis-loods en andere dergelijke gelden zullen betalen, dan van de nationale bo dems wordt gevorderd. FRANKFORT den 27 juHJ. De zittingen der Duitsche bondsver gadering zijn tot de helft van augustus geschorst. De ongerustheid van vele ingezetenen van Hanover, wegens de strekking van het bewuste koninklijk patentschijnt merkelijk bedaard te zijn sedert de benoeming der commissie tot bezadigd onderzoek der staatsregeling, daar zij uit mannen bestaat welke het algemeen vertrou wen in groote mate bezitten. Ook ontbreekt het aldaar niet aan lieden welke'met den tegenwbordigen stand der zaken niet tevreden waren, de wijziging der constitutie verlangen en het regt des konings verdedi gen, om deswege naar goedvinden te handelen. In brieven uit Weenen leest men dat keizer Ferdinand aan Z. M. <ien koning der Nederlanden het grootkruis der koninklijk-Hongaarsche orde van St. Stephanus heeft doen overreiken. In den avond van den 11 dezer heeft in Tyrol een vreesselijk on weder gewoed, door de gevolgen waarvan te Terenten en Obervinti ip menschen het leven verloren en verscheidene huizen en molens ver nield zijn. Het blijkt uit berigten van Genua, dat de Engelsche gezant te Turin zich zeer ontevreden heeft betoond over het besluit der Sardini- ,sche regering, om aan de Spaansche schepen het inkomen der havens van dat rijk te ontzeggen, en den Spaanschen consul te Genua het exe- ,q«ator te ontnemen. Die ontevredenheid schijnt nog vergroot te zijn door de overtuiging, dat er Sardinische schepen bestemd waren om wa penen en levensmiddelen aan de Carlisten toe te zendenen de consul zou gedreigd hebben dat deze vaartuigen, wanneer zij uitliepen, in den grond zullen worden geschoten. De berigten uit Napels van den 13 melden, dat de sterfgevallen verminderen, doch zeer langzaam, daar den 10 nog 316 personen wa ren overleden, en in de alstoen verloopene 7 dagen, 2432. De berig ten uit Palermo tot den 8 luiden allertreurigst. Dien dag was het aan tal der dagelijksche sterfgevallen, volgens de opgaven, op welke men liet meest meende te mogen vertrouwen, tot 1105 geklommen; eene in de daad ontzettende hoogte indien men in aanmerking neemtdat de ievolking der stad, door de vlugt van een ieder, die daartoe middel bezat, tot 115,000 was verminderd. De geneesheeren hadden de wijk genomen. De apothekers-winkels waren, even als de andere magazij nen, gesloten, en het ontbrak volstrekt aan middel, om de lijken, im mers voor een gedeelte, ter aarde te bestellen. Het bestuur van Napels Wft niet alleen troepenmaar ook leeftogt en geneesmiddelen afgezon den en galei-slaven, om als doodgravers te worden gebruikt, onder toezegging van na het verrigten van dien arbeid, kwijtschelding van stra( te zullen erlangen. LONDEN den 26 julij. De verkiezingen van leden voor het nieuwe parlement zijn aangevangen, en leveren, voor zoover de uitslag daar- ■van reeds bekend is, wel zoo gunstige uitzigten voor de ministeriele als Voor de behoudende partij op. Buiten Londen schijnt de behoudende partij met afwisselend geluk te ;•-nebben gestreden. Haar avondblad verzekertdat de berigten over het Seheel voldoende zijn. De toon harer bladen is echter niet zoo hoog gestemd als voor eenige dagen. Te Liverpool heeft de verkiezing aanleiding gegeven tot een hevig gevecht, waarbij onderscheidene personen zwaar zijn gewond, eneenige ^elfs aan de gevolgen daarvan zijn overleden. In Canterbury, alwaar 'ie Tory's, na 40 jareh het onderspit te hebben gedolven, ditmaal hopen te zegevierenis men zeer beducht voor dergelijke onlusten. De vermaarde diamant Nassuckwelke door de legerbenden van Mn marquis Hastings in Bengalen is prijs gemaakt, is den 21 dezer in "lUids-rooms King-street St. Jamessquare te Londen, met andere ju- weelen van aaiuienlijke waarde verkocht geworden. Reeds drie uren voor het bepaalde uur van verkoop was de zaal opgevuld met de aan- zienlijkste dames en de voornaamste juweliers dezer hoofdstad, Dfi Nassuck 3655 grein wegende, is door de gebroeders Emanuel, van^ Bevis Markvoor 7200 pond sterling gekocht geworden. De groote luchtbol, waarmede de heer Green zijne beroemde luchtreis naar Nassau heeft gedaan is in den avond van den 24 in Vauxhall-garden bij Londen op nieuw opgelaten. De heer Crew bevond zich weder in den onder zijnen luchtbol vastgehechten gondel, maar daaraan was tevens een valscherm of parachute van de uitvinding vanden heer Cocking vastgemaaktwaarin deze heerop zijne theorie daarom trent vertrouwende, had plaats genomen. Het was een valscherm, van lersch linnen vervaardigd en meer dan 100 voeten in omtrek hebbende. De luchtbol heeft zich statig en onder het gejuich eener groote menigte in de hoogte verheven. In het eerst ging de luchtreis zeer voorspoe- «dig. Maar toen in de nabijheid van Lee, op ecnen vrij aaniuerkelrjkea afstand van Londen, de parachute van den luchtbol losgelaten werd, miste dit scherm zijne \verkingvooral, zoo het schijnt, tengevolge der hevige trilling. De heer Cocking heeft eenen vreesselijken val gedaan en nog slechts weinige minuten geleefd. De heeren Green en Spencer zijn met hunne ballon behouden te Maidstone nedergedaald en gis teren te Londen terug gekeerd. PARIJS den iZ julij. Er wordt verzekert, dat de heer Mitlé zoo wel aan het Zwitsersch bondgenootschap als aan het Weener en Berlijn- sche kabineteene nota heeft gerigttot het weren van AtviT^xim Lodewijk Bonaparte van het grondgebied dier rijken, Uit Oran zijn berigten tox den 14. Men meende daarin dat de generaal Damremont de expeditie naar Constantine zou aanvoeren en de generaal Bugeaud het gouverneurschap over al de Afrikaansche bezittin- gen zou uitoefenen, De volgende belangrijke depêche is sedert gisteren openbaar ge maakt Bordeaux 26 julijhalf zes uren des avonds, Na het treffen op den 15 is de pretendent met overhaasting over ChelyaAbejuela en Manzanera op Sarrion terug getrokken, alwaar hij den 19 is aangekomen den 20 is hij weder van daar naar het gebergte van Lenares op weg gegaanhetwelk in de rigting van Mosqueruela Ijgt. Oraa vervolgde den vijand; den 18 was hij te Chullilla. Hij heeft nader berigt dat het verlies, door don Carlos den 15 geleden veel aan zienlijker is geweest dan hij bij het opmaken van zijn rapport had ge loofd. De minister Erro was onder de gekwetsten. Waarschijnlijk zal de Garlistische expeditie al hare krachten Inspan nen ora de Ebro weder over te trekken, en zal zij in dit voornemen door de in Neder-Arragon gebleven benden worden ondersteund." Het Journal des Debats geeft zich geheel aan de hoop overdie deze depêche bij de voorstanders der constitutionele zaak in Spanjeheeft opgewekten welker inhoud naar zijn zeggendoor alle partikuliere correspondentien bevestigd wordt. Behalve deze. depêcheheeft men nog een bijzonder berigt uit Baijon- nevan den 24, waarin verzekerd wordt dat de nieuwe Carlistischè expeditie, 8000 man voetvolk en 400 ruiters sterk, welke pas de Ebro was overgetrokkendoor Kastilie op Madrid trok, terwijl Guer- gui op Santander los ging. Deze expeditie werd door den Christini- schen generaal Escalera steeds gevolgd. Met de meeste belangstelling ziet men zoowel omtrent den terugtogt van het gros der Carlistischè magt als omtrent dit expeditionnaire korpsnadere berigten te gemoet. MIDDELBURG den 31 julij. Van Vlissingen den 28 dezer wordt het volgende gemeld 3, Heden morgen had alhier het volgende verschijnsel plaats. Kort nadat de vloed haren hoogsten stand had bereikt en het water reeds meer dan 5 palmen gevallen was, keerde dezelve plotseling terug, en het water verhief zich bijna tot hare vorige hoogte. Spoedig begon het zelve met bijna gelijke snelheid te dalen en keerde tot deszelfs vorigen stand terug. Dit geschiedde binnen een tijdsverloop van 15 minuten, en herhaalde zich tot 4 k 5 maal in één uurdoch telkens in mindere mate. Het in en uitstroomen van het water, zoowel als het groot ver val dat zich bij afwisseling aan de eene en andere zijde der bruggen hoofden vertoondetrok elks aandacht. De steller van dit berigt was ooggetuige, dat de vloed om 12 uren en 15 minuten nogmaals weder keerde en een verval van i palm veroorzaakte. Na 5 6 minuten be gon het water weder te dalen. Tusschen 10 en 11 uren hadden wq alhier onweder met eene zachte koelte uit het westen en regen de zee was vrij kalm. De barometer stond zonder merkelijke verandering te on dergaan, den geheelen morgen op 28 en een vierde Rhijnlandsche duim. Schokken van aardbeving werden niet gevoeld." Terwijl het droogmaken van de Zuidpias van Schieland naar wensch wordt voortgezet, hebben, naar men verneemt, de herhaalde overstroo mingen die de Haarlemmermeer in den laatsten tijd heeft te weeg ge- bragt, het hoog bestuur in ernst bedacht doen zijn op het onderzoek van de gevorderde middelen omzoo mogelijkook die uitgebreide watervlakte droog te maken. Men schrijft uit Dordrecht den 28 julij het volgende: Gisteren morgen omstreeks half 3 urenen des namiddags ten 2 uren, zijn hier, naar Tilburg terugkeerende achtervolgelijk gepasseerd, HH. KK, HH. de Prins en Pninses van Oranje, Anderhalf uur voor het passeren dezer laatste, was hier ook doorgekomen een zwaar bela den rijtuig van hoogstdezelve, waarin 4 dames van haar gevolg, en het welk met 6 paarden bespannen was. Met dit rijtuig is op den weg van hier naar Willemsdorp een droevig ongeluk gebeurdin den afrij van den dijk aan den tweeden tol door koebeesten ontmoetis het daardoor in zijnen loop gestuit, de voorrijder van het paard gestort, en deze. Jacobus Bosman, oud 22 jaren, en knecht bij den paardenpostmeester, ongelukkig doodelijk aan het hoofd gekwetst, hetzij dan door een hoef- i" slag der paarden, hetzij door een der voorwielen, hetwelk, hoezeer het rijtuig niet over hem heen is gegaanhem aan het hoofd nog ge troffen heeft, zoodat er zich haar en bloed aan gehecht heeft. Hij werd

Middelburgsche Courant | 1837 | | pagina 1