MIDDELS ÜRGSCHE C O U B A jF T. j^% i56. f^ Donderdag 29 December 1836. NIEUWSTIIDINGEN. üicbcvL-ïtibcn. Zr.ETIJDINGEiN. en i. 1 - -gel- he- ver der o; der te ni- isto- ^en .C. ge. voor- iiw- cts. Ige- zijn, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, gezien eciie circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur der Provin cie, van den 20 dezer maand (Provinciaal Blad no, 91) brengen bij deze ter liennis der belanghebbenden dat de gewone Inspectie over de met onbepaald verlof zijnde Mobiele Scliutters eerst in de maand Jpril 1837 zal worden gehouden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 December 1836, Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, Vt, iTer ordonnantie van Hun Ed, Achtbare, A. M. B E C I U S, FRANKFORT den 21 december. Een der Duitsche dagbladen be helst den volgenden brief uit Londen van den 8 dezer Er hebben in de laatste dagen veelvuldige beraadslagingen bij het departemeiu van buitenlandsche zaken plaats gehad, die door vreemde diplomatieke agenten zijn bijgewoond. Er schijnt over de Belgisch- Hollandsche zaak gehandeld te zijn of liever over de hervatting der Londensche conferenden waarom de koning der Nederlanden verzocht heeft, daar de Hollandsche regering het er voor schijnt te houden, dat langs dezen weg alleen de eindelijke regeling van alle nog in geschil zijnde punten mogelijk is. Zoo veel men verneemt, is de Fransche af gevaardigde belast geweesthec voorstel van Holland te ondersteunen alle andere hoven die aan de conferentien deel namen schijnen ook te ken;-en gegeven te hebben dat aan den wensch van het Haagsche ka binet behoort voldaan te worden; slechts XorA Palmerston was er tegen. Hij meent, dat men er weinig door winnen zonde, doordien men zich overtuigd had, dat zoodra de conferentie in eene zekere mate in hare bemosijingen was geslaagden de hoop bestond de partijen bevredigd te zien dadelijk van de Hollandsche zijde weder zwarigheden geopperd wsren die alle berekeningen alle middelen van uitkomst verijdeld had den. Hij wenscht derhalve dat tijd en omstandigheden alleen hier wer ken mogen, en dat aan ieder vrije hand gelaten worde, ten einde de noodzakelijkheid eener schikking tusschen de twistende partijen eene ver effening te weeg brengewelke vriendschappelijke raadgevingen niet hebben kunnen uitwerken, Dat is misschien zeer verstandig door lord Pahnerston geoordeeld; doch het zou te wenschen zijn geweest, dat hij zich van begin af aan zoo uitgelaten, en zich van alle deelneming aan de Belgisch-Hollandsche geschillen onthouden had, in plaats Van zeer hartstogtelijk en partijdig tegen HoUand te handelen dan zou hij geene verantwoordelijkheid op zich geladen hebben en het ook niemand inge vallen zijn, om naar vreemden raad éh bijstand om te zien. Doch daar men Holland niet alleen in het diplomatiekemaar ook in het militaire belet heeft, zijne regten tegen België te doen gelden, is het wat zon- derlingdat thans juist dat kabinet weigert de middelen tot minnelijke schikking te baat te nemen, hetwelk die aanvankelijk op den voorgrond stelde en zoo ce zeggen opdrong. Het is nu te verwachten dat de overige leden der Londensche conferentie voortgaan zullenof dat zij met de weigering van ons kabinet genoegen nemen, of ér op aandrin gen zullen, dat men aan Holland gehoor verleene, of dat zij onder ei kanderen afspraken maken en maatregelen nemen zullen welke de me dewerking van Engeland bij deze zaak overtollig zoude makenhet welk voor Engeland weinig streelend zoude zijn, en ook misschien met zijne belangen weinig strooken zoude," Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: Gedurende den onweer/.wangeren nacht van den 4 december bevonden zich twee wachtmeesters der gendarmerie uit Breslau en Steinau op weg van Parchwits naar Steinau. Zij vervolgden hunnen weg onder zwaar weder en merkten op dat de bliksemstralen door geenen donder wer den gevolgd, toen omstreeks na 10 uren de lucht zoo duister werd, dat de ruiters niet dan met de uiterste omzigtigheid het spoor konden behouden. Weldra verhief zich een nieuwe, van stukken ijs Verge zelde orkaan, en terwijl dezelve woedde, ontwaarden zij met verba zing zoo wet aan hunne kleederen als aan het tuig hunner paarden al lerlei flaanw brandende vlammen zij waren om zoo te spreken geheel daarmede overdekt. Het meest vertoonde zich aan alle spitse voorwer pen met name de ooren hunner paarden de plooijen hunner rijmantels en de takken der boomen zoodanige vlammen, die, naar gelang van be voorwerpen waarop zij zich 'hadden gezetvan verschillende grootte waren. Eerst nadat de ruiters eenen afstand van 400 schreden hadden afgelegd, waren zij buiten den,kring dezer elektrieke materie gekomen, en bevonden zich ten 4 uren te Steinau, Ook aan den toren der evan- gelische kerk aldaar werden gedurende eenige minuten dergelijke, vlam men bespeurd. Dit zeldzamemaar niet geheel voorbeeldelooze na tuurverschijnsel eindigde met eenen zwaren donderslag, PARIJS den 22 december. De hertog van Nemours is heden mor gen alhier teruggekeerd. Van de komst van den maarschalk Clausel heeft men daarentegen niets naders vernomen. Het stilz.wijgen van den Moniteuromtrent de namen der gesneuvel den en vermisten wordt thans aan de omstandigheden toegeschreven dat men nog 'm het onzekere is over het lot van een vijftigtal man schappen die wel de expeditie niet op den terugtogt konden volgen maar toch later welligt de- versterkte post van Guelmo mogten hebben bereikt. Overigens is het geleden verlies in vergelijking gcbragt tot de verontrustende depêches van den maarschalk Clausel, de menigte zeer in de hand gevallenen men geeft openlijk zijne bevreemding te kennen dat een legerhoofd zich in officiële stukken aan eene zooda nige vergrooting heeft durven schuldig maken. Het .Journal des Débats gaat eindelijk voort met al de schuld van het mislukken der expeditie op den maarschalk Clausel te werpen. De Comtitiitionel en de Temps gaan voort met het ministerie bij de aanstaande opening der wetgevende kamers eenen geduchten tegen stand te voorspellen. BREDA den 24 december. Heden middag is alhier in onze vesting aangekomen Z. Exc. de baron Mortier, minister van het hof van Frankrijk in 's Hage en na een uur vertoevens in het Hotel de Flandre, heeft Z. Exc. de reis naar Parijs voortgezet, MIDDELBURG den 28 december. Door het departement van oor log is bepaald i^, de overgang van miliciens tot de vrijwillig aange- worvenen bij de bataillons artillerie nationale militie no, 3, 4 en 6; en bij het iste bataülon vcld-artilleriewederom toe te laten; 2''. op te heff.': de voorschriften van februarij 1834, volgens welke het aang»an van verbindtenissen door schutters, bij sommige artillerie-korpsen, was geschorst, eti 3°. open te zetten de werving van vrijwilligers bij het iste bataillon vek'-artillerie. Het detachement, alhier onder kommando van den 2r'en luitenant ^s Selvan het reserve-bataillon der 13de afdeelihg infanterie j is op den 26 dezer afgelost door een detachement van het reserve-bataillon der i8de afdeel. infanterie, onder kommando van den 2den luitenant ra» Hees, Den 24 dezer is te Vlissingen van 's Rijks werf in de beste orde van stapel gelaten Zr. ?Js, korvet A m p h it R ite vvélke met i ia- nuarij aanstaande zal in dienst gesteld worden, Den 26 dezer was de Blankenberger vischscJuiit welke onlangs bij Zoutelande gestrand wasen waarbij zoo als voeger gemeld is zeven menschcn ongelukkig waren omgekomen, nu door den aanhou dend harden oostelijkèn wind van zijne touwen geslagen terwijl zich drie menschen in dezelve bevonden die zonder eenigen voorraad van voedsel aldaar nog aan boord waren; deze schuit zou aldus naar zeS gedreven zijn, indien niet de loodsboot no, 5, schipper ,7, van der Eijck, dadelijk toen zulks bekend was zich derwaarts had begeven deii- welken het dan ook gelnkt is, zoowel de menschen als de schuit, om streeks half drie uren in den namiddag, veilig binnen de westerhaven van Vlissingen te brengen daar het als toen een storm waaide was het bijna zekerwanneer de hillp later ondernomen mogt zijn geweest er niemand van zoude gered zijn geworden, -^ Het bekende voorval onlangs met vier officieren uit Maastricht plaats gehad (zie ons no. 153) wordt uit Maastricht zelve aldus gemeld: Den 13 dezer reden vier Hollandsche officieren der huzaren uit Maas tricht naar de herberg Tournebride een half uur van de stad op den weg naar Maseijck gelegen. Aldaar lieten zij hunne paarden op. den stal zetten, en vroegen koffij. Naauwelijks gezeten, verschenen twee Bel gische gendarmendie vooraf gezien haddendat de officieren onge wapend waren en namen de pEarden in beslag. De officieren verklaar den, dat deze plaats niet töt de afperking behoorde, en men er ten al len tijde ongemoeid was geweestdoch dit was zonder uitwerking* Daar zij hunne paarden niet konden terug bekomen, volgden zij dè gendarmen naar Reken alwaar zij als krijgsgevangenen werden behan deld en bewaakt. Zoodra de generaal Dibhets hiervan berigt had, zond hij een officier en een wachtmeester naar het dorp Reken en deed de officieren en paarden terug vorderen. Hieraan werd echter dadelijk vol daan, In den terugtogt naar Maastrichtwerden de vier gevangenen overal met gejueh ontvangen en onderweg ontmoet door een detache ment huzaren uit Maastrichthetwelk door den generaal naar Reken was gezonden." De Belgische afgevaardigden hebben den 23 dezer het budget van ontvangsten met eenparige stemmen aangenomen. Slechts vier der aan wezige leden, de heeren de MérodeDumortier Gondebien en JVil- mar hebben zich van de stemming onthouden om dat zij zich met enkele bepalingen van het ontwerp niet wilden vereenigen. Behalve de provisionele credieten voor de twee eerste maanden van het volgend jaarhebben gem.elde afgevaardigden de ontwerpen van wet aangenomen waarbij het contingent van het leger wordt bepaald en in de betaling der interessen van de leening van 30 raillioenen voorzien. Tegen den 3 jannarij kondigen de Belgische bladen de plegtige opening aan van den ijzeren spoorweg tusschen Mechelen en Dendermonde, De Commissie ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen te Arnemuidenontvangen hebbende van S, W. 10,40; van J, G. 2(5 van N. 100, en bij van Opdorp bezorgd, van U. B. f 2 is door deze en vorige aanzienlijke giften in staat gesteld geworden om behalve herhaalde uitdeelingen van Brood enz. honderd-en-zestig (160) Personen van Dekens te voorzien, welke allen, bij het ingetre den barre weder, voorzeker de milde gevers den hartelijksten dank toe brengen; de behoeften blijven echter voortdurend nog zeer groot, en, zoo de Commissie met meerdere Gelden mogt vereerd worden zou zij vermeenen behalve voedsel ook Kousen als eene eerste behoefte te moe ten uitreiken; weshalve zij de vrijheid neemt de belangen van zoo velen, die van de eerste levens-noodwendigheden verstoken zijn, bij herhaling aan meerverraogenden aan te bevelen. Ter voorkoming van aanmerkingen meent de Commissie ook te moe ten berigten dat wel is waar uit Arnemuiden zelven bij haar weinig is ontvaiigen dat zij echter de overtuiging heeft dat ook hier naar ver mogen is bijgedragendoch regtstreeks aan bij de gevers bekende be- hoeftigen. Arnemuiden, den 27 December 1836. VAN GINHOVEN, President. VAN OPDORP, Secretaris. VLISSINGEN den 28 december. Voor Antwerpen bestemd zijn al- hie'' ter reede gekomen. Bergschen Handel, O. E. Olsen van Bergen in Noorwegen met stokvvsch en traan die BieneD. W. Haswinkel van Embden met stukgoederen. En "zijn binnen deze haven gekomen: de Frotiw Anna, N. Wilkens de Fiouw Barbara, H, AbrarasNeptunisJ. P. Visser; d:e Hofnung

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1