MIÖDELB ÜRGSCHE »¥A N T.\ 152. DiNGSDAG 20 Dfcember 1836. iMELlWSTIJDL\GEr iilefecrlatibcn. ur. FRANKFORT den 13 december. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de keizer eene deputatie uit de Donsche Icozakken had ontvangen wel ke hem de algemeene tevredenheid onder hunnen volksstam kwam be- tni"en, wegens de nieuwe zoo burgerlijke als militaire statuten, die bij den aanvang van dit jaarmet het beste gevolgouder hen zijn in gevoerd. LONDEN den 14 december. Een der talrijkste publieke maaltijden die welligtooit in Engeland gehouden zijn, is die, welke dezer dagen te Aylesbury, in Buckingham, heeft plaats gehad, en waaraan, onder voorzittiug van den grsaf van Orkney ruim negen honderd aanhangers der conservative partij deel namen onder welke de aanzienlijkste per sonen uit genoemd graafschap werden geteld. Uit Ierland komen weder ontrustende berigten in omtrent we- derstand tegen de betaling der tienden. Men heeft het aandoenlijk berigt ontvangen dat d'ie Bristol, ka pitein/ir/ioifw, van Liverpool naar Nieuw-York bestemd den 20 nov bü Sandy Hook is verongelukten dat daarbij ongeveer zeventig men- schen zijn omgekomen, nadat het gelukt was den kapitein en eenige passagiers te redden. Brieven uit Washington houden indat de president .Jackson ten gevolge van het springen van bloedvaten in de long, in zeer beden kelijke omstandigheden verkeerd heeftdoch dat men echter hoop op zijne herstelling koesterde. Men verwachtte nog steeds den heer van Buren tot president benoemd te zien. PARIJS den 13 december. Thans heeft het bewind eenig berigt crian^'d ten aanzien van den togt van den maarschalk Clause! naar Con- s:an:ine Hetzelve is vervat in eene telegrafische depêche uit Toulon van den 11 en houdc'in een berigt van den maarschalk zelven aan den minister van oorlog uit Bona gedagteekend en aldus luidende De expeditie naar Constantine heeft geen volledig goeden uitslag gehad. Zij is, door eene buitengewone en niet te berekenen omstan digheid in eene wezenlijke doch sterke verkenning veranderd waarbij ik op drie dagen afstands van genoemde plaats post heb gevat, te Guel- ma. De hertog van Nemours is welvarende. De expeditie heeft van Bona tot Constantine geenen vijand, geen beletsel ontm.oet, op den weg zijn de stammen dezelve te gemoet gekomen en hebben zij hunne vreugde te kennen gegeven over de aankomst der Fransche troepen." PARIJS den 14 december. Men kent thans het vervolg van de tele grafische depêche van Toulon, maar nog geenszins het einde. In dit vervolg wordt de toestand van het leger op de Afrikaansche kust met nog veel ongunstiger kleuren afgeschilderd, dan men verwachtte. Het ber-igt houdt in dat Achmet-bey zijn harem en zijne schatten uit Con stantine heeft doen vervoerendoch dat de troepenop marsch der waartste Soma, door een ijskouden regen, met sneeuw zijn over vallen, welke tot laat in den nacht heeft geduurd; den dood van vele soldaten hoeft gekost en duizenden heeft verstijfd. Dat men den 21 den vloed Ben-Mezioug onder gedurige sneeuw buijen, heeft moeten doorwaden, en een uur verder eenen anderen tak van de Tumelen dat zulks nieuwe ziekten heeft te weeg gebragt, zoo dat van de 7000 man naauwelijks 4000 strijdbaar waren. Dat men in dergeüjken toestand voor Constantine is gekom.en en post heeft gevat op de bergvlakte van Mantsoura, maar dat het hijschen van de roode vlag en een kanonschot de hoop heeft verijdeld, die men voedde, van de plaats zonder slag of stoot te vermeesteren; dat men als toen geweld heeft moeten gebruiken doch dat het vermogen daar toe met elk uur verminderde, daar het weder allerongunstigst bleef, de aarde en de mcnschen met sneeuw bedekt waren, en de rijtuigen in het slijk verzonken." Het laatste gedeelte van de depêche luidtvoor zoo verre zij bekend is, aldus: „De stad wilde zich in geenen staat van vijandschap tegen ons stellen, doch men deed de Kabaïlen door eene poort, welke wij niet konden blokkerenbinnen trekkenen deze belastten zich met de verdediging. Ik deed den tweeden dag de poort del Cantara hevig be schieten en daarmede den derden dag voortvares tot dat zij instortte maar niet dan ten halve. Ik wilde er eenige sappeurs in vestigen, en ver volgens ettelijke kompagnien grenadiersten einde alzoo in de stad te dringen doch dit mislukte. Alstoen bleef ons niets anders dan de te- mgtogt over, daar mij;-: leeftogt grootcndeels in het slijk was blijven steken en door de soldatendie denzelven hadden behooren te bewa ken werd geplunderd. Den 24 hebben wij onze positie ontruimd, en zijn eerst door den vijand vervolgd, ten getale van 2000 ruiters, doch voorbij Arach-el-Aybaalwaar wij, volgens sommigen, onzen dood moesten vinden hebben wij niemand meer gezien. Onze terugtogt is in orde volbragt. De soldaat De expeditie tegen Constantine is alzoo mislukt en dat wel onder zeer ongunstige omstandighedenen onder rampen waarvan de omvang nog niet wel kan worden berekend. De lieden welker verwanten zich bij de expeditionaire troepen bevinden zijn zeer neerslagtig. Het ont breekt niet aan onrustbarende geruchten, en men wil zelfs verzekeren, dat de maarschalk niet meer dan 2500 man te Bona zoude hebben terng- gebragt. De ministers gevoelen de noodzakelijkheidom de nieuwe volkplanting ten krachtigste te ondersteunen, en men verzekert, dat er reeds bevelen zijn gegeven om een aanmerkelijk aantal troepen uit de zuidelijke departementen naar Afrika over te schepen. PARIJS den 15 december. Eindelijk kent men het slot der telegrafi sche depêche van den maarschalk Clausel, over onzen rampspoed op den togt van Constantine geleden. Heden ter beurze namelijk werd het vol gend berigt aangeplakt. Berigt aan den handel. Slot der telegrafische depêche van Toulon van den 11 decemberper courier ontvangen. Onze terugtogt is in goede orde voibragt de soldaatcf- 'choon ziek, heeft zich voorbeeldig gedragen; wij voeren alle onze om ons van de stad Constantine meester te isgrooter en beiargrijker dan BonaAlgiers kanonnen mede terugen ik laat een goed garnizoen voor het meeren- dcel inlanders te Guelma hetwelk een sterker post dan Constantine is. Onze Arabieren zien deze beschikking met genoegen. Wij hebben alzoo eene magt die eene andere tegenover staaten naar de stemming der gemoederen geloof ik dat de magt van Achmed voor die van onzen bey \jussuf') zal zwichten. Misschien zuilen wij door dit middel geene nieuwe expeditie be hoeven te ondernemen maken welke fraaijer en O ran. Z. K. H. do hertog van Nemours heeft aan al de moeite en geva ren van het leger deel genomen. Z. K. I). blijft eene goede gezond heid genieten." Men hüvdt het voor onmogelijk, dat de bovenstaande regels het ver--' vol"- van het eerste gedeelte van het telegrafische berigt dat voor twee da'^en gegeven werd, zijn kan; daarin toch wordt verzekerd, dat de hertog van Ne:v.ours zich in welstand bevond, en in het bovenstaand slot komt wederom voor dat dezelve eene volmaakte gezondheid genoot. Voor het overige weet men nu nog niets omtrent het wezenlijk verlies door het legerkorps geleden hetM-elk door sommigen verkleind wordt tot op 800 man, door anderen op meer dan 5000 man wordt begroot. Daar nu echter de geheele telegrafische depêche per courier is aange- bra'"t, en het gouvernement met denzelven zeker te gelijker tijd een omstandig rapport van den maarschalk Clausel moet ontvangen hebben, verwacht men dat de Mnn'teur spoedig, door eene vollediger raededee- lin"'het geheel'van het ongeluk zal doen kennen. Een der ministeriele bladen vermeldt, dat er terstond van gouver- nementswe^e een buitengou-oon courier met depêches voor Toulon en Algiers is vertrokken. De krijgsraad te Tours heeft in de zaak der huzaren van Ven- dóme uitspraak gedaan, en den hoofd-aanlegger Bruyantmet zijnen voornaamsten medepligtige Thierry ter dood veroordeeld. De overige huzaren zijn deels tot vijf jaren detentie veroordeeld, deels vrijge sproken. In de bijzondere briefwisseling uit Madrid, tot den 7 dezer, leest men het volgende Goi::ez is aan het hoofd van 8000 man de provincie la Mancha binnengetrokken; deze tijding is zeker; dezelve is gisteren avond bij het ministerie ontvangen, doch dit heeft gemeend zulks niet openbaar te moeten maken want de officiële courant van heden behelst niets daarvan." Van Bilbao en van de operatien van Espartero en Casa Eguya heeft men heden niets naders vernomen, 's GRAVENHAGE den 16 december. De beraadslagingen over de begroorings-wetten gisteren bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal hervat zijnde, voerde het eerst het woord de heer Schimmelpenninck die, onaangezien hij vele bezwaren tegen onderscheidene hoofdstukken hadvoor de uitgavenmaar tegen de middelenvooral omdat daarin het overschot der opbrengst van de Overzeesche bezittingen niet was gebragt, stemmen zou. De heer rz-öw/i weidde inzonderheid uit over de hooge noodzakelijkheid van de organisatie der regterlijke magthij zou voor de begrootings-wetten stemmen. De heer van Alphen, die In algemeene besch.ouwingon trad over de over-productiewaaronder Euro pa lijdt, en daaruit aanleiding nam om opheldering te vragen over het gebruik der som tot aanmoediging der nationale nijverheid. Over-pro ductie bestond ook ten aanzien der hooge-scholenen hij meende op het gevaar opmerkzaam te moeten maken der voortbrenging van een te groot aantal gestudeerden. Hij zou tegen de wet op de middelen, maar voor de andere stemme]). De heer Donker Curtius zou voor de begroor ting stemmen maar omtrent de wet op het syndicaat nadere inlichting wachten. De hoer Beelaerts van Blokland zou de begrooting aannemen maar tegen de wetten op de middelen en op het syndicaat stemmen. De hoeren van Asch van IVijck en Fnts zouden voor de drie begrootings- wetten stemmen. Eindelijk trad de minister van financiën op ter verdediging der wet en wederlegging van Ai voornaamste bezwaren, waarna het ontwerp van wet tot vaststelling van 's Rijks uitgaven werd aangenomen met 45 tegen ■j stemmen. Dat nopens de middelen werd aangenomen met 38 tegen 14 stemmen. Dat betrekkelijk de schuld werd aangenomen met 42-tegen 10 stemmen. En dat tot uitbreiding van den tijd voor welke de re glementen op den turf-accijns in irreguliere veenderijen kunnen worden vastgesteld met 49 tegen 3 stemmen. Vervolgens werd het ontwerp tot verlenging der woelingswet in om vraag gebragt, en, zonder beraadslaging, met 45 tegen 5 stemmen aan genomen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de beraadslagingen gehouden over het ontwerp van wet betrekkelijk de ligting der nationale militie voor den jare 1837. Dezelve gesloten en het ontwerp in omvraag gebragt zijndewerd het met eene meerderheid van 35 tegen 14 stemmen aangenomen. Alle de aangenomen ontvi'erpen zijn naar de Eerste Kamer verzonden. De voorzitter zeide dat er niets meer aan de orde van den dag was en de werkzaamheden der Kamer werden tot woensdag den 15 februarij 1837 geschorst. Naar men verzekert maak: het tegenwoordig bij de Hooge Rege ring een punt van onderzoek uit, in hoe verre het raadzaam en doel matig zou kunnen worden geoordeeld om in de wettenbetrekkelijk'de geneeskunde eenige verandering te brengen. Men spreekt er onder anderen van, dat men er op bedacht zou wezenom het verbod, we gens het uitoefenen van de drie verschillende takken van de genees^ en heelkunde, in te trekken en de daartoe gevorderd wordende voorstellen aan de Staten-Generaal te doen. AXEL den ló december. Gisteren had alhier de plegtige inwijding plaats van de nieuw gebouwde stads-school. De wei-edel gestrenge heer mr. F. van Deinse schoolopziener in dit district heeft aan deze I plegrigheid wel de hand v.'illen leenen des voormiddags half rien uren j trad zijn ed. gestr.met alle de regeringsleden dezer stad, 4in wel- eerw. heer predikant deputacien van het kerk- en armbestuur en

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1