MIDDELBURGSCHE C O U WM^ T. i5i. Zaturdag rv 17 ÜECEMBER^te, Publicatie, NSKÜWSTIj DINGEN. Ditit^cltlanb. iHeberljinbcu. Burgemeester en wethouders der stad middelburg brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen ïanifaandat door den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie is invorderbaar verklaard het Koliier Ahï Personele Belasting No. 7 Dienst- iaar iSsf, benevens het op den 10 dezer invorderbaar verklaarde Sup- pletoire Kohier van het Patenti-egt, over het 2de Kwartaal 183$, en dat dezelve ter invordering aan den Heer Ontvanger der Directe' Belastin- geii zijn toegezonden. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 December 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd ^LANTSHEER, Vt. jJ^sësi:. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare ~^f^ A. M. B E Cl U S. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE binnen deze Stad brengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de Jongelingen, welke ver langen met den in de maand Januarij eerstkomende beginnenden. Cursus tot de Latijnsche Scholen te worden toegelaten, daarvan in Persoon zullen moeten kennis geven aan den Voorzitter der Commissie, den Heer E. P, Cremer Jz., vóór of uiterlijk op Zaturdag, den 24, der loopende maand December; zullende hun de dag van het te houden examen alsdan worden opgegeven. Middelburg, den 16. December 1836. ADR. P. VAN DEINSE waarnemend Secretaris. De Commissie ter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen te Tf^estkapelleberigt bij deze, met dankbetuiging aan de lief derijke Geversde ontvangst der volgende giften bij den Heer S. Roelse te IVIiddelburg ingekomen: Den 10 dezer, van X. 3- Den 13, van O. ƒ25. Den 14, van S. dertig Snuite Dekens. Den 15, van BS. 20. L. VAN SIGHEM Voorzitter. P. BACK, Secretaris. PRIJSVRAAG. Het Genootschap van Proef onder nindelifken Landbouw in Vriesland; Overwegende, dat het, tot nalalinj; van nultelooie proeven, en duj tot besparing van kosten, van belang kan zijn te weten, wal in deie provincie en elders in het Vaderland in het vak van den landbouw reeds bestaaten door de ondervinding of gewettigd of verworpen is. Overwegende, dat eene beschrijving van den landbouw in de onderscheidene pro vinciën, tot de rcgte kennis daarvan, en dus tot dat doel kan leiden, zoowel als tot het aanbrengen van die verbeteringen in onzen landbouw, welke men hier nog niet kent, maar elders proefondervindelijk bewezen zijn, met voordeel te kunnen worden aangewend. Overwegende, dat zoodanige beschrijvingen, onder de nuttigste en minkostbare Kulpinid<li'len tot verbetering van den landbouw kunnen en moeten gerekend worden. Looit uit deszelfs dubbele Zilveren Medaille, vaor de best gekeurde uitvoerige Lesclirijving van den landbouw in de provincie Vrieslandwelke vddr den 1 Mei I1S57 aan hel bestuur van hel genootschap zal zijn ingezonden, Eene dito Medaille voor gelijke beschrijving in de provincie Noord-Braband, Eene dito Medaille voor «elijke lieschrijvins in de provincie Zeeland. In overeerstemmins met de ten deze vooruitgezelte overwegingen, kan hel doel des Genootschaps wel geen ander zijn, dan om eene algehecle en uitvoerige beschrq- ving te ontvangen van alles, wat landbouw kan genoemd worden, daartoe behoort, en met dcnzciven in verband staat; hel antwoord zal dus behooren te omvatten niet alleen eene naaowkeurigc beschrijving van de hoofdzakelijke grondsoorten, der- lelver behandeling ol bcarbeiding en meerdere of mindere geschiktheid lot het on derhoud van deze of gene veesoorten hel voortbrengen van deze of sene vruchten, maar ook eene beschrijving van alle veesoorten, derzelver geschiktheid tot berei king van hot doel waartoe zij gebe/igd worden en mnselijke veredeling. Eene beschrijving van alle gebouwd of geteeld wordende producten alsgranen aardappelen, zaden, luinvruchten vruchtboomenhoulgewassenzoowel als eene beschrijving van alle boeren-gcreedschappen en machinerie, bij den landbouw in ge bruik, met opgaaf van derzelver meerdere of mindere voortreffelijkheid; alles r.noveel mogelijk theoretisch en practisch en dus op eene wetenschappelijke manier behandeld. Dit verhindert evenwel niet, dat minder omvattende beschrijvingen, bijvoor beeld, eene afzonderlijke beschrijving of opgaaf van den akkerbouw, met derzelver rcsnltaten; eene beschrijving van de veesoorten veeteelt en zuivelmakerijmet opgaaf van dericiver meerdere of mindere voortreffelijkheid en geschiktheid lot veredeling en verbetering: eene beschrijving van de houtsoorten en houlteelt «ene beschrijving van alle bij den landbouw in gebruik zijnde werktuigen en gereed schappen en derzelver trap van volmaaktheid in een woord, iedere beschrijving van dezen of genen bijzoiideren hoofdtak van den landbouw, aan het Genootschap aangenaam zal zqn te ontvangen; en dat de beste en voldoend gekeurd wordende beschrijving van lederen hoofdtak, voor elk der opgegcvene provinciën, met de ge wone Medaille zal worden vereerd. De verhandelingen moeten franko ingezonden worden bij den secretaris des Genoot schaps te Huizum provincie Vriesland, voor den 1 Mei 1837. Dezelve moeten met eene spreuk geteekend zijn, vergezeld van een verzegeld biljet, waarop de spreuk der verhandeling slaat uitgedrukt; en waarin de naam en de woonplaats van den inzender, voluit geschreven staat. Bestuurders van het Genootschap van proefondcrv. Landbouw in Vriesland M. pp. VAK SYTZAMA, Voorzitter. Ter ordonnantie van dezelve, P. A. MEE'IER, Secretarie. PETERSBURG den 30 november. Sedert den 22 dezer hebben wij vorst bekomen; den 25 was de Newa met stukken ijs bedekt, zoodat men de bruggen moest weg nemen en de gemeenschap der onderschei dene deelen der stad met bootjes moest onderhouden, Den volgenden dag, tegen 2 uren des namiddags, ging het ijs in de rivier vast zitten. Sedert gisteren gaat men te voet over het ijs, FRANKFORT den u december. Volgens brieven van de Italiaan- sche grenzenzou de Sardinische regeringten gevolge der onlam^s gedane arrestatien, op het spoor van uitgebreide zamenzweringen zijn gekomen, die niets minder ten doel hadden dan het omverwerpen van alle raonarchale gouvernementen door geheel Italië. De zamengezwore- nen schijnen zulke belangrijke sommen ter hunner beschikking gehad te hebben datdaarnaar te oordeelenlieden van hoog aanzien met hen in betrekking moeten hebben gestaan. STUTGARD den 6 december. Heden heeft zich hier een voorval opgedaan hetwelk niet onbelangrijk is voor de geneeskunde. Een jon. ge bakkersknecht werd aangetast door het vaste denkbeeld dat hij be- stemd was om niet meer van standplaats te kunnen veranderen, voor dat het zou beginnen te sneeuwen. Hij nam dus zijne plsats voor het huis van zijnen meester, waar hij, luchtig gekleed en met eene brood- m.and in de hand, ofschoon hij door al zijne leden trilde onbewegelijk bleef staan, van 's morgens van het aanbreken van den dag tot 11 ureTi, volkomen bij zijne bev.'ustheidmet de enkele uitzondering van het vas te denkbeeld hetwelk hem beheerschte. De voorbijkomenden trachtten re V?rjreefs hem te overreden zijne standplaats te verlaten, men heeft tot geweid moeten overgaan. Hij is thans in het gasthuis, waar'hij verpleegd wordt en niet anders doet dan klagen over het gevaar, het welk het verlaten van zijne standplaats hem doet loopen. PARIJS den 9 decembeo. De dagbladen In Gazette de France en la Qtiotidienne zijn heden in beslag genomenom dat zij artikels uit Görtz nopens de familie van Kavel JT hebben medegedeeld. Volgens dezelve, zou de hertog van Angoulême den titel van koning van Frankrijk alleen- in zijn huis hebben aangenomen doch hij zou zich buiten 's huis hou- d'.'n aan den afstand te Rambouillet ten behoeve van zijnen neef, den hertog van Bordeaux. De opvoeding van dezen jongen vorst was thans toevertro'.nvd aan de dochter van Lodewijk XFI. Voor het hof van Colmar zal eerlang het regtsgeding der mede- pligtigen van den jongen Lodewijk Napoleon aangevangen worden. Zeven personen zijn thans in deze zaak betrokken, met name de kolonel Fau- dreymevr, Gordon, de heeren Lety de koramandant Parquinde Qiierellesde Gricotirt en de Bruc. De krijgeraad der 4de militaire divisie te Tours, is den 10 tot hec verhoor der getuigen in de zaak der huzaren van Vendórae overgegaan. Een der gebroeders Rothschild is naar Madrid vertrokken, om over de schade te sprekenwelke Gomez in de kwikzilver-mijnen te Alraaden heeft aangerigtwelke mijnen of derzelver opbrengst aan die heeren zijn afgestaan. Berigten van Baijonnevan den Carlistischen kant, spreken van een gevecht voor Bilbao, waarbij Espartero was teruggeslagen. De sluikhandel tusschen Frankrijk en België wordt steeds met ve le honden gevoerd. Het geheim van dezen smokkelhandel bestaat, om deze dieren in Frankrijk goed en in België slecht te behandelen. In België laat men hen honger lijden, en als men hen met koopwaren be laden heeft, worden zij des nachts afgeslagen door personen als Fran- sche tolbedienden gekleed ten einde de honden vrees voor deze lieden hebben en hen untloopeiiwaarop zij dan ook met spoed honger en sla gen ontvlugten, en in Frankrijk aankomen. Wanneer zij van de sraok- kelgoederen ontslagen zijn, worden zij naar België gebragt of inge voerd; men betaalt dan gaarne 5 fr, belasting voor eiken hond, die met ruime winst spoedig wordt terug verwacht. Men berekentdat op de 80 honden slechts één gevangen wordt. Indien de smokkelaars de winst met de schatkist wilden deelen, zou de Staat er 3 millioen bij winnen terwijl men van den uitvoer dier honden slechts eenige duizenden fr. trekt. 's GRAVENHAGE den 10 december. Uit het verslag, wegens de begrootingswettendoor de centrale afdeeling, in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden uitgebragtis geble ken dat vele leden nog bleven verlangen, dat de geheele som, die noodig is voor de betaling der 5 pet. werkelijke schnldin uitgaaf zou worden gebragt, en dat daarentegen de uitkeering uit de geldmid delen der overzeesche bezittingen ten bedrage van 5,600,000 in ontvangst zou worden gebragt. Voorts zijn nog bedenkingen gemaakt o.Titrent de organisatie der rekenkamer; omtrent de opeenhooping van traktementen en wachrgelden bij militairen omtrent de gevraagde som ten behoeve van de organisatie der regterlijke magtterwijl die orga nisatie in het jaar 1837 nog niet zou kunnen worden ingevoerd om trent de begunstiging der suiker-raffinaderijen, enz. Ten aanzien van den inkoop en de aflossing van schuld, hebben vele leden het steeds onaannemelijk geacht, dat de jaarjijksche toelaag van het amortisatie- syndikaat geheel voor memorie wordt uitgetrokken, daar die dotatie in de daad niet kan gemist worden en dat daarentegen bij eene andere wet de uitgaven worden verhoogd terwijl tot dekking hiervan eene schuld wordt levendig gemaakt, die uitsluitend tot amortisa tie moest strekken. Ten gevolge van deze nadere bedenkingen. Is een nieuw artikel 2 in de wet tot vaststelling van de begrooting voor den jare 1837 ingevoegd, van den navolgenden inhoud: „Naar aanlei ding van art. 1 der wet van 24 april 1836, zal, zoo lang en in zoo ver als de splitsing der schuld en de uitgifte der obligatien niet zal hebhen plaats gehadde som van 5,600,000 op de 2de afdeeling van het onderdeel A van het pde hoofdstuk afgetrokken ten behoeve van de schatkist uit de geldmiddelen van de overzeesche bezittingen verstrekt worden." UTRECHT den p december. Op heden heeft de wel-eerw. zeer gel. heer H. E. Finkeberoepen tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogeschool alhierzijne bediening aanvaard met eene plegtige redevoering de germano philosophooptima theelogo ten betooge dat de echte wijsgeer de beste godgeleerde is. De heeren studenten hebben Aes avonds eene serenade aan hunnen nieuwen hoogleeraar gegeven. MIDDELBURG den 16 december. De beraadslagingen over de ont werpen der begrootingswetten voor 1837 zijn in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 14 dezer geopend. De heeren op den Hoof, van Dam van Isseltde BordesRommede .Jon ge, van Sytzama Hooftvan Reenen, van Rappard en Luyben hebben achtervolgens daarover het woord gevoerd. Bijna al deze leden hebben zich voornamelijk verklaard tegen het ontwerp van wetbetrekkelijk de schuld, waarin, gelijk men weet, v.'ordt voortgesteld, om "net smer-

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1