N°. 146. MIDDELB ÜRGSCHE C O U A Jï T. DiNGSDAQ 6 December 1836. M Eü VVSTIJDl NGEN. £3uit0chl<ittb. Jfvauktnjfe» ilcbetrlanbett. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG «zien den staat van ten achteren zijnde Belastingschuldigen, wegens de vervallen termijnen van Personele Belastingen over den loopenden iare opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen bin nen deze Stad, verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt, en binnen kort aan hen zullen worden beteekend herinne ren" hen aan de Bekendmakingen door Hun Ed. Achtb. op den 28 maart 11. achtervolgens het beslui: van den Heer Staatsraad Gouverneur de zer Provincie, van den 21 te voren (^Provinciaal Blad no. 35) gedaan waarbij de belanghebbenden op de kostenwelke de tegen hen uit te vaardigen dwangmiddelen na zich slepenopmerkzaam worden gemaakt en manen hen aan, om als nog, tot voorkoming der meerdere kosten ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 December 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd L A N T S H E E RVt. ïer ordonnantie van dezelve A. M. B E C I U S. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden te Middelburg zal op Donderdag en Vrijdag den 8 en 9 December aanstaandevan elf tot één uurin haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 29 November 1836. Namens de Commissie voornoemd H. DU BUISSON BECIUS Secretaris. Arnemuiden den 4 December 1835. Opgewekt door den hoogen noodgedurende den winter in deze Ge meente altoos doch door eenen zamenloop van omstandighedenin dit jaar in het bijzonder heerschende, hebben de ondergeteekenden zich in eene Commissie vereenigd tot voorziening in den buitengewonen nood onzer Armen. Te meermalen werd de milddadigheid van Zeelands Ingezetenen niet te vergeefs ingeroependan dat wij ons niet zouden vleijen door hunne medewerkingde bereiking van ons doel verwezenlijkt te zien. Alle giftenzoo in geld als in natura zullen in dank worden aangenomen hetzij bij eenen der ondergeteekeudenhetzij bij den Heer L. H. de Blaecke de Ligny te Middelburgdie zich verpligtend daartoe heeft aangeboden; zullende hec ontvangene wekelijks worden openbaar gemaakt. Z. J. VAN GINHOVENPresident. A. ADRIAANSEN. J. OVERSLUYS. C. J. BAARS. J. H. VAN OPDORP, Secretaris. Vere, den 5 December 1836. Met het treurig lot bewogen van de brave Weduwe van den zoo geachten als bekwamen Zeeloods H.Tnbemédie bij den storm vanden 29 November II, van de alhier te huis behoorende Loodsboot in zee over boord is geslagenen in de tegenwoordigheid van een zijner Kin deren den docd in de golven vinden moest waarvan in de laatstvorige Courant melding is gemaakt; zoo hebben de na te meldenen, als overtuigd van de nood en behoeften waarin dezelve ongelukkige Weduwemet hare zes Kinderenverkeertzich daargesteld tot het ontvangen van zoo danige liefdegaven als ieder menschenvriend voor dit zoo ongelukkig als behoeftig Huisgezin zoude willen afzonderenwaarvoor dezelve dan ook de vrijheid nemen bijzonder de ondersteuning van het naburige Middelburg en andere plaatsen in te roepenzullende de giften dankbaar bij M. J, van Oosten of ten Kantore van den Notaris fF. M. Snijder te Vereontvangen worden. Wordende bij deze reeds dankbare melding gemaakt als ontvangen van W. ƒ20. K. ƒ15,50. P. ƒ10,40 en van D. ƒ3 uit Vere, en van L. ƒ100, uit Middelburg; hetwelk ten besten nutte zal worden besteed. Fan den Broecke Luieyn Schoutente Middelburg, zullen zich gaarne belasten met de ontvangst der giften, welke uit deze Stad of van elders aan dit ongelukkig Huisgezin zullen worden gedaan. FRANKFORT den 28 november. Het huwelijk van koning O;/» van Griekenland, met èehcrwgm Jmalia van Oldenburg, is den 22 te Olden burg voltrokken. De inzegening is eerst volgens het Protestantsch kerk gebruik verrigt door den opper-hofprediker Bóckel, en vervolgens naar den Roomsch-Kath. ritus door den bisschop van Munster. Uit Keulen meldt mendat de Nederlandsche regering de gevraag de consessie voor de nieuwe stoomvaart op den Beneden- en Midden- Rijn geweigerd heeftter zake van gebrek in den vorm der aanvraag. De jongste berigten uit Napels, van den 17, maken geen gewag van ongesteldheid des konings. De cholera was nog geenszins vermin derd; den 15 waren 288 personen door de ziekte aangetast; 130gestor ven. In het geheel waren reeds 2596 personen aan de ziekte bezweken. PARIJS den i december. Men verzekertdat de Oostenrijkschc ge zant alhier, graaf Jppony naar de bevelen van zijn hof, den rouw over Karel X heeft aangenomen. Het dagblad la Presse beweertdat cchertog vnu /Ingoulème den dood des gewezen konings aan het hof «er Tuilerien zou hebben genotificeerden het berigt hebben gcadres- 'eerdaan den hertog van Orleansluitenant-generaal des koning- "jks." Zulks wordt echter van eldets tegengesproken. -— Berigten uit Baijonne van den 26 nov. houden, dat op den mid dag van den 24, voor Bilbao alles nog in dcnzelfden toestand was; '=2 Carliscen hielden zich bezig met de herstelling hunner werken cegeu de scaddie tweemalen door de regens waren vernield. Van Espartero hoorde men nietseven min van den generaal Evansdie evenwel 900^ man in den omtrek van St. Sebastiaan bijeen had. 's GRAVENHAGE den 2 december. Z. K. H. de Prins van -Oranje, aan wien dadelijk berigt van het aan zijnen tweedeu zoon overgekomen ongeval was toegezonden, is eergisteren avond uit hec hoofdkwartier te Tilburg hier aangekomen. Z. K. H. Prins Alexander is van de gevolgen van het hem 'bij den iongsten storm overgekomen ongeval weder geheel hersteld, en bevindt zich zeer welvarende. Het hof heeft den 1 dezer den rouw aangenomen voor vier weken tej gelegenheid van hpt overlijden van Z. M. den koning Karél X-; «ui* leiide gedurende de eerste veertieri dagen de halve en gedurende-de-laat ste twee weken de ligte rouw gedragen worden. Bij besluiten van den i dezeris de heer mr. C graaf ScMmmelpen- ninck op zijn daartoe gedaan aanzoek, eervol ontslagen uit de betrek king van secretaris van Staat, met toekenning van den rang en titel van minister van Staat, en benoeming van -denzélven toe lid van de Eer-sce Kamer der Staten-Generaal. Z. M. heeft tevens, bij besluiten van denzelföen dag, den heer mr. H. J. baron van Doorn van Westkapélle aangesteld tot hoogstdeszelfs secretaris van Staat, en, in zijne plaats, tot minister van binnenland- sche zaken, den luitenant-generaal H. baron Merkus de Koek. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal .rijn eergisteren en gisteren vergaderdom zich met het onderzoek der i^ haar aanhangige begrootings-wetten bezig te houden, Eergisteren is alhier vergaderd geweest de commissiebestaande gedeeltelijk uit leden der provinciale Staten en uit ambtenaren van den waterstaat van regeringswege benoemd tot onderzoek en beoordeéling van het sedert eenige jaren aanhangig en thans weder voorrgebrag: ont werp wegens eene uitwatering in zee, door middel van het gegraven kanaal naar Scheveningen. Naar men verneemt is een zestal der rrog afwezige visscherspiriken te Scheveningen aangekomenen is daarmede de geruststellende tijding aangebragtdat de overigen behouden op de Engelsche kust lagen, al waar de orkaan van dingsdag van zwaar onweder is vergezeld geweest zoodat op eene dier pinken het weder is ingeslagen zonder echter on gelukken te hebben te weeg gebragt. Uit den Helder wordt onder dagteekening van den i dezer gemeld Heden morgen is alhiertot herstel van geledene schaden nit zee teruggekeerd Zr. Ms. fregat de Zaan, kapitein-ter-zee J. de Monyé." MIDDELBURG den 5 december. De volgende brief uit Kortgeen ons eerst gisteren geworden, meenen wij niette moeten terughouden als beksjzende nadere bijzonderheden van hetgeen reeds gedeeltelijk is gemeld De orkaan van den 29 november heeftbehalve vele meerdere en mindere vejwoestingenzoo in deze gemeente als in het geheele eiland aan schuren en andere gebouwen veroorzaak:waarbij tevens een aan tal en daaronder zeer zware boomenzijn ontworteldook noodlottig geweest voor eenige der, voor deze plaats op dien dag geankerde schepen. Vier derzelvedoor de toenemende kracht van vloed en gol ven van de ankers geslagen, srrandden omstreeks vier uren aan de schorren van den Adriaan- en Anna-polder, Een schipper, Khinjan genaamd van Sluis vond zijn dood in de golven, zijn lijk is nog niet gevonden. De schipper Ottevan Middelburg, trachtte, met «ijn zoontje in de armen, benevens de knech:, bij het zinken van zijn vaar tuig het veege leven in den mast te redden. Terwijl hulp steeds on mogelijk bleef, vermeerderde de vallende duisternis het gevaar in hunnen akeligen toestand, en intusschen zag de ongelukkige vader zijn kind, door koude en nat verstijfd, in zijne armen den geest geven en moest weldra ook zelfs het dierbare overschot aan de Tsaren prijs laten. Vele burgers beijverden zich de redding te beproeventerwijl het noodge- schreeuw der ongelnkkigen in den donkeren avond he: pun: aanduidde waar het schip zich bevond. He: gelukte omstreeks 9 uren des avonds., aan den dijkbaas Blok en diens broeder, het vaartuig te ontdekken en met veel moeite de schipbreukeliri^n te redden. De schippers Asw/ v»/> Sluis en de Klijvan Amsterdam, hadWen zich, bij het vroeger stran den voor dat de vtoed nog de schorren overdekte met hunne knechts weten te redden." Ook te Zierikzee zijn verscheidene gebouwen schoorsteenen en da ken ingestort en vernield, benevens boomen ontworteld en omvergewor pen. Ook in de omHggjtnde dorpen is geen geringe schade aangerfgt. Gelukkig zijn de zeeweringen bewaard gebleven, en hebben er.geene- ongelukken plaats gehad. Uit Goes wordt gemelddat de torenspitsen van de kerk en haven poort zijn gebroken, en schoorsteenen eu daken in menigte zijii omge worpen en verwoest. In het land zijn onderscheidene huizen en schu ren omgewaaid, als ook de molen van 's Gravenpolder, terwijl die van 's Heer-Arendskerke zwaar beschadigd is. Te Hansweer: zijn de sloe pen der marinewelke omgekeerd aan de buitenzijde van den dijk la gen over denzelven héengeslingerd en in het land geworpen. Ook was te Waarden eene brikgeladen met china's-appelen en vijgen waar- schiinlijk naar Antwerpen bestemd, op den zeeberm geslagen. Ook den volgenden dag heeft onder Kruiningen's namiddags tusschen 3 en 4 uren, eene windhoos algemeene schade veroorzaakt, welke in zonderheid eene bouwmanswoniwg, van welke de schuur fs afgeslagen, heeft getroffen. Een schaapherderaan den, Kruiningschen vliet scha pen hoedende, is door denzelven opgenomen en in. den vliet geworpen, waarin men eers: den volgenden dag zijn lijk heeft kunnen vinden. Te Leyden is de spits der Roomsche kerk op de ruïne afgeslagen en heeft het gebouw, zijnde de voormalige Saayhal, zwaar geleden. Levens heeft men niet te betreurenmaar de wel-eerw. heer J. Roemer door een rukwind neder geworpen heeft het ongeluk gehad den arm te breken terwijl een student en drie andere personen met levensgevaar uit het water gered zijn. Ofschoon de Utrechtsche Doms-toren ook dezen orkaan heeft getrot- seerd is een gedeelte stcenen uit het bovenste verv^ulfsel afgeworpen. Hft gebouw van den schouwburg op het Vreeburg en de aangrenzende

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1