C O U Bx'Jt'1V:T. Zaturdag 3 December 1836. iNSEUWSTÏJDINGEIS. Jfvaufevifït. JOtcbctrlanbcn. r.p"Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoor- in 7EELAND residerende te Middelburg, informeert bij deze j df belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Ta^c Hp,i vijfden lanuarii aanstaande,— en verzoekt tevens allen, SSe" is'dt -. ngen^t^ :e worden tot het Heel- Verlos- of linimenglcundig Examen, of tot dat van Oog-, Tandmeester of Artsemme fe b requeste, met overlegging Janïe^ooï'ge btijzen, te vervoegen bij den Heer J. R. de Va.,, President derzelve Commissie. Middelburg, den i December 1836. Miaauuuij,, Provinciale Commissie voornoemd. Namens dezelve Js. DE MAN Jz., Secretaris. De COMMISSIE tot nitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden te Midde!bur<r zal, op Maandag den 5 December aanstaande, des voor- mi'C .1 uren'precies, in het gewoon Lokaal vaceren tot Aan- hP.tedin<' van het voor dezen Winter benoodigde VLEbSCH. ZnÏendröp geene Biljetten van Inschrijving worden acht gegeven, waarvan de Inschrijvers niet in Persoon tegenwoordig zyn. De Condiden dezer Aanbesteding liggen van heden af ter bez.gtigmg in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 20 November 1836. fliiaauüuit,, Namens de Commissie voornoemd H. DU BUISSON BECIUS, Secretaris. .1 PARITS den 28 november. De brieven die men hier uit Londen ont- vangtversterken de meeningdat men eerlang eene verandering van ministerie in Engeland te wachten heeft. Volgens dezelve kan het mi nisterie Melbourne zich niet lang staande houden zelfs was de mee ning dat het den tijd der opening van de beide huizen met meer zou kunnen afwachten. De zaken van Portugal vooral hadden een groot nadeel toegebragt aan de buitenlandsche staatkunde van het tegenwoor dig ministerie, 't welk daardoor zijne tegenstanders slechts in de hand had gewerkt. Regtstreeksche berigten uit Spanje heeft men heden met ontvan gen maar in den Indicateur van Bordeaux leest men het volgende Eene stoomboot, te Socoa aangekomen, berigt, dat de generaal £s- pa"tero, den 21, de insurgenten te Antzotigri (2 uren van Bilbao) na een bloedig gevechtzoude geslagen hebben. Het verlies der Carlisten zoude zeer aanzienlijk zijn. Villareal voerde hen aan. Ten gevolge daarvan was het beleg van Bilbao door de Carlisten opgeheven geworden." 's GRAVENHAGE den 29 november. In de op heden gehouden zit ting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen 1°. Een ontwerp van wet tot vaststelling der ligting voor de nationale militie in 1837, wederom bepaald op één man van de 300 zielen. 2°. Een ontwerp van wet tot verlenging der wet tegen de woelin gen wederom voor één jaar. 30. Een o-,itwerp van wet tot aanvulling der bepalingen omtrent en kele en misdadige bankbreuk. Z. K. H. de Prins van Oranje is gisteren morgen uu deze resi dentie naar Tilburg vertrokken. j Gisteren is alhier door het hof van assises Jaeobus van Heslana- man te Mijnsheerenland wegens moedwilligen doodslag, verwezen tot de de nnatste straf aan den dood dat is tot geeseling aan de galg vast-^eraaakttot brandmerk en twintig jaren tuchthuisstraf. De aan leiding tot deze misdaad was de wrok tegen den verslageneomdat de ze met zijn gezin, voor eenige jaren, van de Roomsch-Katholijke tot de Protestantsche godsdienst was overgegaan, en door den veroorceelde daarover gezochten twist.. Met berigten van Batavia verneemt men dat de bevelhebber on zer krijgsmagt op Sumatra, kolonel Bauer, den 3 mei, uit hoofde van herhaalde ziekten, het kommando overgedragen heeft aan den generaal Cleere}!^. Men verneemt dat deze eene aanmerkelijke versterking, als ook belegerings-geschut, ontvangen heeft, zoodat men thans de inne ming van Bonjol eerlang te gemoet zag. 's GRAVENHAGE den 30 november. Gisteren heeft over deze stad en haren omtrek een storm gewoeddie vooral omstreeks twee ureu namiddag buitengewoon hevig wirden in vernielende uitwerkselen niis- schien alleen met den orkaan van den 9 november 1800 kan worden vergeleken. Even als toen was de lucht vóór den storm zeer zwoel en woei de wind uit het zuidwesten. Men heeft in den ochtend van gisteren alhier de thermometer op 58 graden naar de schaal van Fahren heit waargenomen. Door het woeden van den wind is in deze stad aan een groot aantal huizen meer of min aanzienlijke schade toegebragt vele schoorsceenen zijn omvergewaaid en de daken van een aantal huizen zijn beschadigd. Ook is het getal der zoo in de stad, als in de nabij heid en langs de onderscheidene groote wegen ontwortelde boomen zeer aanzienlijk vooral is ons fraaije bosch deerlijk geteisterd en van meni- gcn fraaijen boom beroofd geworden. Tot nu toe is ons niet met ze kerheid gebleken dat meer dan één enkel persoon door dezen geweldi gen storm alhier het leven heeft verloren. Het was eene huismoeder die door vallende steenen is verpletterd. Hier en daar in den omtrek van 's Gravenhage zijn rijtuigen in het water gewaaid. Zoo ver wij tot nu toe weteiiheeft de storm over geheel de provincie Holland met gelijke hevigheid gewoed en is onder anderen te Amsterdam de aldaar aan vele woningen toegebragte schade zeer aanmerkelijk. Tegen den avond is de wind gelukkig gaan liggen. Men moet met leedwezen melden, dat aan Z. K. H. Prins Alexan der tweeden zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje, gisteren na middag ten gevolge van den stormeen ongeval is overkomen het welk echterzoo als men hopen maggeene ernstige gevolgen hebben zal. Z. K. II. keerde met zijnen oudsten broeder, den Erfprins door den generaal Baggelaar vergezeld, uit Leydenalwaar de Prinsen de lessen van hoogleeraren hadden bijgewoondnaar deze residentie terug en H. K. H bevonden zich reeds in het 's Gravenhaagsche boschtoen Prins Alexander door eenen omverstortenden boom aan het hoofd ge- troifen werd. Z. K. H.ofschoon eenige oogenblikken buiten kennis geweest zijndeheeft toch nog herwaarts naar zijn paleis kunnen gaan. Volgens het dezen ochtend aan het paleis gegeven berigtwas de toe- staiKl van Z. K. H. vrij voldoende. In den loop van den dag is geen nader bulletin uitgegeven. Z. K. H. de Erfprins heeft geen letsel be komen. j Twee wrakken van schepen zijn gisteren te Scheveningen gestrand. Heden middag seinde een schip dat zich in nood bevond de redding- booten zijn hierop uitgegaan. r u- ROTTERDAM den 30 november. Gisteren namiddag heeft hier en in de omstreken een allerhevigste storm uit den W. Z. W. gewoed, waardoor vele publieke en partikuliere gebouwen beduidend scliade aan daken en schoorsteenen hebben geledenverscheidene boomen uit den grond zijn gerukt en eenige op stroom liggende schepen inzonderheid eene der stoombooten door het aandrijven en stoten, aanmerkelijk be schadigd zijn. Bij dien geweldigen storm is aan het dak der nabij deze stad gelegen glasfabrijk schade ontstaan, waardoor een felle brand is veroorzaakt^ en de werkplaats of hut door vuur en wind geheel is vernield; gelukkig is daarbij geene der werklieden die in het gebouw werkende warenom- o-ékoraen of bezeerd. De dadelijke tegenwoordigheid van den heer gar- nizoens-kommandant dezer 5;admet de heeren officieren en een detache ment van het korps mariniers, benevens hunne brandspuitzoo ook de hulpvaardigheid van vele ingezetenen dezer stad die met de eige naars van het pand hebben medegewerkt om de verdere gebouwen te be houden heeft veel toegebragt om den brand tot de werkplaats te be palen en alzoo veel aanmerkelijker schade voor te komen. Twee brand spuiten dezer stad zijn almede tot hulp toegesneld en hebben zich ijve rig gekweten. Ook te Brielle heeft de storm van gisteren hare verwoestende kracht doen gevoelen daken en schoorsteenen zijn afgeworpenzware boomen creheel ontworteld of afgeslagen en do schade is over het algemeen nog al aanmerkelijk geweest. MIDDELBURG den 2 december. Nagenoeg gelijk aan de zoo even vermelde berigtenzijn ook die uit een aantal andere plaatsenwat be treft de groote algemeene schade aan huizen enz., door den jongsten orkaan veroorzaakt. Deze dus geene uitvoerige vermelding behoeven de, bepalen wij ons tot het volgende: Te Amsterdam zijn verscheidene personen gewond geworden, en zelts eenige aan de gevolgen overleden. Uit die stad schrijft men, dat de Osdorperweg doorgebroken was, waardoor de geheele polder, tot onder de stad toe, door het Haarlem mermeer geïnundeerd wasook moet in dien polder veel vee verdron ken zijn. j Uit Dordrecht wordt gemelddat in het gezigt dier stad een droevig ongeluk heeft plaats gehad. Vijf boerinnenomstreeks den middag in hun schuitje uit de Groothoofds-haven vertrokken, kwamen, na lang met wind en golven geworsteld te hebben, omstreeks half vier uren, in de Noorddoor het overslaan van het waterin het uiterste gevaar toen twee wakkere mannen met namen Hermans en de Klundertin eene andere roeischuit, in weerwil van den toen allerhevigst woedenden orkaan ter hulpe toesneldenen nog even tijdig de zinkende schuit bereikten om er de vijf boerinnen uit over te nemen doch weinige oogenblikken daarna sloeg ook hun vaartuig vol en zonk. Met moeite kvvamen de beide mannen aan den Papendrechtschen wal, de een mee eene der vrouwen op den rug, terwijl de andere vier, waaronder moe ders van talrijke huisgezinnen, ongelukkig zijn omgekomen. Bij Breda is dien avond in de gemeente Made door brand een boe- ren-erf in korten tijd geheel in de asch gelegd het veede boeren- gereedschappen en huisraeubelen zijn gered. Ook te Nijmegen was des avonds ten vijf urenaan de zijde van Beuningen of Weurteen zware brand zigtbaarwaarvan men echter nog niets kon mcdedeelen. Te Arnhem bestond geene buitengewone schade doch volgens berig ten schoon nog verward, uit de Betuwe en van de zijde van Wage- ningen ontvangen, moet het aldaar op sommige plaatsen deerlijk zijn gesteld. Nooit zag men ook den Rijn zoo verbolgen het water spooc t'elkens over de Sabelspoort te Arnhem op de markt, en uit de haven over de huizen aan de Bergstraat. Een der aan de Zandkreek verongelukte schepen waarvan wij in ons vorig No. melding maakten is gebleken te zijn van onzen stadge noot schipper P. Otte. Dit schip van zijne ankers geslagenen met verlies van zwaarden, luiken en roer, tegen den Kortgeenschen wal geworpen zijnde, is vol water geloopen. De schipper, met zijn zoontje en knecht, hebben zich, door in den mast te klimmen, zoe ken te redden, hetgeen hem en de knecht is gelukt, doch zijn zoontje, oud 10 jaren, is, bij deze poging tot levensbehoud, omgekomen. Zoo ook is op de Suikerplaat gezonken het plijtschip Petrus, kapi tein Scholten, bij welk ongeluk de stuurman en loods zijn verdronken. Van Vere wordt ons gemelddat de loodsboot no. 7 welke men verloren achtte gisteren namiddag aldaar is aangekomen. Dezelve is in volle zee het eiland Schouwen vier mijlen Z. Z. O. van zich heb bende, op het punt geweest om te vergaan, zoodanig, dat twee der manschappen werden buiten boord geslagenwaarvan een met name Hendrik Tabernénalatende eene arme weduwe met zes kinderen in de golven zijnen dood heeft gevondende overigenofschoon door vermoeijenis afgemat, zijn behouden. Het vaartuig is zeer geteisterd en met den top der mast op zee geslagen geweest, doch gelukkig door dezelfde woedende baren weder opgerigtwaaraan dan ook alle de overigen, maar voornamelijk een der hier bovenbedoelde manschappen, met name Huibert Plugge het behoud van hun leven te danken hebben. In Vlissingen zijn door het omslaan van eea der heischalken wel-

Middelburgsche Courant | 1836 | | pagina 1